صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

يادداشتي از سعيد معيدفر، جامعه شناس/تحقق مطالبات زنان در گرو به کارگيري اهرم‌هاي فشار
نویسنده: سعيد معيدفر، جامعه شناس
مترجم:
ارسال کننده: انتخاب سردبير
2 آذر 1394
 
مهم‌ترين مشکل زنان در جامعه ما اين است که بسياري از دست‌اندرکاران و اصحاب قدرت، همچنان نقش‌هاي سنتي را براي زنان به رسميت شناخته و نمي‌خواهند بستري را فراهم کنند تا نقش زنان در خانواده تضعيف شود. مسئله مهم اين است که در جامعه ما نهاد خانواده از اهميت مضاعفي برخوردار است. اين اهميت از آنجا نشات مي‌گيرد که نهاد خانواده، تنها نهاد اجتماعي است که از سوي حاکميت به رسميت شناخته شده به همين دليل تلاش مي‌شود تا جايگاه آن همواره تقويت شود.

فارغ از به رسميت شناختن نهاد خانواده، شما بايد اين نکته را مدنظر قرار دهيد که اين نهاد در حال حاضر، با چالش‌هايي مواجه شده است. متاسفانه بسياري از تحليلگران دليل با چالش مواجه شدن نهاد خانواده را تقويت نقش زنان در جامعه و تضعيف جايگاه انها در درون خانواده مي‌دانند. تقوبت نقش زنان در جامعه دلايل مختلفي دارد. به هرحال زنان به صورت گسترده وارد دانشگاه شده و بعد وارد بازار کار شدند. اين روند در جريان انقلاب سرعت گرفت و زنان در جريان انقلاب با حضور در راهپيمايي‌ها به اعمال برخي از محدوديت‌ها و تبعيض‌ها اعتراض کردند. اين مسئله در کنار وجود حجاب در دانشگاه‌ها موجب شد تا حضور زنان گسترده‌تر شود. به ترتيبي که بسياري از خانواده‌هاي مذهبي با تحصيل و کار دختران خود موافقت کردند. ايجاد بستر مناسب موجب شد تا زنان براي ورود به دانشگاه‌ها از مردان پيشي بگيرند. البته گشايش موجود به عرصه علم‌آموزي خلاصه شد و در ساير عرصه‌ها وجود برخي از محدوديت‌ها همچنان جامعه زنان را آزار مي‌داد. به عبارت ديگر به موازات مجال دادن به زنان دردانشگاه‌ها، در عرصه‌هاي مديريتي به زنان مجال داده نشد. شما شاهد هستيد که در دولت اصلاحات چگونه نسبت به احتمال وزير شدن يک زن واکنش نشان دادند و اجازه اين کار را به دولت ندادند. احمدي نژاد هم با کلي تلاش، توانست تا يک زن را به وزارت برساند. اين نکته را مورد توجه قرار بدهيد که اين کار در حالي انجام شد که بالاترين پست زنان در کشور معاونت رياست جمهوري و رياست سازمان حفاظت از محيط زيست بود.

اين محدوديت‌ها تنها به دولت خلاصه نمي‌شود. به هرحال در مجلس هم دست باز نيست و به راحتي نمي‌توان زنان کارآمد از طيف‌هاي گوناگون را وارد مجلس کرد. شما مشاهده مي‌کنيد که در حال حاضر زنان حاضر در مجلس تنها از يک طيف بوده و تاثيرگذاري چنداني ندارند. بدتر اينکه زنان موجود در مجلس، نظرات پيشرويي در مورد زنان ندارند. شما لازم است تا مواضع اين خانم‌ها را مرور کنيد تا متوجه شويد که تاکيد نمايندگان زن، تقويت نقش‌هاي سنتي زنان در خانواده است. نکته جالبتر اين است که نمايندگان زن مجلس مي‌گويند اگر زنان مي‌خواهند شغلي خارج از خانه داشته باشند بهتر است که شغل‌هاي تربيتي داشته باشند چون بيشتر با روحيات زنانه و مادرانه آنها تطابق دارد. اين نوع نگرش تبعيض‌آميز آنقدر گسترش يافت که ديگر به محيط‌هاي کاري خلاصه نشد و شما مشاهده کرديد که در ميزان پذيرش زنان در دانشگاه‌ها، هم محدويت‌هايي براي حضور زنان اعمال شد. اين محدوديت‌ها تنها به اين دو عرصه خلاصه نشد و حتي زنان در فرصت‌هاي جمعي مانند استاديوم‌ها هم موانعي را تجربه کردند. به نظر مي‌رسد که رفع اين موانع ايدئولوژيک کار گسترده‌اي مي‌خواهد. از يک سو زنان بايد شرايطي را فراهم کنند تا مردان آنها را به رسميت بشناسند.

