صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

تطبيق دوستي و کار چالش محيط هاي کاري
نویسنده: مقاله دريافتي
مترجم: فرشته اميني
ارسال کننده: انتخاب سردبير
9 شهريور 1393


همه ما بين زندگي خصوصي و کارمان مرزهاي مشخصي داريم؛ اما به تنها نکته اي که توجه نداريم، فرو ريختن اين مرزها است. روزبه روز بيشتر با همکارانمان دوست مي شويم؛ اما رابطه مان با زيردستان يا روسا چگونه است؟ آيا آنها هم مي توانند دوست ما باشند؟

طي سال ها دوستان زيادي داشته ام که زيردست من بوده اند و از طرفي هم با چندين مديرعامل دوست بوده ام با آنکه با بسياري از آنها هنوز هم رابطه ام خوب است، اما فقط چندتايي از آنها هستند که از مصاحبت با هم لذت مي بريم و در اين مورد قطعا من تنها نمونه نيستم. اين پديده علت منحصربه فردي ندارد. وقتي با کسي از نزديک کار مي کنيد هميشه يک ماجرايي پيش مي آيد که باعث ارتباط بيشتر مي شود و رابطه شما را نزديک تر مي کند؛ اما وقتي آن ماجرا تمام شد، هر دو شما آن را پشت سر مي گذاريد و به راه خود ادامه مي دهيد. خيلي شبيه ازدواج و طلاق است. شايد رابطه دو نفر که از هم جدا شده اند، به دلايلي بعد از جدايي خوب بماند، حتي دوست بمانند؛ اما ديگر دوست نخواهند داشت زمان زيادي را با هم بگذرانند.

مشابهت با طلاق را کمي جلوتر ببريم. فکر کنم شما هم موافق باشيد که بهتر است آدم عاشق شود بعد شکست بخورد، تا اينکه اصلا عاشق نشود. برهمين اساس هيچ کس را از دوست شدن با زيردست هايش نمي ترسانم؛ اما حالا که به عقب نگاه مي کنم، مي بينم موقعيت هاي سختي داشته ام که اگر آنچه را که الان مي دانم آن موقع مي دانستم به نحو ديگري با آنها مواجه مي شدم.

همه چيز بازي و شوخي است، تا اينکه يک نفر اخراج شود. سخت است که آدم کنار دوستش بنشيند و بگويد که دارد او را اخراج مي کند. از آن بدتر موقعيتي است که شما به عنوان يک مدير مجبوريد کسي را اخراج کنيد که او نمي خواهد دوستي اش را با شما قطع کند و به دوستي اش ادامه مي دهد. اما شرايط متقابلي هم وجود دارد، وقتي دوست صميمي شما انتقامجو مي شود، آن وقت است که اين تجربه براي شما هم درسي مي شود. براي من بيش از يک بار چنين موقعيتي اتفاق افتاده است و دور از انتظار نيست، بنابراين آماده باشيد.

وقتي قطع رابطه با فرد خاطي سخت مي شود

در کارهاي تيمي و براي تصميم گيري هاي هوشمندانه در کسب وکار، مخالفت ها و بيان نظرات در فضايي سالم بسيار مهم است وحتي گاه اين مخالفت ها جدي مي شود؛ اما وقتي يکي از کارمندان مصرانه خرابکاري مي کند، به اين علت که فکر مي کند دوست رئيس است و اين شرايط تا جايي پيش مي رود که بر عملکرد ساير افراد تيم هم تاثير مي گذارد، ديگر روابط معنايي ندارد و فرد خاطي بايد برود.

وقتي داستان زندگي واقعي است

دوستي ها غالبا شاد اما کسل کننده اند به عبارت ديگر، داستان زيادي ندارد، مسلما مثل سريال هاي تلويزيوني نيستند و هميشه همه شرايط به خوبي پيش نمي رود؛ اما روابط کاري چيز ديگري است. در دنياي کار هرگونه فشار، سياست و افتضاحي هست. حتي گاه حسادت و مظلوميت هم هست ممکن است خيلي دراماتيک باشد و دوستي فقط بحشي از اينها را مي تواند تحمل کند.

