صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

اشتباهاتي که جهان را درگير بحران کرد
نویسنده: استفان والت
مترجم: آرين پورقديري
ارسال کننده: انتخاب سردبير
12 مهر 1393


اين بخشي از ذات و ماهيت سياست خارجي آمريکا است که تمايل دارد بيشتر هر اتفاق بدي را مرگبار، قريب الوقوع و دردناک توصيف کند.البته اين جزو طبيعت انسان است که هميشه برروي رويداد هاي بد تمرکز مي کند. حوادثي مانند سقوط هواپيما، آتش سوزي و سربريدن بيشتر از بهود سلامتي، بهداشت، آموزش و پرورش و به طور کلي رفاه براي انسان ها خود نمايي مي کنند.

با وجود همه اين ها بايد بگوئيم که بالاخره اين حس غريب در ما وجود دارد که عملکرد سياست خارجي آمريکا در طول 20 سال گذشته بسيار نااميد کننده بوده است . اما چرا؟

نگاه کنيد و ببينيد آمريکا در سال 1993 در چه جايگاهي بود.کمونيست ها مغلوب شده بودند. صدام حسين از کويت عقب نشيني کرده بود و ايالات متحده در جهان در روابط خصمانه چندان جدي با هيچ کشوري نبود.

آمريکا در آن زمان داراي اعتبار جهاني بود . پيمان اسلو بين اسرائيل و فلسطين منعقد شد.نهادهاي دموکراتيک و بازار آزاد در حال گسترش و سازمان تجارت جهاني اقتصاد جهان را براي آزادسازي هرچه بيشتر آماده مي کرد به نحوي که برخي مردم تصور کردند که به پايان تاريخ رسيده ايم.

اما هرچه به سال 2014 نزديک مي شويم شاهد وخيم شدن اوضاع جهان هستيم.

روند صلح در خاورميانه فلج شده است.کشور هاي اين منطقه با هم دشمن شده اند. اوضاع سياسي داخلي اي کشور ها دچار رکود و بسياري از آنها درگير جنگ هاي داخلي هستند.

هيچ بعيد نيست کشورهاي جديدي در خاورميانه سر بر آورند و مرزهاي سياسي دچار دگرگوني شود. منازعات اسرائيلي ها و فلسطيني ها شدت گرفته است، اوکراين دچار بحران و گروه هاي مسلمان افراطي در حال انجام عمليات تروريستي از پاکستان تا نيجريه هستند.

در 20 سال گذشته پاکستان و کره شمالي به کلوپ هسته اي پيوستند. با رشد چين اختلافات و ادعاهاي ارضي در آب هاي مشترک افزايش يافته است.

مثل روز روشن است که جمهوري خواهان آمريکا دوست دارند همه اين مشکلات را گردن اوباما بيندازند.نومحافظه کاراني مانند رابرت کاگان مردم آمريکا را به اين خاطر که بر عکس خودش تمايلي به شرکت در جنگ هاي احمقانه ندارند سرزنش مي کند.اما اگر واقع بينانه به مساله نگاه کنيم چند دليل اصلي عامل نابساماني هاي دنيا در دو دهه اخير بوده است.

بياييد از اينجا شروع کنيم که بسياري از مشکلات امروزي دنيا در واقع ناشي از تحولات منطقه اي است که واشنگتن به طور مستقيم در بروز آنها نقشي نداشته است.مثلا آمريکا در مورد ظهور قدرت چين به طور غير مستقيم مقصر بود و دليل اصلي ظهور اين کشور به عنوان يک قدرت اين بود که مائوئيسم را رها کردند و اجازه دادند تا استعداد هاي مردم شکوفا شود.

ايالات متحده در ظهور بهار عرب بي نقش نبود ولي دليل اصلي بروز آن بحث هاي مربوط به ساختار جمعيت، استبداد کشور هاي عربي و رويدادهاي داخلي اين کشورها بود.

جنبش هاي استقلال طلبانه سالهاي اخير در برزيل و هند و ترکيه بيشتر به ساختار جمعيت اين کشور ها مربوط مي شود تا سياست هاي ايالات متحده.

