صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

عبور از مشکلات با اراده قوي
نویسنده: مقاله دريافتي
مترجم: ناديا زکالوند‌
ارسال کننده: عليرضا تاجريان
11 شهريور 1393


بارها از اين و آن شنيده ايم اگر از آن ويژگي مرموز که نيروي اراده نام دارد کمي بيشتر داشتند مسلما زندگي بهتري را تجربه مي کردند، آنها مي توانستند با مصرف غذاي سالم، ورزش مرتب، دوري از مواد مخدر، به تعويق نينداختن کارها و بهتر از همه در نظر گرفتن آينده خوب، زندگي خوبي داشته باشند و تمام اين موارد نيازمند همان ويژگي است.

البته روان شناسان معتقدند صرفا نداشتن نيروي اراده دليلي بر نرسيدن به اهداف مان نيست، بلکه براي موفق شدن پيش از هر چيز انگيزه نياز است و در مرحله دوم نظارت بر عملکرد و در نهايت کمک نيروي اراده شرط است. با اين نيرو مي توان مطمئن شد کارها? درست و بي کم و کاست پيش برود.

درواقع نيروي اراده، توانايي مقاومت در برابر وسوسه هاي کوتاه مدت براي رسيدن به اهداف بلندمدت است و خودداري در برابر وسوسه هاي گوناگون و داشتن اراده محکم به مراتب بسيار بهتر از ضريب هوشي بالا به رسيدن فرد به هدفش کمک مي کند.

بنا بر گفته روان شناسان، انسان داراي دو نوع نظام کاملا متضاد باهم است و اين دو نظام دليل پيروزي يا شکست اراده اش محسوب مي شود: نظام داغ و سرد. طبيعت سرد، شناختي است و با قدرت فکر در ارتباط بوده و ترکيبي از احساسات، عواطف، اعمال و اهداف انسان است. معمولا نظام سرد است که دائم به فرد يادآوري مي کند مثلا غذاي ناسالم مصرف نکند، اما در مقابل نظام داغ بسيار هيجاني و هوسي و مسئول واکنش هاي سريع ما نسبت به برخي تحريک کننده هاي خاص است. مانند انجام دادن برخي کارها به صورت ناگهاني بدون اين که به عواقب طولاني مدت آن فکر کنيم. درواقع زماني که تحت تاثير نظام داغ هستيم، نيروي اراده مان شکست مي خورد و نظام سرد کاري از دستش برنمي آيد. به نظر مي رسد افراد با اراده محکم به تحريک کننده هاي داغ حساسيت کمتري نشان مي دهند. اين افراد در برنامه ريزي، کنترل اضطراب و خودداري توانايي بيشتري دارند و در شرايط نااميد کننده مي توانند روي اهدافشان بيش از ديگران بدون حواس?پرتي متمرکز شوند.

نيروي محدود اراده

آيا منبع نيروي اراده محدود است؟ روان شناسان در باره فرضيه اي به نام تخليه نيروي اراده نيز سخن گفته اند. درواقع آنها پيش بيني مي کنند وقتي فرد در برابر وسوسه هاي مختلف مقاومت کند چه اتفاقي خواهد افتاد. انسان هر روز با شکل هاي مختلف نيروي اراده خود را بروز مي دهد. مثلا به جاي اين که ساعت ها در اينترنت به تماشاي برنامه هاي مختلف يا بازي بپردازد، کارهاي مهم روزانه اش را انجام مي دهد. يا به جاي خوردن يک پيتزاي خوشمزه، سالاد و غذاهاي رژيمي مصرف مي کند يا موقع عصبانيت نهايت تلاشش را مي کند تا رفتار مناسبي داشته باشد. مقاومت پي در پي در برابر وسوسه ها، هزينه هاي ذهني دارد و از آنجا که نيروي اراده درست مانند يک ماهيچه عمل مي کند، بر اثر کار زياد دچار خستگي و مصرف بيش از حد مي شود، اما مي توان جلوي تحليل نيروي اراده را با بررسي هاي دائم و مراقبت گرفت. مثلا اگر فرد سعي کند هميشه هدف و خواسته اش را در نظر بگيرد، مي تواند از تخليه نيروي اراده اش جلوگيري کند و ديگر اين که با ترتيب دادن برنامه هاي شاد و حفظ روحيه ـ با داشتن تفريح هاي سالم يا ديدن فيلم هاي طنز ـ مي تواند اراده اش را هميشه قوي و بدون تزلزل نگه دارد. البته اعتقاد فرد نيز در اين زمينه بسيار موثر است. اگر فرد فکر کند نيروي اراده اش تحليل رفتني است، خيلي سريع تر دچار فرسودگي اراده مي شود. در مقابل اشخاصي که نسبت به اراده شان چنين تصوري ندارند، معمولا اراده شان را در کارها از دست نمي دهند.