سياست تضاد منافع

اگر در يک شرکت يا سازمان تجاري کار مي کنيد، خوب است با مفهوم امانتداري آشنا باشيد و بر آن تمرکز کنيد. امانتداري به اين مفهوم که شما بايد چنان عمل کنيد که در جهت بيشترين منافع شرکت باشد. باور کنيد موقعيت هاي زيادي هست (مانند ارتقاي کارمندان) که جانبداري شخصي باعث تضاد منافع زيادي مي شود. درست است که پارتي بازي در ادارات زياد است؛ اما بهتر است عملکرد شما هم بر اساس رفتاري صادقانه باشد. يکي از نخستين اقدامات عمومي کردن و آموزش سياست تضاد منافع است.

اين سياست به معناي آن است که اگر در يک تصميم گيري درنهاد عمومي ظن آن مي رود که يکي از اعضاي تصميم گيرنده منافع شخصي داشته باشد طي سازو کاري اين روند کنترل شود.

مشکلات پيش بيني نشده

دوستي يک نوع مشارکت است. اگر اين را بپذيريم، يک طرف هميشه دست بالا را دارد؛ اما اين رابطه به شخصيت آدم ها بستگي دارد و براساس خصوصيات و رفتار طرفين است و يک ضابطه سازماني نيست؛ اما شرکت ها سلسله مراتبي دارند. در بيشتر موارد اين سلسله مراتب و مرزها منجر به مشکلي نمي شوند؛ اما هميشه زمان هايي هست، زمان هاي دشوار که مرزهاي حرف ها و روابط خصوصي آزمايش مي شوند. اگر مي خواهيد فرمولي براي مواجه شدن با اين طور موقعيت ها پيدا کنيد، بهتر است وقت خودتان را تلف نکنيد. هرچند خوب است براي موقعيت هايي که مي آيند و مي روند آماده باشيد، اما معني اش اين نيست که مي توانيد جلوي روي دادن آنها را بگيريد فقط سعي کنيد تا جايي که مي شود آماده باشيد.

يک چيز را يقين بدانيد، روابط شخصي پيش بيني ناپذيرند و روابط کاري هم همين طورهستند. به ياد داشته باشيد که وقتي اين دو را با هم ترکيب مي کنيد، پيش بيني ناپذيري دو چندان مي شود.نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
1

سایر مقاله های ارسالی:
9 آبان 1395 انديشه زندگي در حکم سلف سرويس است
2 آذر 1394 اجتماعي نوزادان معتاد در مجلس؛ روزانه چند معتاد در کشور متولد مي شود؟
2 آذر 1394 اجتماعي از دختران فراري و زنان در معرض خشونت تا کارتن خوابي با رنگ و بوي زنانه !
2 آذر 1394 اجتماعي معاون رئيس جمهور در امور زنان بيان کرد / حمايت از زنان براي استفاده از ظرفيت شرکت‌هاي دانش بنيان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از زهرا شجاعي/حوزه مردانه سياست و نقش زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از هادي خانيکي/نسبت نابرابر مهارت‌ها و جايگاه زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از شهيندخت مولاوردي /دولت اعتدال و اميد زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از ابوالفضل شکوري/زنان مديراني معتدل تر از مردان
2 آذر 1394 اجتماعي انتقادات و پيشنهادات دکتر ناصر مهدوي/گفتمان اعتدال؛ از ارسطو تا روحاني
2 آذر 1394 اجتماعي روايت جلودارزاده از دومين نمايشگاه نقش آفريني زنان در توسعه پايدار/نقش زن ايراني در خروج از رکود پررنگ مي‌شود
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از دکتر مرتضي دهقان‌نژاد/زنان متنفذ دربار صفوي
2 آذر 1394 اجتماعي احمدپورنجاتي در دومين همايش ملي اعتدال/جاي خالي تفاهم مفهومي واژه اعتدال در بخش انديشه‌ورز جامعه
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از سعيد معيدفر، جامعه شناس/تحقق مطالبات زنان در گرو به کارگيري اهرم‌هاي فشار
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از علي محمد حاضري/مشارکت سياسي بانوان مطالبه‌اي زودرس
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از غلامرضا انصاري/حذف زنان از عرصه مديريت، محصول توسعه نيافتگي
15 مهر 1393 اجتماعي چرخه خواب چيست و چقدر خواب کافي است؟
14 مهر 1393 خواندني ها خوشبختي چه رنگيه؟
13 مهر 1393 خواندني ها شکم چاق بيمارتان مي کند
12 مهر 1393 اقتصادي اشتباهاتي که جهان را درگير بحران کرد
9 مهر 1393 مديريت 10 مهارت ارتباطي که بايد کسب کنيم
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.