صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

رفتن به بهشت با آتش جهنم
نویسنده: مقاله دريافتي
مترجم:
ارسال کننده: انتخاب سردبير
29 تير 1393

حدود 13 سال از زمان جنگ افغانستان، 10 سال از جنگ عراق و 4 سال از جنگ ليبي مي گذرد؛ پس زمان خوبي است تا ديده شود جنگ براي دموکراسي از منظر حقوقي چه خدمت يا خيانتي به ساختار اين کشورها کرده است؟

عراق ـ عراق قبل از اشغال نظامي حکومت جمهوري داشت؛ حکومتي که در آن طي انتخاباتي کاملا تشريفاتي صدام حسين همواره به قدرت مي رسيد. اين کشور در آن دوران نهادهاي ظاهري دموکراسي چون قوه قضاييه و مجلس را داشت لکن در باطن، خبري از رفتارهاي دموکراتيک نبود کمااين که شواهد عيني تاريخي چون گروه هاي دسته جمعي، مخالفان اين مساله را بخوبي نشان مي دهد. علاوه بر اين اهل سنت عراق در زمان صدام سمت هاي مهم را در اختيار داشتند و اين موضوع در کنار فشارهاي مختلف حکومت بر شيعيان باعث شده بود? اکثريت شيعه بسختي روزگار بگذرانند.

بعد از جنگ شرايط دگرگون شد. بعد از دوره انتقالي و طي يک انتخابات مردمي، شيعيان توانستند به لطف اکثريت بالاي جمعيتي خود، سمت هاي مهم اين کشور را در اختيار بگيرند. از اين رو مي توان نفس برگزاري انتخابات و حکومت اکثريت را نقطه مثبت اين انتقال دانست، اما دو مساله اساسي همچنان ساختار حقوقي حکومت در عراق را به ساختاري آسيب پذير تبديل مي کند. نخست اين که به دليل ضعف حکومت مرکزي، وجود فساد سيستماتيک در دستگاه دولتي، ريشه دواندن حکومت بعثي و تروريسم در عراق و نيز ساختار قبيله اي کشور، امنيت به عنوان يک عنصر حياتي، در تاريخ 10 سال اخير اين کشور مفقود بوده طوري که برخي در اظهارنظرهاي خود، ديکتاتوري زمان صدام را به بلبشوي فعلي در عراق ترجيح مي دهند. در عين حال نارضايتي اقليت سني از حاشيه اي شدن بعد از چندين سال حکومت که همراه با تحريکات خارجي صورت مي گيرد در کنار استقلال طلبي کردهاي عراق و مشارکت نکردن آنان در فرآيندهاي ملي باعث مي شود نتوان لقب يک دولت ـ ملت کامل را به دولت فعلي عراق داد و اين مساله نشانگر اين است که بدون ساختارهاي لازم، نفس وجود يک دولت دموکراتيک کافي نيست و البته اين که بدون امنيت نمي توان به دموکراسي و آزادي هاي فردي دست يافت. چنين مسائلي در اين روزها که داعش در عراق در حال جولان دادن است، بخوبي قابل لمس است.

افغانستان ـ وضع در افغانستان بهتر از عراق نيست. از همين انتخابات اخير شروع کنيم. انتخاباتي که در دور اول شوق ناظران جهاني را برانگيخت، اما وقتي فضاي انتخابات به سمت دوقطبي هاي قومي و گروهي رفت، توافق بر سر منافع ملي مشکل شد و النهايه به اين جدال رسيد. افغانستان پيش از اشغال، دولت طالبان را حاکم بر خود مي ديد که هيچ مشروعيتي در سطح بين المللي نداشت. اين گروه در سطح داخلي هم قوانين سختگيرانه اي وضع کرده بود که بيش از هر چيز، تهديدکننده آزادي هاي فردي بود.

در اين ميانه اگرچه وضع فعلي، يعني حضور يک دولت با وجهه بين المللي بهتر در کنار قوانين مدني تر و البته توسعه محدود اقتصادي و زيرساختي توانسته چهره افغانستان را زيباتر از روزهاي قبل از اشغال کند، اما باز هم وجود ساختارهاي قبيله اي که عملا در مقابل ساختارهاي ملي قرار مي گيرد در کنار نبود امنيت اجتماعي و فردي باعث شده، کشور عملا مسير پيشرفت خود را به کندي طي کند. براي نشانه ساختارهاي قبيله اي کافي است به لويي جرگه افغانستان دقت کنيم که عملا نمايندگان اقوام و نه کل ملت در آن حضور دارند و براي نبود امنيت به استان هايي که در دست طالبان افتاده و به عمليات هاي کوچک و بزرگ اين گروه در اين کشور. در اين شرايط قدم گذاشتن به سمت دموکراسي بيش از آن که يک هدف باشد، يک آرزو?ست.

