صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

10 ويژگي برتر اندرويد نسبت به iOS اپل
نویسنده: مقاله دريافتي
مترجم:
ارسال کننده: انتخاب سردبير
6 مهر 1393


مطمئنا برجسته ترين برتري اندرويد امکان شخصي سازي فوق العاده ي آن است. شما مي توانيد آيکون ها لانچر حتي کل ظاهر دستگاه را عوض کنيد و به دوستان آيفوني خود ويجت هاي فوق العاده اي را در صفحه ي خانگي نشان بدهيد. البته آن ها به شما خواهند گفت که بسياري از ويژگي هاي اندرويدي به نسخه ي جديد iOS اضافه شده است، مثلا پنل هشدارها و پشتيباني از صفحه کليد غير اپلي، اما هنوز هم خيلي از امکانات اندرويدي هست که در آيفون هاي گران قيمت وجود ندارد، و البته فراموش نکنيد به زودي بسياري قابليت هاي تازه تر با نسخه ي جديد اندرويد از راه خواهد رسيد.

1. مديريت بهتر نرم افزاها

در منوي Setting اندرويد و در بخش Application Manager مي توانيد نرم افزاهايتان را Force Close کنيد، آن ها را حذف کنيد يا کَچ را پاک کنيد و نرم افزارتان را به روز اول برگردانيد. حتي نرم افزارهاي غير مفيد را مي توانيد غير فعال کنيد، اما بهتر از همه اين که مي توانيد نرم افزارهايي که دوست داريد به جاي نرم افزارهاي پيش فرض سيستم عامل قرار دهيد؛ مثلا وقتي پيام هاي متني به نرم افزار ديگري فرستاده شوند، لانچر تغيير کند و اگر از مرورگر پيش فرض راضي نبوديد برازري ديگر را از فروشگاه گوگل يا هر منبع ديگري انتخاب کنيد.

البته در iOS 8 نيز مي توان نرم افزاري را با بيرون انداختن از App Switcher بست يا با نگه داشتن انگشت بر روي آيکونش آن را حذف کنيد، يا از طريق آيتيونز نرم افزارهايتان را نصب و حذف کنيد اما مثلا نمي توانيد کنترلي بر روي اين که آيا سافاري در دستگاه شما موجود باشد يا خير، نداريد و البته برازرهاي ديگر هم به خاطر محدوديت هاي نرم افزاري تجربه ي زياد متفاوتي را ارائه نخواهد داد.

2. ويجت ها در صفحات خانگي و صفحه ي قفل

اين که اپل سرانجام اجازه داده که در پنل ناتيفيکيشن ها ويجت ها حظور داشته باشند مطمئنا امکاني فوق العاده خواهد بود اما براي کاربران اندرويد اين قابليتي آشنا و قديمي است. اندرويدي ها مي توانند هم در صفحات خانگي و هم صفحه ي قفل دستگاه ويجت هاي مختلفي را نصب کنند.

اکثر ويجت ها همراه با اپليکيشن هايي که از فروشگاه نرم افزاري دريافت مي شود بر روي دستگاه نصب مي شوند و مثلا مي توانيد از طريق ويجت نرم افزار قدم شمار مسافتي که طي کرده ايد و انرژي که مصرف شده را بر روي صفحه ي خانگي خود ببينيد و يا با ويجت نرم افزار Google Keep ياداشت هاي سريع و يادآوري هاي صوتي را بر روي صفحه ي خانگي داشته باشيد. حتي نرم افزارهايي مانند Elixir 2 Widget به کاربر امکان مي دهد ويجت هايي شخصي ساز را بر روي دستگاه خود داشته باشيم.

3. شخصي سازي کامل رابط کاربري

رابط کاربري سيستم عامل اپل بسيار زيبا و چشم نواز است اما طي سال هاي تغيير زيادي نداشته است، هنوز آيکون هاي مستطيلي قديمي که پشت سر هم چيده شده اند و حتي کاربر نمي تواند آيکوني غير کاربردي را از صفحه ي اصلي حذف کند و بايد با ورق زدن صفحات متعدد به نرم افزار مورد نيازش دسترسي پيدا کند، شايد تنها شخصي سازي ممکن تغيير والپيپر است.

اما از سوي ديگر کاربران اندرويد مي توانند اکثر رابط کاربري را به سادگي عوض کنند. نرم افزاري را از منوي نرم افزارها حذف کرده و از شلوغ شدن جلوگيري کنيد، و از ويجت ها در کنار اپليکيشن ها استفاده کرده يا حتي با نرم افزارهايي مانند Beautiful Icon Styler يه سرعت آيکون هاي صفحه ي خانگي را تغيير دهيد. حتي اگر بخواهيد تغييرات کاملي را ايجاد کنيد مي توانيد يکي از صدها لانچر موجود در فروشگاه گوگل را به انتخاب خود دانلود و نصب کنيد، يا اگر رام دستگاهتان اجازه داد تم را عوض کرده و رنگ و بوي جديدي به منوهاي سيستم بدهيد.

