صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

وسوسه هاي همنشيني با شهدا ...
نویسنده: موسي کاظم زاده
مترجم:
ارسال کننده: موسي کاظم زاده
1 مهر 1393
 
حال از خود مي پرسيم، چرا شهدا رفتند و جاودانه شدند؟! چرا دوران دفاع مقدس ما، مقدس شد؟! علي رغم آنچه گفته شد، سوال هاي بي شماري در اين زمينه مطرح است؛ از جمله اينکه رسالت و وظيفه نسل امروز در قبال شهداي هشت سال جنگ تحميلي و در درجه نخست خانواده هاي معزز آنان چيست؟
آنچه در اين راستا مهم به نظر مي رسد، تحقق راه، منش و انديشه‌هاي اين شهدا، معمار بزرگ انقلاب اسلامي و رهنمودهاي مقام معظم رهبري در خصوص توسعه فرهنگ مقاومت، ايثار، گذشت، عزت، استقلال و آزادي و ... در جامعه است که پيش از اين، شهداي دفاع مقدس اينها را به ما آموختند.
*شهدا چشم به‌راهند ...
بي شک؛ شهدا جان خويش را فدا کردند، تا اينکه ارزش هاي ناب اسلامي زنده بماند و به تعبير قرآن شهدا در راه مقدس که همان" في سبيل الله" است، كشته شدند، تا اينکه اسلام، قرآن و حديث حفظ گردد. و به ديگر سخن، اينکه يكي از ويژگي هايي كه قرآن کريم براي شهيدان ذكر كرده است، مساله حيات و زنده بودن آنها است و در اين راستا، در سوره بقره، آيه ??? بر اهميت اين امر تاکيد شده است.( وَلاَ تَقُولُواْ لِمَنْ يُقْتَلُ فِي سَبيلِ اللّهِ أَمْوَاتٌ بَلْ أَحْيَاء وَلَكِن لاَّ تَشْعُرُونَ؛ و كسانى را كه در راه خدا كشته مى‏شوند مرده نخوانيد بلكه زنده‏اند ولى شما نمى‏دانيد).
* شهدا رفتند تا ...
به همين اعتبار، شهداي هشت سال دفاع مقدس کشورمان نيز با نثار جان خود و با الگوگيري از مکتب عاشورا و قيام امام حسين(ع)، موجب حفظ و احياي فرهنگ اسلام ناب محمدي(ص) شدند، بطوري که عزت و اقتدار امروز ملت ايران در عرصه هاي مختلف به خاطر ثمره خون شهدا است.
بدينسان، شهداي هشت سال دفاع مقدس به عنوان نماد ايثار، شهامت، شجاعت، آزادي، استقلال، صداقت، معنويت، افتخار و پايمردي ملت ايران، بايد هميشه و در همه حال در فضاى جامعه ما زنده باشند و از اين رو، زنده نگه داشتن ياد و نام اين شهدا، گام نهادن در مسير حرکت و راه آنهاست و با برگزاري آيين ها و ياد آوره هاي مختلف از جمله بر پايي هر چه با شکوهتر مراسم هاي هفته دفاع مقدس، قدمي هر چند کوچک براي معرفي و شناساندن راه و آرمان هاي شهدا براي آشنايي نسل جوان برداشت.
* دفاع مقدس؛ درس هاي که به ما آموخت؟! 
به بيان روشن تر، هشت سال دفاع مقدس به ملت ايران و به ويژه براي جهانيان درس هاي زيادي آموخت كه در هيچ دانشگاه و مدرسه‌اي تدريس نمي‌شود. به بيان ديگر اين دوران يکي از درخشان ترين و  مهم ترين بخش هاي تاريخ انقلاب اسلامي بود که امروزه الگوي براي مبارزات ملت‌هاي آزاده عليه استكبار جهاني شده است.
بدينسان، ملت ايران در طول هشت سال جنگ تحميلي، يعني 2887 روز در بوته امتحان پايداري و استقامت قرار گرفتند تا ثابت كنند، پيروزي از آن مومنان، حق‌طلبان، مظلومان و مجاهد‌ان في سبيل‌الله است.
* جهاد دري از درهاي بهشت
از سوي ديگر، از منظر اسلام، جهاد و دفاع از جايگاه ارزشي بسيار بالايي برخوردار بوده و در زمره مهمترين امور مقدس ديني به شمار مي‌آيند؛ امام علي(ع) در نهج‌البلاغه در اهميت جهاد مي‌فرمايد: «ان الجهاد باب من ابواب الجنه فتحه الله لخاصه اوليائه؛ همانا جهاد دري از درهاي بهشت است كه فقط به روي دوستان خاص خويش گشوده است».
