صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

مراقبت از اعضاي بويايي و شنوايي
نویسنده: رحمان احمدي
مترجم:
ارسال کننده: انتخاب سردبير
7 مهر 1393

 امروزه کمتر کسي را مي توان يافت که يک بار در زندگي خود به بيماري هايي نظير سينوزيت، پوليپ و انحراف بيني، عفونت لوزه، وزوز، کيپي و عفونت هاي گوش و يا سرگيجه دچار نشده و براي بهبود آن به پزشک مراجعه نکرده باشد. دکتر« مجيد نصيري»، جراح و متخصص گوش، حلق و بيني در گفت و گويي از شايع ترين بيماري هاي گوش و حلق و بيني و راه هاي درمان آن مي گويد.

شايع ترين بيماري گوش چيست وچرا فرد به آن دچار مي شود؟

گوش به سه قسمت خارجي، مياني وداخلي تقسيم مي شود که شايع ترين بيماري هاي آن عبارتند از، عفونت حاد گوش خارجي (اوتيت حاد) که به التهاب مجراي شنوايي خارجي (لاله گوش و مجراي شنوايي خارجي)گفته مي شود.شايع ترين عواملي که بيماري را ايجاد مي کند، باکتري ها و قارچها هستند.شيوع اوتيت خارجي حاد در فصل تابستان، بيشترازفصل زمستان است و در افرادي که به طور دائم شنا مي کنند بيشتر به وجود مي آيد. به اين بيماري گوش،بيماري شناگران نيز گفته مي شود. بهترين راه درمان، درمان هاي موضعي است يعني گوش از ترشحات تميز و از داروهاي موضعي (پماد و يا قطره هاي موضعي) استفاده شود بهتر است. در يکي دو روز اول اين کار توسط پزشک انجام شود.

عفونت مزمن گوش خارجي (اوتيت مزمن) به عفونت پيشرونده در مجراي گوش خارجي گفته مي شود.مهمترين علامت التهاب خارجي مزمن، شکايت فرد ازخارش گوش است که معمولاً سعي مي کند گوش خود را بخاراند که با اين کار، مجراي گوش، دچار خراشيدگي مي شود. در التهاب خارجي مزمن، هنگام لمس لاله گوش دردي ايجاد نمي شود، پاک کردن دقيق مجراي گوش و از بين بردن عفونت درفرد مبتلا، بايدتوسط پزشک صورت گيرد.

بيماري ديگر عفونت حاد گوش مياني است. در اين بيماري عفونت در گوش از طريق شيپور استاش به گوش مياني مي رود. اغلب با عفونت دستگاه تنفسي اتفاق مي افتد و باعث اختلال در کار لوله شيپور استاش مي شود. التهاب حاد مياني از شايع ترين عفونتها دراطفال است و اين عفونت جزئي از عوارض عفونت هاي ويروسي مثل سرماخوردگي يا آنفلوآنزاست.علايم اين بيماري شامل کم شدن شنوايي،احساس پر بودن گوش، درد خفيف و در ادامه درد شديد و افزايش دماي بدن مخصوصاً در شيرخواران و کودکان است.کودکان و شيرخواران معمولاً نمي خوابند وگريه مي کنند، گوش هاي خود را فشار مي دهند و به گوشي که دچار عفونت شده چنگ زده و دچاراستفراغ و اسهال مي شوند. ممکن است در بزرگسالان سرگيجه نيز ديده شود. اگر اين بيماري بموقع درمان نشود، موجب ناشنوايي دائمي،مننژيت و آبسه مغزي درفرد مي شود. درمان آن با آنتي بيوتيک است،استراحت و استفاده از کمپرس سرد و گاهي هم نياز به جراحي دارد.

