صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

خوشبختي چه رنگيه؟
نویسنده: مقاله دريافتي
مترجم:
ارسال کننده: انتخاب سردبير
14 مهر 1393


در دنياي اطراف ما رنگ ها موج مي زنند، اما ما به ميزان تاثير آنها بر روحيه و همينطور تصميم هايمان چندان آگاه نيستيم. توجه بيشتر به رنگ ها و آگاه شدن از تاثيرشان مي تواند در ما احساس خوشبختي ايجاد کند.

کدام رنگ ها به ما حس خوبي مي دهند؟ در برخي مواقع پاسخ اين پرسش کاملا مشخص است. به طور مثال هنگام ملاقات با مرد يا زن مورد علاقه خود توصيه مي شود که رنگ قرمز بپوشيد. کسي که رنگ قرمز بر تن دارد معمولا به نظر جذاب و خواستني مي آيد.

اين نظر داوطلبان تستي است که بايستي بر اساس يک عکس تصميم مي گرفتند که آيا مي خواهند آن مرد را ملاقات کنند يا نه. مردي در عکس پيراهن قرمز بر تن داشت در بين داوطلبان زن دو برابر زماني که پيراهن آبي بر تن داشت، طرفدار پيدا کرده بود.

آبي کم رنگ؛ مناسب براي پاکت غذاهاي رژيمي

هر کدام از رنگ ها در ذهن انسان با تصاوير و برداشت هاي مختلفي مرتبط هستند و به همين دليل تا به حال تلاش هاي زيادي براي رسيدن به اهداف مختلف با بکار بردن رنگ هاي مناسب صورت گرفته است. به طور مثال، هنگام خريد در فروشگاه ها با کمي دقت مشاهده خواهيم کرد که بسته بندي مواد غذائي رژيمي معمولا آبي کم رنگ و گاهي طوسي است. دانيلا اشپت، کارشناس رنگ از سوئيس مي گويد: «زيرا آبي کم رنگ معمولا با حس سبکي و شفافيت مرتبط است.» چه کسي حاضر است پنيري رژيمي بخرد که در پاکتي به رنگ قرمز تند بسته بندي شده باشد؟

شرکت بيمه سوئيسي به نام Axa Winterthur از تاثير رنگ ها بر روحيه سود جسته و براي کارمندان خود اين امکان را فراهم کرده است که بتوانند اتاقي را با رنگي متناسب با وضع روحي خود در لحظه انتخاب کنند. به طور مثال، هنگامي که مي خواهند تمرکز کنند، اتاقي به رنگ آبي در اختيارشان قرار داده مي شود و هنگامي که احتياج به تقويت قوه خلاقيت خود دارند، مي توانند به اتاقي زرد رنگ بروند.

صورتي بيکر ميلر

فشرده ترين تدابير رنگ درماني در حال حاضر براي خلافکاران حرفه اي اجرا مي شود. در بسياري از زندان هاي آلمان سلول هايي وجود دارند به رنگي معروف به «صورتي بيکر ميلر» که براي زندانيان خطرناک در نظر گرفته شده اند. گويا اين رنگ مليح که فرد را به بيشتر به ياد آدامس و آب نبات مي اندازد، تاثيري آرامش بخش دارد.

در تست هاي مختلف مشاهده شده است که حتي نگاه کردن به اين رنگ تنها به مدت دو دقيقه، فشار خون را کاهش مي دهد. «صورتي بيکر ميلر» به نام دو مدير زندان در آمريکا ثبت شده که براي اولين بار اين رنگ را بکار برده اند.

نارنجي؛ رنگ خوشبختي

محققان در زمينه تاثير رنگ ها بر انسان، براي هر حالت روحي رنگي متناسب با آن را سراغ دارند. آنها سايه هاي مختلف رنگ قرمزرا «هيجان زا» معرفي مي کنند و نارنجي متمايل به قرمز و زرد متمابل به سبز را «لذت بخش» مي دانند. اما ظاهرا سياه متمايل به قهوه اي «افسرده کننده» است.

