صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

زنان در برابر اخبار بد آسيب پذيرتر يا مردان؟
نویسنده: مقاله دريافتي
مترجم:
ارسال کننده: عليرضا تاجريان
19 شهريور 1393

پژوهش هاي جديد نشان مي دهد که اخبار مربوط به قتل، ترور و سوانح زنان را بيش از مردان تحت تأثير قرار مي دهد. اخبار بد همچنين در حافظه زن ها بيش از مردها باقي مانده و آنها جزئيات اين اخبار را به خوبي به ياد مي آورند.

زن ها در قياس با مردها از اخبار بد رسانه ها بيشتر تأثير مي پذيرند. زنان در برابر اين اخبار به سرعت مضطرب شده و يک روز بعد نيز جزئيات بد آنها را بهتر به خاطر مي آورند.

پژوهش هاي محققان کانادايي نشان مي دهد، در صورتي که پس از شنيدن اخبار منفي زنان در محيط پراضطرابي قرار گيرند بدن آنها نسبت به زماني که اخبار معمولي شنيده اند بيشتر هورمون استرس ترشح مي کند. در صورتي که در مردها اين تفاوت ديده نمي شود.

روشن نيست که چرا زن ها نسبت به اخبار منفي واکنش شديدتري نشان مي دهند. اما به موجب گزارش منتشره در مجله علمي «پلاس وان»، شايد اين وجه تمايز به نقش مادري بيولوژيک زنان مربوط باشد.

پژوهشگران کانادايي بر اين گمانند که زنان به اين دليل که تمايلي غريزي به حفظ فرزندان خود دارند در برابر موقعيت هاي تهديدآميز شديدتر واکنش نشان مي دهند. افزون بر اين زن ها از حافظه عاطفي بهتري نسبت به مردها برخوردارند. با اين همه بايد به منظور توضيح دقيق تر اين پديده در اين زمينه تحقيقات بيشتري صورت گيرد.

واکنش به اخبار مربوط به قتل و سانحه

امروزه نه تنها تلويزيون بلکه اينترنت و تلفن هاي هوشمند در 24 ساعت شبانه روز به اطلاع رساني مشغولند.

ماري ـ فرانس مارين (Marie ?France Marin) از دانشگاه مونتريال کانادا و همکارانش که در اين زمينه دست به کاري تحقيقاتي زده اند مي گويند، بخش اعظم اخبار رسانه ها شامل اخبار منفي مي شود. اما تا کنون پژوهش هاي اندکي در مورد تأثير اين اخبار بر روي انسان انجام شده است.

اين تيم تحقيقاتي مطالعه خود را در سه بخش انجام داده است. در نخستين بخش 56 زن و مرد آزمايش شونده بايد به 12 خبر معمولي مانند اخبار مربوط به افتتاحيه مراسم مختلف يا فيلم هاي اکران نشده و يا 12 خبر بد مربوط به قتل، ترور و سوانح گوش مي دادند.

در بخش دوم شرکت کنندگان بايد تکاليف اضطراب برانگيز انجام مي دانند، تکاليفي مانند حل مسائل رياضي يا تست هاي مختلف.

سنجش تغييرات وضعيت روحي

از شرکت کنندگان در اين کار تحقيقاتي پيش و پس از انجام اين آزمون در مورد حالت روحي شان سوال شد. علاوه بر اين از بزاق دهان آنها براي سنجش ميزان هورمون استرس يا کورتيزول نمونه برداري شد.

روز بعد در سومين مرحله آزمون مورد نظر از شرکت کنندگان مي پرسيدند کدام يک از اخبار شنيده شده را به ياد مي آورند.

نتيجه حيرت آور بود. پژوهش گران مي گويند: «اخبار به خودي خود نه در مردها و نه در زن ها بر روي ترشح هورمون استرس تأثيري نگذاشتند.»

اما اين تأثير زماني مشهود مي شد که آزمايش شونده ها تمرين هاي اضطراب آور انجام مي دادند. در نمونه بزاق زناني که پيش از اين اخبار منفي شنيده يا خبرهاي بد روزنامه ها را خوانده بودند به مراتب نسبت به زناني که در معرض خبرهاي معمولي قرار گرفته بودند کورتيزول بيشتري ديده شد.

اما در مردها چنين تأثيري ديده نشد و نوع خبر هيچ تأثيري بر ميزان هورمون آنها نداشت.

يادآوري بهتر اخبار بد در زنان

ماري ـ فرانس مارين از دانشگاه مونتريال کانادا مي گويد، اخبار بد به مراتب تأثير شديدتري در تغيير واکنش فيزيولوژيک زنان در موقعيت هاي استرس زا به جاي گذاشت. در به ياد آوردن اخبار منفي نيز در دو جنس تفاوت ديده مي شود.

در حالي که روز بعد از آزمون زنان به خوبي محتواي خبرها را به ياد داشتند مردان حداکثر محتواي دو خبر را به ياد مي آوردند.

چرا اخبار منفي به تنهايي باعث افزايش هورمون استرس نمي شود؟ پژوهشگران اين پرسش را با «اثر کرخت شدن» توضيح مي دهند.

آنها مي گويند، در موش هاي آزمايشگاهي ديده شده که وقتي موش دائما تحت تأثير يک عامل استرس زا قرار مي گيرد نسبت به آن کرخت شده و به آن عادت مي کند.

اما اگر عامل اضطراب آور عوض شود موش به طور واضح واکنش شديدتري از خود نشان مي دهد. به همين ترتيب انسان در برابر اخبار بد ابتدا واکنشي نشان نمي دهد، اين واکنش زماني نمودار مي شود که شخص در موقعيت هاي اضطراب آور قرار مي گيرد.

