صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

تنهايي دقيقاً با ما چه مي کند؟!
نویسنده: مقاله دريافتي
مترجم:
ارسال کننده: انتخاب سردبير
5 شهريور 1393


اعتراف به احساس تنها بودن مي تواند کار سختي باشد، ولي از هر 10 بريتانيايي، يک نفر انسان تنهايي است.

اين تنها مشکل سالمندان نيست: تنهايي در ميان جوانان نيز رو به افزايش است. آيا ما همه محکوم به تنهايي هستيم؟

جان دان، شاعر قرن هفدهم مي گويد: «هيچکس يک جزيره نيست، تنها براي خودش؛ هر کسي بخشي از يک قاره است، بخشي از کل.»

برخي به دنبال انزوا هستند، ولي عده کمي هستند که تنهايي را خود انتخاب مي کنند.

آيا زندگي مدرن ما را تنهاتر مي کند؟

تنهايي نه تنها ما را غمگين مي کند، که براي ما مضر هم هست. تنهايي مي تواند باعث کاهش اعتماد به نفس و افزايش مشکلات رواني مانند افسردگي، فشار عصبي و اضطراب شود.

مطالعات مختلف نشان مي دهد که از هر 10 نفر از ما يکي تنهاست، ولي يک گزارش منتشر شده بوسيله «موسسه سلامت رواني» ادعا مي کند که تنهايي در ميان جوانان نيز رو به افزايش است.

در همين حال تغييرات اجتماعي، مانند افزايش زندگي هاي تک نفره و موج اقبال به شبکه هاي اجتماعي در کنار افزايش سن جمعيت، در حال تغيير دادن چهره روابط انساني است.

پس آيا مي توان گفت که زندگي مدرن ما را تنهاتر مي کند؟

به گفته ميشل ميچل، مدير خيريه «ايج يو کي»، مردم به دلايل مختلفي احساس تنهايي مي کنند، ولي معمولاً حوادث مهم زندگي نقش مهمي در آن دارند.

او مي گويد: «دليلش مي تواند مشکلات سلامتي، بيماري، پول، مستقل شدن فرزندان، احساس جدايي از خانواده، دوستان و جامعه، مرگ دوستان، کمبود دسترسي به حمل و نقل، احساس بيهودگي، مشکلات کاري يا طلاق باشد. اين حالت بيشتر وقتي اتفاق مي افتد که افراد انگيزه و احساس مفيد بودن را از دست مي دهند.»

او مي افزايد: «سوگواري هم مسأله مهمي است: از دست دادن همسر مي تواند تأثير واقعاً مخربي بر ديد افراد نسبت به جهان داشته باشد.»

پَم که شوهر خود را چهار سال پيش از دست داده، همين احساس را دارد. او مي گويد: «مردهاي ديگري را مي بيني که آن ها هم تنها هستند. ولي اين چيزي نيست که من دنبالش هستم. دنبال چه چيزي هستم؟ من دنبال شوهرم هستم و هيچ وقت پيدايش نخواهم کرد.»

هرچند که مي توان سوگواري و بيماري را اجتناب ناپذير دانست، به نظر مي رسد که جامعه مدرن احساس تنهايي را تشديد کرده است.

دکتر اندرو مک کالاک، مدير اجرايي مؤسسه سلامت رواني، ادعا مي کند که با اينکه مدارک تاريخي مبني بر افزايش احساس تنهايي (که موضوعي انتزاعي است) وجود ندارد، نشانه هاي جامعه شناسانه اي در اين باره وجود دارد.

او مي گويد: «داده ها نشان مي دهد که شبکه هاي اجتماعي کوچکتر شده اند و نقش خانواده در محيط اجتماعي نسبت به 50 سال پيش کاهش يافته است.»

او مي افزايد: «دليلش بد يا نامهربان بودن خانواده ها نيست، بلکه فاصله جغرافيايي، مشکلات در ازدواج، افزايش مسئوليت ها و ساعات کاري، باعث آن مي شود.»

آيا زندگي مدرن ما را تنهاتر مي کند؟

احتمالاً پيرزن هاي تنها، شناخته شده ترين نوع اين افراد هستند. پنجاه سال پيش، مردم تمايل بيشتري به زندگي در کنار والدين سالمندشان داشتند، ولي مسافرت و موقعيت هاي شغلي باعث جابه جايي و نقل مکان افراد بيشتري شده است.

سال گذشته، خيريه «دبليو آر وي اِس» هشدار داد که بيش از 360 هزار فرد سالمند در بريتانيا احساس تنهايي مي کنند، چرا که فرزندانشان از آن ها خيلي دور هستند و «وقت نمي کنند آن ها را ببينند.»

اين احساسي است که آليس 94 ساله از يورکشاير، تا قبل از پيوستن به يک برنامه حمايتي، از آن رنج مي برد. او مي گويد که دختر و نوه اش هميشه «خيلي سرشان شلوع است» و او شديداً احساس انزوا مي کرده است. ولي حالا اندرو 44 ساله، هفته اي يک بار او را به خريد مي برد.

او مي گويد: «او به من احساس خواسته شدن مي دهد. او واقعاً براي من ارزشمند است. بدون او از دست مي روم، واقعاً مي گويم!»