التهاب مزمن گوش مياني هم يکي ديگر از بيماري هاست. به دنبال درمان نشدن خوب و کافي بيماري،التهاب حاد مياني به وجود مي آيد، اصلي ترين علت ايجاد اين بيماري سوراخ شدگي پرده صماخ است، مهمترين شکايت بيمار ترشح از مجراي گوش و درد است ودرمان آن به دو صورت طبي و جراحي صورت مي گيرد. براي کم شدن درد، معمولاً به اين افراد توصيه مي شود استراحت کرده و سرخود را کمتر حرکت دهند. طي دوره درمان از شنا کردن اجتناب کرده و هنگام استحمام يک گلوله پنبه در داخل گوش قرار دهند.

از هر عملي که باعث وارد شدن آب به گوش مي شود خودداري و از مايعات فراوان بخصوص هنگامي که دچار تب شده اند، استفاده کنند.

گوش داخلي هم به دوقسمت شنوايي و تعادلي تقسيم مي شود. اينها ارتباط نزديکي باهم دارند، اگر عفونت در گوش مياني مدت زيادي بماند ممکن است عفونت به گوش داخلي هم سرايت کند. چون سلول هايي که در گوش داخلي هستند،قسمت حلزوني سلول هاي عصبي بسيار حساسي هستند. از کار افتادگي و آسيب ديدگي آن ها لطمه شديدي به شنوايي مي زند. از طرفي اين عفونت مي تواند دستگاه تعادلي را هم درگير و باعث سرگيجه هاي شديد و مداوم شود.

آيا بيماري شنوايي آقايان با خانم ها متفاوت است؟

بله مي تواند تفاوت داشته باشد، «نورينوم آکوستيک» نوعي بيماري است که در خانم ها شايعتر است و آن تومور خوش خيمي است که روي عصب شنوايي رشد تأثير گذاشته و باعث وزوز گوش مي شود. مشکل ديگري که در خانم ها شايعتر است بيماري به نام «اتواسکلروز» است که باعث استخواني شدن سه استخوانچه داخلي گوش مياني مي شود، يعني مفصل اين استخوانها به خوبي قابل حرکت نيستند و شروع به يک تکه شدن مي کنند که خود آن باعث اشکال در انتقال صوت مي شود.

آيا ژنتيک و وراثت هم در شنوايي تأثير دارد؟

بله، کاهش شنوايي مي تواند ارثي باشد. افرادي که در خانواده يا در والدين آن ها کاهش شنوايي شايع بوده،احتمال اينکه دچار کاهش شنوايي شوند خيلي بيشتر از افراد ديگر است. البته اين به آن معني نيست که همه خواهر ها و برادرها به يک نسبت دچار شوند، ولي شانس شان خيلي بيشتر است.

گوش هم دچار آلرژي مي شود؟

بله، پوست گوش هم مي تواند مثل سر دچار شوره شده و به صورت لايه هايي با ترشحات داخل گوش مخلوط شده و مشکلي براي بيمار ايجاد کند. چون درآوردن آن سخت است. پوسته پوسته شدن و شوره زدن مي تواند با يک سري مواد و محرک هايي تحريک شود.

وقتي آب داخل گوش مي رود فرد بايد چکار کند؟

اگر مطمئن است که پرده گوش اش سالم است و پارگي ندارد باکج کردن سر يا لي لي کردن آب راخارج کند. اگر آب درظرف24 يا 48 ساعت خارج نشد با مراجعه به پزشک توسط ميکروسکوپ و آندوسکوپ رفع مي شود. اما بهترين راه، جلوگيري از ورودآب به داخل گوش است. وسايلي براي حفاظت از گوش در داروخانه ها موجود است، سري حرفه اي تر آن،با قالبگيري از کانال گوش محافظ ساخته مي شود که معمولاً آنرا با پماد و وازلين چرب و در گوش مي گذارند.

چرا پرده گوش پاره مي شود،آيا عفونت هم در پارگي پرده گوش تأثير دارد؟

عفونت هم مي تواند باعث پارگي پرده گوش شود. وقتي فضاي گوش مياني با عفونت پرشد،تنها جايي که مي تواند فشار بياورد پرده گوش است. درنتيجه پرده را سوراخ و ترشحات خارج مي شوند، چون دور تا دور بقيه نواحي استخوان است.بيشتر اوقات بيمار مي گويد درد شديد داشتم و به محض اينکه آب از گوشم خارج شد دردم هم تمام شد.