4. نقشه

اپل بهبود زيادي را در نرم افزار نقشه ي خود انجام داده اما همچنان اگر شما آدرس محلي را از آن بخواهيد نمي تواند به شما بگويد که چگونه مثلا با اتوبوس به آن مکان برويد، اما نقشه ي گوگل علاوه بر دقت بالاتر به کاربر مي گويد که چگونه با استفاده از اتوبوس يا حتي قايق يا مترو مي توانيد به آن جا برسيد. با استفاده از نرم افزار Uber که از نقشه ي گوگل استفاده مي کند مي توانيد در مکاني که هستيد سفارش تاکسي بدهيد و هزينه ي آن را نيز از طريق تلفن تان پرداخت کنيد، امکاني که اميدواريم در کشورمان نيز به زودي قابل استفاده شود.

5. تقسيم کردن صفحه نمايش و کار با چند نرم افزار

با اين که اين قابليت با نسخه ي خام اندرويد ارائه نمي شود اما توليد کنندگاني مانند سامسونگ و ال جي مدت هاست آن را به قابليتي استاندارد در رابط کاربري محصولاتشان تبديل کرده اند. با استفاده از Multi Window سامسونگ يا Dual Window در ال جي که هر دو دقيقا يک کاربرد را دارند، کاربران مي توانند با قرار دادن 2 نرم افزار در نمايشگر بزرگ اين تلفن ها مولتي تسکينگ ساده تري را تجربه کنند.

هنوز کاربران iOS 8 از اين امکان بي بهره اند. به احتمال زياد با آمدن اندرويد L تمام کاربران اين سيستم عامل مي توانند از اين قابليت استفاده کنند. همين ويژگي نشان مي دهد چگونه استقبال از قابليتي باعث اضافه شدن آن به نسخه هاي بعدي اين سيستم عامل مي شود.

6. پروفايل هاي کاربري مختلف در تبلت ها

هيچ چيز بدتر از آن نيست که مجبور شويد دستگاه خود را براي بازي در اختيار کودکان قرار دهيد يا مدتي به دوستان خود امانت دهيد. با اضافه شدن پروفايل ّهاي کاربري به اندرويد ديگر نگراني بابت اطلاعات محرمانه ي خود و يا نرم افزارهايي که نصب کرده ايد نخواهيد داشت.

7. قابليت هاي بيشتر NFC

بسيار خوب است که کاربران iOS مي توانند از NFC در آيفون هاي جديد استفاده کنند اما اين که فقط از اين قابليت براي پرداخت استفاده مي شود و البته آن هم تا ماه آينده در دسترس نخواهد بود باعث تاسف است. در حالي که کاربران اندرويد مدت هاست در دستگاه هاي مختلف با اين قابليت آشنا شده اند و از آن براي ارتباطات مختلفي فراتر از فقط پرداخت استفاده مي کنند.

اپل قابليت NFC را در اختيار توسعه دهندگان نرم افزار قرار نخواهد داد بنابراين هنگامي که کاربران اندرويد مي توانند دَرِ اتاقشان را با نزديک کردن تلفن همرا باز کنند يا دو دستگاه را با نزديک کردن به يکديگر به هم ارتباط دهند حتي با نزديک کردن کنترل تلويزيون هوشمند از تلفن همراه آن را کنترل کنند و ويديوهايشان را انتقال دهند کاربران iOS استفاده ي زيادي از اين سخت افزار تلفن همراهشان نخواهند برد.

8. نگه داري موزيک، فيلم ها و اطلاعات ديگر در حافظه هاي جانبي

قبل از اين که بتوانيد تلفن همراه خود را به iOS 8 به روز رساني کنيد اپل از شما درخواست مي کند 5.8 گيگابايت از حافظه ي داخلي را براي اين کار خالي کنيد، بنابراين بسياري از کاربران بايد اطلاعات خود را حدف کنند و امکان اين که که بدون استفاده از iTunes و کامپيوتر شخصي بتوانند از اطلاعات خود پشتيبان گيري کنند وجود ندارد. اما در عوض کاربران اندرويد مي توانند تا 128 گيگابايت فضاي اضافه در دستگاه خود داشته باشند. با امکان اتصال کارت هاي حافظه ي جانبي به دستگاه هاي مجهز به اندرويد عکس ها، فيلم ها و موزيک ها فضايي را در داخل دستگاه به خود اختصاص نخواهند داد و حتي در بعضي از دستگاه ها مي توانيد حافظه هاي USB را نيز به دستگاه خود متصل کنيد.

