صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

آينده در تسخير واقعيت افزوده
نویسنده: فرانک فراهاني جم
مترجم:
ارسال کننده: انتخاب سردبير
24 تير 1393


آيا تا به حال به اين موضوع فکر کرده ايد که روزي همزمان با عبور از مقابل يک رستوران از فهرست غذايي آن مطلع شويد يا حتي زماني که از مقابل يک هتل عبور مي کنيد از ظرفيت هاي خالي اين هتل، امکانات آن و همچنين نظر افرادي که اقامت در اين هتل را تجربه کرده اند، اطلاعاتي به دست آوريد. اشتباه نکنيد.

اين چند سطر بخشي از يک داستان علمي ـ تخيلي نيست. واقعيت است؛ واقعيتي از جنس افزوده که اين روزها در دنياي فناوري هاي ديجيتال سر و صداي زيادي به راه انداخته است. واقعيت افزوده به شما کمک مي کند احساس شخصيت اصلي فيلم ترميناتور را در دنياي امروز تجربه کنيد

. اگر چه تا چند سال پيش، اين فناوري مفهومي آينده نگرانه به نظر مي رسيد، اما شواهد کنوني حاکي از آن است که اين فناوري عزمش را جزم کرده تا مرز ميان واقعيت و داستان را از ميان بردارد. رونمايي از ابزارهاي پوشيدني مختلف مانند عينک ها و لنزهاي واقعيت افزوده مثل عينک گوگل، معرفي برنامه هايي که با هدف کمک به مسيريابي طراحي شده اند و رونمايي از برنامک هاي سريع و قدرتمند، همه و همه شواهدي است که ثابت مي کند آينده دنياي ديجيتال در تسخير واقعيت افزوده خواهد بود.

از شوخي تا جدي با واقعيت افزوده

اين روزها واقعيت افزوده يا Augmented Reality به يکي از موضوعات مورد توجه در حوزه فناوري هاي نوين مبدل شده است. اين فناوري به ما امکان مي دهد تا همزمان با مشاهده محيط اطراف، اطلاعاتي را متناسب با آن محيط به صورت نوشتاري يا فيلم و عکس ببينيم؛ اطلاعاتي که عموما از شبکه اينترنت به دست مي آيند. بسياري از برنامک هاي طراحي شده براي گوشي هاي همراه هوشمند براساس فناوري واقعيت افزوده عمل مي کنند و با نصب اين برنامک ها مي توانيد از امکانات متعدد آنها استفاده کنيد. يکي از کاربردي ترين امکانات اين فناوري در حوزه گردشگري است.

براي مثال اگر به شهر ناآشنايي سفر کرده باشيد، کافي است با دوربين گوشي تلفن همراه به محيط اطرافتان نگاه کنيد تا به کمک اين برنامک از نزديک ترين ايستگاه مترو يا رستوران هاي اطرافتان مطلع شويد و بتوانيد راه خود را پيدا کنيد و به مقصد مورد نظر برسيد. واقعيت افزوده مي تواند درباره بناهاي تاريخي، موزه ها و مقاصد گردشگري در شهر يا کشوري که به آن سفر کرده ايد اطلاعات کاملي در اختيار شما قرار دهد. براي مثال ممکن است در رستوراني نشسته باشيد و پيش از سفارش دادن غذاي مورد نظرتان بتوانيد از ميزان کالري، پروتئين و چربي که با خوردن اين غذا به بدنتان مي رسانيد مطلع شويد. علاوه بر اين واقعيت افزوده در دنياي بازي ها نيز حرف هاي زيادي براي گفتن دارد، اما اين همه ماجرا نيست. واقعيت افزوده مي تواند کاربردهاي جدي تري هم داشته باشد. براي مثال خلبان هواپيماي جنگي يا نيروهاي نظامي مي توانند روي سطح عينکي که به چشم مي زنند، اطلاعاتي درباره ميدان جنگ به دست آورند يا اين که پزشک جراح مي تواند اطلاعات مربوط به تصاوير اشعه ايکس گرفته شده از بيمار يا تصاوير MRI و نتيجه آزمايش هاي بيمار را حين عمل روي بدن او مشاهده کند.

