صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

روايت جلودارزاده از دومين نمايشگاه نقش آفريني زنان در توسعه پايدار/نقش زن ايراني در خروج از رکود پررنگ مي‌شود
نویسنده: سهيلا جلودارزاده
مترجم:
ارسال کننده: انتخاب سردبير
2 آذر 1394
بعد از تجربه برگزاري اولين نمايشگاه نقش آفريني زنان در توسعه پايدار که سال گذشته برگزار شد، حالا دفاتر امور زنان همه وزارتخانه‌ها يک بار ديگر جمع شده‌اند تا با همکاري معاونت امور زنان رياست جمهوري، دومين دوره آن را برگزار کنند. رويدادي که سهيلا جلودارزاده، معاون امور زنان وزارت صنعت، معدن و تجارت و از طراحان اصلي اين نمايشگاه معتقد است امسال وسيع تر و عميق تر و کاراتر از سال گذشته برگزار خواهد شد..

سهيلا جلودارزاده درباره اهداف اين نمايشگاه 4 روزه که از 24 تا 27 شهريورماه برگزار مي‌شود گفت و فرصت‌هايي که فراهم شده تا زنان مستعد در چرخه توليد و کارآفريني قرار گيرند.

* نمايشگاه نقش آفريني زنان براي دومين سال برگزار مي‌شود. با تجربه اي که از سال قبل داريد، فکر مي‌کنيد اين نمايشگاه توانسته بين زنان کارآفرين هم افزايي ايجاد کند؟

بگذاريد قبل از پاسخ دادن به اين سؤال، بگويم که امروز بزرگ‌ترين مشکل ما بيکاري است و بر اساس آمارهاي رسمي، نرخ بيکاري زنان دو برابر مردان است. اين يعني زنان تحصيل کرده ما با وجودي که هزينه‌هاي ملي صرف تحصيل و توانمندسازي آن‌ها شده، قادر به مشارکت و بهره‌وري نيستند. به همين دليل هم ما تصميم گرفتيم با همکاري معاونت امور زنان رياست جمهوري، فضايي براي عرضه و نمايش توانمندي‌هاي زنان کارآفرين ايجاد کنيم. در واقع نقش معاونت امور زنان رياست جمهوري در اين زمينه خيلي مؤثر بود. اين معاونت بنا به دو ضرورت با دفاتر امور زنان برخي وزارتخانه‌ها وارد همکاري و تعامل شد. اول اين که معاونت امور زنان به دليل وجود تفاوت‌ها و فاصله‌هايي که در زمينه برخورداري زنان و مردان از منابع مالي و امکانات دولتي و سرزميني وجود دارد شکل گرفته است؛ بنابراين، بايد در همکاري با ساير بخش‌هاي اجرايي که در حوزه زنان فعاليت مي‌کنند، براي رفع تبعيض موجود و ايجاد زمينه بهره برداري مناسب وارد عرصه شود. نمايشگاهي که امسال دومين دوره آن را برگزار مي‌کنيم، با اين هدف شکل گرفت و فکر مي‌کنيم در سال اول، موفق بود و در سال دوم، قطعاً موفق تر عمل خواهد کرد تا شبکه ارتباطي قوي و منسجمي ميان زنان کارآفرين و زنان مستعدي که علاقمند به کارآفريني هستند، ايجاد شود.


* از نابرابري اشتغال ميان زنان و مردان گفتيد. فکر مي‌کنيد دليل اين تبعيض چيست؟
ببينيد، ساختارهاي کسب و کار در جامعه نوين تغيير کرده و به همان نسبت، نقش ما هم براي رفع مشکل بيکاري متفاوت است و بايد برنامه ريزي‌هاي جديدي براي ورود به اين ساختار جديد انجام دهيم. زنان در اين ساختار بايد حضور پررنگ تري داشته باشند تا به سمت فضاي متوازن حرکت کنيم. خوشبختانه نگاه دولت فعلي اين است که زمينه اشتغال براي بانوان در قالب کارآفريني فراهم و تسهيلات آن به وزارتخانه‌ها سپرده شود. بنابراين معاونت امور زنان رياست جمهوري و دفاتر امور زنان در وزارتخانه‌ها وارد تعاملي شده‌اند که مي‌تواند نقش زنان را در توسعه پايدار پررنگ تر کند.