9. امکانات امنيتي بيشتر

در حالي که در آيفون مي توانيد با اسکن کردن اثر انگشت يا قرار دادن پين 4 عددي به سيستم دسترسي داشته باشيد اندرويد امکانات بيشتري را در اختيار شما قرار خواهد داد، به عنوان مثال مي توانيد پيني بيشتر از 4 عدد يا نقشه اي از خطوط بين نقطه ها براي باز کردن قفل دستگاه قرارا دهيد. اندرويد مي تواند صورت شما را شناسايي کند و رمزي طولاني براي دستگاه قرار دهيد. همچنين به تلفن هايي مانند گلکسي اس 5 قابليت اسکن اثر انگشت نيز وجود دارد، در G3 از ال جي کد ضربه اي اضافه شده است. اگر تلفن خود را گم کرديد نيز مي ةوانيد با استفاده از Android Device Manager آن را رديابي کرده و اطلاعات خود را پاک کنيد.

10. امکان نصب نرم افزار از منابع متنوع

يکي از بهترين قابليت هاي اندرويد نسبت به سيستم عامل هاي رقيب اين است که در هرجا که باشيد مي توانيد با برازر خود به صفحه ي Play Store گوگل برويد و نرم افزار خود را انتحاب کنيد و مشخص کنيد قصد استفاده از آن را در کدام دستگاه مجهز به اندرويد داريد سپس يه صورت خودکار آن نرم افزار در ان دستگاه نصب خواهد شد. اما در عوض کاربران iOS با کليک بر روي نرم افزار مورد نياز در برازر با پيامي مواجه مي شوند که تقاضا مي کند iTunes را باز کنند و در حقيقت بدون استفاده از آن قادر به دانلود و نصب نرم افزار نخواهند بود.

مي توانيد از چندين فروشگاه نرم افزاري مختلف مانند آمازون و سامسونگ نرم افزارهاي مورد نياز را دانلود و نصب کنيد، حتي امکان استفاده از فروشگاه هاي محلي براي نصب نرم افزارهاي بومي نيز و جود دارد، همچنين مي توانيد با دانلود فايل هاي اجرايي از منابع مطمئن بدون آن که دانش بالايي در زمينه ي نرم افزار داشته باشيد هرچه مي خواهيد را به سرعت نصب و اجرا کنيد.

نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
1

سایر مقاله های ارسالی:
9 آبان 1395 انديشه زندگي در حکم سلف سرويس است
2 آذر 1394 اجتماعي نوزادان معتاد در مجلس؛ روزانه چند معتاد در کشور متولد مي شود؟
2 آذر 1394 اجتماعي از دختران فراري و زنان در معرض خشونت تا کارتن خوابي با رنگ و بوي زنانه !
2 آذر 1394 اجتماعي معاون رئيس جمهور در امور زنان بيان کرد / حمايت از زنان براي استفاده از ظرفيت شرکت‌هاي دانش بنيان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از زهرا شجاعي/حوزه مردانه سياست و نقش زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از هادي خانيکي/نسبت نابرابر مهارت‌ها و جايگاه زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از شهيندخت مولاوردي /دولت اعتدال و اميد زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از ابوالفضل شکوري/زنان مديراني معتدل تر از مردان
2 آذر 1394 اجتماعي انتقادات و پيشنهادات دکتر ناصر مهدوي/گفتمان اعتدال؛ از ارسطو تا روحاني
2 آذر 1394 اجتماعي روايت جلودارزاده از دومين نمايشگاه نقش آفريني زنان در توسعه پايدار/نقش زن ايراني در خروج از رکود پررنگ مي‌شود
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از دکتر مرتضي دهقان‌نژاد/زنان متنفذ دربار صفوي
2 آذر 1394 اجتماعي احمدپورنجاتي در دومين همايش ملي اعتدال/جاي خالي تفاهم مفهومي واژه اعتدال در بخش انديشه‌ورز جامعه
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از سعيد معيدفر، جامعه شناس/تحقق مطالبات زنان در گرو به کارگيري اهرم‌هاي فشار
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از علي محمد حاضري/مشارکت سياسي بانوان مطالبه‌اي زودرس
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از غلامرضا انصاري/حذف زنان از عرصه مديريت، محصول توسعه نيافتگي
15 مهر 1393 اجتماعي چرخه خواب چيست و چقدر خواب کافي است؟
14 مهر 1393 خواندني ها خوشبختي چه رنگيه؟
13 مهر 1393 خواندني ها شکم چاق بيمارتان مي کند
12 مهر 1393 اقتصادي اشتباهاتي که جهان را درگير بحران کرد
9 مهر 1393 مديريت 10 مهارت ارتباطي که بايد کسب کنيم
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.