صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

يادداشتي از هادي خانيکي/نسبت نابرابر مهارت‌ها و جايگاه زنان
نویسنده: هادي خانيکي
مترجم:
ارسال کننده: انتخاب سردبير
2 آذر 1394
درک بهترجايگاه اجتماعي زنان، تنها در يک منظومه و مجموعه فرهنگي و سياسي ميسر است. براي دستيابي به نتيجه بهتر، بايد تمام مولفه‌هاي تاثيرگذارمورد بررسي قراربگيرد. البته شما نمي‌توانيد حضورزنان را تنها به چند حوزه محدود کنيد، به هرحال کسب مهارت گسترده توسط زنان، موجب شده تا جامعه شاهد حضور زنان در تمام عرصه‌ها باشد. امکان دارد که بسياري شاخص ارزيابي حضور زنان را تنها به حوزه سياست و مديريت محدود کنند اما اين ارزيابي درست نيست و بايد وسيع‌تر به اين موضوع پرداخت. درحال حاضر، سوال اساسي و فراگير براي بسياري از زنان کشور مطرح شده که چرا درحق آنها اجحاف شده است؟

بخشي از زنان اعتقاد دارند موقعيتي که در اختيار دارند، متناسب با شايستگي آنها نيست. به هرحال زنان براي کسب توانمندي‌ها زحمت بسياري را متقبل شده‌اند. ازسوي ديگر امکان دارد که فارغ از زنان، کل جامعه به اين نتيجه دست پيدا کرده باشد که چرا زنان از دستيابي به مقامات بالا محروم شده‌اند؟

طرح اين سوالات در مورد حقوق زنان، محصول تحولات اساسي است. شما اين نکته را مدنظر قرار بدهيد که اساسا درک حقوق در برابر تکاليف، حرکتي رو به جلو محسوب مي‌شود. به هرحال زنان به درکي رسيده‌اند که چيزهايي را ندارند و براي کسب آن بايد تلاش کنند. به همين دليل مي‌توان اين خودآگاهي را تحرک اجتماعي و سياسي دانست. اين تحرک اجتماعي به صورت کلان بعد از انقلاب و به صورت خرد در دوره اصلاحات در بين زنان قابل مشاهده است. در چنين شرايطي، صورت مساله بسيار ساده مي‌شود. به هرحال زنان نقش‌هاي اجتماعي گسترده‌اي را ايفا کرده و به نسبت رشدي که در آموزش عالي پيدا کردند انتظار دارند جايگاه بهتري در مديريت جامعه داشته باشند. اين انتظار با توجه به مهارت‌ها و داشته‌هاي بيشتر آنها زياد نيست هرچند تاکنون محقق نشده است.

به همين دليل زنان توقع دارند در جايگاه مناسب سياسي و اقتصادي حضور داشته باشند. با يک بررسي کوتاه مي‌توان دريافت که سطح مشارکت سياسي، اجتماعي، فرهنگي و حتي اقتصادي زنان ازسطح متوسط جامعه، بالاتر است اما به تناسب اين مشارکت گسترده، قالب‌هاي موجود در جامعه تغيير نکرده است و همچنان نگرش سنتي مانع شده است تا زنان در مقامات بالاي مديريتي قرار بگيرند. حل اين مشکل در گرو متناسب شدن گفتمان غالب در جامعه به نسبت اين تغيير و پذيرفتن‌شان، جايگاه و توانمندي زنان است. به نظر من نگرش و نگاه موجود بايد اصلاح شود و در گام بعد تحت تاثير تغيير نگرش غالب در جامعه، رفتار بايد تغيير کند.

به دنبال بهبود رفتارها، تحول ساختاري درجامعه به وجود خواهد آمد. اين تغييرات بايد در جامعه مورد توجه قرارگرفته و به رسميت شناخته شود. چنين موقعيتي را بايد براي جامعه، فرصت دانست و هرگز آن را تهديد ارزيابي نکرد. شما اين نکته را مدنظر قرار بدهيد که اگر زنان يک جامعه به توسعه و خودآگاهي رسيده باشند به ظرفيت‌هاي کشور در زمينه توسعه افزوده مي‌شود. امکان دارد که برخي اين پيشنهاد را مطرح کنند که بهتر است براي زنان فضاي بهتري در نظر گرفته شود. بخشي از راهبردها و راهکارها معطوف به اين است که دولت و نهادهاي حاکميتي با اصلاح قوانين تلاش کنند تا فرصتي را براي حضور گسترده زنان فراهم کنند. در چنين شرايطي، مقررات حقوقي جديد مي‌تواند به زنان کمک کند تا درجايگاه مناسب درجامعه قرار بگيرند.