علت ديگر پارگي پرده گوش مي تواند واردکردن اجسام برنده نظيرگوش پاک کن،سنجاق سر و يا کليد به گوش باشد. اين اجسام مي تواند پرده گوش را پاره کند. همچنين صداهاي انفجار بلند و ضربه نيزمي تواند به پرده گوش آسيب برساند.

پارگي پرده گوش تا چه اندازه قابل ترميم است؟

زماني که بيمار افت شنوايي پيدا مي کند، اين رابطه مستقيم با بزرگي ميزان پارگي گوش دارد. هرچه پارگي کوچکتر باشد،شانس ترميم خود به خود بيشتر است و هرچه بزرگتر باشد، احتمال کمتر است. اگر با عفونت همراه باشد باز شانس کمتر مي شود. بنابراين، بايد سريعاً جلوي عفونت را گرفت. اگر سوراخ کوچک است با وسايل مختلف بايد روي سوراخ را پوشاند. البته در صورتي که پارگي تازه باشد، مي توان روي پارگي را با کاغذ نازکي پوشاند و جلوي عفونت را بامصرف آنتي بيوتيک گرفت. البته اگر از زمان آن چند هفته گذشته و پارگي کوچک باشد با يک جراحي کوچک سرپايي در مطب مي توان دور پارگي را با ميکروسکوپ برداشت تا جراحت تازه شده و شانس ترميم مجدد به آن داده شود.

براي اينکه اشخاص دچار بيماري هاي گوش نشوند، چه پيشنهادي داريد ؟

هنگام شنا در استخرهاي عمومي تاحد امکان با وسايلي که وجود دارد از گوش خودمحافظت کنند، براي تميز کردن گوش از وسايلي مانندکليديا سنجاق سر استفاده نکنند. افرادي که مستعد عفونت هاي قارچي هستند بايد زودتر به پزشک مراجعه کنند. نبايد بگذارند که داخل گوششان مرطوب بماند، چون بهترين محيط براي رشد قارچ، محيط هاي مرطوب است. گوش را با بادگرم سشوار خشک کنند.

شما به سينوس اشاره کرديد، سينوس چيست و چه کارکردي دارد؟

سينوس ها حفراتي هستند که اطراف بيني رافراگرفته اند. سينوس هاي پيشاني، فکي، اتموئيد که بين چشم ها هستند و اسفنوئيد که وسط جمجمه قرار گرفته است. سينوس ها به طور معمول داراي ترشحاتي هستند که در کتاب ها مختلف اعداد متفاوتي را براي ميزان دفع روزانه آن ها در نظر گرفته اند (بين يک تا 3 ليتر در روز) که افراد بدون اينکه متوجه باشند،آنها را قورت مي دهند و تنها زماني متوجه مي شوند که اين ترشحات از حد نرمال بيشتر شده يا غلظت آن تغيير کرده باشد.

سينوزيت چيست و چه زماني سينوس ها عفونت مي کنند؟

عفونت هاي سينوسي را سينوزيت مي گويند. زماني سينوس ها عفونت مي کنند که ترشحات سينوس به هر دليلي نمي تواند خوب تخليه شود يا آلرژي و حساسيت بيش از حد موجب تورم مخاط اطراف دهانه سينوس شده در نتيجه ترشحات در سينوس باقي مانده و خارج نمي شوند يا اختلالات ساختاري مثل انحرافات بيني که در بيني وجود داشته باشد. وقتي اين ترشحات نتوانند خارج شوند، فرد دچار سينوزيت مي شود.

پوليپ بيني چيست و چه مشکلي براي فرد ايجاد مي کند؟

پوليپ عبارت است از برجستگي مخاط خود سينوس که متورم شده و داخل سينوس ها قرار مي گيرند. اگر اين مخاط بيش از اندازه بزرگ شوند، مي توانند از منافذ سينوس بيرون زده و داخل حفرات بيني بيايند که مشکلات خاص خودش را ايجاد خواهند کرد.

