صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

10 اثر منفي و غير قابل جبران شبکه هاي اجتماعي بر زندگي انسان ها
نویسنده: مقاله دريافتي
مترجم:
ارسال کننده: انتخاب سردبير
3 شهريور 1393


فناوري ابزار مفيدي ست، اما اکثر افراد نمي دانند که چطور بايد از آن به درستي استفاده کرد که همين مسئله مي تواند فناوري را به ابزاري مخرب تبديل کند.

هر چقدر هم صفحه توييتر خود را دوست داشته باشيد آيا واقعاً ارزش دارد که سلامتي خود را به خاطر توييت هاي تان به خطر بي اندازيد؟ فکر مي کنم بعد از مطالعه 10 اثر منفي شبکه هاي اجتماعي بر زندگي افراد بتوانيد پاسخي منطقي و معقول به اين سؤال بدهيد.

تعاملات فرد به فرد يا رو در رو را کاهش مي دهد.

با استفاده بيش از حد از شبکه هاي اجتماعي نه تنها وقت کم تري براي گذراندن با افرادي خواهيد داشت که به صورت فيزيکي در اطراف شما حضور دارند بلکه دوستان و اعضاي خانواده تان زماني که ببينند شما به دستگاه هاي الکترونيکي، موبايل و گدجت هاي تان بيش از آن ها اهميت مي دهيد از محبت شما نا اميد شده و ناراحت خواهند شد. در نهايت هم افراد تمايل کم تري به صرف وقت و بودن در کنار شما خواهند داشت.

احساس نياز به توجه را به شدت افزايش مي دهد.

ارسال پست ها و استاتوس هاي غيرمفيد و مبهم در فيس بوک به راحتي مي تواند تبديل به عادتي زننده و مخرب در زندگي افرادي شود که غالباً از شبکه هاي اجتماعي استفاده مي کنند. رقابت بي پايان براي به دست آوردن لايک بيشتر و کامنت هاي متعدد مي تواند زندگي شما را به نابودي بکشاند.

توجه شما را از اهداف زندگي واقعي منحرف خواهد کرد.

درک اين موضوع که توجه بيش از حد افراد به دنياي مجازي و هويت خود در شبکه هاي اجتماعي آن ها را از رقابت در دنياي واقعي و رسيدن به اهداف مهم بازداشته بسيار آسان است. اکثر جوانان به جاي اينکه با تلاش و پشتکار مهارت هاي لازم براي رسيدن به اهداف عالي خود را کسب کنند ترجيح مي دهند به فوق ستاره اي در دنياي مجازي و شبکه هايي از قبيل فيس بوک، توييتر و ? شوند.

خطر ابتلا به افسردگي را افزايش مي دهد.

با توجه به مطالعات اخير افرادي که از شبکه هاي اجتماعي استفاده اي اعتياد گونه دارند نسبت به افراد عادي احساسات منفي بيشتري از جمله افسردگي را تجربه مي کنند. افرادي که قبلاً سابقه ابتلا به افسردگي داشته اند بيش از ديگران در معرض خطر هستند. اگر فکر مي کنيد که غمگين شده ايد يا کمي احساس افسردگي مي کنيد بهتر است به خود استراحتي بدهيد و چند روز از شبکه هاي اجتماعي و دوستان مجازي خود فاصله بگيريد.

احتمال شکست روابط موجود در شبکه هاي اجتماعي بيش از روابطي ست که در دنياي واقعي داريم.

از حسادت و غيرتي که در روابط موجود در شبکه هاي اجتماعي وجود دارد به ندرت نتيجه مثبتي حاصل مي شود. استفاده از شبکه هاي اجتماعي براي ايجاد روابط بيشتر و صميمي تر گزينه اي آسان است اما بهتر است بدانيد که اين گزينه آسان مي تواند خسارات غير قابل جبراني به روابط شما در دنياي واقعي بزند. مطالعات نشان مي دهد زماني که يکي از زوجين بيش از حد درگير يک شبکه اجتماعي مانند فيس بوک شود همسر او تمايل بيشتري براي نظارت و کنترل اعمال و رفتار او خواهد داشت که اين موضوع مي تواند منجر به بحث هاي طولاني و در نهايت مرگ رابطه شود.

استفاده بيش از حد از شبکه هاي اجتماعي خلاقيت افراد را نابود مي کند.

طبق تجربه و به جرئت مي گويم که شبکه هاي اجتماعي آسان ترين راه براي توقف رشد يا کشتن فرآيند خلاقيت در انسان است. تأثيرات منفي گشت وگذارهاي بي هدف در شبکه هاي اجتماعي مانند زماني ست که شما از روي بي فکري و بدون برنامه خاصي به تماشاي تلويزيون و برنامه هاي اين جعبه جادويي بپردازيد. اگر تصميم گرفته ايد که بهره وري خود را افزايش دهيد و از وقت خود استفاده اي بهينه کنيد تمام اپليکيشن هاي شبکه هاي اجتماعي را از همين امروز خاموش کنيد.

قلدرهاي فضاي سايبري هنوز زنده و سرحال هستند.

