صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

راز شاد زيستن را کشف کنيم
نویسنده: دکتر افشين طباطبايي‌
مترجم:
ارسال کننده: انتخاب سردبير
25 شهريور 1393


اگر عزم خود را جزم کرده ايم که زندگي شيريني را رقم بزنيم، نبايد از اشتباهات اندوهگين باشيم و ناکامي هاي گذشته را در ذهن مان مرور کرده و بي جهت از کاه، کوه بسازيم. انسان هاي خوشبخت فقط از گذشته درس مي گيرند، در زمان حال زندگي مي کنند و همواره آينده اي زيبا را در ذهن شان ترسيم مي کنند.

راز شاد زيستن، صبر و شکيبايي ا ست. براي لذت بردن از زندگي نبايد نگران اتفاقاتي باشيم که هنوز رخ نداده است. نگراني يعني تمرکز بر جنبه هاي منفي يک قضيه. نگراني چشم و عقل ما را روي راهکارهاي مثبت مي بندد و اجازه نمي دهد راه حل مناسبي براي خروج عقلاني از بحران پيش آمده را پيدا کنيم. نگراني زمينه ساز بسياري از ناهنجاري هاي رواني است گرچه خود معلول مشکلات رواني ديگري است. ناراحتي مربوط به گذشته است؛ فرقي ندارد چند دقيقه يا چند روز پيش. نگراني قسمتي از آينده است، آن هم درباره موضوعي که فقط ممکن است اتفاق بيفتد. وقتي نگران هستيد، دست از کار بکشيد؛ يک لحظه تامل کرده و خوب فکر کنيد. به واقع در آن موقع چه کاري از دست شما برمي آيد؟ نگراني عادتي ا ست که همه دچار آن هستيم، ولي در هيچ شرايطي نه تنها کمکي براي حل مشکل نيست، بلکه برعکس قدرت تفکر و نيروي ذهني ما را نيز زايل مي کند.

اگر ا صول زندگي کردن در لحظه ها را ياد بگيريم و به آن عادت کنيم، کم کم و به مرور زمان، شيوه زندگي مان به گونه اي مي شود که تا فردا نيامده، نگرانش نخواهيم شد. نمي گويم براي آينده برنامه ريزي نکنيم، اما نبايد اجازه دهيم نقشه هاي آينده فرصت هاي حال را از ما بگيرند.

عبارت «فقط براي امروز» شکست ناپذيرمان مي کند. فقط امروز، لحظه حال متعلق به ماست. چگونگي زندگي در لحظه حال به ما مربوط است. اگر آن را آموختيم، در حقيقت لحظه ديگري وجود ندارد که بتوانيم در آن زندگي کنيم.

فقط حال است که وجود دارد، آينده هم لحظه حال ديگري است که وقتي برسد، در آن زندگي خواهيم کرد. مساله اين است که بيشتر ما? از نظر عادت فرهنگي، روي «حالا»? تأکيد نمي کنيم. ما معمولا ياد نگرفته ايم از روند زندگي خويش خرسند باشيم و آنقدر دنبال شغل، درآمد، فرزندان، بازنشستگي و... هستيم که اگر همه آنها را کنار هم بگذاريم، متوجه مي شويم که درواقع هميشه خود را براي پايان زندگي خويش آماده کرده ايم. دوري جستن از لحظه حال? در فرهنگ ما? تقريبا مثل نوعي ترس است که همواره در هر شرايطي زمان حال را فداي آينده مي کنيم و اغلب با اين طرز تفکر، نه تنها از انرژي موجود در شادي هاي لحظه حال دوري مي جوييم، بلکه وقتي زمان آينده هم فرا برسد (تبديل به زمان حال شود) دوباره ما ظرفيت آن را براي تدارک آينده بعدي مصرف خواهيم کرد.

يعني مدام بسياري از کارهايي را که بايد امروز انجام دهيم و ظرفيت آن برايمان فراهم شده، بي خود و بي جهت و به بهانه هاي واهي به فردا موکول مي کنيم و فرداها همچنان تداوم دارند. واحد گذر زمان در لحظه حال است که مي تواند زيباترين تجارب را رقم بزند؛ مشروط بر اين که در آن غرق شويم و از انرژي ذاتي اش نهايت بهره را ببريم و گذشته را به فراموشي بسپاريم.

روزهاي زندگي مانند طنابي است که نمي دانيم چه هنگام قطع خواهد شد، دو سوي آن، گذشته و آينده و ميانش زمان حال قرار دارد. چه بسا ما به گذشته اش نگاه کنيم و حسرت خوريم و دچارغم و اندوه شويم يا شايد به آينده نظر اندازيم و پيش از موعد، آرزوي دانستن اش را داشته باشيم.

