صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

آموزه هايي براي مديريت استعداد
نویسنده: مقاله دريافتي
مترجم:
ارسال کننده: انتخاب سردبير
18 شهريور 1393

در اين اجلاس که فقط مديران و رهبران ارشد منابع انساني از سازمان هاي بزرگ گردهم آمده بودند به بحث در مورد مسائل صنعت و شبکه و به روش هاي مديريت پرداخته شد.

اين نشست موضوعات کليدي از جمله رهبري در زمان آشفته، جذب استعدادها در صنعت نفت و گاز و ساده سازي فرآيند منابع انساني در يک محيط پيچيده را پوشش داده بود. در تمام بحث هاي اين نشست به طور برجسته اي بر اين نکته تاکيد مي شد که مديريت استعداد يکي از اولويت هاي اصلي منابع انساني استراتژيک است. در ادامه به برخي از موضوعات اصلي مطرح شده در اين اجلاس پرداخته مي شود که مي تواند در پيش بيني برخي از روندها و تغييرات مديريتي راهگشا باشد و با اشتراک گذاري تجارب به بهبود وضعيت مديريت منابع انساني و به طور اخص مديريت استعدادها کمک کند.

1. جابه جايي و تغيير چشم انداز مديريت استعداد

از آنجا که مديريت استعداد در دامنه وسيعي از اصول منابع انساني ادغام شده است، نياز دارد تا به طور فرهنگي نهادينه شود. براي اينکه فرآيندهاي مديريت استعداد موثر واقع شوند، بايد همه افراد سازمان را در اين فرآيند دخيل کرد. آغاز اين همه گير شدن از سطوح بسيار بالاي سازمان نظير اعضاي هيات مديره است. در واقع فرآيندهاي پردازش مديريت استعداد از سطوح مديران بالادستي و مالکان سازمان که مسووليت پاسخگويي بيشتري دارند شروع مي شود و بعد از آن به سطوح پايين تر سازمان مي رسد. بايد اين ديدگاه سنتي را که به اعمال فرآيندهاي مديريت استعداد از سطوح پايين دستي سازمان اشاره داشت به دست فراموشي سپرد و تغيير داد.

2. حرفه اي گري و نوگرايي مديريت استعداد

داشتن يک رويکرد و نگاه بسيار حرفه اي براي ارزيابي استعدادها اجتناب ناپذير است. مخصوصا استعدادهاي سطح بالا که مي خواهيم به چالش بکشيم و همواره انتظار داريم که با موفقيت از اين بحران چالش عبور کنند. افرادي که در حيطه مباحث منابع انساني فعاليت مي کنند به ابزارهاي طراحي شده کاملا علمي و کاربرپسند براي انجام ارزيابي هاي جامع خود نياز دارند. همچنين مديراني که در شرکت هاي چندمليتي فعاليت مي کنند براي ارزيابي هاي خود نياز به ابزاري دارند که بتواند به عنوان بخشي از چارچوب جهاني عمل کند تا رويکردشان را با سطح بين المللي همگام کند.

يکي ديگر از تمايلات اخير گروه هاي کارشناسان منابع انساني، همکاري نزديک تر با بخش ارتباطات شرکت هايشان است. همان طور که مديريت استعداد به عنوان وجه تمايز يک سازمان از سازماني ديگر مهم است، کارفرمايان به طور فزاينده اي در پي اين موضوع هستند که نمي توان نام تجاري و در واقع برند سازمان را در فرآيند مديريت استعداد ناديده گرفت.

3. همسو شدن با تغييرات جمعيتي

نسل جديد نيروهاي بازار کار که به سازمان ها مي پيوندند نيازهاي شغلي متفاوت و نويني از کارفرمايانشان دارند و اين در شرايطي است که مديران و رهبران سازمان پيش از اين به شيوه اي سنتي پاسخگوي کارکنان شان بودند. به طور کلي اين نسل جديد کارکنان سطح وفاداري کمتري دارند و به دنبال شفافيت و تنوع بيشتر در کارشان هستند. آنها معمولا انتظارات استخدام طولاني مدت ندارند و نيازهاي ذاتي بيشتر نظير نياز به تفريح و سرگرمي برايشان عامل انگيزش است.

