صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

مراقب اين جاسوس کوچولو باشيد
نویسنده: مقاله دريافتي
مترجم:
ارسال کننده: انتخاب سردبير
16 شهريور 1393


کارستن نوهل و جاکوب لل، دو محقق ساکن برلين، نشان دادند که چگونه يک دستگاه يواس بي مي تواند يک کامپيوتر را بدون اطلاع کاربر آلوده کند. به گفته اين تيم دو نفري، هيچ راه عملي براي مقابله با اين آسيب پذيري وجود ندارد. نهاد ناظر بر استاندارد يواس بي گفته که توليد کنندگان مي توانند امنيت اين دستگاه را افزايش دهند.

اما محققان آلماني معتقدند که اين فناوري «ايراد اساسي» دارد. استفاده از کليد يواس بي به عنوان ابزاري براي آلوده کردن کامپيوتر به ويروس ها و کد هاي مخرب اتفاق تازه اي نيست.

با اين وجود، تازه ترين پژوهش ها نگراني هاي بيشتري ايجاد کرده است چون نشان مي دهد يک دستگاه يواس بي که به نظر کاملا خالي مي آيد، حتي اگر فرمت شده باشد هم مي تواند حاوي بد افزار باشد. به اين ترتيب تبهکاران مي توانند با سواستفاده از اين نقطه ضعف به گوشي هاي هوشمند يا هر گونه دستگاهي که با يواس بي کار کند، حمله کنند.

آقاي نوهل به خبرنگاران گفته: «امروز ممکن است آخرالزمان نباشد ولي تا ده سال آينده اين موضوع به تدريج ما را تحت تاثير قرار مي دهد. در واقع، پس از متصل کردن يک کليد يو اس بي شما ديگر نمي توانيد به چيزي اطمينان کنيد.»

«تراشه» مورد سوءِ استفاده

يواس بي (USB) که مخفف (Universal Serial Bus) است، به دليل اندازه کوچک، سرعت بالا و توانايي شارژ کردن دستگاه ها، تبديل به روشي استاندارد براي وصل کردن سخت افزار ها به کامپيوتر شده است.

حافظه يواس بي به عنوان ابزار ساده اي براي جابه جايي فايل هاي بزرگ ميان دو کامپيوتر، به سرعت جايگزين ديسک هاي فلاپي شد.

اين رابط، به دليل امکان اتصال ساده آن و داشتن اين توانايي که مي توان توسط آن ابزارهاي متنوعي را نصب کرد، پر طرفدار است. دستگاه هايي که از يواس بي استفاده مي کنند چيپ يا تراشه کوچکي دارند که به کامپيوتر «مي گويد» دقيقا چه وسيله اي است. وسيله اي که مي تواند يک تلفن، يک تبلت يا هر سخت افزار ديگري باشد.

دقيقا همين کاربرد است که مي تواند تهديد آميز باشد.

ربودن گوشي هوشمند

در ويدئويي که در کنفرانس هکر هاي کلاه سياه در لاس وگاس نشان داده شد، يک درايو يواس بي استاندارد به يک کامپيوتر معمولي وصل شده است. دستگاه حاوي کد مخربي است که خود را به عنوان يک صفحه کليد به کامپيوتر جا مي زند. پس از چند لحظه، صفحه کليد جعلي شروع به تايپ کردن دستور هايي مي کند و به کامپيوتر فرمان مي دهد که يک برنامه مخرب را دانلود کند.

زماني که اين گوشي براي شارژ شدن به کامپيوتر وصل مي شود، خود را به عنوان يک کارت شبکه جا مي زند. اين موضوع به اين معني است که هنگام وصل شدن به اينترنت، مرورگر کاربر مخفيانه ربوده مي شود.

برخلاف ديگر حملات مشابه، که با نگاه کردن به آدرس يک وبسايت جعلي، مي توان به سادگي به تقلبي بودن آن پي برد، در اين مورد هيچ سرنخ قابل مشاهده اي وجود ندارد که کاربر متوجه اين خطر شود.

