صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

نوزادان معتاد در مجلس؛ روزانه چند معتاد در کشور متولد مي شود؟
نویسنده: سيد فرهاد حسيني
مترجم:
ارسال کننده: انتخاب سردبير
2 آذر 1394
  با به صدا در آمدن زنگ خطر تولد نوزادان معتاد و فروش آنان در پايتخت، از ورود مجلس به اين موضوع خبر مي رسد
 پس از اظهارات دانشور عضو شوراي شهر تهران درباره زنان باردار معتاد و کارتن خواب و فروش نوزادان در پايتخت موضوع بالا گرفت و کار به اظهارات اکثر مسئولان رسيد و در آخرين اظهار نظر سخنگوي کميسيون بهداشت مجلس ضمن اعلام آمادگي کميسيون بهداشت براي بررسي موضوع ولادت نوزادان معتاد از فاطمه دانشور عضو شوراي اسلامي شهر تهران، مسئولان شهري و ساير دستگاه‌هاي مرتبط با ولادت نوزادان معتاد خواست تا هرگونه گزارش خود را به کميسيون‌هاي تخصصي مجلس ارائه دهند.
محمد حسين قرباني  در واکنش به اعلام خبر تولد روزانه 2 نوزاد معتاد در بيمارستان‌هاي تهران و عکس‌العمل کميسيون بهداشت مجلس شوراي اسلامي پيرامون اين واقعه اظهار داشت:در حال حاضر مجلس شوراي اسلامي در حال بررسي و تدوين دو موضوع مهم بودجه سال 95 و همچنين برنامه ششم است که از جمله اسناد بالا دستي به شمار مي‌رود لذا با توجه به اهميت اين موضوع از مسئولان وزارت بهداشت، شوراي شهر پايتخت، سازمان بهزيستي و ساير دستگاه‌هاي مسئول اين انتظار مي‌رود که گزارشات خود را در اين زمينه به نمايندگان مجلس ارائه دهند تا براي حل موضوع، برنامه‌هاي لازم در بودجه سال آتي و برنامه ششم گنجانده شود.مجلس شوراي اسلامي در دو حيطه وضع قوانين جديد و اصلاح قوانين فعلي و همچنين اختصاص اعتبارات لازم اين آمادگي را دارد تا به موضوع ورود پيدا کرده و براي حل و فصل آن گام بردارد.
محمد حسين قرباني با اشاره به وظيفه قانوني مجلس در تدوين قوانين و اختصاص اعتبارات لازم براي حل مشکلات، از مسئولان خواست تا گزارشات خود را به نمايندگان مردم ارائه دهند.
به دنيا آمدن نوزاد از زنان کارتن‌خواب امري اجتناب ناپذير
از طرفي حسين طلا نماينده مجلس ، با اشاره به آمار نگران کننده ولادت نوزادان معتاد در پايتخت، با انتقاد از مسئولان امر در اين خصوص مي گويد: متاسفانه پديده‌هاي زشت کارتن خوابي، معتادان خياباني، پديده تکدي‌گري و مواردي از اين دست در شهر تهران وجود دارد و به دنيا آمدن نوزادي از زنان کارتن‌خواب امري اجتناب ناپذير است.
 آيا مسئولان از به دنيا آمدن نوزادان معتاد در تهران بي‌خبرند؟!
وي با بيان اينکه براي حل معضل ولادت نوزادان معتاد در تهران، بايد به علل چرايي وقوع اين آسيب‌ها در تهران پرداخت گفت:براي حل اين معضل بايد از پوسته اين آسيب‌هاي اجتماعي که تنها معلولي از علت اصلي به وجود آمدن آن‌ها است فراتر رفت و به چرايي به وجود آمدن اين آسيب‌ها پرداخت.نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي افزود:آيا مسئولان ما نمي‌دانند که امروز 1500 معتاد خياباني در خيابان‌هاي تهران سرگردانند؟ آيا کسي نمي‌داند که فرزندان متولد شده از اين زنان، معتاد به دنيا مي‌آيند؟!طلا با تاکيد بر اينکه علي‌رغم وجود 1500 زن کارتن‌خواب در تهران، نبايد نسبت به نوزادان معتاد در پايتخت تعجب کرد،‌ گفت:متاسفانه بايد عنوان کرد که ساز و کار مديريت در شهر تهران، کاملاً به هم ريخته است و ادارات اين شهر به هيچ وجه متناسب با وظيفه خود، توسعه پيدا نکرده‌اند.
نماينده تهران در مجلس شوراي اسلامي استانداري را متولي اصلي رسيدگي به موضوع زنان خياباني و کارتن‌خواب‌هاي تهران عنوان و خاطرنشان مي سازد:نکته قابل توجه آن است که استانداري مسئول رسيدگي و هماهنگي تمام مسئولان سطح استان است و استاندار تهران بايد از مديران شهري پايتخت حساب‌کشي کند ولي متاسفانه استانداري اصلاً حضور ندارد.
