صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

چرخه خواب چيست و چقدر خواب کافي است؟
نویسنده: مقاله دريافتي
مترجم:
ارسال کننده: انتخاب سردبير
15 مهر 1393 در بين پستانداران، پرندگان، ماهيان و ديگر جانوران مراحل خواب و بيداري وجود دارد. خواب براي سلامت و بازسازي سيستم اعصاب، سيستم ايمني و سيستم عضلاني اسکلتي انسان ها و جانوران اهميت دارد. اختراع دستگاه نوار مغزي به دانشمندان اجازه داد تا به مطالعه خواب انسان، به روش هايي بپردازند که پيش از آن ممکن نبود.

در خلال دهه 1950 فردي به نام اوژن آسرينسکي که تازه از دانشگاه فارغ التحصيل شده بود، از اين وسيله براي کشف آنچه امروز خواب REM خوانده مي شود استفاده کرد. مطالعات بيشتر بر روي خواب انسان نشان داده است که خواب از يک سري مراحل گذر مي کند که الگوهاي امواج مغزي در هر مرحله با يکديگر متفاوتند. خواب داراي دو نوع اصلي است:

خواب NREM (حرکت غيرسريع چشم) که خواب آرام نيز خوانده مي شود. خواب REM (حرکت سريع چشم) که خواب فعال يا خواب نابه روال (paradoxical) نيز خوانده مي شود.

شروع خواب

در خلال نخستين مراحل خواب، ما هنوز نسبتاً بيدار و هشيار هستيم. مغز امواجي توليد مي کند به نام امواج بتا که کوچک و سريع هستند. به مرور که مغز شروع به آرامش يافتن مي کند، امواج کندتري به نام امواج آلفا شوند. در طول اين مدّت و هنگامي که هنوز کاملاً به خواب نرفته ايم ممکن است احساس عجيب و کاملاً واضحي را تجربه کنيم که توهمات پيش خواب ناميده مي شود.

مثال هاي متداول و شايع اين پديده عبارتند از احساس افتادن (پرت شدن) يا شنيدن اينکه کسي نام شما را صدا مي کند. رويداد بسيار شايع ديگري که در اين دوره زماني وجود دارد، پرش ميوکلونيک است. اگر تا کنون، بدون هيچ دليل مشخص و خاصي، ناگهان بدنتان تکان خورده يا پريده است اين پديده ظاهراً عجيب را تجربه کرده ايد. در عالم واقع، اين پرش هاي ميوکلونيک بسيار شايع اند.

اولين قسمت خواب non REM است. خواب ديدن در خواب non REM بسيار کم است و اگر هم خواب ببينيم آن را فراموش مي کنيم. در اين خواب ماهيچه ها بي حس نيستند. خواب non REM شامل سه مرحله مي شود:

مرحله? اول:

مرحله 1 شروع چرخه خواب و نسبتاً مرحله سبک و خفيفي از خواب است. مرحله 1 را مي توان به صورت دوره گذار بين بيداري و خواب در نظر گرفت. در مرحله 1، مغز امواج تتا توليد مي کند که امواجي با دامنه بلند و خيلي کند هستند. اين مرحله از خواب، تنها مدّت زماني کوتاهي در حدود 5 تا 10 دقيقه طول مي کشد و اگر در اين مرحله کسي را از خواب بيدار کنيد احتمالاً به شما خواهد گفت که خواب نبوده است!

مرحله? دوم:

دومين مرحله خواب تقريباً 20 دقيقه طول مي کشد. مغز شروع به توليد امواج منظم و سريعي مي کند که به نام دوک هاي خواب معروفند. دماي بدن شروع به کاهش و ضربان قلب شروع به کندشدن مي کند. يک مرحله? ناهشيار است که خواب رونده به راحتي يبدار مي شود.

مرحله? سوم:

عميق ترين مرحله? خواب non REM است. پس از اين مرحله قسمت دوم خواب REM آغاز مي شود. امواج مغزيِ عميق و کند به نام امواج دلتا در خلال مرحله 3 خواب شروع به پديدار شدن مي کنند. مرحله 3، دوره گذار بين خواب سبک و خواب بسيار عميق است.

خواب REM در بزرگسالان حدود 20 تا 25 درصد از کل خواب را تشکيل مي دهد (حدود 90 تا 120 دقيقه در خوابِ شب). مقدار خواب REM در سنين مختلف متفاوت است. يک نوزاد بيشتر از 80 درصد کل خوابش را در خواب REM است. رويا در مرحله? REM رخ مي دهد.