واقعيت افزوده به روايت تاريخ

واقعيت افزوده يک نماي فيزيکي زنده است که مي تواند به طور مستقيم يا غيرمستقيم با کاربر در تعامل باشد و عناصري را در دنياي پيرامون دنياي واقعي افراد اضافه کند. اين عناصر براساس توليد محتوا در رايانه و به واسطه دريافت و پردازش اطلاعات از طريق حسگرهايي مانند صدا، تصوير، فيلم يا داده هاي دريافتي از سيستم هاي موقعيت ياب جغرافيايي شکل مي گيرد. بنابراين مي توان گفت واقعيت افزوده در عمل عبارت است از تماشاي يک پديده در دنياي واقعي که اطلاعات ديداري، شنيداري، ويدئويي و همچنين تغيير مکان جغرافيايي هم به آن افزوده شده است. نخستين تلاش ها براي دستيابي به فناوري واقعيت افزوده در دهه هاي 50 و 60 ميلادي آغاز شد. مورتون هيلينگ که مي توان او را پدر واقعيت افزوده دانست، با ثبت ايده شبيه ساز در سال 1962 ميلادي اولين ايده آميخته با اين فناوري را با هدف اطلاع رساني به افراد در شرايط خاص مطرح کرد. نخستين نمايشگر واقعيت افزوده يک ابزار پوشيدني بود که روي سر قرار مي گرفت و فرد مي توانست روي اين نمايشگر تصاوير گرافيکي را که به کمک رايانه ايجاد شده بود، تجربه کند.

اين مسير تا دهه 90 ميلادي بتدريج در حال توسعه و پيشرفت بود و در اين زمان يکي از محققان شرکت بوئينگ براي نخستين بار واژه واقعيت افزوده را مطرح کرد و به اين ترتيب کاربردهاي متنوع واقعيت افزوده در سال 1997 در حوزه هاي پزشکي، ساخت و توليد، فعاليت هاي مکانيکي و همچنين حوزه سرگرمي مورد توجه قرار گرفت. پس از آن استفاده از ترکيب تصاوير گرافيکي و دنياي واقعي به روي تصاوير دوربين هاي واقعي مورد توجه قرار گرفت.

شهرهاي هوشمند در آينه واقعيت مجازي

فناوري در دنياي امروز تا جايي پيش رفته که موجب مي شود بتوانيم به واقعيت هاي محيط پيرامونمان اطلاعات مجازي اضافه کنيم. بنابراين دور از انتظار نخواهد بود در آينده اي نزديک همه خيابان ها، ساختمان ها و حتي شهروندان به بخش هايي از اين اطلاعات مجازي تبديل شوند. واقعيت افزوده در ترکيب با فناوري ها و ابزارهاي جديد ارتباط کاربران را با دنياي مجازي امکانپذير مي سازد و دنياي جديدي را پيش روي آنها به تصوير مي کشد که مي توان در آن محيط اطراف و اجسام موجود در آن محيط را به شکل جديدي مشاهده کرد.

اگر بخواهيم چشم اندازي از شهرهاي هوشمند آينده را به تصوير بکشيم بدون ترديد واقعيت افزوده در اين شهرهاي هوشمند حرف زيادي براي گفتن دارد، چراکه اين فناوري مي تواند با در کنار هم قرار دادن ميليون ها منبع اطلاعاتي مختلف از آگهي دهندگان تا شبکه هاي اجتماعي مختلفي که روز به روز به تعداد اعضاي آنها افزوده مي شود، يک دنياي مجازي تشکيل دهد و به اين ترتيب کاربران در اين دنياي مجازي هيچ گاه احساس تنهايي را تجربه نمي کنند و مي توانند به اطلاعات مختلفي دسترسي داشته باشند.

از يک سو مي توان گفت واقعيت افزوده امکاني است که به شما کمک مي کند به يک بانک اطلاعاتي گسترده دسترسي داشته باشيد و از سوي ديگر به نظر مي رسد گسترش اين فناوري در نهايت به وابستگي هرچه بيشتر کاربران به اين فناوري منجر خواهد شد تا جايي که ممکن است کاربران تصور کنند محدود شدن به اين فناوري به منزله از دست دادن قدرت تصميم گيري آنهاست. البته تهديد حريم خصوصي زندگي افراد از ديگر نگراني هايي است که توسعه کاربرد اين فناوري مي تواند به همراه داشته باشد. چراکه در حقيقت در دنياي واقعيت افزوده ناشناس ماندن افراد به سختي امکانپذير خواهد بود.

يک قدم فراتر از واقعيت افزوده

در واقعيت افزوده از دو عنصر بهره گرفته شده و عنصراول واقعيت است، يعني همان چيزي که به شکل عادي و بدون هيچ وسيله يا ابزار کمکي جانبي مي توانيم ببينيم و افزوده همان اطلاعاتي است که از طريق برنامک هاي مخصوص روي زمينه اي از جنس واقعيت اضافه مي شود. محققان در تلاش براي توسعه واقعيت مجازي، چشم ها يا بهتر است بگوييم لنزهاي چشمي را هدف گرفته اند که از آنها براي اصلاح عيوب انکساري چشم استفاده مي شود.