چرا زنان در برابر استرس آسيب پذيرتر از مردان هستند؟

تحقيقات جديد نشان مي دهد که تفاوت واکنش هاي بيوشيميايي مغز زن و مرد در برابر عوامل استرس زا باعث مي شود که زنان بيشتر از استرس آسيب ببينند و ديرتر به حال طبيعي بازگردند.

تا کنون روشن شده بود که اختلال در عملکرد فاکتور آزادکننده ي کورتيکوتروپين (CRF) مي تواند به اختلال رواني و افزايش استرس منجر شود.

کورتيکوتروپين هورموني است که در قسمت مياني مغز ساخته مي شود. اين هورمون به هنگامي که موجود زنده در شرايط استرس زا قرار مي گيرد ترشح مي شود. هورمون کورتيکوتروپين نقشي بسيار مهم در پاسخ به عوامل استرس زا دارد.

گروه تحقيقاتي بيمارستان کودکان فيلادلفيا به رياست دکتر ريتا والنتينو (Rita Valentino) با تمرکز بر روي عملکرد اين هورمون و تفاوت آنها در مرد و زن به نتايجي جديد دست يافته است.

آزمايش ها نشان مي دهند که مردان از توانايي بيشتري در مقابله با عوامل استرس زا برخورداند، چه در زماني که اين عوامل به طور ناگهاني بروز مي کنند و چه به هنگامي که اين عوامل براي مدت طولاني تري حضور دارند.

چگونگي آزمايش ها

تيم تحقيقاتي بيمارستان کودکان فيلادلفيا براي روشن شدن تأثير جنسيت بر واکنش به عوامل استرس زا آزمايش هايي را بر روي موش هاي نر و ماده انجام داده است. در اين آزمايش ها موش ها مجبور به شنا شدند.

دانشمندان مولکول هاي فاکتور آزادکننده ي کورتيکوتروپين (CRF) و چگونگي اتصال آنها در بخش مربوطه در مغز موش ها را پيش از شنا و بعد از شنا مورد بررسي قرار داده و با يکديگر مقايسه کردند.

آنها به اين نتيجه رسيدند که اتصال CRF و گيرنده ي آن در مغز موش هاي ماده تنگاتنگ تر از موش هاي نر است.

همچنين در مغز موش هاي نر بلافاصله بعد از تجربه ي استرس واکنشي ملاحظه شد که باعث مي شود استرس در آنها با سرعت بيشتري کاهش پيدا کند. سلو ل هاي مغزي موش هاي نر از اين توانايي برخوردارند که بر بخشي از گيرنده هاي CRF تأثير گذاشته و آنها را کاهش دهند. در حاليکه همين واکنش در مغز موش هاي ماده با تأخيري قابل ملاحظه به وجود آمد.

ريتا والنتينو معقتد است که داروسازان مي توانند از اين يافته براي درمان افسردگي کمک بگيرند.

استرس اصولا قسمتي از يک مکانيزم طبيعي است که موجود زنده براي بقاي خود به آن نياز دارد.

به کمک همين مکانيزم است که بدن به هنگام بروز خطر در حالتي قرار مي گيرد که مي تواند به سرعت واکنش نشان دهد. در اين حالت ضربان قلب افزايش مي يابد، تنفس تندتر مي شود و عضلات منقبض مي گردند. مجموعه ي اين واکنش ها موجود زنده را قادر مي سازد که به سرعت به خطر پاسخ دهد.

نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
1

سایر مقاله های ارسالی:
9 آبان 1395 رسانه براي دگرگون کردن جهان، من رسانه ها را مي خواهم!
9 آبان 1395 سياسي رسالت يک رسانه خبري در مقابله با شايعه
9 آبان 1395 مديريت مديريت جنگ رسانه اي در دهکده جهاني
30 شهريور 1393 اجتماعي شاهکار ارتباط سازنده
11 شهريور 1393 خواندني ها عبور از مشکلات با اراده قوي
6 مرداد 1392 فرهنگي شب قدر؛ شب وصل
18 بهمن 1391 مديريت مديريت جنگ رسانه اي در دهکده جهاني
31 تير 1391 فرهنگي سلام بر رمضان، ماه ميهماني خدا
16 خرداد 1391 فرهنگي علي (ع)؛ خورشيد هميشه تابان تاريخ
16 خرداد 1391 سياسي قيام 15 خرداد، گوياي يک واقعيت
14 فروردين 1391 سياسي 12 فروردين؛ انعکاسي روشن از دمکراسي واقعي
4 بهمن 1390 فرهنگي سيماي مهربان ترين فرشته خاکي در کلام الهي
4 بهمن 1390 فرهنگي ولايت عشق
3 بهمن 1390 فرهنگي در مکتب آخرين رسول الهي
22 دي 1390 فرهنگي کدامين برگ دفتر عشق حسيني را ورق بزنيم؟
26 مرداد 1389 انديشه قرار با خدا
26 مرداد 1389 فرهنگي سلام بر رمضان، ماه ميهماني خدا
6 مرداد 1389 فرهنگي واقعي/ ملاقات با تشنه راه حقيقت در قطار تهران- مشهد
20 تير 1389 اجتماعي معادلات عشق/ با چه کسي زندگي کنيم؟
12 خرداد 1389 اجتماعي داستاني بسيار زيبا از رويش يک عشق/ دختري با يک گل سرخ
1 2 3 4 5 6 7
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.