بحران مالي در اتحاديه اروپا بيش از آنکه تحت تاثير بحران اقتصادي در آمريکا باشد ناشي از مسائل داخلي خود اروپا بود. محافظه کاران آمريکا هم نمي توانند اوباما را به خاطر برگزاري رفراندوم در اسکاتلند مقصر بدانند گرچه جاي تعجب نيست اگر چنين کاري از آنها سر بزند.

خلاصه اينکه بسياري از مشکلاتي که اينک در جهان وجود دارد به دليل نيروهاي محلي و منطقه اي است و به طور مستقيم ربطي به سياست هاي بوش و کلينتون و اوباما ندارد.ما خوب بسياري از آنها هم نتيجه و بازتابي از سياست هاي نادرست رهبران آمريکا است.

يکي از اين اشتباهات، اقدام نادرست بيل کلينتون در دهه 1990 براي گسترش ناتو بود.رهبران آمريکا و اروپا بر اين بارو بودند که گسترش دموکراسي و توسعه تضمين هاي امنيتي ايالات متحده باعث گسترش دموکراسي و علاقه به دموکراسي آمريکايي مي شود که اين خود ضامن صلح در اروپا خواهد بود.

بسياري از اعضاي جديدي که عضو ناتو شدند از نظر دفاعي ضعيف بودند. عضويت آنها در ناتو تعهدات ناتو را براي تضمين امنيت آنها افزايش داد و مانع از تلاش آنها براي کسب قدرت براي حفظ امنيتشان مي شد. آنها تصور مي کردند که روسيه هميشه تحت کنترل بوريس يلتسين بي کفايت ضعيف باقي مي ماند و مسکو منفعلانه سپر دفاع موشکي آمريکا را در مرزهاي خود مي پذيرد!

هرکسي که درک اندکي از سياست قدرت هاي بزرگ داشته باشد مي داند که اينگونه اعمال بذر مشکلات بعدي را در دنيا کاشت.ناظران زيادي تلاش کردند تا اين مساله را به آمريکا گوشزد کنند اما صداي آنها به گوش کسي نرسيد.

افسوس،که نتايج اين سياست نادرست را در سال 2008 در جنگ روسيه و گرجستان و حال در جنگ اوکراين و روسيه مي بينيم.نتيجه اين بحران سر برآوردن اختلاف نهان بين اروپا و روسيه بود که دودش به چشم اقتصاد اروپا و اوکراين رفت.

البته اشتباه نکنيد؛پوتين هيتلر نيست و الان سال 1939 نيست.در بهترين حالت روسيه يک قدرت منطقه است که در کشورهاي اطراف خود نفوذ دارد. اما خوب روسيه کارت هاي بسيار مهمي براي بازي در اين منطقه دارد چرا که حواسش بيش از واشنگتن و اتحاديه اروپا جمع است.

اگر ايالات متحده بارها و بارها روسيه را تحقير نکرده بود و به جاي گسترش ناتو براي حفظ امنيت جهان از روسيه کمک خواسته بود اينک روابط اين دو کشور بسيار بهتر بود.

پس همانطور که اوضاع و مقتضيات منطقه اي در بروز بحران در شرق ميانه موثر بوده است سوء مديريت آمريکا هم نقش بسزايي در بحران هاي اين منطقه داشته است.

نشانه هاي شکست از زمان کلينتون آغاز شد.زماني که ايالات متحده براي اجراي سياست «مهاردوجانبه» اقدام به استقرار نيروهاي زميني و هوايي خود در شبه جزيره عربستان کرد و همين زمينه را براي ظهور القاعده و اسامه بن لادن فراهم نمود.

سياست هاي خستگي ناپذير آمريکا در مقابله با ايران به همين اندازه زيانبار بود و منجر به اين شد که تعداد سانتريفيوژهاي ايران از سال 2000 تا اينک از عدد صفر به 10 هزار برسد.

پيمان اسلو در سال 1993 فرصت خوبي به کلينتون داده بود تا منازعه اعراب و اسرائيل را براي هميشه تمام کند اما به جاي اتخاذ سياست بيطرفي کلينتون و تيمش به گونه اي رفتار کردند که گويا وکيل اسرائيل هستند و همه چيز را بر هم زدند و اين شانس نابود شد.