افزايش آمار خريد و فروش نوزادان طي 2 ماه گذشته
اما فاطمه دانشور رئيس کميسيون اجتماعي شوراي شهر تهران با بيان اين که خريد و فروش نوزادان و کودکان در خيابان واقعيت دارد، مي گويد:اين موضوع نه تنها تازه نيست بلکه پديده‌اي است که من 10 سال است که درگير آن هستم و بارها و بارها شاهد اين اتفاق در اقصي نقاط کشور به ويژه تهران بوده‌ام.وي افزود:‌خيلي واضح تر اين موضوع را در دو سالي که در شوراي شهر تهران بودم ديده‌ام و بازديد متعددي از NGO‌هايي که در سطح شهر تهران خصوصاً مناطق آسيب خيز روي اين خانواده‌هاي در معرض آسيب فعاليت مي‌کردند داشته‌ام که در اين NGO‌ها به وضوح صحبت از خريد و فروش کودکان و نوزادان مي‌شد.
رئيس کميسيون شوراي شهر تهران با بيان اين که در دو ماه اخير آمار خريد و فروش کودکان و نوزادان خياباني افزايش يافته است، اظهار داشت:بخش زيادي از دلايل افزايش آمار خريد و فروش کودکان و نوزادان خياباني به دليل انباشتگي اين مشکل در طول سال‌هاي قبل است و اي کاش خيلي زودتر از الان راجع به اين مسائل صحبت مي‌شد.
سالانه هزار کودک وارد سيستم نگهداري فرزند مي‌شود
از سوي ديگر معاون سازمان بهزيستي  مي گويد:هر موردي که به ما ارجاع داده مي‌شود مورد پذيرش قرار مي‌دهيم، سالانه هزار کودک وارد سيستم نگهداري فرزند مي‌شود. و بايد اين مسئله به نيروي انتظامي و محاکم قضايي اطلاع داده شود.
 وي در خصوص افزايش خريد و فروش نوزادان معتقد است :به ازاي هر يک بچه‌اي که قابل واگذاري است 7 خانواده در ليست انتظار قرار دارند و متأسفانه خريد و فروش در استان‌هاي مختلف انجام مي‌شود.
وجود بيش از 1500 زن معتاد متجاهر 
اما رئيس پليس پايتخت مي گويد:بيش از هزار و 500 زن معتاد متجاهر داريم و اگر اطلاعات پيرامون خانم‌هاي معتاد متجاهر به دست پليس برسد رسيدگي‌هاي لازم صورت مي‌گيرد.پليس آمادگي جمع‌آوري  معتادين را در سراسر کشور دارد و مي‌تواند کمتر از 48 ساعت اقدام به جمع‌آوري کند.
سردار ساجدي نيا با تأکيد بر اين که بايد فکري به حال زنان آسيب‌ديده کرد، گفت:با تدابير لازم مي‌توان مشکلات کودکان آن‌ها را نيز حل کرد.
مهمترين و فوري ترين راهکار مقابله
فاطمه دانشور رئيس کميسيون اجتماعي شوراي شهر تهران معتقد است که مهمترين و فوري ترين راهکار تشکيل رسيدگي به اين کودکان تشکيل کميته اي در نهاد رياست جمهوري است، يعني جايي که قدرت دارد و مسئولان در آن حضور پيدا مي‌کنند.
اما معاون زنان و خانواده رياست جمهوري نيز دراين باره  واکنش نشان داده و گفته که ما در حال حاضر درگير برنامه ششم هستيم و تلاش داريم برنامه توسعه متوازن را براي زنان سراسر کشور دنبال مي کنيم.رويکرد ما رفتن به سوي توسعه متوازن زنها در سراسر استانها و نقاط کشور است. متاسفانه علي رغم 5 برنامه توسعه محور در کشور، هنوز شاهديم تعادل و توازن لازم در بخشهاي مختلف برنامه هاي توسعه اي اتفاق نيفتاده است.لذا زماني که پس از بررسي هاي خود به اين نتيجه رسيديم توسعه متوازن در حوزه زنان در کشور محقق نشده و برنامه دولت نيز اين است که اين اتفاق بيفتد، بر همين اساس تحقق عدالت جنسيتي و تعادل جنسيتي را در برنامه ششم توسعه دنبال مي کنيم که پس از تدوين و تصويب اين سياستها، اطلاع رساني مقتضي صورت مي گيرد.
وي گفته که ما غير رسمي اين اخبار را شنيده بوديم و از طرف يکي از اعضاي شوراي شهر نيز اين موضوع مطرح شده و ناجا هم اعلام کرده که مسئله را پيگيري مي کند.ما نيز پيگير اين موضوع هستم تا در صورت صحت خبر اقدامات خود را انجام دهيم.