از سوي ديگر، برخي اين پيشنهاد را مطرح کردند که بهتر است براي زنان سهميه‌بندي جنسيتي در نظر گرفته شود تا اين عقب‌ماندگي جبران شود. سهميه‌بندي جنسيتي مي‌تواند ميزان دسترسي زنان به سطح بالاي مشارکت سياسي و اقتصادي و اجتماعي را تسهيل و تسريع کند. در صورت تداوم اعمال سهميه‌بندي جنسيتي، عدالت جنسيتي در جامعه برقرار مي‌شود. در واقع حاکميت با ايجاد اين مولفه، شرايطي را ايجاد مي‌کند که امکان رقابت برابر در جامعه بين زنان و مردان به وجود بيايد، به همين دليل بسياري از صاحبنظران از اعمال سهميه‌بندي جنسيتي دفاع مي‌کنند. هرچند بسياري از مخالفان هم با اعمال سهميه‌بندي جنسيتي مخالف بوده و بر اين باور هستند که بايد زنان خود براي کسب جايگاه برتر تلاش کنند.


? استاد دانشگاه علامه طباطبايي، عضو کميته علمي دومين همايش ملي اعتدال

(+) نگاه روز اعتماد

 


نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
1

سایر مقاله های ارسالی:
9 آبان 1395 انديشه زندگي در حکم سلف سرويس است
2 آذر 1394 اجتماعي نوزادان معتاد در مجلس؛ روزانه چند معتاد در کشور متولد مي شود؟
2 آذر 1394 اجتماعي از دختران فراري و زنان در معرض خشونت تا کارتن خوابي با رنگ و بوي زنانه !
2 آذر 1394 اجتماعي معاون رئيس جمهور در امور زنان بيان کرد / حمايت از زنان براي استفاده از ظرفيت شرکت‌هاي دانش بنيان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از زهرا شجاعي/حوزه مردانه سياست و نقش زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از شهيندخت مولاوردي /دولت اعتدال و اميد زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از ابوالفضل شکوري/زنان مديراني معتدل تر از مردان
2 آذر 1394 اجتماعي انتقادات و پيشنهادات دکتر ناصر مهدوي/گفتمان اعتدال؛ از ارسطو تا روحاني
2 آذر 1394 اجتماعي روايت جلودارزاده از دومين نمايشگاه نقش آفريني زنان در توسعه پايدار/نقش زن ايراني در خروج از رکود پررنگ مي‌شود
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از دکتر مرتضي دهقان‌نژاد/زنان متنفذ دربار صفوي
2 آذر 1394 اجتماعي احمدپورنجاتي در دومين همايش ملي اعتدال/جاي خالي تفاهم مفهومي واژه اعتدال در بخش انديشه‌ورز جامعه
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از سعيد معيدفر، جامعه شناس/تحقق مطالبات زنان در گرو به کارگيري اهرم‌هاي فشار
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از علي محمد حاضري/مشارکت سياسي بانوان مطالبه‌اي زودرس
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از غلامرضا انصاري/حذف زنان از عرصه مديريت، محصول توسعه نيافتگي
15 مهر 1393 اجتماعي چرخه خواب چيست و چقدر خواب کافي است؟
14 مهر 1393 خواندني ها خوشبختي چه رنگيه؟
13 مهر 1393 خواندني ها شکم چاق بيمارتان مي کند
12 مهر 1393 اقتصادي اشتباهاتي که جهان را درگير بحران کرد
9 مهر 1393 مديريت 10 مهارت ارتباطي که بايد کسب کنيم
7 مهر 1393 علمي مراقبت از اعضاي بويايي و شنوايي
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.