سينوس ها چه زماني بايد جراحي شوند؟

وقتي که عفونت ها به صورت پوليپ درآمدند، سينوس ها بايد جراحي شوند. اين پوليپ ها بر اثر آلرژي هم مي توانند به وجود بيايند. اگر به درمان هاي طولاني مدت جواب ندهند، لازم است با جراحي، سينوس ها تخليه شوند چرا که ماندن بيش از اندازه آن ها مي تواند آسيب برساند. چون مرز بين سينوس هاي بيني و چشمي، خود حفره و کره چشم، يک استخوان بسيار نازک است که به آن استخوان کاغذي گفته مي شود و قطر آن واقعاً به اندازه قطر يک کاغذ است. بزرگ شدن پوليپ ها در آن ناحيه مي تواند باعث فشار به اين استخوان و از بين رفتن آن شود. در نتيجه باعث راهيابي عفونت و يا پوليپ ها به درون حفره چشم مي شود. البته اين مسأله معمولاً به سرعت اتفاق نمي افتد ولي اين احتمال وجود دارد که اتفاق بيفتد. بنابراين زمان جراحي هرچه بيشتر طول بکشد، شناسايي اين استخوان براي جراح در زمان جراحي مشکل تر مي شود. يعني هرچه خوردگي استخوان بيشتر شود، جراحي سخت تر خواهد بود.

زماني که بيمار سينوس خود را جراحي مي کند، آيا احتمال بازگشت دوباره آن وجود دارد؟

در جراحي آندوسکوپي سينوس، علت را جراحي نمي کنيم، چون اکثر اوقات علت آلرژي است و قابل درمان صددرصد نيست بلکه سعي مي کنيم عوارض ايجاد شده توسط حساسيت يا آلرژي را از بين ببريم.

با توجه به اينکه سينوس ها را تخليه مي کنيم، دهانه سينوس ها خيلي بازتر از حد طبيعي شده و تهويه بهتر انجام مي شود. اگر ترشحي هم باشد خيلي راحت تر خارج مي شود چون دهانه ها بازتر شده اند، اگر مريض دستورات بعد از عمل را رعايت کند، احتمال عود کردن خيلي کم مي شود، ولي هيچوقت به صفر نمي رسد. اين نيز بستگي به خيلي چيزها دارد، مانند رعايت دستورهايي که به مريض داده مي شود و دور بودن از مواد محرک آلرژي زا. مثلاً براي کسي که در کارخانه مواد شيميايي کار مي کند اگر بعد از جراحي نيز در همان محل باشد، احتمال بازگشت خيلي بيشتر از کسي است که بتواند شغلش را عوض کند.

آيا سينوزيت در فصل خاصي شايع مي شود؟

سينوزيت در تمام فصول ديده مي شود، ولي سينوزيت هايي که عفوني است و با باکتري و ويروس سروکار دارد در فصل زمستان بيشترشايع است.

لوزه ها چه زماني بايد جراحي شود؟

در جراحي لوزه ها به چندچيز بخصوص در اطفال بايد توجه شود، غذا خوردن مشکل پيدا کرده و راحت تنفس نکنند، خروپف شبانه داشته و شب با دهان باز بخوابند، گلو و لوزه در يک فصل سه يا چهار بار عفونت کرده و فرد مجبور باشد از آنتي بيوتيک استفاده کند و يا عفونت بيش از شش بار درسال اتفاق بيفتد. در آن صورت بهتر است لوزه ها جراحي شود، چون مصرف زياد آنتي بيوتيک نه تنها لوزه ها را خوب نمي کند بلکه بدن را در برابر عفونت هاي احتمالي ديگر مقاوم مي کند.