نيروي اراده و رفتارهاي سالم

ما براي سالم ماندن هر روز در برابر وسوسه هاي مختلف مقاومت مي کنيم. به طور مثال غذاهاي پرکالري نمي خوريم، با هزار مکافات هر طور شده خودمان را به باشگاه مي رسانيم و موارد مشابه ديگر. درواقع فردي که دچار اضافه وزن است، گرفتار بي ارادگي است و در حقيقت نيروي اراده ناکافي موجب باقي نماندن او بر سر وزن مطلوب است. واضح است تنها دليلي که مي تواند جلوي خوردن غذاهاي ناسالم را بگيرد قدرت اراده است. در محيطي که به هر گوشه اش نگاه کنيد يک نوع غذاي ناسالم، اما خوشمزه خودنمايي مي کند، مقاومت در برابر وسوسه هاي دائم آن ممکن است به مرور نيروي اراده را تضعيف کند.

در چنين محيطي مقاومت در برابر پرخوري تلاش بسيار زيادي مي طلبد. نيروي اراده در انتخاب سبک زندگي ما? نقش بسيار زيادي دارد. معمولا افرادي که از اين نيرو بهره کافي نمي?برند، بيش از ديگران به نوع زندگي ناسالم و بد گرفتار مي شوند. افرادي که به مواد مخدر، الکل يا رفتارهاي نامناسب روي مي آورند معمولا نيروي اراده محکمي ندارند.

اراده، فقر و تصميم گيري هاي مالي

وسوسه در برابر خريد، چيزي است که همه با آن آشنا هستند. فرصت هاي بسيار زيادي براي خرج کردن وجود دارد و دستگاه هاي خودپرداز همه جا در دسترس است. فروشگاه هاي اينترنتي هم بدون اين که زحمت بيرون رفتن را به شما بدهند، بي دردسر شما را تشويق به هدر دادن پس اندازتان مي کند. تحقيقات نشان داده است تصميم گيري هاي مالي براي کساني که در فقر زندگي مي کنند و دچار ناامني هاي مالي هستند، بسيار سخت تر از ديگران است. افراد کم بضاعت در برابر وسوسه هاي خريد، بيش از ديگران دچار ضعف اراده مي شوند. البته اين مساله به معناي اين نيست که فقرا از اراده کمتري نسبت به اغنيا برخوردارند، بلکه به اين مفهوم است که زندگي در فقر موجب مي شود فرد در برابر هر تصميم گيري خودداري از خود بروز دهد و تکرار اين موضوع موجب خستگي و تضعيف اراده اش مي شود.

تقويت نيروي اراده

اما چگونه مي توان نيروي اراده را قوي کرد و اگر قدرت اراده منبعي محدود است چگونه مي توان آن را در وجود خود حفظ کرد.

در اين بخش چند روش ساده، اما کاملا موثر عنوان شده است که با به کار بستن آنها مي توان تا حد زيادي نيروي اراده را تقويت و حفظ کرد:

ـ حواس پرتي

وقتي در مقابل خود چيزي مي بينيد که نسبت به آن اشتياق داريد، مانند يک خوراکي خوشمزه يا يک کالاي زيبا و گرانقيمت بسرعت رويتان را به طرف ديگر برگردانيد. اين اصل در حقيقت اصل دور از چشم يا ذهن است. از آنجا که هميشه در همه جا مواردي براي وسوسه شدن وجود دارد بايد ياد بگيريد چگونه ذهن خود را به سمت ديگري معطوف کنيد تا بتوانيد خود را کنترل کرده و نيروي اراده تان را حفظ کنيد. با اين روش پس از مدتي متوجه مي شويد بسيار راحت تر از گذشته مي توانيد در برابر وسوسه ها مقاومت کنيد.

ـ اگر ـ آنگاه

يکي از روش هاي تقويت قدرت اراده موثر، گفتن اين عبارت است که اگر اين کار را انجام دهم چه مي شود. درواقع با در نظر گرفتن عواقب بد کارهايي که انجام مي دهيد، مي توانيد اراده تان را محکم کنيد. اين روش حتي براي کساني که از قدرت اراده کمي برخوردارند نتيجه مثبت دارد.

