صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

يادداشتي از علي محمد حاضري/مشارکت سياسي بانوان مطالبه‌اي زودرس
نویسنده: علي محمد حاضري
مترجم:
ارسال کننده: انتخاب سردبير
2 آذر 1394
  زنان همواره نسبت به اعمال برخي از تبعيض‌هاي موجود در عرصه سياست گلايه داشته و همواره تلاش کردند تا اين تبعيض‌ها پايان يابد

دو سال از زماني که آقاي روحاني قدرت را دست گرفت، مي‌گذرد. به همين دليل بسياري از زنان انتظار دارند که وعده‌هاي آقاي روحاني مبني بر رفع تبعيض در اين حوزه محقق شود و زنان بتوانند مناصب کلان مديريتي را در دست بگيرند. البته اين تقاضا تنها به دوره آقاي روحاني خلاصه نمي‌شود. زنان همواره نسبت به اعمال برخي از تبعيض‌هاي موجود در عرصه سياست گلايه داشته و همواره تلاش کردند تا اين تبعيض‌ها پايان يابد. در پاسخ به بانوان محترم بايد گفت که خواسته‌هاي زنان در حوزه سياسي را بايد در دسته مطالبات زودرس دانست. زودرس بودن به عامل نتيجه‌بخش نبودن و شکست خوردن اين مطالبات، تبديل شده است. 

به نظر مي‌رسد که زنان بايد اين واقعيت را به رسميت بشناسند که يک فاصله و تأخير دو دهه‌اي حضور زنان نسبت به مردان در جامعه وجود دارد. به‌هرحال زنان با يک تأخير قابل‌توجه وارد عرصه تحصيلات دانشگاهي و بازار کار شدند. همين تأخير موجب شده که حضور زنان در مناصب سياسي چندان قابل‌توجه نباشد. شايد بسياري از زنان اين واقعيت را بيان کنند که زنان در دو دهه گذشته در عرصه دانشگاهي بسيار خوش درخشيده‌اند. در پاسخ به اين قضاوت و اظهارنظر بايد گفت که حضور پررنگ زنان در کرسي‌هاي دانشگاهي نبايد اين توقع را ايجاد کند که زنان در حوزه مديريت کلان و مديريت سياسي کشور، همان توفيقات درخشان را کسب کرده و همان سهميه را داشته باشند. 


به‌عبارت‌ديگر زنان بعد از چند دهه کاميابي در عرصه دانشگاهي بايد انتظار داشته باشند که جامعه با روي باز از آنها استقبال کند. در اين صورت زنان از چنان اعتباري برخوردار مي‌شوند که حضور آنها در عرصه مديريتي با اما و اگر مواجه نمي‌شود. تا زماني که اين مرحله طي نشود بيان چنين انتظاراتي درست نيست و امکان دارد که نتايج معکوس به دنبال داشته باشد. 


اگر اين دوران طي نشود و زنان وارد عرصه مديريت کلان شوند شما مشاهده خواهيد کرد که زنان نمي‌تواند انتظارات موجود را برآورده کنند همچنانکه در حال حاضر زناني در مجلس حضور دارند که بازدهي مورد انتظار را ندارد و نتوانستند توقعات وجود را تامين کنند. به نظر من اين حضور، حضور پرثمري نبوده و اصلا به سود جامعه زنان نيست. شما فقط لازم است اين موضوع را رصد کنيد که چطور حضور نمايندگان زن از سوي نمايندگان مرد مجلس جدي گرفته نمي‌شود. 