«به هيچ چيز اعتماد نکنيد»

مايک مک لافلين، پژوهش گر امنيتي شرکت فرست بيس تکنولوژيز، معتقد است که اين تهديد بايد جدي گرفته شود.

او مي گويد: « يواس بي در همه دستگاه ها موجود است. بايد هميشه همان مثل قديمي را در نظر داشته باشيد که مي گويد دستگاهي را که نمي شناسيد وصل نکنيد. هر شرکتي بايد هميشه اصولي مربوط به دستگاه ها و درايو هاي يواس بي داشته باشد و بايد در صورت لزوم استفاده از آن ها را متوقف کند.»

«يکي از خصوصيات يواس بي، پشتيباني از قابليت هاي بيشتر امنيتي است. اما اين بسته به توليد کنندگان انبوه (OEM) است که تصميم بگيرند محصولاتشان شامل چه قابليت هايي باشد. با افزايش قابليت هاي هر محصول احتمالا قيمت آن نيز بالاتر مي رود و اين انتخاب مصرف کنندگان است که براي دريافت مزاياي خاص چقدر حاضرند هزينه کنند. اگر تقاضاي مصرف کننده براي محصولات يو اس بي با قابليت هاي امنيتي بيشتر افزايش يابد، مي توان اميد داشت که توليدکنندگان به اين تقاضاها پاسخ دهند.

به گفته آقاي نوهل تنها راهي که مي توان پيشنهاد کرد، اين است که هنگامي که به دستگاه هاي يواس بي اجازه مي دهيد که به کامپيوتر وصل شوند فوق العاده احتياط کنيد.

نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
1

سایر مقاله های ارسالی:
9 آبان 1395 انديشه زندگي در حکم سلف سرويس است
2 آذر 1394 اجتماعي نوزادان معتاد در مجلس؛ روزانه چند معتاد در کشور متولد مي شود؟
2 آذر 1394 اجتماعي از دختران فراري و زنان در معرض خشونت تا کارتن خوابي با رنگ و بوي زنانه !
2 آذر 1394 اجتماعي معاون رئيس جمهور در امور زنان بيان کرد / حمايت از زنان براي استفاده از ظرفيت شرکت‌هاي دانش بنيان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از زهرا شجاعي/حوزه مردانه سياست و نقش زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از هادي خانيکي/نسبت نابرابر مهارت‌ها و جايگاه زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از شهيندخت مولاوردي /دولت اعتدال و اميد زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از ابوالفضل شکوري/زنان مديراني معتدل تر از مردان
2 آذر 1394 اجتماعي انتقادات و پيشنهادات دکتر ناصر مهدوي/گفتمان اعتدال؛ از ارسطو تا روحاني
2 آذر 1394 اجتماعي روايت جلودارزاده از دومين نمايشگاه نقش آفريني زنان در توسعه پايدار/نقش زن ايراني در خروج از رکود پررنگ مي‌شود
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از دکتر مرتضي دهقان‌نژاد/زنان متنفذ دربار صفوي
2 آذر 1394 اجتماعي احمدپورنجاتي در دومين همايش ملي اعتدال/جاي خالي تفاهم مفهومي واژه اعتدال در بخش انديشه‌ورز جامعه
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از سعيد معيدفر، جامعه شناس/تحقق مطالبات زنان در گرو به کارگيري اهرم‌هاي فشار
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از علي محمد حاضري/مشارکت سياسي بانوان مطالبه‌اي زودرس
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از غلامرضا انصاري/حذف زنان از عرصه مديريت، محصول توسعه نيافتگي
15 مهر 1393 اجتماعي چرخه خواب چيست و چقدر خواب کافي است؟
14 مهر 1393 خواندني ها خوشبختي چه رنگيه؟
13 مهر 1393 خواندني ها شکم چاق بيمارتان مي کند
12 مهر 1393 اقتصادي اشتباهاتي که جهان را درگير بحران کرد
9 مهر 1393 مديريت 10 مهارت ارتباطي که بايد کسب کنيم
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.