کلينتون نه تنها فرصت را نابود کرد بلکه بذر اختلافات بعدي را نيز پاشيد.

اشتباهات جورج بوش واقعا مخصوص به خود او بود.حمله او به عراق در سال 2003 نه تنها از ما يک کشور مغلوب ساخت بلکه ريشه مشکل امروز ما با داعش هم شد. اشتباهات بوش و تميش باعث قدرت گرفتن گروه هاي افراطي در خاورميانه شد.سياست اشتباه بوش در ماجراي حمله اسرائيل به لبنان باعث افزايش قدرت حزب الله شد.بوش و همراهانش همچنين بر برگزاري همه پرسي در فلسطين تاکيد داشتند اما وقتي اين همه پرسي برگزار و به نفع حماس تمام شد آنها از پذيرش نتيجه سروازدند.

پس از آن مشاورکاخ سفيد يعني اليوت آبرامز طرحي براي سرنگوني حماس در غزه ريخت که اين نقشه هم شکست خورد و نتيجه آن پيروزي حماس و انحصار قدرت در دست اين گروه شد.

باراک اوباما هم بهتر از دو نفر قبلي کار نکرده است.او در اولين دوره رياست جمهوري خود در قاهره يک سخنراني داشت که همين سخنراني اين کشور را در مسير سراشيبي قرار داد.تلاش هاي او و وزير امور خارجه اش جان کري براي حفظ صلح در خاورميانه هم بيفايده بود و راه حل هايي که اين ارائه مي دادند کارآمد نبود.

رويکرد آمريکا در مصر باعث خشم مردم اين کشور شد و نمايشي مسخره از کشوري بود که ادعا مي کند به تحولات دموکراتيک پايبند است.اين دولت به ظاهر پايبند به دموکراسي در مصر ثابت کرد که مي تواند براي سرکوبي مردم حتي يک کودتاي نظامي را بر حق جلوه دهد تا مردم را سرکوب کند.

آمريکا و ناتو به ليبي حمله کردند و ديکتاتور منفور اين کشور را سرنگون کردند اما دولت شکست خورده ديگري را بر سر کار آوردند.استرات ژي آمريکا درکشور هاي عرب هيچ کمکي به پياده شدن تصويري که اين کشور براي اين جوامع در سر داشت نکرد. اين تصوير حتي از سال 2011 به بعد از آنچه در دوران بوش بود هم محو تر شد.

نتيجه اين شسکت ها اين شد که آمريکا فهميد ديپلماسي فقط به معني بيان خواسته هاي اين کشور و تعيين خطوط قرمز و تنبيه و تحريم نيست. در اغلب منازعات بين المللي طرف ضعيف تر معمولا تمام توانايي خود را براي مقاومت در برابر آنچه به آن تحميل مي شود به کار مي برد و طرف قدرتمند مانند ايالات متحده به ندرت به همه آنچه در ذهن دارد دست مي يابد. هميشه سياست مداران آمريکا به گونه اي رفتار مي کنند که گويا تسليم مطلق تنها نتيجه اي است که آنها از طرف مقابل مي پذيرند.ايالات متحده خواستار اين بود که ايران به طور کامل دست از غني سازي اورانيوم دست بردارد و حاضر به مذاکره با ايران نبود و اين در شرايطي بود که ايران روز به روز در اين زمينه به پيشرفت هاي تازه اي مي رسيد.

اوباما در دوره دوم رياست جمهوري خود مذاکره مستقيم با ايران را در برنامه کاري خود قرار داد اما اين انعطاف خيلي دير رخ داد و کنگره اينک يک مانع جدي براي دست يابي به هر توافقي است .همچنين تلاش براي متقاعد کردن فلسطيني ها به پذيرش ترتيبات يک جانبه اسرائيل هنوز يکي از پيش فرض هاي آمريکا در مذاکرات اسرائيل و فلسطين است.

واکنش واشنگتن به بحران اوکراين هم شبيه به همين اشتباهات بود.آمريکا در بيان خواسته ها، تحريم و تقويت ناتو بسيار خوب عمل مي کند اما گويا ديپلمات هاي امريکايي هنوز تشخيص نمي دهند که پايان دادن به بحران ها نياز به مصالحه دارد.(مثلا مي شد با روسيه معامله اي کرد تا بخشي از خواسته هاي اين کشور برآورده شود.)