بسياري از فعالان جامعه زنان بارها اين پيشنهاد را مطرح کردند که بهتر است براي حضور زنان در مناصب سياسي سهميه‌اي را در نظر گرفت تا زنان بتوانند اين عقب‌افتادگي تاريخي را جبران کنند. به نظر من اعمال اين سهميه تا زماني که اين تأخير زماني وجود دارد هيچ مشکلي را حل نخواهد کرد. به نظر من اگر زنان در عرصه آموزشي درخشندگي لازم را کسب کنند بعد از مدتي خواهد توانست آنچنان توان خود را به نمايش بگذارند که بسياري از مديران عالي آنها را در سطح مديريت ارشد به کار بگيرند. همين حضور موفق، عملکرد آنها را تبليغ مي‌کند. به نظر من اگر اين سهميه‌بندي جنسيتي در سطوح کارشناسي و علمي اعمال شود . زنان خواهند توانست توانمندي خود را به منصه ظهور برسانند. تمرين حضور در اين سطوح، موجب خواهد شد تا زنان قابل و توانمندي پرورش پيدا کنند. در نهايت مديران ارشد به اين قابليت‌ها پي برده و همين موجب مي‌شود که اين زنان در سطح بالا به کار گرفته شود. اگر اين مرحل طي نشود و زنان صرف اعمال سهميه‌بندي جنسيتي به پست معاونت وزارت برسند اين حضور با شکست مواجه مي‌شود. 

مديران مرد بايد خودشان به اين واقعيت برسند که اگر از زنان استفاده نکنند کارشان مي‌لنگد و نمي توانند امور وزارتخانه يا سازمان بزرگ خود را اداره کنند و گرنه صرف اعمال زور و ايجاد سهميه‌بندي مسير حضور زنان را هموار نمي‌کند. حضور زنان بايد به گونه‌اي باشد که مديريت آنها از راندمان بالايي برخوردار باشند وگرنه بسياري از مردان در برابر حضور زنان موضع مي‌گيرند در حاليکه بايد اين حضور به گونه‌اي باشد که خود مردان اين موضوع را به رسميت شناخته و حرفي براي گفتن نداشته باشند.استاد جامعه شناسي دانشگاه تربيت مدرس


نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
1

سایر مقاله های ارسالی:
9 آبان 1395 انديشه زندگي در حکم سلف سرويس است
2 آذر 1394 اجتماعي نوزادان معتاد در مجلس؛ روزانه چند معتاد در کشور متولد مي شود؟
2 آذر 1394 اجتماعي از دختران فراري و زنان در معرض خشونت تا کارتن خوابي با رنگ و بوي زنانه !
2 آذر 1394 اجتماعي معاون رئيس جمهور در امور زنان بيان کرد / حمايت از زنان براي استفاده از ظرفيت شرکت‌هاي دانش بنيان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از زهرا شجاعي/حوزه مردانه سياست و نقش زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از هادي خانيکي/نسبت نابرابر مهارت‌ها و جايگاه زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از شهيندخت مولاوردي /دولت اعتدال و اميد زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از ابوالفضل شکوري/زنان مديراني معتدل تر از مردان
2 آذر 1394 اجتماعي انتقادات و پيشنهادات دکتر ناصر مهدوي/گفتمان اعتدال؛ از ارسطو تا روحاني
2 آذر 1394 اجتماعي روايت جلودارزاده از دومين نمايشگاه نقش آفريني زنان در توسعه پايدار/نقش زن ايراني در خروج از رکود پررنگ مي‌شود
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از دکتر مرتضي دهقان‌نژاد/زنان متنفذ دربار صفوي
2 آذر 1394 اجتماعي احمدپورنجاتي در دومين همايش ملي اعتدال/جاي خالي تفاهم مفهومي واژه اعتدال در بخش انديشه‌ورز جامعه
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از سعيد معيدفر، جامعه شناس/تحقق مطالبات زنان در گرو به کارگيري اهرم‌هاي فشار
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از غلامرضا انصاري/حذف زنان از عرصه مديريت، محصول توسعه نيافتگي
15 مهر 1393 اجتماعي چرخه خواب چيست و چقدر خواب کافي است؟
14 مهر 1393 خواندني ها خوشبختي چه رنگيه؟
13 مهر 1393 خواندني ها شکم چاق بيمارتان مي کند
12 مهر 1393 اقتصادي اشتباهاتي که جهان را درگير بحران کرد
9 مهر 1393 مديريت 10 مهارت ارتباطي که بايد کسب کنيم
7 مهر 1393 علمي مراقبت از اعضاي بويايي و شنوايي
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.