صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

12 عادت غذايي انرژي زا
نویسنده: مقاله دريافتي
مترجم:
ارسال کننده: انتخاب سردبير
30 تير 1393


خوراکي هايي که مي خوريم، به اينکه در طول روز انرژي داشته باشيم، کمک مي کنند. در ميان انواع خوراکي ها، موادغذايي تنظيم کننده قندخون (مثل برنج قهوه اي، نان کامل و...) نقش بيشتري در بانشاط تر کردن ما دارند و باعث بهبود خلق و خو مي شوند...

تعدادي از اين خوراکي ها و برخي از عادت هاي غذايي موثر در افزايش نشاط و انرژي را به شما معرفي مي کنيم.

1. آجيل خام

مغزهاي خامي مانند پسته، بادام و بادام هندي، پروتئين و منيزيم قابل ملاحظه اي دارند. منيزيم نقش کليدي در متابوليسم قند و تامين انرژي بدن بازي مي کند بنابراين خوردن منابع غذايي حاوي آن مانند غلات کامل و برخي ماهي ها (مانند مغزهاي ياد شده) باعث انرژي داشتن شما در طول روز مي شود.

2. ميوه ها و سبزي هاي تازه

راه ديگر حفظ آب بدن و انرژي داشتن، خوردن ميوه ها و سبزي هاي تازه است که به طور طبيعي آب دارند، مثلا يک سيب يا چند ساقه کرفس. ديگر مواد غذايي تامين کننده آب مورد نياز شامل جوي دوسر و پاستايي هستند که در غذاهاي آبداري مانند سوپ پخته مي شوند و حين حرارت ديدن، آب به خود جذب مي کنند.

3. ماهي چرب

ماهي هاي چرب مانند ماهي سالمون، سرشار از اسيدهاي چرب امگا 3 هستند که از بدن در مقابل افسردگي و بيماري هاي قلبي محافظت مي کند. به غير از ماهي ها، مغزها و انواع سبزي هاي برگ سبز تيره نيز چنين اثري دارند. به همين دليل، توصيه مي شود در هفته ماهي را نيز از قلم نيندازيد.

4. سبزي هاي برگ سبز

فولاتي که از طريق مصرف سبزي هاي برگ سبز مثل اسفناج و کاهو دريافت مي شود، احتمال ابتلا به افسردگي را کم مي کند. به همين دليل مصرف سالاد تهيه شده از آنها در طول روز توصيه مي شود.

5. آب

دريافت آب کافي نيز از بروز خستگي پيشگيري مي کند. مطالعات نشان داده اند کم آبي (حتي در حد متوسط) مي تواند به کاهش متابوليسم بدن منجر و موجب شود تا انرژي کمي در طول روز داشته باشيد. راه حل اين مشکل بسيار ساده است؛ نوشيدن کافي آب و ديگر نوشيدني هاي غيرشيرين در طول روز.

6. فيبر فراوان

دريافت فيبر به داشتن انرژي و نشاط در طول روز کمک مي کند اما بسياري از افراد فيبر کافي دريافت نمي کنند. مي توانيد با مصرف بيشتر لوبيا، انواع ميوه و سبزي تازه و دانه هاي کامل مقدار فيبر دريافتي تان را تنظيم کنيد و به حد قابل قبولي برسانيد.

7. گوشت بدون چربي

گوشت بدون چربي گوساله، بوقلمون و پوست گرفته مرغ، از منابع پروتئين به شمار مي روند و سرشار از اسيدآمينه اي به نام تيروزين هستند. اين اسيد آمينه تقويت کننده سطح دو ترکيب شيميايي به نام هاي دوپامين و نوراپي نفرين است که در افزايش تمرکز نقش دارند. اين گوشت ها ويتامين B12 نيز دارند و دريافتشان از بروز بي خوابي و افسردگي پيشگيري مي کند بنابراين براي داشتن خلق و خوي بهتر، آنها را در وعده هاي اصلي تان بگنجانيد.

8. قهوه

کافئين موجود در قهوه، متابوليسم بدن را افزايش مي دهد و به تقويت قواي فکري و انرژي بدن کمک مي کند. البته خوردن يک فنجان کوچک قهوه خاصيت تقويت کنندگي بيشتري در مقايسه با فنجاني بزرگ تر از اين نوشيدني دارد. البته در صورتي که قهوه باعث بي خوابي تان مي شود، نبايد آن را زياد ميل کنيد زيرا در اين صورت بي خوابي، باعث بي انرژي بودنتان در طول روز خواهد شد.