از زاويه ديگر، جهاد در راه خدا، ترازويى براى سنجش ايمان ذكر شده است، بى‌شک كساني كه خواب را بر خود حرام كرده در راه خدا دل از خانه و آشيانه شسته‌اند و راهى جبهه‌ها گشته‌اند بر كساني که از علائق دنيوى نبريده در خانه‌هاى خويش راحت آرميده‌اند، برترى بسيار دارند، قرآن مجيد به اين نكته اشاره مى‌فرمايد: لاَّ يَسْتَوِي الْقَاعِدُونَ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ غَيْرُ أُوْلِي الضَّرَرِ وَالْمُجَاهِدُونَ فِي سَبِيلِ اللّهِ بِأَمْوَالِهِمْ وَأَنفُسِهِمْ فَضَّلَ اللّهُ الْمُجَاهِدِينَ بِأَمْوَالِهِمْ وَأَنفُسِهِمْ عَلَى الْقَاعِدِينَ دَرَجَةً وَكُـلاًّ وَعَدَ اللّهُ الْحُسْنَى وَفَضَّلَ اللّهُ الْمُجَاهِدِينَ عَلَى الْقَاعِدِينَ أَجْراً عَظِيماً (95) دَرَجَاتٍ مِّنْهُ وَمَغْفِرَةً وَرَحْمَةً وَكَانَ اللّهُ غَفُوراً رَّحِيما (نساء، آيات 95 – 96) هرگز، مؤمنانى كه (بدون هيچ عذرى مانند نابينائى و مرض و غيره) جهاد را ترك نمايند با آنان كه به مال و جان در راه خدا جهاد كنند (در مراتب ايمان، يكسان نخواهند بود، خدا مجاهدان فداكار به جان و مال را بر نشستگان، از حيث مرتبه و مقام بلندى و برترى بخشيده است و همه اهل ايمان را وعده نيكو (كه دخول در بهشت است) فرموده است و مجاهدان را بر نشستگان به اجر و ثوابى بزرگ برترى داده است. اين درجات (و برترى رتبه ها) از نظر بخشايش و رحمت است كه خدا (درباره خلق آمرزنده و مهربان است».
* موج بيداري اسلامي در منطقه و جهان
از سوي ديگر، بسياري از تحليلگران مسايل سياسي و جامعه شناسان براين باورند كه اين جانفشاني‌هاي رزمندگان اسلام در طول هشت سال دفاع مقدس بود كه امروزه از آن به موج بيداري اسلامي در منطقه و جهان ياد مي شود كه ضمن پيشبرد منويات پيامبر اكرم(ص)، براي مسلمانان جهان عزت و سربلندي به ارمغان آورده است.
با اين حال، آنچه در اين راستا مهم به نظر مي‌رسد، اينكه 31 شهريورماه 1359 رژيم بعثي عراق با چراغ سبز و حمايت اربابان خويش حمله ناجوانمردانه‌اي را عليه ملت ايران آغاز كردند تا به خيال خود نهال نوپاي انقلاب را از ريشه بخشكانند ولي ملت ايران و به ويژه جوانان با نثار خون پاک خويش نگذاشتند ذره اي از خاک کشورمان به دست بيگانگان بيفتد.
بنابراين، براي شناخت هرچه بهتر ماهيت هشت سال دفاع مقدس مي‌توان به ديدگاه حضرت امام(ره) اشاره نمود . حضرت امام ماهيت جنگ ايران در برابر عراق را جهاد دفاعي بيان مي كنند. ايران براي خدا قيام كرده است، براي خدا ادامه مي‌دهد و جز دفاع، جنگ ابتدائي با هيچ كس نخواهد كرد(صحيفه نور،ج16، ص68).