* برگزاري نمايشگاه نقش آفريني زنان توانسته در تحقق اين هدف مؤثر باشد؟
ما معتقديم اين نمايشگاه مي‌تواند فاصله مان را با دنيا کم کند و کاري کند تا زن ايراني در عرصه‌هاي توليد و کارآفريني بيشتر بدرخشد. در واقع بايد بگويم که هدف از برگزاري نمايشگاه نقش آفريني زنان در توسعه پايدار در درجه اول ايجاد فرصت شغلي و در درجه بعد، تأمين معاش زنان است؛ به گونه اي که بتوانند محصولات خانگي‌شان را به نحوي مناسب و بدون بهره کشي عرضه کنند. اين نمايشگاه امسال با رويکرد کارآفريني و اشتغالزايي انجام مي‌شود تا دانش عمومي را نسبت به کارآفريني و کسب و کار بالا ببرد و زمينه خروج از رکود را با فعاليت‌هاي اقتصادي زنان فراهم آورد. در واقع ما دنبال اين هستيم که زنان بتوانند نقش مؤثر خود را در ساختار جديد اقتصادي و کاري جامعه ايفا کنند. اين يک شعار نيست. بلکه عقيده داريم که وقتي فرهنگ همدلي و همکاري و همزباني شکل گرفت و ريشه دار شد، آحاد ملت به کمک يکديگر بتوانند برابر انبوه مشکلات بايستند. به همين دلايل، حروجي رويداد 94 را ايجاد نهضت کارآفريني تعريف کرديم و چشم اندازمان اين است که هر ايراني بتواند کسب و کار خود را ايجاد کرده و رونق ببخشد.


* پس هدف اصلي اين نمايشگاه توسعه کارآفريني و کسب و کار زنان است.
هم بله و هم خير. چون بين دو مفهوم کارآفريني و کسب و کار تفاوت وجود دارد و نبايد اين دو را با هم اشتباه گرفت. کارآفريني ايجاد موجي در جامعه است که منجر به کسب و کارهاي متفاوت مي‌شود. جامعه ما نياز دارد که افراد با استعداد در مسير کارآفريني قرار گرفته و رشد کنند. ما به دنبال ايجاد روحيه کارآفريني هستيم که همين روحيه، منجر به ايجاد و رونق گرفتن کسب و کارهاي زنان مي‌شود.


* خانم جلودارزاده، به نظر مي‌رسد که در ايران مصاديق کارآفريني هنوز سنتي هستند. در واقع کارآفريني زنان ايراني بيشتر محدود به صنايع دستي و مشاغل کوچک خانگي است. براي بازتعريف اين مصاديق چه کاري انجام خواهيد داد؟
ما در رويداد 94 يک گذرگاه کارآفريني تدارک ديده‌ايم که در بخشي از آن فضايي براي راهنمايي بانواني که سرمايه چشمگيري ندارند اما مي‌خواهند کسب و کار جديدي را آغاز کنند، در نظر گرفته شده است. در اين فضا غرفه‌هاي مشاوره و راهنمايي کسب و کار و غرفه‌هاي سازمان‌هاي مردم‌نهاد برپا است تا براي پا گرفتن و تأمين مالي اين زنان تسهيلات لازم را فراهم کنند. در بخش ديگري از اين گذرگاه، شرکت‌هاي تعاوني و صنايع کوچک و متوسط مستقر هستند و متخصصان آن‌ها مشاوره‌هاي لازم را درباره چگونگي راه اندازي يک بنگاه اقتصادي به مراجعان مي‌دهند.


درباره ايده‌هاي نو و کسب و کارهاي جديد هم بخشي ويژه براي شرکت‌هاي دانش بنيان و موسساتي که به خريد و فروش ايده مي‌پردازند، در نظر گرفته شده است تا ايده را به سرمايه توليد کنند. اين شرکت‌ها مي‌توانند بر اساس مهارت‌ها و توانايي‌هاي مالي و فني هر کدام از بانوان مراجعه کننده، روش‌هايي براي راه اندازي يک کسب و کار جديد به آن‌ها پيشنهاد دهند.