انگيزه و تمرين مداوم

اگر مي خواهيد در برابر وسوسه ها اراده بيشتري داشته باشيد، بايد براي خود انگيزه مثبت ايجاد کنيد. مثلا با خود بگوييد اگر بتوانم در برابر وسوسه خوردن غذاهاي چرب پرکالري مقاومت کنم، مي توانم اندام متناسب و زيبايي داشته باشم، همچنين نيروي اراده مثل ماهيچه مي ماند. هنگام استفاده مداوم از آن دچار خستگي مي شود، اما در تمرين هاي طولاني مدت به قدرتش افزوده مي شود. بنابراين خودداري مداوم مي تواند نيروي اراده تان را قوي کند.

ـ ورزش

يکي ديگر از روش هاي بسيار مهم و عالي براي تقويت قدرت اراده، ورزش کردن است. در حقيقت داشتن بدني سالم البته در کنار مصرف غذاي سالم، ذهن را در بهترين حالت نگه مي دارد و فرد مي تواند تصميم هاي درست بگيرد و در برابر برنامه هايي که براي رسيدن به اهدافش دارد، مصمم باشد و نيروي اراده اش بيش از پيش قوي و محکم شود. چنين فردي کمتر در برابر وسوسه ها شکست مي خورد.

ـ تمرکز روي يک هدف

محققان معتقدند تهيه فهرست اهداف شب سال نو بدترين کاري است که افراد مي کنند، زيرا وقتي در مدت زمان خاص انجام چند کار همزمان را در نظر مي گيريم، احتمال اين که احساس خستگي کنيم بسيار است و بيشتر مواقع نمي توانيم نيروي اراده مان را به درستي حفظ کنيم و در کارهايمان سست مي شويم، اما بهترين کار متمرکز شدن روي يک هدف و به کار بستن کل نيرو روي آن هدف است.? مثلا بدانيد نمي توانيد در يک زمان دست از سيگار کشيدن برداريد، رژيم غذايي خاصي دنبال کنيد و همچنين به جلسات منظم ورزشي برويد.

براي حفظ نيروي اراده، هريک از کارها و اهدافتان را يکي يکي دنبال کنيد و وقتي در يکي از آنها بخوبي عادت کرديد سراغ ?مورد بعدي برويد.
       
 

نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
1

سایر مقاله های ارسالی:
9 آبان 1395 رسانه براي دگرگون کردن جهان، من رسانه ها را مي خواهم!
9 آبان 1395 سياسي رسالت يک رسانه خبري در مقابله با شايعه
9 آبان 1395 مديريت مديريت جنگ رسانه اي در دهکده جهاني
30 شهريور 1393 اجتماعي شاهکار ارتباط سازنده
19 شهريور 1393 اجتماعي زنان در برابر اخبار بد آسيب پذيرتر يا مردان؟
6 مرداد 1392 فرهنگي شب قدر؛ شب وصل
18 بهمن 1391 مديريت مديريت جنگ رسانه اي در دهکده جهاني
31 تير 1391 فرهنگي سلام بر رمضان، ماه ميهماني خدا
16 خرداد 1391 فرهنگي علي (ع)؛ خورشيد هميشه تابان تاريخ
16 خرداد 1391 سياسي قيام 15 خرداد، گوياي يک واقعيت
14 فروردين 1391 سياسي 12 فروردين؛ انعکاسي روشن از دمکراسي واقعي
4 بهمن 1390 فرهنگي سيماي مهربان ترين فرشته خاکي در کلام الهي
4 بهمن 1390 فرهنگي ولايت عشق
3 بهمن 1390 فرهنگي در مکتب آخرين رسول الهي
22 دي 1390 فرهنگي کدامين برگ دفتر عشق حسيني را ورق بزنيم؟
26 مرداد 1389 انديشه قرار با خدا
26 مرداد 1389 فرهنگي سلام بر رمضان، ماه ميهماني خدا
6 مرداد 1389 فرهنگي واقعي/ ملاقات با تشنه راه حقيقت در قطار تهران- مشهد
20 تير 1389 اجتماعي معادلات عشق/ با چه کسي زندگي کنيم؟
12 خرداد 1389 اجتماعي داستاني بسيار زيبا از رويش يک عشق/ دختري با يک گل سرخ
1 2 3 4 5 6 7
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.