آيا شبکه هاي اجتماعي مجازي به ارتباط افراد با يکديگر کمک مي کند ? يا بالعکس؟

تأثيرات تنهايي محدود به احساسات نيست. مطالعات نشان مي دهد که انزواي اجتماعي با افزايش ميزان مرگ و مير در ميان سالمندان مرتبط است و تنهايي «قاتل مخفي» سالمندان است.

آيا زندگي مدرن ما را تنهاتر مي کند؟

ولي آقاي مک کالاک مي گويد که تنهايي از مرزهاي «سني و طبقاتي» فراتر مي رود. جواني که تازه از دبيرستان به دانشگاه رفته و پيدا کردن دوست هاي جديد برايش سخت است، والدين مجرد که منزوي شده اند و يا کسي که از شغل يا تحصيلات محروم است، هر سه به يک ميزان در معرض اين مشکل قرار دارند.

براي لوسي 30 و چند ساله از بيرمنگام، طلاق (که نرخش چهار برابر 50 سال پيش است) عاملي کليدي بوده است. او مي گويد: «با اينکه دور و برم پر از آدم بود، اما هيچکدام از افرادي که مي شناختم در حال از سر گذراندن تجربه اي مشابه من نبود.»

رفتن به جلسات گروه درماني به او کمک کرد تا زندگي اش را از نو بسازد، ولي او مي گويد که هنوز هم وقتي که همسر سابقش آخر هفته ها دخترش را با خود مي برد، او احساس پوچي مي کند.

او مي گويد: «زندگي شلوغ من در رفت و آمد بين کار و وقت گذراندن با فرزندم کوچکم مي گذرد. وقتي ناگهان دوباره تنها مي شوم، شوک بزرگي به من وارد مي شود. افکار منفي به سراغم مي آيد و احتياج پيدا مي کنم که حواسم را از اضطراب و نگراني ناشي از تنهايي پرت کنم.»

گفته مي شود که افزايش زندگي تک نفره هم بر اين موضوع تأثير داشته است.

به گزارش «او اِن اِس» در بريتانيا و ولز، نسبت بزرگسالاني که تنها زندگي مي کنند، بين سال هاي 1973 و 2011، تقريباً دو برابر شده و از 9 درصد به 16 درصد رسيده است.

از اين 16 درصد، 28 درصد بين 35 و 54 سال سن دارند، ولي يک مطالعه نشان مي دهد که افراد در سن اشتغال که تنها زندگي مي کنند، خطر افسردگي را در خود (در مقايسه با کساني که با خانواده خود زندگي مي کنند) تا 80 درصد افزايش مي دهند.

شبکه هاي اجتماعي اينترنتي نيز، به خاطر کاهش دادن تماس رو در رو و منزوي تر کردن انسان ها، مورد حمله قرار گرفته اند. با اين حال خانم ميچل مي گويد که آن ها مي توانند به تماس افراد با يکديگر نيز کمک کنند.

نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
1

سایر مقاله های ارسالی:
9 آبان 1395 انديشه زندگي در حکم سلف سرويس است
2 آذر 1394 اجتماعي نوزادان معتاد در مجلس؛ روزانه چند معتاد در کشور متولد مي شود؟
2 آذر 1394 اجتماعي از دختران فراري و زنان در معرض خشونت تا کارتن خوابي با رنگ و بوي زنانه !
2 آذر 1394 اجتماعي معاون رئيس جمهور در امور زنان بيان کرد / حمايت از زنان براي استفاده از ظرفيت شرکت‌هاي دانش بنيان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از زهرا شجاعي/حوزه مردانه سياست و نقش زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از هادي خانيکي/نسبت نابرابر مهارت‌ها و جايگاه زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از شهيندخت مولاوردي /دولت اعتدال و اميد زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از ابوالفضل شکوري/زنان مديراني معتدل تر از مردان
2 آذر 1394 اجتماعي انتقادات و پيشنهادات دکتر ناصر مهدوي/گفتمان اعتدال؛ از ارسطو تا روحاني
2 آذر 1394 اجتماعي روايت جلودارزاده از دومين نمايشگاه نقش آفريني زنان در توسعه پايدار/نقش زن ايراني در خروج از رکود پررنگ مي‌شود
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از دکتر مرتضي دهقان‌نژاد/زنان متنفذ دربار صفوي
2 آذر 1394 اجتماعي احمدپورنجاتي در دومين همايش ملي اعتدال/جاي خالي تفاهم مفهومي واژه اعتدال در بخش انديشه‌ورز جامعه
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از سعيد معيدفر، جامعه شناس/تحقق مطالبات زنان در گرو به کارگيري اهرم‌هاي فشار
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از علي محمد حاضري/مشارکت سياسي بانوان مطالبه‌اي زودرس
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از غلامرضا انصاري/حذف زنان از عرصه مديريت، محصول توسعه نيافتگي
15 مهر 1393 اجتماعي چرخه خواب چيست و چقدر خواب کافي است؟
14 مهر 1393 خواندني ها خوشبختي چه رنگيه؟
13 مهر 1393 خواندني ها شکم چاق بيمارتان مي کند
12 مهر 1393 اقتصادي اشتباهاتي که جهان را درگير بحران کرد
9 مهر 1393 مديريت 10 مهارت ارتباطي که بايد کسب کنيم
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.