بازخورد فرهنگي براي آنان بسيار مهم است، و اين اهميت بيش از يک فرهنگ عملکرد صرف است، چرا که آنها مي خواهند بدانند که اين بازخورد مستمر در آينده نيز ارائه خواهد شد.

مديران حيطه مديريت استعداد براي تعامل با اين نسل جديد، به استفاده از ابزارهاي امروزي نياز دارند. به عنوان مثال استفاده از رسانه هاي اجتماعي براي ارزيابي ارتباطات و به کاربستن نوآوري در بازي هاي مديريتي براي فرآيندهاي گزينش. اين ابزارها بايد بسيار فراتر از نام تجاري يک کارفرما عمل کنند و به عنوان بخشي از فرآيندهاي ارزيابي و گزينش مورد استفاده قرار گيرند.

4. تکامل مجموعه اي از مهارت ها

رهبران و مديران آينده با چالش هاي جديدي در محيط هاي کاري خود روبه رو خواهند شد که نسبت به آنچه در گذشته با آن مواجه بودند، بسيار متفاوت است. بنابراين يک تغيير در صلاحيت هاي اصلي مورد نياز است. هنگامي که آنان پتانسيل هاي بالقوه آينده را شناختند، تمرکز را بيشتر بر صلاحيت هايي نظير چابکي يادگيري، درک بين فردي، انعطاف پذيري و مديريت تغيير قرار مي نهند.

    مترجم: پريسا جعفري

    منبع: cubiks

    پي‌نوشت:

    1- Cubiks: کوبيکس يک شرکت بين‌المللي در حوزه مشاوره، توسعه‌ و ارزيابي فعاليت‌هاي منابع انساني در سازمان‌ها است که در سراسر اروپا، امارات متحده عربي، مالزي و ايالات متحده آمريکا شعبه دارد و برنده جايزه مشاوره و ارزيابي بين‌المللي است.

نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
1

سایر مقاله های ارسالی:
9 آبان 1395 انديشه زندگي در حکم سلف سرويس است
2 آذر 1394 اجتماعي نوزادان معتاد در مجلس؛ روزانه چند معتاد در کشور متولد مي شود؟
2 آذر 1394 اجتماعي از دختران فراري و زنان در معرض خشونت تا کارتن خوابي با رنگ و بوي زنانه !
2 آذر 1394 اجتماعي معاون رئيس جمهور در امور زنان بيان کرد / حمايت از زنان براي استفاده از ظرفيت شرکت‌هاي دانش بنيان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از زهرا شجاعي/حوزه مردانه سياست و نقش زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از هادي خانيکي/نسبت نابرابر مهارت‌ها و جايگاه زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از شهيندخت مولاوردي /دولت اعتدال و اميد زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از ابوالفضل شکوري/زنان مديراني معتدل تر از مردان
2 آذر 1394 اجتماعي انتقادات و پيشنهادات دکتر ناصر مهدوي/گفتمان اعتدال؛ از ارسطو تا روحاني
2 آذر 1394 اجتماعي روايت جلودارزاده از دومين نمايشگاه نقش آفريني زنان در توسعه پايدار/نقش زن ايراني در خروج از رکود پررنگ مي‌شود
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از دکتر مرتضي دهقان‌نژاد/زنان متنفذ دربار صفوي
2 آذر 1394 اجتماعي احمدپورنجاتي در دومين همايش ملي اعتدال/جاي خالي تفاهم مفهومي واژه اعتدال در بخش انديشه‌ورز جامعه
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از سعيد معيدفر، جامعه شناس/تحقق مطالبات زنان در گرو به کارگيري اهرم‌هاي فشار
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از علي محمد حاضري/مشارکت سياسي بانوان مطالبه‌اي زودرس
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از غلامرضا انصاري/حذف زنان از عرصه مديريت، محصول توسعه نيافتگي
15 مهر 1393 اجتماعي چرخه خواب چيست و چقدر خواب کافي است؟
14 مهر 1393 خواندني ها خوشبختي چه رنگيه؟
13 مهر 1393 خواندني ها شکم چاق بيمارتان مي کند
12 مهر 1393 اقتصادي اشتباهاتي که جهان را درگير بحران کرد
9 مهر 1393 مديريت 10 مهارت ارتباطي که بايد کسب کنيم
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.