ليبي ـ از کشتارهاي خونين چند ماه اخير در ليبي اين طور برمي آيد که وضع در آن سامان هم خوب نيست. برچيده شدن حکومت مرکزي در اين کشور و نبود آلترناتيو قوي براي حکومت سابق باعث شده اين کشور هم درگير تنش هاي قبيله اي و فرقه اي و البته عمليات هاي گاه و بيگاه شاخه شمال آفريقاي القاعده شود. همين وضع قبيله اي خود يکي از موانع توسعه سياسي در اين کشور هم هست مخصوصا اين که بدانيم در جريان انقلاب ليبي اکثر اين قبايل توانستند به مقادير کلاني سلاح دست پيدا کنند. در عين حال تضاد ميان اسلام و سکولاريته در اين کشور باعث ايجاد شکاف هاي ديگر است، اما هر چه باشد وضع فعلي، ظاهرا از حکومت کردن قذافي، به عنوان تمثيلي از يک حاکم خودکامه و نادان بهتر است؛ حداقل براي وجهه جهاني ليبيايي ها.

به اين ترتيب روشن مي شود که نفس برکناري يک فرد در يک کشور نمي تواند به معناي برچيده شدن ساختار غيردموکراتيک و رفتن به سمت دموکراسي باشد. چنين خطاي استراتژيکي مخصوصا وقتي با دخالت خارجي همراه باشد، مي تواند تا سال هاي سال براي مردم کشورهاي تحت ستم خودکامگان، جهنم بيافريند ولو اين که به آنان وعده بهشت داده شود.


نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
1

سایر مقاله های ارسالی:
9 آبان 1395 انديشه زندگي در حکم سلف سرويس است
2 آذر 1394 اجتماعي نوزادان معتاد در مجلس؛ روزانه چند معتاد در کشور متولد مي شود؟
2 آذر 1394 اجتماعي از دختران فراري و زنان در معرض خشونت تا کارتن خوابي با رنگ و بوي زنانه !
2 آذر 1394 اجتماعي معاون رئيس جمهور در امور زنان بيان کرد / حمايت از زنان براي استفاده از ظرفيت شرکت‌هاي دانش بنيان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از زهرا شجاعي/حوزه مردانه سياست و نقش زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از هادي خانيکي/نسبت نابرابر مهارت‌ها و جايگاه زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از شهيندخت مولاوردي /دولت اعتدال و اميد زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از ابوالفضل شکوري/زنان مديراني معتدل تر از مردان
2 آذر 1394 اجتماعي انتقادات و پيشنهادات دکتر ناصر مهدوي/گفتمان اعتدال؛ از ارسطو تا روحاني
2 آذر 1394 اجتماعي روايت جلودارزاده از دومين نمايشگاه نقش آفريني زنان در توسعه پايدار/نقش زن ايراني در خروج از رکود پررنگ مي‌شود
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از دکتر مرتضي دهقان‌نژاد/زنان متنفذ دربار صفوي
2 آذر 1394 اجتماعي احمدپورنجاتي در دومين همايش ملي اعتدال/جاي خالي تفاهم مفهومي واژه اعتدال در بخش انديشه‌ورز جامعه
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از سعيد معيدفر، جامعه شناس/تحقق مطالبات زنان در گرو به کارگيري اهرم‌هاي فشار
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از علي محمد حاضري/مشارکت سياسي بانوان مطالبه‌اي زودرس
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از غلامرضا انصاري/حذف زنان از عرصه مديريت، محصول توسعه نيافتگي
15 مهر 1393 اجتماعي چرخه خواب چيست و چقدر خواب کافي است؟
14 مهر 1393 خواندني ها خوشبختي چه رنگيه؟
13 مهر 1393 خواندني ها شکم چاق بيمارتان مي کند
12 مهر 1393 اقتصادي اشتباهاتي که جهان را درگير بحران کرد
9 مهر 1393 مديريت 10 مهارت ارتباطي که بايد کسب کنيم
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.