چند و چون آمار تولد نوزادان معتاد
از طرفي پرويز افشار سخنگوي ستاد مبارزه با مواد مخدر، درباره تولد نوزاد معتاد اظهارکرد:گروه‌هاي آسيب‌پذير همواره در اولويت ستاد هستند.از طريق راه‌اندازي مراکز ترک اعتياد ويژه، حمايت از مراکز ماده 15 و خيريه‌ها تاکيد داريم گروه‌هاي آسيب‌پذير تحت پوشش قرار بگيرند اما با بضاعتي که ستاد دارد، ادعا نداريم که پوشش ما کامل است.سخنگوي ستاد مبارزه با موادمخدر افزود:در برخي از استان‌ها که آسيب‌پذيري آنها بالاتر بود، مراکز ترک اعتياد زنان و کودکان را ايجاد کرديم. براي مثال در استان سيستان و بلوچستان 2 تا 3 مرکز راه‌اندازي شده است تا بتواند اين گروه‌ها خدمت ارائه کنند. افشار با بيان اينکه برخي از نوزادان مادران معتاد، در دوره زندگي جنيني از مواد مخدري که مادر استفاده مي‌کرده، تغذيه کرده‌اند، گفت: وقتي اين نوزادان مبتلا مي‌شوند دچار سندرم محروميت نوزادي هستند. رسيدگي به اين موضوع وظيفه قطعي وزارت بهداشت است و اين وزارتخانه براي سلامت مادران باردار برنامه‌هاي مختلفي دارد. در همين راستا دستورالعمل نحوه مديريت سندرم محروميت نوزادي تصويب و به همه بيمارستان‌هاي زنان و زايمان نيز ابلاغ شده است.
او با بيان اينکه چون منبع تغذيه در دوران جنيني پس از تولد قطع مي‌شود نوزاد دچار عوارض شديدي پس از تولد مي‌شود، گفت: طريقه برخورد با اين نوزادان مبتلا سم‌زدايي سريع و فوري نيست و تحمل نوزاد بسيار کم است. در اين راستا برنامه‌اي طراحي شده تا مواد نگهدارنده به نوزاد داده شود. اين مواد نگهدارنده را به تدريج کم مي‌کنند تا کودک تبديل به يک انسان بالغ شود. ستاد مبارزه با موادمخدر در اين زمينه حساسيت دارد، اما مسئوليت قانوني ندارد و اين موضوع مربوط به وزارت بهداشت است. درباره آمار عجيبي که درباره تولد نوزادان معتاد اعلام مي‌شود بايد گفت که هنوز اصالت اين آمار تاييد نشده است.
به هر حال با يک نگاه اجمالي به موضوع زنان معتاد و کارتن خواب و مشاهده زنان باردار در بين اين افراد مي توان بر اين رسيد که نوزاد معتاد متولد مي شود و اين که خريد و فروش هم صورت مي گيرد رد نشده است و اين يک زنگ خطر بزرگ است که بايد شنيده شود و دولت به صورت اورژانسي به ان رسيدگي کند تا تبعات  آن دامن جامعه را نگيرد.


نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
1

سایر مقاله های ارسالی:
9 آبان 1395 انديشه زندگي در حکم سلف سرويس است
2 آذر 1394 اجتماعي از دختران فراري و زنان در معرض خشونت تا کارتن خوابي با رنگ و بوي زنانه !
2 آذر 1394 اجتماعي معاون رئيس جمهور در امور زنان بيان کرد / حمايت از زنان براي استفاده از ظرفيت شرکت‌هاي دانش بنيان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از زهرا شجاعي/حوزه مردانه سياست و نقش زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از هادي خانيکي/نسبت نابرابر مهارت‌ها و جايگاه زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از شهيندخت مولاوردي /دولت اعتدال و اميد زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از ابوالفضل شکوري/زنان مديراني معتدل تر از مردان
2 آذر 1394 اجتماعي انتقادات و پيشنهادات دکتر ناصر مهدوي/گفتمان اعتدال؛ از ارسطو تا روحاني
2 آذر 1394 اجتماعي روايت جلودارزاده از دومين نمايشگاه نقش آفريني زنان در توسعه پايدار/نقش زن ايراني در خروج از رکود پررنگ مي‌شود
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از دکتر مرتضي دهقان‌نژاد/زنان متنفذ دربار صفوي
2 آذر 1394 اجتماعي احمدپورنجاتي در دومين همايش ملي اعتدال/جاي خالي تفاهم مفهومي واژه اعتدال در بخش انديشه‌ورز جامعه
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از سعيد معيدفر، جامعه شناس/تحقق مطالبات زنان در گرو به کارگيري اهرم‌هاي فشار
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از علي محمد حاضري/مشارکت سياسي بانوان مطالبه‌اي زودرس
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از غلامرضا انصاري/حذف زنان از عرصه مديريت، محصول توسعه نيافتگي
15 مهر 1393 اجتماعي چرخه خواب چيست و چقدر خواب کافي است؟
14 مهر 1393 خواندني ها خوشبختي چه رنگيه؟
13 مهر 1393 خواندني ها شکم چاق بيمارتان مي کند
12 مهر 1393 اقتصادي اشتباهاتي که جهان را درگير بحران کرد
9 مهر 1393 مديريت 10 مهارت ارتباطي که بايد کسب کنيم
7 مهر 1393 علمي مراقبت از اعضاي بويايي و شنوايي
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.