پژوهشگران به فعاليت در ناحيه هايي از مغز که مربوط به کنترل بينايي، شنوايي، بويايي، لمسي و تعادل حرکات بدن پي برده اند. نکته قابل ذکر اين است که فرايند خواب، اين مراحل را به ترتيب پشت سر نمي گذارد. خواب از مرحله 1 شروع مي شود و سپس به مراحل 2، 3 و 4 مي رود. پس از مرحله 4 و قبل از وارد شدن به مرحله 5 يا همان خواب REM، مرحله 3 و به دنبال آن مرحله 2 خواب تکرار مي شوند. پس از خاتمه خواب REM، بدن معمولاً به مرحله 2 خواب باز مي گردد.

در طول شب، خواب انسان تقريباً 4 يا 5 بار بين اين مراحل مي چرخد. ما به طور ميانگين 90 دقيقه پس از به خواب رفتن وارد مرحله 5 يا خواب REM مي شويم.

نخستين چرخه خواب REM ممکن است تنها زمان کوتاهي به طول بينجامد امّا هر چرخه از چرخه قبل طولاني تر مي شود به نحوي که خواب REM مي تواند تا نزديک به يک ساعت پايدار بماند.

خواب REM با کاهش سروتونين (Serotonin) در مغز همراه است. بنابراين خواب REM در افراد افسرده زود تر مي رسد. سروتونين ماده اي است که در افراد افسرده کاهش يافته است.

مشکل بي خوابي مي تواند به علت عادات بدي باشد که با خوابيدن تداخل مي کنند؛ مثل:

نوشيدن قهوه در عصر يا شب

کشيدن سيگار قبل از رفتن به رختخواب

مصرف غذاي سنگين قبل از رفتن به رختخواب

هر شب رفتن به رختخواب در ساعات مختلف

خوابيدن در مقابل تلويزيون

چرخه خواب

دو نوع خواب وجود دارد: خواب REM و خواب غير REM.

در خواب REM، سرعت حرکت چشمان زياد است و رويا مي بينيم. به طور کلي، 25 درصد از خواب طبيعي شامل اين نوع خواب است.

باقي زمان خواب شامل غير REM مي باشد که شامل چهار مرحله از خواب سبک تا عميق مي باشد.

چقدر خواب کافي است؟

نياز به خوابيدن از يک فرد تا فرد ديگر متفاوت است:

براي نوزادان، 16 ساعت خواب کافي است.

براي نوجوانان، 9 ساعت خواب کافي است.

براي بالغين، 7 تا 8 ساعت خواب شب کافي است.

نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
1

سایر مقاله های ارسالی:
9 آبان 1395 انديشه زندگي در حکم سلف سرويس است
2 آذر 1394 اجتماعي نوزادان معتاد در مجلس؛ روزانه چند معتاد در کشور متولد مي شود؟
2 آذر 1394 اجتماعي از دختران فراري و زنان در معرض خشونت تا کارتن خوابي با رنگ و بوي زنانه !
2 آذر 1394 اجتماعي معاون رئيس جمهور در امور زنان بيان کرد / حمايت از زنان براي استفاده از ظرفيت شرکت‌هاي دانش بنيان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از زهرا شجاعي/حوزه مردانه سياست و نقش زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از هادي خانيکي/نسبت نابرابر مهارت‌ها و جايگاه زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از شهيندخت مولاوردي /دولت اعتدال و اميد زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از ابوالفضل شکوري/زنان مديراني معتدل تر از مردان
2 آذر 1394 اجتماعي انتقادات و پيشنهادات دکتر ناصر مهدوي/گفتمان اعتدال؛ از ارسطو تا روحاني
2 آذر 1394 اجتماعي روايت جلودارزاده از دومين نمايشگاه نقش آفريني زنان در توسعه پايدار/نقش زن ايراني در خروج از رکود پررنگ مي‌شود
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از دکتر مرتضي دهقان‌نژاد/زنان متنفذ دربار صفوي
2 آذر 1394 اجتماعي احمدپورنجاتي در دومين همايش ملي اعتدال/جاي خالي تفاهم مفهومي واژه اعتدال در بخش انديشه‌ورز جامعه
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از سعيد معيدفر، جامعه شناس/تحقق مطالبات زنان در گرو به کارگيري اهرم‌هاي فشار
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از علي محمد حاضري/مشارکت سياسي بانوان مطالبه‌اي زودرس
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از غلامرضا انصاري/حذف زنان از عرصه مديريت، محصول توسعه نيافتگي
14 مهر 1393 خواندني ها خوشبختي چه رنگيه؟
13 مهر 1393 خواندني ها شکم چاق بيمارتان مي کند
12 مهر 1393 اقتصادي اشتباهاتي که جهان را درگير بحران کرد
9 مهر 1393 مديريت 10 مهارت ارتباطي که بايد کسب کنيم
7 مهر 1393 علمي مراقبت از اعضاي بويايي و شنوايي
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.