آنها به اين لنزها مدارهايي اضافه کرده اند و به اين ترتيب اين لنزها به عنوان يک ابزار ديجيتال، دسترسي به اطلاعات دنياي واقعيت افزوده را امکانپذير مي سازد. به اين ترتيب حسگرهاي اين لنزها اطلاعات محيط پيرامون را به رايانه ها منتقل مي کنند و سامانه هاي واقعيت مجازي پس از پردازش اطلاعات دريافتي داده هاي متناسب را به گيرنده هاي اين لنزها انتقال مي دهد که اين اطلاعات در نهايت روي سطح تصوير مشاهده شده افزوده خواهد شد. بنابراين اگر فردي از کنار شما عبور کند و کيف يا کفشي که پوشيده، توجه شما را به خود جلب کند مي توانيد براحتي اطلاعاتي درباره مدل، توليدکننده و فروشگاهي که مي توانيد اين کفش يا کيف را از آنجا بخريد، به دست آوريد.

تعمير خودرو به کمک واقعيت افزوده

خودروهاي امروزي بسيار مدرن شده اند و در طراحي و ساخت آنها از قطعات الکترونيکي متعددي استفاده شده است. بنابراين اگرچه اين امکانات رانندگي را بسيار تسهيل مي کند، اما بدون ترديد تعمير اين خودروها با توجه به پيچيدگي هايي که در طراحي بخش هاي مختلف آن وجود دارد از عهده هر کسي ساخته نيست اما شرکت خودروسازيBMW براي حل اين مشکل عينک هوشمندي از جنس واقعيت افزوده طراحي کرده که تعمير موتور خودرو را براحتي امکانپذير مي سازد. به اين ترتيب هر فردي مي تواند براساس دستور العمل مرحله به مرحله براي تعمير موتور خودرو که در مقابل شيشه عينک به نمايش در مي آيد کار تعمير را براحتي انجام دهد.

وقتي کاربر از پشت عينک به موتور خودرو نگاه مي کند نمايشگر سه بعدي رنگي در قسمت بالاي موتور به نمايش در مي آيد. برنامه اختصاصي طراحي شده براي اين عينک را مي توان روي گوشي هاي هوشمند نصب کرد و به اين ترتيب کاربر مي تواند دستور هاي مکتوب را همزمان بشنود. پخش تصاوير سه بعدي به او نشان مي دهد چگونه بايد قطعه اي را بردارد و آن را تعويض کند. در بخش ديگر از اطلاعات مجازي به نمايش درآمده ابزارهاي لازم براي تعمير خودرو به کاربر نشان داده مي شود.
نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
1

سایر مقاله های ارسالی:
9 آبان 1395 انديشه زندگي در حکم سلف سرويس است
2 آذر 1394 اجتماعي نوزادان معتاد در مجلس؛ روزانه چند معتاد در کشور متولد مي شود؟
2 آذر 1394 اجتماعي از دختران فراري و زنان در معرض خشونت تا کارتن خوابي با رنگ و بوي زنانه !
2 آذر 1394 اجتماعي معاون رئيس جمهور در امور زنان بيان کرد / حمايت از زنان براي استفاده از ظرفيت شرکت‌هاي دانش بنيان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از زهرا شجاعي/حوزه مردانه سياست و نقش زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از هادي خانيکي/نسبت نابرابر مهارت‌ها و جايگاه زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از شهيندخت مولاوردي /دولت اعتدال و اميد زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از ابوالفضل شکوري/زنان مديراني معتدل تر از مردان
2 آذر 1394 اجتماعي انتقادات و پيشنهادات دکتر ناصر مهدوي/گفتمان اعتدال؛ از ارسطو تا روحاني
2 آذر 1394 اجتماعي روايت جلودارزاده از دومين نمايشگاه نقش آفريني زنان در توسعه پايدار/نقش زن ايراني در خروج از رکود پررنگ مي‌شود
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از دکتر مرتضي دهقان‌نژاد/زنان متنفذ دربار صفوي
2 آذر 1394 اجتماعي احمدپورنجاتي در دومين همايش ملي اعتدال/جاي خالي تفاهم مفهومي واژه اعتدال در بخش انديشه‌ورز جامعه
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از سعيد معيدفر، جامعه شناس/تحقق مطالبات زنان در گرو به کارگيري اهرم‌هاي فشار
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از علي محمد حاضري/مشارکت سياسي بانوان مطالبه‌اي زودرس
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از غلامرضا انصاري/حذف زنان از عرصه مديريت، محصول توسعه نيافتگي
15 مهر 1393 اجتماعي چرخه خواب چيست و چقدر خواب کافي است؟
14 مهر 1393 خواندني ها خوشبختي چه رنگيه؟
13 مهر 1393 خواندني ها شکم چاق بيمارتان مي کند
12 مهر 1393 اقتصادي اشتباهاتي که جهان را درگير بحران کرد
9 مهر 1393 مديريت 10 مهارت ارتباطي که بايد کسب کنيم
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.