صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

يادداشتي از ابوالفضل شکوري/زنان مديراني معتدل تر از مردان
نویسنده: ابوالفضل شکوري
مترجم:
ارسال کننده: انتخاب سردبير
2 آذر 1394
بررسي نحوه مديريت زنان، مستلزم مشخص شدن تفاوت‌هاي موجود بين زن و مرد است. به عبارت ديگردر صورت تحقق اين مسئله، بهتر مي‌توان در مورد زنان قضاوت کرد. بررسي روحيات زنان بستري را فراهم مي‌کند تا پست‌هايي در اختيار زنان قرار بگيرد که با روحيه آن‌ها تناسب بيشتري دارد. هرچند اين موضوع نبايد به بهانه اي تبديل شود تا زنان ازگردونه مديريت محروم شوند. زماني که شما روحيات زنان را بشناسيد و نسبت به آن اشراف پيدا کنيد، متوجه مي‌شويد که زنان از نظر احساسي، عاطفي تر بوده و کمتر از شيوه‌هاي خشن بهره مي‌گيرند. به هرحال خوي مادرانه آن‌ها موجب مي‌شود تا در برخورد با مسائل احساسي تر برخورد کنند همچنانکه زنان در مقام مادر، کمتر حاضر به تنبيه کودک مي‌شوند و حتي در صورت رويت، نسب به اين رفتار اعتراض مي‌کنند.

همين خلق و خوي در رفتار مديريتي آن‌ها تأثير مي‌گذارد. زنان به صورت ذاتي معتدل تر از مردان هستند و همواره اين رويکرد را دنبال مي‌کنند همچنانکه وجود اين روحيه در بين زنان موجب شده است که زنان در شيوه مديريتي خود منعطف‌تر عمل کنند.


اين شيوه مديريتي مسبوق به سابقه است. شما لازم است تا مروري بر تاريخ داشته باشيد. مي‌توانيد موارد زيادي را مشاهده کنيد که زنان در تاريخ به هيچ وجه خوي ستيزه جويي نداشتند. اگر در جنگي هم شرکت مي‌کردند به اين دليل بوده است تا از مجروحان جنگي پرستاري کنند. در بررسي تاريخ اسلام هم اين نکته هويدا است. در بررسي تاريخ جنگ‌هاي صدر اسلام مشاهده کنيد که تنها در جنگ جمل بود که عايشه‌ام المومنين جنگ را آغاز کرد. موارد بسيار زيادي مي‌توان ذکر کرد که زنان در صدر اسلام دربيعت با پيامبر اسلام پيشقدم شدند و حتي با وجود شکنجه حاضر نشدند تا از حمايت خود دست بکشند.


در حوزه سياست، نمي‌توان سابقه زيادي از حضور زنان پيدا کرد به هرحال زنان حضور جدي در عرصه سياست نداشتند و مردان حاضر به دخالت زنان نبودند. با اين حال نمي‌توان اين نکته را ناديده گرفت که زنان در هنگام تصدي مسئوليت سياسي، رفتاري معتدلانه داشتند. در تاريخ نمي‌توان نمونه اي را پيدا کرد که زني در مصدر امور قرار گرفته باشد وخشونت را در پيش گرفته باشد حتي اگر مواردي وجود اداشته باشد از تعداد انگشتان دست تجاوز نمي‌کند.


شما هنگام بررسي تاريخ متوجه مي‌شويد که با قاطعيت مي‌توان گفت که خشونت گرايي در مردان بيشتر بوده است شما لازم است تا مسئولان ساواک را مورد بررسي قرار دهيد متوجه مي‌شويد که در بين مسئولان رده بالاي ساواک، حتي يک زن شکنجه گرهم وجود نداشت.


شايد بسياري حضور زنان در سازمان مجاهدين خلق را دليلي بر نقض اين ادعا برشمارند. شما بايد به اين سؤال پاسخ بدهيد که چند درصد ازاعضاي کادر رهبري اين سازمان تروريستي زنان بوده‌اند؟ اگر اين مسئله را مورد بررسي قرار دهيد متوجه مي‌شويد که اين نسبت بسيار حداقلي است. اين در حالي است که اين سازمان ممنوعيتي از بکارگيري زنان نداشتند. با اين حال زنان کمترجذب اين سازمان شدند. هرچند اين سازمان تلاش دارد تا نقش زنان را در درون سازمان خود پررنگ جلوه بدهد همچنانکه در حال حاضر که از سرنوشت رجوي اطلاعي در دست نيست، يک زن رهبري اين سازمان تروريستي را در دست گرفته است.


وجود اين خصائل بستري را فراهم مي‌کند تا مسئولان بيشتراز حضور زنان در عرصه‌هاي مديريتي بهره بگيرند و اين تابو را از بين ببرند که زنان بايد تنها در پست‌هايي خاص قرار بگيرند. اين واقعيت را نمي‌توان کتمان کرد که زنان در موقع پذيرش مسئوليت، ضمن رفتاري منعطف تلاش مي‌کنند تا از همه توان خود بهره بگيرند.

*عضو هيأت علمي گروه علوم سياسي دانشگاه تربيت مدرس


نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
1

سایر مقاله های ارسالی:
9 آبان 1395 انديشه زندگي در حکم سلف سرويس است
2 آذر 1394 اجتماعي نوزادان معتاد در مجلس؛ روزانه چند معتاد در کشور متولد مي شود؟
2 آذر 1394 اجتماعي از دختران فراري و زنان در معرض خشونت تا کارتن خوابي با رنگ و بوي زنانه !
2 آذر 1394 اجتماعي معاون رئيس جمهور در امور زنان بيان کرد / حمايت از زنان براي استفاده از ظرفيت شرکت‌هاي دانش بنيان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از زهرا شجاعي/حوزه مردانه سياست و نقش زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از هادي خانيکي/نسبت نابرابر مهارت‌ها و جايگاه زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از شهيندخت مولاوردي /دولت اعتدال و اميد زنان
2 آذر 1394 اجتماعي انتقادات و پيشنهادات دکتر ناصر مهدوي/گفتمان اعتدال؛ از ارسطو تا روحاني
2 آذر 1394 اجتماعي روايت جلودارزاده از دومين نمايشگاه نقش آفريني زنان در توسعه پايدار/نقش زن ايراني در خروج از رکود پررنگ مي‌شود
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از دکتر مرتضي دهقان‌نژاد/زنان متنفذ دربار صفوي
2 آذر 1394 اجتماعي احمدپورنجاتي در دومين همايش ملي اعتدال/جاي خالي تفاهم مفهومي واژه اعتدال در بخش انديشه‌ورز جامعه
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از سعيد معيدفر، جامعه شناس/تحقق مطالبات زنان در گرو به کارگيري اهرم‌هاي فشار
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از علي محمد حاضري/مشارکت سياسي بانوان مطالبه‌اي زودرس
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از غلامرضا انصاري/حذف زنان از عرصه مديريت، محصول توسعه نيافتگي
15 مهر 1393 اجتماعي چرخه خواب چيست و چقدر خواب کافي است؟
14 مهر 1393 خواندني ها خوشبختي چه رنگيه؟
13 مهر 1393 خواندني ها شکم چاق بيمارتان مي کند
12 مهر 1393 اقتصادي اشتباهاتي که جهان را درگير بحران کرد
9 مهر 1393 مديريت 10 مهارت ارتباطي که بايد کسب کنيم
7 مهر 1393 علمي مراقبت از اعضاي بويايي و شنوايي
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.