مردم فکر مي کنند در فضاي مجازي هيچ محدوديتي وجود ندارد و به همين دليل چيزهايي را که در زندگي واقعي به عنوان راز حفظ مي کنند و کم تر بر زبان مي آورند به آساني در شبکه هاي اجتماعي بيان مي کنند. اگر شما جزء اين قبيل افراد نيستيد باز هم اين احتمال وجود دارد که روزي برخي از مسائل خصوصي خود را با کاربران ديگر در ميان بگذاريد و اگر همين الآن هم بيان حرف هاي خصوصي تان براي ديگران در فضاي مجازي يکي از عادت هايتان است بهتر است همين جا تمامش کنيد. آن قدرها هم که فکر مي کنيد در اينترنت ناشناس نيستيد. با وجود هکرهاي و کلاه بردان حرفه اي که در دنياي وب پرسه مي زنند بايد هميشه مراقب امنيت خود و اطلاعات محرمانه تان در شبکه هاي اجتماعي باشيد.

مقايسه پيوسته خود با ديگران در شبکه هاي اجتماعي شما را به نابودي خواهد کشاند.

شخصيت هاي ديجيتالي افراد که در شبکه هاي اجتماعي وجود دارد به طرز چشم گيري با شخصيت و هويت واقعي آن ها متفاوت است. بعد از چند ماه درگير شدن با اين شبکه ها و مقايسه خود با افراد ديگر ممکن است فکر کنيد که آن ها از شما خيلي بهترند اما بهتر است اين موضوع را هميشه به خاطر بسپاريد که آن ها هم مانند شما يک انسان هستند و درست مانند شما از نقاط ضعف و قوت مشخصي برخوردارند.

شبکه هاي اجتماعي افراد را به شدت بي خواب مي کنند.

نوري که از صفحه نمايش دستگاه هاي الکترونيکي مختلف به چشمان شما ساطع مي شود ذهن را فريب داده و به آن القا مي کنند که الآن وقت خواب نيست. يکي از عوامل کليدي براي برخورداري از سلامت جسمي و رواني کامل خواب کافي ست و عوارض بي خوابي هاي مکرر بر هيچ کس پوشيده نيست بنابراين بهتر است هنگام خواب گوشي خود را در اتاق ديگري بگذاريد و آن را با خود به رخت خواب نبريد.

حريم خصوصي شما را به خطر مي اندازد.

در بين شبکه هاي اجتماعي خريد و فروش اطلاعات افراد امري طبيعي ست و طبق افشاگري هاي اخير اسنودن دولت هايي نظير آمريکا به تمام اطلاعات افراد از جمله آدرس ايميل، تماس هاي شما در اسکايپ و ? دسترسي دارد که اين امر موجب کم رنگ شدن مفهومي به نام حريم خصوصي در فضاي مجازي شده است بنابراين اگر هر چيزي را که به ذهنتان مي رسد در شبکه هاي اجتماعي با ديگر کاربران به اشتراک بگذاريد بايد بدانيد که تنها به دولت ها و شبکه هاي اجتماعي کمک کرده ايد که شما را راحت تر به دام بي اندازند.

در پايان ذکر اين نکته ضروري ست که شبکه هاي اجتماعي در کنار اين اثرات منفي و مخرب فوايد بي نظيري براي پيشرفت و ترقي جوامع، سازمان ها و افراد نيز داشته است و انتخاب بعد مثبت يا منفي هر فناوري بر عهده خود کاربر است.

نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
1

سایر مقاله های ارسالی:
9 آبان 1395 انديشه زندگي در حکم سلف سرويس است
2 آذر 1394 اجتماعي نوزادان معتاد در مجلس؛ روزانه چند معتاد در کشور متولد مي شود؟
2 آذر 1394 اجتماعي از دختران فراري و زنان در معرض خشونت تا کارتن خوابي با رنگ و بوي زنانه !
2 آذر 1394 اجتماعي معاون رئيس جمهور در امور زنان بيان کرد / حمايت از زنان براي استفاده از ظرفيت شرکت‌هاي دانش بنيان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از زهرا شجاعي/حوزه مردانه سياست و نقش زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از هادي خانيکي/نسبت نابرابر مهارت‌ها و جايگاه زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از شهيندخت مولاوردي /دولت اعتدال و اميد زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از ابوالفضل شکوري/زنان مديراني معتدل تر از مردان
2 آذر 1394 اجتماعي انتقادات و پيشنهادات دکتر ناصر مهدوي/گفتمان اعتدال؛ از ارسطو تا روحاني
2 آذر 1394 اجتماعي روايت جلودارزاده از دومين نمايشگاه نقش آفريني زنان در توسعه پايدار/نقش زن ايراني در خروج از رکود پررنگ مي‌شود
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از دکتر مرتضي دهقان‌نژاد/زنان متنفذ دربار صفوي
2 آذر 1394 اجتماعي احمدپورنجاتي در دومين همايش ملي اعتدال/جاي خالي تفاهم مفهومي واژه اعتدال در بخش انديشه‌ورز جامعه
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از سعيد معيدفر، جامعه شناس/تحقق مطالبات زنان در گرو به کارگيري اهرم‌هاي فشار
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از علي محمد حاضري/مشارکت سياسي بانوان مطالبه‌اي زودرس
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از غلامرضا انصاري/حذف زنان از عرصه مديريت، محصول توسعه نيافتگي
15 مهر 1393 اجتماعي چرخه خواب چيست و چقدر خواب کافي است؟
14 مهر 1393 خواندني ها خوشبختي چه رنگيه؟
13 مهر 1393 خواندني ها شکم چاق بيمارتان مي کند
12 مهر 1393 اقتصادي اشتباهاتي که جهان را درگير بحران کرد
9 مهر 1393 مديريت 10 مهارت ارتباطي که بايد کسب کنيم
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.