واقعگرايان واقعي مي دانند که طلح دائمي خواب و خيال است و راه حل مشکلات امروز بذر درگيري هاي جديد در آينده را مي پراکند اما آنچه مهم است اين است که بايد از اين عواقب آگاه بود.آنچه امروز سياست خارجي آمريکا با آن روبرو است عواقب ناخواسته سياست هاي قبلي آمريکا هستند. عواقبي که کاملا قابل پيش بيني بودند.

بسياري از مشکلاتي که امروز آمريکا با آن روبرو است زخم هايي هستند که نتيجه سياست هاي غلط آمريکا در دوره جنگ سرد است و از بخت شوم باراک اوباما در دوره رياست جمهوري او سربازکردند. اوباما نيز با اقداماتي که انجام داد برخي از اين بحران ها را بهبود و برخي را نيز وخيم ترکرد.

اما چيزي که اينک واقعا نگران کننده به نظر مي رسد اين است که سياستمداران آمريکا با توجه به تجربيات 20 سال اخير اينک به اين نتيجه رسيده اند که نبايد براي حل مشکلات به نيروي نظامي متوسل شوند اما توجه نمي کنند که اين ديدگاه هم هميشه کارساز و مفيد نيست.تا زماني که ارزيابي اساسي تر از منافع و قابليت هاي ايالات متحده به منظور دست يابي به امنيت و رفاه در اين کشور وجود نداشته باشد نمي توان توقع داشت که مرتکب اشتباهات مشابه در سياست خارجي خود نشود.



نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
1

سایر مقاله های ارسالی:
9 آبان 1395 انديشه زندگي در حکم سلف سرويس است
2 آذر 1394 اجتماعي نوزادان معتاد در مجلس؛ روزانه چند معتاد در کشور متولد مي شود؟
2 آذر 1394 اجتماعي از دختران فراري و زنان در معرض خشونت تا کارتن خوابي با رنگ و بوي زنانه !
2 آذر 1394 اجتماعي معاون رئيس جمهور در امور زنان بيان کرد / حمايت از زنان براي استفاده از ظرفيت شرکت‌هاي دانش بنيان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از زهرا شجاعي/حوزه مردانه سياست و نقش زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از هادي خانيکي/نسبت نابرابر مهارت‌ها و جايگاه زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از شهيندخت مولاوردي /دولت اعتدال و اميد زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از ابوالفضل شکوري/زنان مديراني معتدل تر از مردان
2 آذر 1394 اجتماعي انتقادات و پيشنهادات دکتر ناصر مهدوي/گفتمان اعتدال؛ از ارسطو تا روحاني
2 آذر 1394 اجتماعي روايت جلودارزاده از دومين نمايشگاه نقش آفريني زنان در توسعه پايدار/نقش زن ايراني در خروج از رکود پررنگ مي‌شود
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از دکتر مرتضي دهقان‌نژاد/زنان متنفذ دربار صفوي
2 آذر 1394 اجتماعي احمدپورنجاتي در دومين همايش ملي اعتدال/جاي خالي تفاهم مفهومي واژه اعتدال در بخش انديشه‌ورز جامعه
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از سعيد معيدفر، جامعه شناس/تحقق مطالبات زنان در گرو به کارگيري اهرم‌هاي فشار
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از علي محمد حاضري/مشارکت سياسي بانوان مطالبه‌اي زودرس
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از غلامرضا انصاري/حذف زنان از عرصه مديريت، محصول توسعه نيافتگي
15 مهر 1393 اجتماعي چرخه خواب چيست و چقدر خواب کافي است؟
14 مهر 1393 خواندني ها خوشبختي چه رنگيه؟
13 مهر 1393 خواندني ها شکم چاق بيمارتان مي کند
9 مهر 1393 مديريت 10 مهارت ارتباطي که بايد کسب کنيم
7 مهر 1393 علمي مراقبت از اعضاي بويايي و شنوايي
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.