صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

يادداشتي از شهيندخت مولاوردي /دولت اعتدال و اميد زنان
نویسنده: شهيندخت مولاوردي
مترجم:
ارسال کننده: انتخاب سردبير
2 آذر 1394
 اين روزها دولت يازدهم وارد سومين سال عمر خود شده است. دو سال از زماني که اکثريت واجدين شرايط، از جمله زنان و جوانان رويکرد اعتدال را برگزيدند گذشت. در آن شرايط که حتي به اذعان کانديداهايي که در طيف اصولگرايي قرار مي‌گيرند، کشور از لحاظ سياست داخلي و خارجي به بن‌بست و لبه پرتگاه رسيده بود، از ميان دو گزينه ادامه وضع موجود يا تغيير وضعيت از طريق صندوق‌هاي رأي؛ گزينه دوم مورد اقبال جامعه قرار گرفت. بي‌ترديد يکي از دلايل اين اقبال به تاراج رفتن سرمايه اجتماعي و افت شديد اعتماد عمومي بويژه در ميان زنان و جوانان را مي‌توان نام برد که در شرايط قبل از 24 خرداد 1392 علايم آن به‌وضوح قابل مشاهده بود.

بر اين اساس تنها راه نجات، بازگشت اداره کشور به مدار تدبير، عقلانيت، خرد جمعي و قانون بود که چندان آسان هم به نظر نمي‌رسيد و برنامه‌ها، شعارها و وعده‌هايي که در چارچوب رويکرد اعتدال به جامعه ارائه شد در حقيقت همه اين‌ها را با هم داشت و به نوعي حرف دل مردم بود و چون از دل برمي‌خاست لاجرم بر دل مي‌نشست.

يکي از مؤلفه‌هاي اصلي سرمايه اجتماعي که امروزه اهميت آن بسيار بيشتر از سرمايه‌هاي اقتصادي و فيزيکي و نيروي انساني ارزيابي مي‌شود، اعتماد عمومي و مشارکت اجتماعي و مدني است که نهايتاً به انسجام اجتماعي مي‌انجامد و از الزامات تحقق رويکرد اعتدال محسوب مي‌شود، چرا که در غياب آن ساير سرمايه‌ها هم کارآيي و عملکرد مطلوبي نخواهند داشت.

 اينکه در دهه چهارم انقلاب اسلامي و به رغم اجراي پنج برنامه توسعه‌اي و در نيمه راه اجراي سند چشم اندار بيست‌ساله نظام، دولت اعتدال ميراث‌دار وضعيتي شده است که کشور هنوز از توسعه نامتوازن از ابعاد مختلف منطقه‌اي، بخشي و موضوعي رنج مي‌برد، اما به نظر مي‌رسد در نيمه دوم عمر دولت يازدهم تدوين برنامه ششم توسعه فرصت مغتنمي را براي توجه به تحقق توسعه اي متوازن و همه جانبه فراهم کرده است.

در اين ميان حوزه زنان و خانواده هم به همين نسبت متأثر از انواع عدم تعادل‌هاست و زنان در تمام جنبه‌هاي زندگي خود با تمام وجود و به وضوح آثار و تبعات و پيامدهاي آن را درک و لمس مي‌کنند و از يک طرف ميزان پيشرفت زنان در عرصه‌هاي مختلف اين حوزه مانند آموزش و بهداشت و مشارکت اقتصادي و سياسي، به يک اندازه نيست و از طرف ديگر نوعي عدم توازن در دسترسي زنان و مردان به فرصت‌ها و منابع به چشم مي‌خورد و زنان بيشتر به فرصت‌هاي اجتماعي و فرهنگي و مردان بيشتر و با تفاوت معناداري به فرصت‌ها و منابع اقتصادي و سياسي دسترسي دارند.

رويکرد اعتدال که روي ديگر سکه آن عقلانيت است بين مقدورات، امکانات، واقعيت‌ها با آرمان‌ها توازن برقرار مي‌کند تا با بهره مندي از تمام ظرفيت‌هاي سياسي و اجتماعي و اقتصادي و فرهنگي موجود جامعه – به دور از تعصب و جانبداري - و با وفاق و انسجام ملي بر چالش‌هاي فراروي کشور فائق آيد.


با اين اوصاف دولت اعتدال فرصتي تاريخي براي تحقق نقش واقعي زن ايراني است که با تاکيد بر عدالت جنسيتي به عنوان شاخه اي از عدالت اجتماعي و با در پيش گرفتن مشي تعامل و گفت و گو مي‌تواند شرايط را براي ايفاي نقش‌هاي چندگانه زنان در خانه و جامعه مهيا نمايد. با اين نگاه نقشهاي خانوادگي و اجتماعي زن و مرد، مديريت‌ها، بازارکار و نيز کار و زندگي زنان نيازمند توازن و تعادلي جنسيتي است که در کشاکش افراط و تفريط و در ميانه تحجر و ابتذال راه سومي را پيش پاي زنان و مردان ايراني بگشايد.