دانيلا اشپت کارشناس در زمينه روان شناسي رنگ ها نارنجي پررنگ را رنگ خوشبختي مي داند. او مي گويد که نارنجي نماد لذت، آرامش و احساس خوشبختي در لحظه است.

طبقه بندي کردن رنگ ها و پيوند دادن آنها با احساساتي خاص، البته مرز و محدوده اي دارد. «هايکو هشت»، روانشناس دانشگاه ماينس مي گويد: «به ندرت مي توان ترکيبي از رنگ و احساس نسبت داده شده به آن را يافت که بر سر آن اتفاق نظر وجود داشته باشد.»

يکي از موارد نادر رنگ قرمز و آبي است. به طور کلي بر سر اينکه آبي رنگي سرد و قرمز گرم است، توافق وجود دارد و حتي مي توان تاثير اين دو رنگ را اندازه گيري کرد. در يک اتاق آبي رنگ افراد در دماي پانزده درجه از سرما مي لرزند و در اتاقي به رنگ قرمز حتي هنگامي که دما برابر با دماي يخچال است، افراد همچنان احساس سرما نمي کنند. شايد دليلش اين است که قرمز رنگ خون و آتش و آبي رنگ دريا است.

اما به غير از اين، به سختي مي توان رنگي را به احساسي ويژه ارتباط داد که در تمام فرهنگ ها پذيرفته باشد. مثلا رنگ عزاداري در غرب سياه است و در شرق دور سفيد. طوسي در اروپا رنگ غم و در ميان قبايل سرخپوستي رنگ خوشبختي است.

نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
1

سایر مقاله های ارسالی:
9 آبان 1395 انديشه زندگي در حکم سلف سرويس است
2 آذر 1394 اجتماعي نوزادان معتاد در مجلس؛ روزانه چند معتاد در کشور متولد مي شود؟
2 آذر 1394 اجتماعي از دختران فراري و زنان در معرض خشونت تا کارتن خوابي با رنگ و بوي زنانه !
2 آذر 1394 اجتماعي معاون رئيس جمهور در امور زنان بيان کرد / حمايت از زنان براي استفاده از ظرفيت شرکت‌هاي دانش بنيان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از زهرا شجاعي/حوزه مردانه سياست و نقش زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از هادي خانيکي/نسبت نابرابر مهارت‌ها و جايگاه زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از شهيندخت مولاوردي /دولت اعتدال و اميد زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از ابوالفضل شکوري/زنان مديراني معتدل تر از مردان
2 آذر 1394 اجتماعي انتقادات و پيشنهادات دکتر ناصر مهدوي/گفتمان اعتدال؛ از ارسطو تا روحاني
2 آذر 1394 اجتماعي روايت جلودارزاده از دومين نمايشگاه نقش آفريني زنان در توسعه پايدار/نقش زن ايراني در خروج از رکود پررنگ مي‌شود
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از دکتر مرتضي دهقان‌نژاد/زنان متنفذ دربار صفوي
2 آذر 1394 اجتماعي احمدپورنجاتي در دومين همايش ملي اعتدال/جاي خالي تفاهم مفهومي واژه اعتدال در بخش انديشه‌ورز جامعه
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از سعيد معيدفر، جامعه شناس/تحقق مطالبات زنان در گرو به کارگيري اهرم‌هاي فشار
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از علي محمد حاضري/مشارکت سياسي بانوان مطالبه‌اي زودرس
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از غلامرضا انصاري/حذف زنان از عرصه مديريت، محصول توسعه نيافتگي
15 مهر 1393 اجتماعي چرخه خواب چيست و چقدر خواب کافي است؟
13 مهر 1393 خواندني ها شکم چاق بيمارتان مي کند
12 مهر 1393 اقتصادي اشتباهاتي که جهان را درگير بحران کرد
9 مهر 1393 مديريت 10 مهارت ارتباطي که بايد کسب کنيم
7 مهر 1393 علمي مراقبت از اعضاي بويايي و شنوايي
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.