صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

راههاي جلوگيري از اشتها و گرسنگي کاذب
نویسنده: مقاله دريافتي
مترجم:
ارسال کننده: انتخاب سردبير
8 شهريور 1393انرژي تان پايين آمده، شکمتان به سر و صدا افتاده است و اخلاقتان هم از يک فرد مهربان و دوست داشتني به فردي عصبي و تندمزاج تبديل شده . گرسنگيتان تبديل به عصبانيت شده است. اين اتفاق براي همه ما افتاده است و مي دانيم که اصلاً وضعيت خوبي نيست.

 اما خوشبختانه بخاطر روابط و زندگي اجتماعي تان هم که شده، مي توان از بروز چنين موقعيتي جلوگيري کرد. در اين مطلب به 5 قانون براي جلوگيري از اشتها و گرسنگي کاذب اشاره مي کنيم.

تعداد وعده هاي غذايي تان را بيشتر کنيد

خيلي ها آنقدر در طول روز درگير کار، مسئوليت هاي خانوادگي يا مسائل مختلف مي شوند که زمان از دستشان رفته و براي غذا خوردن زمان نمي گذارند و در آخر مي بينند که از گرسنگي اعصابشان حسابي بهم ريخته است. وقتي حواستان پرت کارهاي ديگر مي شود، به پيام هايي که بدنتان براي گرسنگي مي فرستد توجه نمي کنيد و بعد مي بينيد که بيشتر از 4 تا 5 ساعت است که هيچ نخورد ه ايد. يا اگر در ساعات نامنظم غذا بخوريد، پيام رسان هاي بدنتان از نظم خارج مي شوند. در هر دو حالت، بدنتان همچنان به يک منبع مداوم سوخت نياز دارد تا بتواند هم ذهني و هم جسمي عملکرد خوبي داشته باشد: وقتي قندخونتان خيلي پايين بيايد، عوارض جانبي شامل سردرد، اضطراب و آشفتگي خواهد داشت.

و ديگر اينکه براي ايجاد سوختي که بدنتان نياز دارد، به سمت اندوخته ها مي رود اما بااينکه خيلي خوب بود اگر براي اين منظور چربي هاي بدن را مي شکست، اما اينطور نيست. کم خوري موجب شکسته شدن سلول هاي عضلات بدنتان مي شود. براي نگه داشتن ذهن و جسمتان در بهترين حالت، ساعت موبايلتان را کوک کنيد تا براي غذا خوردن به شما يادآوري کند. اگر براي خوردن يک غذاي کامل وقت نداريد، غذايتان را به صورت ساندويچ درست کنيد که خوردن آن هم برايتان راحت تر باشد. يک مشت خشکبار يا آجيل هم تنقلات بسيار خوبي براي ميان وعده مي تواند باشد.

فيبر بخوريد

جويدن فيبر زمان بيشتري مي برد، فضاي بيشتري از دستگاه گوارشتان را به خود اختصاص مي دهد، حسابي سيرتان مي کند و به تنظيم قندخون و واکنش انسولين کمک مي کند که همه اينها باعث مي شود که در مدت زماني طولاني يک منبع انرژي مداوم داشته باشيد. به عبارت ديگر، استفاده از فيبر زياد در وعده هاي غذايي يک استراتژي ضدگرسنگي عالي به شمار مي رود. ميزان متوسط مصرف روزانه فيبر حداقل 15 گرم در روز است که بهتر است مصرف 25 گرم روزانه را هدف قرار دهيد.

براي اين منظور بايد در روز دو وعده ميوه (يکي در صبحانه و يکي در ميان وعده) بعلاوه مقداري سبزيجات به همراه ناهار و شام مصرف کنيد، غلات سفيد مثل برنج و نان سفيد را با غلات کامل مثل برنج قهوه اي يا نان گندم کامل جايگزين کنيد، از عدس و حبوبات ديگر بعنوان منبع پروتئيني خود استفاده کنيد و در برنامه غذايي روزانه تان آجيل و دانه ها را نيز قرار دهيد. بعضي از بهترين منابع فيبر عبارتند از: تمشک (8 گرم در هر يک ليوان)، گلابي و سيب (حدود 5 گرم در يک عدد متوسط)، بروکلي (5 گرم در هر يک ليوان پخته)، عدس و لوبياها (8 7 گرم در هر نصف ليوان) و بادام (4 گرم در هر 30 گرم).

پروتئين و چربي هاي سالم را هوشمندانه مصرف کنيد

هم پروتئين و هم چربي خالي شدن شکم را به تعويق انداخته و احساس سيري را تقويت مي کنند. اين يعني به شما کمک مي کنند براي مدت طولاني تري احساس سيري کنيد و ديرتر به حالت گرسنگي برگرديد. از اينرو وارد کردن آنها به برنامه غذايي روزانه تان راهي هوشمندانه براي جلوگيري از نوسانات قندخون است. اگر تابحال ماده کم فيبر، کم پروتئين و چربي خورده باشيد (مثل شکلات، نان شيريني مربايي، يک کاسه پاستا با سس گوجه فرنگي)، احتمالاً متوجه شده ايد که چقدر گرسنگي تان سريع برمي گردد، حتي اگر مقداري که از آن ماده غذايي مصرف کرده باشيد زياد باشد. درواقع، دو غذا با ميزان کالري هاي مشابه تاثيرات کاملاً متفاوتي را بر احساس سيري، انرژي بدن، متابوليسم و روحيه و خلق و خو خواهند داشت.