* نمايشگاهي که در سال گذشته برگزار کرديد، چه خروجي‌هايي داشت که باعث شد نمايشگاه را امسال توسعه دهيد؟
مهم‌ترين دستاورد و خروجي نمايشگاه سال گذشته، نمايشگاهي است که امسال با تجربيات جديد و پخته تر برگزار مي‌کنيم. در سال گذشته به زحمت توانستيم بانوان کارآفرين را گرد هم آوريم و خيلي‌ها از قلم افتاده بودند. فعاليت‌هاي صنعتي زنان در هاله اي از ابهام بود. اما امسال نقش آفريني زنان در توسعه پايدار گسترده تر و عميق تر مورد توجه قرار گرفته است.

شعار سال گذشته ما، مقاومت اقتصادي ملت بود. امسال علاوه بر ريشه دار کردن و نهادينه کردن اين شعار، در پي آن هستيم که نقش زن ايراني را در خروج از رکود پررنگ تر کنيم. در سال گذشته، درصد قابل توجهي از زناني که وام‌هاي مناسب و ارزان قيمت نياز داشتند، به سمت صندوق کارآفريني اميد سوق پيدا کردند و توانستند صنعتي را پايه گذاري کنند. حالا همين زنان در نمايشگاه حضور دارند و مي‌توانند نتيجه کارشان را نشان دهند.


زنان کارآفرين ايراني در 30 گروه کالايي فعاليت مي‌کنند و در نمايشگاه امسال از همه اين گروه‌ها حضور دارند و شيوه‌هاي مديريت کسب و کار خود را به نمايش مي‌گذارند. اين، به خودي خود يک هم افزايي چشمگير ايجاد مي‌کند. من فکر مي‌کنم که اگر آرزوهاي بزرگ نداشته باشيم و سعي کنيم سهم زنان را در اين 30 گروه کالايي گسترش دهيم، آن وقت زنان تجربيات بيشتر و عميق تري در حوزه‌هاي کسب و کار به دست آورده و در سال‌هاي بعد شاهد دستاوردهاي بيشتري خواهيم بود.


نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
1

سایر مقاله های ارسالی:
9 آبان 1395 انديشه زندگي در حکم سلف سرويس است
2 آذر 1394 اجتماعي نوزادان معتاد در مجلس؛ روزانه چند معتاد در کشور متولد مي شود؟
2 آذر 1394 اجتماعي از دختران فراري و زنان در معرض خشونت تا کارتن خوابي با رنگ و بوي زنانه !
2 آذر 1394 اجتماعي معاون رئيس جمهور در امور زنان بيان کرد / حمايت از زنان براي استفاده از ظرفيت شرکت‌هاي دانش بنيان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از زهرا شجاعي/حوزه مردانه سياست و نقش زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از هادي خانيکي/نسبت نابرابر مهارت‌ها و جايگاه زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از شهيندخت مولاوردي /دولت اعتدال و اميد زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از ابوالفضل شکوري/زنان مديراني معتدل تر از مردان
2 آذر 1394 اجتماعي انتقادات و پيشنهادات دکتر ناصر مهدوي/گفتمان اعتدال؛ از ارسطو تا روحاني
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از دکتر مرتضي دهقان‌نژاد/زنان متنفذ دربار صفوي
2 آذر 1394 اجتماعي احمدپورنجاتي در دومين همايش ملي اعتدال/جاي خالي تفاهم مفهومي واژه اعتدال در بخش انديشه‌ورز جامعه
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از سعيد معيدفر، جامعه شناس/تحقق مطالبات زنان در گرو به کارگيري اهرم‌هاي فشار
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از علي محمد حاضري/مشارکت سياسي بانوان مطالبه‌اي زودرس
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از غلامرضا انصاري/حذف زنان از عرصه مديريت، محصول توسعه نيافتگي
15 مهر 1393 اجتماعي چرخه خواب چيست و چقدر خواب کافي است؟
14 مهر 1393 خواندني ها خوشبختي چه رنگيه؟
13 مهر 1393 خواندني ها شکم چاق بيمارتان مي کند
12 مهر 1393 اقتصادي اشتباهاتي که جهان را درگير بحران کرد
9 مهر 1393 مديريت 10 مهارت ارتباطي که بايد کسب کنيم
7 مهر 1393 علمي مراقبت از اعضاي بويايي و شنوايي
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.