اما واقعيت اين که ما جز زمان حال چيز ديگري نداريم؛ زيرا نه لذت گذشته اي که رفته است را احساس خواهيم کرد و نه سختي هايش را، آينده نيز هنوز نطفه اش بسته نشده که وقوع يابد. در اين صورت، ما چيزي نداريم جز همين ساعت و دقيقه اي که در آن زندگي مي کنيم. يادمان باشد نه گذشته را مي توانيم برگردانيم و نه رسيدن آينده را سرعت بخشيم پس با خيالي آسوده از انرژي تپنده لحظه هامان بهره ببريم.دستيابي به آرامش دروني و رهايي از احساس يأس و ناکامي هدف اصلي است. مي توان نااميدي و سرخوردگي را بهبود بخشيد و به آرامش رواني دست يافت. بسيار ساده است و راه هم معلوم، ولي اجرا قدري مشکل بوده و نياز به زمان، تمرين و پشتکار دارد و آن چيزي نيست جز تغيير تصورات ذهني، رها کردن افکار منفي و احساس گناهي (گناه به عنوان يک عنصر منفي رواني، نه يک خطاي اجتماعي) که از گذشته ها در ذهن تلنبار شده است.محيط زندگي علت اصلي ناراحتي ما نيست، بلکه افکار و زباله هاي ذهني و نگرش ما نسبت به اين شرايط سبب پريشاني مان مي شوند.

بيشتر اوقات به اشتباه باور مي کنيم که احساسات ما توسط دنياي پيرامون ايجاد مي شوند و ناراحتي، اندوه و رنج ها ناشي از عوامل بيروني است و مايليم باورکنيم ? اگر در زندگي? خلل، اشتباه يا غمي هست علت آن در همان دنياي بيرون قرار دارد. البته نمي توان منکر اين مساله شد که همه ما آدم هستيم و تاثيرپذير از محيط اطراف و با ديدن يا شنيدن مطالب گوناگون يا وقايعي که برايمان رخ مي دهد، احساسات مان جريحه دار شده، غمگين يا خوشحال مي شويم. هيچ جاي شکي در اين نيست. موضوع مورد بحث، احساساتي است که فقط ريشه دروني و ذهني دارند. مثل: بدبختي، بيچارگي، درماندگي و راه به جايي نبردن: «انگاردرآسمان باز شده و هرچه گرفتاري بوده برايم ريخته پايين»، «دلم مي خواهد از اين زندگي نکبت بار راحت شوم»، «تف به اين زندگي، براي يه لقمه نون صبح تا شب بايد هزاردوز وکلک سرهم کني.»

بايد گفت سخت در خطا هستيم. ريشه همه نابساماني ها و مشکلات رواني هرشخصي عامل دروني دارد. رنج ها و ناراحتي ها از ذهن، تصور و افکار ما ناشي مي شوند و اين جداي از حوادث ناگوار و تلخ مثل مرگ و ميرهاي ناگهاني است.

اضطراب، رنج، خشم، ترديد، نگراني، بيزاري، ترس و درنهايت افسردگي عوارضي حاصل از تضادهاي دروني هستند. براي رسيدن به آرامش، شادي و عشق بايد افکار و احساساتي را که تضاد و اختلاف به وجود مي آورند تغيير داد و چون هرکس تنها خود از آنچه در ذهنش مي گذرد خبر دارد پس فقط خود او مي تواند آن افکار را دگرگون کند. شکي نيست ? در شرايط حاد بايد از روانکاو کمک گرفت.نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
1

سایر مقاله های ارسالی:
9 آبان 1395 انديشه زندگي در حکم سلف سرويس است
2 آذر 1394 اجتماعي نوزادان معتاد در مجلس؛ روزانه چند معتاد در کشور متولد مي شود؟
2 آذر 1394 اجتماعي از دختران فراري و زنان در معرض خشونت تا کارتن خوابي با رنگ و بوي زنانه !
2 آذر 1394 اجتماعي معاون رئيس جمهور در امور زنان بيان کرد / حمايت از زنان براي استفاده از ظرفيت شرکت‌هاي دانش بنيان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از زهرا شجاعي/حوزه مردانه سياست و نقش زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از هادي خانيکي/نسبت نابرابر مهارت‌ها و جايگاه زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از شهيندخت مولاوردي /دولت اعتدال و اميد زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از ابوالفضل شکوري/زنان مديراني معتدل تر از مردان
2 آذر 1394 اجتماعي انتقادات و پيشنهادات دکتر ناصر مهدوي/گفتمان اعتدال؛ از ارسطو تا روحاني
2 آذر 1394 اجتماعي روايت جلودارزاده از دومين نمايشگاه نقش آفريني زنان در توسعه پايدار/نقش زن ايراني در خروج از رکود پررنگ مي‌شود
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از دکتر مرتضي دهقان‌نژاد/زنان متنفذ دربار صفوي
2 آذر 1394 اجتماعي احمدپورنجاتي در دومين همايش ملي اعتدال/جاي خالي تفاهم مفهومي واژه اعتدال در بخش انديشه‌ورز جامعه
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از سعيد معيدفر، جامعه شناس/تحقق مطالبات زنان در گرو به کارگيري اهرم‌هاي فشار
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از علي محمد حاضري/مشارکت سياسي بانوان مطالبه‌اي زودرس
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از غلامرضا انصاري/حذف زنان از عرصه مديريت، محصول توسعه نيافتگي
15 مهر 1393 اجتماعي چرخه خواب چيست و چقدر خواب کافي است؟
14 مهر 1393 خواندني ها خوشبختي چه رنگيه؟
13 مهر 1393 خواندني ها شکم چاق بيمارتان مي کند
12 مهر 1393 اقتصادي اشتباهاتي که جهان را درگير بحران کرد
9 مهر 1393 مديريت 10 مهارت ارتباطي که بايد کسب کنيم
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.