* دفاع مقدس، برگ زريني در تاريخ انقلاب اسلامي
با اين حال، دفاع مقدس ملت ايران برابر تا دندان به مسلح رژيم بعثي عراق، برگ زريني در تاريخ انقلاب اسلامي به ثبت رساند كه حضرت امام آن را يك امتحان الهي قلمداد كردند. از اين رو، بنيانگذار كبير انقلاب اسلامي در اين باره مي‌فرمايند: اينكه مي‌بينيد عراق به ايران حمله مي‌كند، علتش گرفتن چهار وجب خاک نيست، بلكه علت اصلي آن ترس آنها از حكومت اسلامي و اتحاد اسلامي است. (صحيفه امام، ج15، ص5)
آري اين حماسه هشت سال دفاع مقدس بود كه درس‌هاي زيادي به ايرانيان  و به خصوص نسل جوان ايران زمين آموخت كه امروزه همه ملت‌هاي آزاده جهان از اين حماسه رزمندگان اسلام به افتخار ياد مي‌كنند، بي‌شک بايد بپذيريم، حماسه‌اي كه با وجود حمايت همه جانبه كشورهاي استكباري و حتي سازمان‌هاي به ظاهر بي‌طرف بين‌المللي از رژيم متجاوز بعث عراق ملت ايران با جان فشاني جوانان با غيرت ايراني، برگي بي‌بديل از شجاعت و شهامت را در تاريخ كهن ايران زمين به يادگار گذاشتند كه امروزه از آن به موج بيداري اسلامي ياد مي‌شود، چرا كه اين انقلاب اسلامي ايران و ايستادگي ملت ايران درجنگ تحميلي بود كه امروزه الگوي اخلاقي ملت‌هاي آزادي خواه جهان والگوي براي مبارزات ملت‌هاي استكبارستيز تبديل شده است.
درحقيقت، امروزه موج بيداري اسلامي و خيزش عظيم در منطقه و جهان به بركت خون مجاهدان في‌سبيل‌الله، رهبري حكيمانه رهبر معظم انقلاب اسلامي و امام راحل است كه پس از گذشت 36 سال از آن حماسه شاهد به اهتراز درآمدن بيرق آزاديخواهي و اسلام‌خواهي در كشور‌هاي منطقه و جهان هستيم.
* ارزش‌هاي دفاع مقدس ضمن مكتوب شدن به نسل‌هاي ديگر منتقل گردد
به سخن ديگر؛ اگر به منويات رهبر معظم انقلاب درخصوص دقاع مقدس توجه كرده باشيم به اين نكته پي مي‌بريم كه ايشان دفاع مقدس را يک نمونه‌ شايسته براي خودسازي، طرحي از عاشوراي حسيني، دفاع از يک حقيقت مقدس و اين جنگ را يك گنج بيان مي‌كنند كه ذخيره‌اي تمام نشدني است كه بايد ارزش‌هاي دفاع مقدس ضمن مكتوب شدن به نسل‌هاي ديگر نيز منتقل گردد.
بدينسان، مقام معظم رهبري دوران هشت سال دفاع مقدس را اوج افتخارات ملت ايران بيان مي‌كنند. در اين راستا رهبر انقلاب فرمودند؛«اگر بخواهيم انقلاب و كشور بيمه باشد، بايد اين شور و شوق، اين حركت عمومي و بسيج ملت را روز به روز تقويت كنيم.» لذا براي حفظ و انتقال ارزش‌هاي دفاع مقدس و براي تبيين نقش و جايگاه فرهنگ ايثار و شهادت به نسل آينده بايستي اين فرهنگ با جديت در برنامه‌ريزي فرهنگي، سياسي، اجتماعي و اقتصادي كشور مدنظر قرار گيرد.
* دوران دفاع مقدس سند غرور ملت ايران براي نسل‌هاي آينده است
دركل بايد توجه داشته باشيم، دوران دفاع مقدس سند غرور ملت ايران براي نسل‌هاي آينده است و گراميداشت روزهاي بزرگي چون هفته دفاع مقدس، فتح خرمشهر، عمليات هاي مهم اين دوران و ... فرصتي مهم براي تجديد پيمان با آرمان هاي شهداي هشت سال دفاع مقدس، انقلاب و امام راحل است، چرا كه در حال حاضر اقتدار و سربلندي ايران عزيز به خاطر ايثار و جانفشاني شهدا بوده كه بايد براي تبيين فرهنگ و ارزش‌هاي دفاع مقدس براي نسل جوان كشور بيش ازگذشته تلاش نماييم.