به هرحال رأي زنان مي‌تواند به عنوان يک اهرم فشار عمل کند. حتماً به خاطر داريد که روحانيون تا دهه 40 اعتقادي به رأي زنان نداشتند اما وقوع انقلاب و نقش‌آفريني زنان در نقش‌هاي مهم موجب شد تا به اهميت جايگاه زنان در عرصه سياست پي ببرند. شايد زنان انتظار داشته باشند تا دولت در اين زمينه تحولي را ايجاد کند اما بايد گفت که انتظار زنان براي ايجاد تغييرات از سوي دولت درست نيست. به هرحال دولت‌ها ميل به تمرکز داشته و دنبال اقتدار هستند. تنها فشار اجتماعي است که مي‌تواند دولت‌ها را مجبور کند که جايگاه زنان را به رسميت بشناسند. فشارهاي وارد شده مي‌تواند سياستمداران را مجبور کند که موانع را ناديده بگيرند. در کشور ما هيچ راهي به جز مطالبه‌گري زنان و مداخله‌گري در کمپين‌هاي اعاده حقوق زنان وجود ندارد. به اين ترتيب زنان مي‌توانند در مناصب کلان قرار بگيرند. تا زماني که اين رويداد مهم در جامعه رخ ندهد هيچ اتفاقي از بالا رخ نمي‌دهد. به هرحال صاحبان قدرت حاضر نيستند که به راحتي قدرت خود را تقسيم کنند. مگر اينکه زنان به صورت گسترده صاحبان قدرت و مسئولان حکومتي را تحت فشار قرار دهند.

* کميته اطلاع‌رساني همايش زن، اعتدال و توسعه


نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
1

سایر مقاله های ارسالی:
9 آبان 1395 انديشه زندگي در حکم سلف سرويس است
2 آذر 1394 اجتماعي نوزادان معتاد در مجلس؛ روزانه چند معتاد در کشور متولد مي شود؟
2 آذر 1394 اجتماعي از دختران فراري و زنان در معرض خشونت تا کارتن خوابي با رنگ و بوي زنانه !
2 آذر 1394 اجتماعي معاون رئيس جمهور در امور زنان بيان کرد / حمايت از زنان براي استفاده از ظرفيت شرکت‌هاي دانش بنيان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از زهرا شجاعي/حوزه مردانه سياست و نقش زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از هادي خانيکي/نسبت نابرابر مهارت‌ها و جايگاه زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از شهيندخت مولاوردي /دولت اعتدال و اميد زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از ابوالفضل شکوري/زنان مديراني معتدل تر از مردان
2 آذر 1394 اجتماعي انتقادات و پيشنهادات دکتر ناصر مهدوي/گفتمان اعتدال؛ از ارسطو تا روحاني
2 آذر 1394 اجتماعي روايت جلودارزاده از دومين نمايشگاه نقش آفريني زنان در توسعه پايدار/نقش زن ايراني در خروج از رکود پررنگ مي‌شود
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از دکتر مرتضي دهقان‌نژاد/زنان متنفذ دربار صفوي
2 آذر 1394 اجتماعي احمدپورنجاتي در دومين همايش ملي اعتدال/جاي خالي تفاهم مفهومي واژه اعتدال در بخش انديشه‌ورز جامعه
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از علي محمد حاضري/مشارکت سياسي بانوان مطالبه‌اي زودرس
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از غلامرضا انصاري/حذف زنان از عرصه مديريت، محصول توسعه نيافتگي
15 مهر 1393 اجتماعي چرخه خواب چيست و چقدر خواب کافي است؟
14 مهر 1393 خواندني ها خوشبختي چه رنگيه؟
13 مهر 1393 خواندني ها شکم چاق بيمارتان مي کند
12 مهر 1393 اقتصادي اشتباهاتي که جهان را درگير بحران کرد
9 مهر 1393 مديريت 10 مهارت ارتباطي که بايد کسب کنيم
7 مهر 1393 علمي مراقبت از اعضاي بويايي و شنوايي
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.