9. چاي

شما از چاي هم مي توانيد کافئين دريافت کنيد. مطالعه ها نشان داده اند اين نوشيدني نيز سطح هوشياري و کارايي فرد را بالا مي برد، به تقويت حافظه کمک مي کند و يک انتخاب مناسب در زمان هايي است که افراد استرس دارند و لحظات سختي را سپري مي کنند.

10. شکلات تلخ

تکه اي کوچک از شکلات تلخ نيز به باانرژي بودن کمک مي کند زيرا کافئين موجود در شکلات با داشتن ترکيبي تحريک کننده به نام تئوبرومين، باعث پرانرژي شدن مصرف کننده در طول روز مي شود.

11. صبحانه فيبردار

صبحانه يک فرصت طلايي براي افرادي است که مي خواهند، در طول روز انرژي داشته باشند. بررسي ها نشان داده اند افرادي که صبحانه مي خورند، خلق و خوي بهتري در مقايسه با افرادي دارند که صبحانه نمي خورند. البته بهترين صبحانه ها، منشأ گياهي دارند و داراي فيبر فراوان هستند يعني از غلات کامل و مقداري پروتئين تشکيل شده اند.

12. تعدد وعده هاي مختصر

خوردن وعده هاي متعدد به باانرژي بودن در طول روز کمک مي کند و باعث ثابت نگه داشتن سطح قندخون مي شود. البته خوردن وعده هاي کوچک (هر 3 تا 4 ساعت يکبار) بيشتر از وعده هاي بزرگ چنين اثري دارد. کره بادام زميني ماليده شده روي برشي از نان تهيه شده از آرد کامل، نصف يک ساندويچ بوقلمون با سالاد يا مقداري غلات صبحانه اي با شير نمونه هايي از اين وعده هاي کوچک اما باارزش تغذيه اي فراوان هستند.


نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
1

سایر مقاله های ارسالی:
9 آبان 1395 انديشه زندگي در حکم سلف سرويس است
2 آذر 1394 اجتماعي نوزادان معتاد در مجلس؛ روزانه چند معتاد در کشور متولد مي شود؟
2 آذر 1394 اجتماعي از دختران فراري و زنان در معرض خشونت تا کارتن خوابي با رنگ و بوي زنانه !
2 آذر 1394 اجتماعي معاون رئيس جمهور در امور زنان بيان کرد / حمايت از زنان براي استفاده از ظرفيت شرکت‌هاي دانش بنيان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از زهرا شجاعي/حوزه مردانه سياست و نقش زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از هادي خانيکي/نسبت نابرابر مهارت‌ها و جايگاه زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از شهيندخت مولاوردي /دولت اعتدال و اميد زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از ابوالفضل شکوري/زنان مديراني معتدل تر از مردان
2 آذر 1394 اجتماعي انتقادات و پيشنهادات دکتر ناصر مهدوي/گفتمان اعتدال؛ از ارسطو تا روحاني
2 آذر 1394 اجتماعي روايت جلودارزاده از دومين نمايشگاه نقش آفريني زنان در توسعه پايدار/نقش زن ايراني در خروج از رکود پررنگ مي‌شود
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از دکتر مرتضي دهقان‌نژاد/زنان متنفذ دربار صفوي
2 آذر 1394 اجتماعي احمدپورنجاتي در دومين همايش ملي اعتدال/جاي خالي تفاهم مفهومي واژه اعتدال در بخش انديشه‌ورز جامعه
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از سعيد معيدفر، جامعه شناس/تحقق مطالبات زنان در گرو به کارگيري اهرم‌هاي فشار
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از علي محمد حاضري/مشارکت سياسي بانوان مطالبه‌اي زودرس
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از غلامرضا انصاري/حذف زنان از عرصه مديريت، محصول توسعه نيافتگي
15 مهر 1393 اجتماعي چرخه خواب چيست و چقدر خواب کافي است؟
14 مهر 1393 خواندني ها خوشبختي چه رنگيه؟
13 مهر 1393 خواندني ها شکم چاق بيمارتان مي کند
12 مهر 1393 اقتصادي اشتباهاتي که جهان را درگير بحران کرد
9 مهر 1393 مديريت 10 مهارت ارتباطي که بايد کسب کنيم
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.