از سويي، به باور تحليلگران، جنگ بي‌خانماني، نفرت، تلخ، ذلت، نامردي نامردان، فتنه، خرابي و ويراني، وسيله زورگويي مستكبران، ابهت طاغوتيان، ضد انسانيت، روايت وحشي گري، مظلوم‌كشي، شقاوت، شرارت، حيله و نيرنگ، حربه نانجيبان و... بوده، اما دفاع نعمت، روشنايي و نور، محبت و همدلي، عزت و سربلندي، جوانمردي مردان، رفع فتنه، الفباي آباداني، تنها راه رهايي مستضعفان، روايت انسانيت، تحقير ظالم، برآمده از وجدان، حفظ حريم، حكم عقل، حكم خداست، تكليف و وظيفه و... است.
* جوانان با نثار خون خويش نگذاشتند يك وجب از خاكمان به دست دشمن بيفتد
به ديگر سخن اينكه، امروز جنگ پايان يافته، اما پايان جنگ، آغاز جنگ ديگري چون جنگ نرم، جنگ اقتصادي و ... و به فرموده امام راحل(ره) " جنگ امروز ما، … جنگ با ابر قدرت هاي شرق و غرب نيست، …جنگ ما، جنگ مكتب ماست، عليه تمامي ظلم و جور، جنگ ما جنگ اسلام است عليه تمامي نابرابري هاي دنياي سرمايه‏داري و كمونيزم، جنگ ما جنگ پا برهنگي عليه خوشگذراني‌هاي مرفهين و حاكمان بي‏درد كشورهاي اسلامي است.
اين جنگ سلاح نمي‏شناسد، اين جنگ محصور در مرز و بوم نيست، اين جنگ، خانه و كاشانه و شكست و تلخي كمبود و فقر و گرسنگي نمي‏داند. اين جنگ، جنگ اعتقاد است، جنگ ارزش هاي اعتقادي ـ انقلابي عليه دنياي كثيف زور و پول و خوشگذراني است. جنگ ما، جنگ قداست، عزت و شرف و استقامت عليه نامردمي هاست."
از اين رو، فراموش نكنيم كه همانطوركه درجنگ سخت با رژيم بعثي عراق جوانان كشورمان با نثار خون خود نگذاشتند يك وجب از خاكمان به دست دشمن بيفتد و امروز در جنگ نرم، تهاجم فرهنگي، جنگ اقتصادي و ... نيز با ايمان و از خودگذشتگي ملت مان به ويژه جوانان به پيروزي خواهيم رسيد. انشاالله ... همين


نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
1

سایر مقاله های ارسالی:
9 تير 1393 فرهنگي وسوسه هاي؛ بهار قرآن
4 تير 1393 سياسي راهي که بهشتي رفت ...
21 خرداد 1393 فناوري اطلاعات وزن کشي فناوري هاي نو؛ در شهر اولين ها
10 خرداد 1393 فناوري اطلاعات تبريز؛ زير چتر فناورهاي نوين
3 خرداد 1393 فرهنگي نجوايي با شهدا ...
28 ارديبهشت 1393 اجتماعي دلواپسي‌هاي؛ روابط عمومي نوين
22 ارديبهشت 1393 فرهنگي وسوسه هاي؛ گوشه‌نشيني با خدا
8 ارديبهشت 1393 فرهنگي مطبوعات محلي؛ در تب و تاب مخاطب
1 ارديبهشت 1393 اقتصادي اقتصاد مقاومتي؛ چشم به راه رسانه ها
31 فروردين 1393 فرهنگي سيره فاطمي در عصر اطلاعات
27 فروردين 1393 فرهنگي غريبانه بخوان، روايت ياران شهيدي چون باکري را
19 بهمن 1392 اجتماعي حماسه اقتصادي و سياسي در ايستگاه يازدهم
25 آذر 1392 اجتماعي ربع رشيدي؛ ميراث مهجور مانده دوران ها
12 آذر 1392 اجتماعي باغ گلستان شهر اولين ها؛ چشم انتظار باغبان؟!
16 مهر 1392 اجتماعي سرزمين طلاي سرخ ايران کجاست؟!
31 شهريور 1392 اجتماعي بدون تعارف؛ شهدا رفتند تا ...
29 شهريور 1392 فرهنگي روزي از جنس شهريار/ شهريار فراتر از انتظار
25 شهريور 1392 فرهنگي ايران؛ زير سايه چتر آفتاب هشتم
30 مرداد 1392 اجتماعي آيا مهرانه‌رود تبريز، زاينده‌رود دوم ايران مي شود؟!
15 مرداد 1392 فرهنگي مطبوعات محلي روي ريل محتواي غير محلي
1 2 3 4 5 6
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.