توصيه ما اين است که در هر وعده غذايي خود از مقداري پروتئين خالص يا چربي هاي سالم استفاده کنيد. گياهخواران هم مي توانند از حبوبات و منابع پروتئيني گياهي استفاده کنند و بعضي از انواع گياهخواران هم تخم مرغ و لبنيات و بعضي ديگر مرغ و ماهي را هم به ليست غذايي شان اضافه مي کنند. چربي هاي سالمي که متخصصين معمولاً پيشنهاد مي کنند عبارتند از آوکادو، آجيل، دانه ها، کره ها، روغن زيتون و روغن نارگيل.

غذاهاي روحيه ساز بخوريد

تحقيقات بسيار زيادي تاثير بسياري از موادغذايي را بر روحيه و خلق وخو نشان مي دهند. بنابراين اگر مي خواهيد شادتر زندگي کنيد و بازده کاري بالاتري داشته باشيد، انتخاب هاي غذايي شما اهميت بسيار زيادي دارند. بعنوان مثال، تحقيقات نشان داده است که دارچين تمرکز را ارتقا داده، گردو قدرت منطق ذهن را بالا برده و سبزيجات مثبت گرايي را تقويت مي کند. در يک تحقيق، دانشمنان از حدود 300 جوان خواستند که براي ذکر موادغذايي مصرفي روزانه شان و احساسي که بعد از آن پيدا مي کنند، دفتر يادداشت روزانه داشته باشند. محققان دريافتند که مصرف بالاتر ميوه ها و سبزيجات انرژي، آرامش و حس خوشبختي را در فرد افزايش مي دهند.

نوشيدني آرامش بخش بنوشيد

يکي از بهترين راه ها براي تعديل و تنظيم روحيه و اعصاب خودداري از مصرف نوشيدني هاي قنددار و شيرين کننده هاي مصنوعي است و به جاي آنها تا مي توانيد از آب و چاي سبز بدون قند استفاده کنيد. در يک تحقيق انگليسي مشخص شد که بيشتر از 70? از شرکت کننده ها گزارش داده اند که بالا بردن مصرف آب روزانه شان تا حد زيادي روحيه شان را تقويت کرده است. و يک تحقيق ژاپني که روي بيشتر از 40000 نفر انجام گرفت، مشخص شد که سطح استرس روانشناختي در آنهايي که در روز حداقل 5 فنجان چاي سبز مي نوشند، تا 20? پايين تر بوده است.

نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
1

سایر مقاله های ارسالی:
9 آبان 1395 انديشه زندگي در حکم سلف سرويس است
2 آذر 1394 اجتماعي نوزادان معتاد در مجلس؛ روزانه چند معتاد در کشور متولد مي شود؟
2 آذر 1394 اجتماعي از دختران فراري و زنان در معرض خشونت تا کارتن خوابي با رنگ و بوي زنانه !
2 آذر 1394 اجتماعي معاون رئيس جمهور در امور زنان بيان کرد / حمايت از زنان براي استفاده از ظرفيت شرکت‌هاي دانش بنيان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از زهرا شجاعي/حوزه مردانه سياست و نقش زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از هادي خانيکي/نسبت نابرابر مهارت‌ها و جايگاه زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از شهيندخت مولاوردي /دولت اعتدال و اميد زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از ابوالفضل شکوري/زنان مديراني معتدل تر از مردان
2 آذر 1394 اجتماعي انتقادات و پيشنهادات دکتر ناصر مهدوي/گفتمان اعتدال؛ از ارسطو تا روحاني
2 آذر 1394 اجتماعي روايت جلودارزاده از دومين نمايشگاه نقش آفريني زنان در توسعه پايدار/نقش زن ايراني در خروج از رکود پررنگ مي‌شود
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از دکتر مرتضي دهقان‌نژاد/زنان متنفذ دربار صفوي
2 آذر 1394 اجتماعي احمدپورنجاتي در دومين همايش ملي اعتدال/جاي خالي تفاهم مفهومي واژه اعتدال در بخش انديشه‌ورز جامعه
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از سعيد معيدفر، جامعه شناس/تحقق مطالبات زنان در گرو به کارگيري اهرم‌هاي فشار
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از علي محمد حاضري/مشارکت سياسي بانوان مطالبه‌اي زودرس
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از غلامرضا انصاري/حذف زنان از عرصه مديريت، محصول توسعه نيافتگي
15 مهر 1393 اجتماعي چرخه خواب چيست و چقدر خواب کافي است؟
14 مهر 1393 خواندني ها خوشبختي چه رنگيه؟
13 مهر 1393 خواندني ها شکم چاق بيمارتان مي کند
12 مهر 1393 اقتصادي اشتباهاتي که جهان را درگير بحران کرد
9 مهر 1393 مديريت 10 مهارت ارتباطي که بايد کسب کنيم
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.