بديهي است تحقق اين وضعيت که مأموريت دولت اعتدال در حوزه زنان و خانواده تعريف مي‌شود، نه به معناي حفظ وضع موجود و مطلوب و عادلانه تلقي کردن آن بلکه به معناي تحقق «عدالت به مثابه انصاف» است که تنها با پاسخگويي مدبرانه از سوي دولت اعتدال گرا که جمع بين واقعيت و آرمان را هدف خود قرار داده است و نيز با حفظ و ارتقاي سرمايه اجتماعي زنان ميسر مي‌گردد. در اين مسير تلاش در افزايش اعتماددر سه سطح؛ اعتماد به نفس زنان، اعتماد زنان به دولت و نظام و اعتماد دولت به زنان با حفظ کرامت، حرمت وعزت انساني آنان منجر به احساس مؤثر بودن، کارآمدي، مسئوليت و تعلق خاطر آنان به کشور شده و زمينه‌هاي سرخوردگي و ياس و افسردگي و بي هويتي را بويژه در ميان نسل جوان که در فرصت طلايي پنجره جمعيتي و در اوج آمادگي براي خدمت به کشور به سر مي‌برند، به حداقل ممکن مي‌رساند.


زنان و دختران ايراني امروز به تدبير دولت اعتدال چشم اميد دوخته‌اند تا با رعايت شايسته سالاري در اداره کشور، دسترسي عادلانه به فرصت‌ها و منابع، تأمين امنيت در خانه و اجتماع، توازن بين کار و زندگي، عدالت آموزشي و توان افزايي زنان در جامعه دوستدار خانواده و ...گام‌هاي اساسي در تحقق توسعه متوازن و رفع عدم تعادل‌ها برداشته شود.


معاونت امور زنان و خانواده رياست جمهوري ضمن آنکه در دو سال گذشته با اين نگاه و در اين چارچوب بسياري از مقدمات و الزامات را براي فعاليت خود فراهم نموده است، دست نياز خود را به سوي انديشمندان و محققان و فعالان و دلسوزان جهت ارائه و به اشتراک گذاشتن نظرات و راهکارهاي پيشنهادي و تجارب ارزشمندشان دراز مي‌کند. سامانه پيامکي 101 پذيراي اين همياري در اين مسير است.


نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
1

سایر مقاله های ارسالی:
9 آبان 1395 انديشه زندگي در حکم سلف سرويس است
2 آذر 1394 اجتماعي نوزادان معتاد در مجلس؛ روزانه چند معتاد در کشور متولد مي شود؟
2 آذر 1394 اجتماعي از دختران فراري و زنان در معرض خشونت تا کارتن خوابي با رنگ و بوي زنانه !
2 آذر 1394 اجتماعي معاون رئيس جمهور در امور زنان بيان کرد / حمايت از زنان براي استفاده از ظرفيت شرکت‌هاي دانش بنيان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از زهرا شجاعي/حوزه مردانه سياست و نقش زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از هادي خانيکي/نسبت نابرابر مهارت‌ها و جايگاه زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از ابوالفضل شکوري/زنان مديراني معتدل تر از مردان
2 آذر 1394 اجتماعي انتقادات و پيشنهادات دکتر ناصر مهدوي/گفتمان اعتدال؛ از ارسطو تا روحاني
2 آذر 1394 اجتماعي روايت جلودارزاده از دومين نمايشگاه نقش آفريني زنان در توسعه پايدار/نقش زن ايراني در خروج از رکود پررنگ مي‌شود
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از دکتر مرتضي دهقان‌نژاد/زنان متنفذ دربار صفوي
2 آذر 1394 اجتماعي احمدپورنجاتي در دومين همايش ملي اعتدال/جاي خالي تفاهم مفهومي واژه اعتدال در بخش انديشه‌ورز جامعه
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از سعيد معيدفر، جامعه شناس/تحقق مطالبات زنان در گرو به کارگيري اهرم‌هاي فشار
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از علي محمد حاضري/مشارکت سياسي بانوان مطالبه‌اي زودرس
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از غلامرضا انصاري/حذف زنان از عرصه مديريت، محصول توسعه نيافتگي
15 مهر 1393 اجتماعي چرخه خواب چيست و چقدر خواب کافي است؟
14 مهر 1393 خواندني ها خوشبختي چه رنگيه؟
13 مهر 1393 خواندني ها شکم چاق بيمارتان مي کند
12 مهر 1393 اقتصادي اشتباهاتي که جهان را درگير بحران کرد
9 مهر 1393 مديريت 10 مهارت ارتباطي که بايد کسب کنيم
7 مهر 1393 علمي مراقبت از اعضاي بويايي و شنوايي
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.