لوزه سوم چيست؟

لوزه سوم عبارت است از افزايش ضخامت نسوجي که در بالاي حلق و انتهاي بيني قرار دارند و بيشتر به خاطر افزايش حساسيت و عفونت هاي مکرر است که به وجود مي آيد. اين افزايش ضخامت از يک طرف باعث انسداد بيني و از طرف ديگر موجب بسته شدن لوله هاي ارتباطي بين گوش مياني (شيپور استاش) و آن ناحيه مي شوند که نتيجه اين انسدادها تنفس دهاني و عفونت گوش مياني است، 99درصد اين مورد در اطفال ديده مي شود که اگر به دارو جواب ندهد حتماً بايد جراحي شود.

آيا آلودگي هوا نيز بر گوش، حلق و بيني انسان تأثير دارد؟

انسان به طور عادي از بيني تنفس مي کند. باتوجه به نوع آلودگي و شدت آن، در مرحله اول اثرگذاري مي تواند به صورت حساسيت و رينيت آلرژيک بروز کند. در موارد پيشرفته تر، التهاب هايي که در بيني ايجاد مي شود، مي تواند منجر به انسداد مجراهاي سينوسي و ابتلا به بيماري سينوزيت شود. در مراحل اوليه، سينوزيت به صورت سينوزيت حاد است که در اين مرحله اميد به درمان دارويي بالاست. اگر درمان نشود و بيماري پايدار شود (معمولاً بعد ازدوازده هفته)، سينوزيت وارد مرحله مزمن خواهد شد. گزارش ها حاکي است در شرايط آلودگي هوا به ويژه کودکان و خردسالاني که در مناطق شهري زندگي مي کنند، بيشتر در معرض ابتلا به عفونت ها هستند و کودکاني که هواي سالم و تميز استنشاق مي کنند، کمتر در خطر ابتلا به اين عفونت ها هستند.نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
1

سایر مقاله های ارسالی:
9 آبان 1395 انديشه زندگي در حکم سلف سرويس است
2 آذر 1394 اجتماعي نوزادان معتاد در مجلس؛ روزانه چند معتاد در کشور متولد مي شود؟
2 آذر 1394 اجتماعي از دختران فراري و زنان در معرض خشونت تا کارتن خوابي با رنگ و بوي زنانه !
2 آذر 1394 اجتماعي معاون رئيس جمهور در امور زنان بيان کرد / حمايت از زنان براي استفاده از ظرفيت شرکت‌هاي دانش بنيان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از زهرا شجاعي/حوزه مردانه سياست و نقش زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از هادي خانيکي/نسبت نابرابر مهارت‌ها و جايگاه زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از شهيندخت مولاوردي /دولت اعتدال و اميد زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از ابوالفضل شکوري/زنان مديراني معتدل تر از مردان
2 آذر 1394 اجتماعي انتقادات و پيشنهادات دکتر ناصر مهدوي/گفتمان اعتدال؛ از ارسطو تا روحاني
2 آذر 1394 اجتماعي روايت جلودارزاده از دومين نمايشگاه نقش آفريني زنان در توسعه پايدار/نقش زن ايراني در خروج از رکود پررنگ مي‌شود
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از دکتر مرتضي دهقان‌نژاد/زنان متنفذ دربار صفوي
2 آذر 1394 اجتماعي احمدپورنجاتي در دومين همايش ملي اعتدال/جاي خالي تفاهم مفهومي واژه اعتدال در بخش انديشه‌ورز جامعه
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از سعيد معيدفر، جامعه شناس/تحقق مطالبات زنان در گرو به کارگيري اهرم‌هاي فشار
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از علي محمد حاضري/مشارکت سياسي بانوان مطالبه‌اي زودرس
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از غلامرضا انصاري/حذف زنان از عرصه مديريت، محصول توسعه نيافتگي
15 مهر 1393 اجتماعي چرخه خواب چيست و چقدر خواب کافي است؟
14 مهر 1393 خواندني ها خوشبختي چه رنگيه؟
13 مهر 1393 خواندني ها شکم چاق بيمارتان مي کند
12 مهر 1393 اقتصادي اشتباهاتي که جهان را درگير بحران کرد
9 مهر 1393 مديريت 10 مهارت ارتباطي که بايد کسب کنيم
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.