صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

يادداشتي از غلامرضا انصاري/حذف زنان از عرصه مديريت، محصول توسعه نيافتگي
نویسنده: غلامرضا انصاري
مترجم:
ارسال کننده: انتخاب سردبير
2 آذر 1394
اگر زنان اين جامعه با وجود برخورداري از تحصيلات عالي و قابليت‌هاي متعدد، به خوبي در مديريت به کار گرفته نشده و در نهايت پست‌هاي کارشناسي به آنها داده مي‌شود، به اين دليل است که جامعه ما همچنان در رفتارها و روش‌هاي خود از توسعه نيافتگي رنج مي‌برد.

بارها متخصصان و کارشناسان، اين توصيه را مطرح کردند که بهتر است از ظرفيت و پتانسيل زنان به خوبي بهره گرفته شود اما نه تنها اين توصيه‌ها جدي گرفته نشد بلکه هر روز بيش از روز گذشته مشاهده مي‌شود که زنان توانمند جامعه با محدوديت‌هايي اجتماعي و سياسي روبرو شده و نمي‌توانند توانمندي خود را از حالت بالقوه به حالت بالفعل درآورند.

اين دغدغه مطرح است که چرا نظرات کارشناسي مورد توجه قرار نمي‌گيرد؟ شما اگر تجربيات کشورهاي توسعه يافته را مورد بررسي قرار بدهيد، متوجه مي‌شويد که فقر نظريات کاربردي و منافع ذينفعان از جمله موانع مهم بر سر راه توسعه بوده است. متاسفانه دولت‌هايي که بر سرکار آمده‌اند کمتر به اين نکته مهم توجه کردند. دولت‌ها بيش از اينکه به توسعه يافتگي کشور خود توجه کنند، در انديشه تأمين منافع گروه ، طبقه و حزب خود بودند.

تحقق توسعه در مراحل ابتدايي خود بيش ازصلاحيت‌هاي فني، نيازمند اصلاح نگرش‌ها است. تا زماني که نگرش‌ها اصلاح نشود شما نمي‌توانيد توسعه را محقق کنيد. اگر ژاپن به اين مرحله از توسعه دست يافته است به اين دليل است که توسعه را در درون جامعه نهادينه کرده است. توسعه در چنين کشوري با صداقت و پشتکار ژاپني‌ها گره خورد و به اين ترتيب يک مدل خاص از توسعه، به جهانيان ارائه شد.

عدم اصلاح نگرش‌ها موجب شده تا زنان نتوانند به جايگاه واقعي خود دست پيدا کنند. به هرحال زنان در بسياري از رشته‌ها پيشتاز بوده و توانستند به بالاترين جايگاه علمي دست پيدا کنند. مهم‌ترين دليل اين است که هيچ سعي و تلاشي براي اصلاح باورهاي موجود در جامعه صورت نگرفته است در حاليکه بهتر بود از يک سو باورهاي درست ارتقا پيدا کرده و از سوي ديگرباورهاي نادرست اصلاح شود.

به نظر من قبل از اينکه اين موضوع مطرح شود که زنان بايد چند درصد در عرصه قدرت سهم داشته باشند، لازم است که باورهاي فرهنگي و اجتماعي ما انقلابي را تجربه کند؛ زيرا باور من اين است که کار از اصلاح گذشته است و تنها يک انقلاب در نگرشها مي‌تواند مشکل را حل کند.

عدم تغيير در اين نوع نگرش با وجود سابقه طولاني در دموکراسي، به اين دليل است که حوزه فرهنگ ما متولي خاصي نداشته و به حال خود رها شده است. در نتيجه به موازات پيشرفت جامعه نوع باورهاي ما پيشرفتي را تجربه نکرده و هنوز باورهاي ما به همان حالت سنتي باقي مانده است.

در فرايند توسعه‌اي ما برنامه‌ريزي به گونه‌اي صورت نگرفته است که جوانان و زنان ما هدفمند رشد کنند. براي حل اين مشکل بايد به سؤال اصلي که همانا دلايل فقدان توسعه اجتماعي است، پاسخ داده شود. تنها در اين صورت است که زنان مي‌توانند به جايگاهي دست پيدا کنند که شايستگي آن را دارند. در چنين شرايطي آسيب‌هاي اجتماعي کاهش يافته و بسياري از مشکلات اجتماعي حل مي‌شود. در صورت نهادينه شدن اين ارزش‌ها ديگر امکان ندارد که تفکرات پوپوليستي فردي همچون احمدي نژاد، بتواند طرفدار پيدا کند.

به عبارت ديگر بايد زير ساخت‌هاي لازم را براي تحقق توسعه اجتماعي فراهم شود. در اين شرايط نيازي به سهم خواهي زنان نيست بلکه بسياري از مسئولان با خواهش از زنان مي‌خواهند تا پستي را قبول کنند. در اين صورت عدالت واقعي جنسيتي در جامعه محقق مي‌شود. به همين دليل بايد تلاش کرد در گام نخست باورها اصلاح شود تا توسعه اجتماعي در بطن افراد نهادينه شود.


نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
1

سایر مقاله های ارسالی:
9 آبان 1395 انديشه زندگي در حکم سلف سرويس است
2 آذر 1394 اجتماعي نوزادان معتاد در مجلس؛ روزانه چند معتاد در کشور متولد مي شود؟
2 آذر 1394 اجتماعي از دختران فراري و زنان در معرض خشونت تا کارتن خوابي با رنگ و بوي زنانه !
2 آذر 1394 اجتماعي معاون رئيس جمهور در امور زنان بيان کرد / حمايت از زنان براي استفاده از ظرفيت شرکت‌هاي دانش بنيان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از زهرا شجاعي/حوزه مردانه سياست و نقش زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از هادي خانيکي/نسبت نابرابر مهارت‌ها و جايگاه زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از شهيندخت مولاوردي /دولت اعتدال و اميد زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از ابوالفضل شکوري/زنان مديراني معتدل تر از مردان
2 آذر 1394 اجتماعي انتقادات و پيشنهادات دکتر ناصر مهدوي/گفتمان اعتدال؛ از ارسطو تا روحاني
2 آذر 1394 اجتماعي روايت جلودارزاده از دومين نمايشگاه نقش آفريني زنان در توسعه پايدار/نقش زن ايراني در خروج از رکود پررنگ مي‌شود
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از دکتر مرتضي دهقان‌نژاد/زنان متنفذ دربار صفوي
2 آذر 1394 اجتماعي احمدپورنجاتي در دومين همايش ملي اعتدال/جاي خالي تفاهم مفهومي واژه اعتدال در بخش انديشه‌ورز جامعه
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از سعيد معيدفر، جامعه شناس/تحقق مطالبات زنان در گرو به کارگيري اهرم‌هاي فشار
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از علي محمد حاضري/مشارکت سياسي بانوان مطالبه‌اي زودرس
15 مهر 1393 اجتماعي چرخه خواب چيست و چقدر خواب کافي است؟
14 مهر 1393 خواندني ها خوشبختي چه رنگيه؟
13 مهر 1393 خواندني ها شکم چاق بيمارتان مي کند
12 مهر 1393 اقتصادي اشتباهاتي که جهان را درگير بحران کرد
9 مهر 1393 مديريت 10 مهارت ارتباطي که بايد کسب کنيم
7 مهر 1393 علمي مراقبت از اعضاي بويايي و شنوايي
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.