صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

ديدگاه دانشمندان غربي درباره روزه گرفتن
نویسنده: فرانک فراهاني جم
مترجم:
ارسال کننده: انتخاب سردبير
14 تير 1393


بيش از يک ميليارد نفر از مردم دنيا مسلمان هستند و روزه گرفتن براي آن دسته از مسلماناني که به سن بلوغ رسيده اند و از سلامت جسماني برخوردارند از واجبات ديني به شمار مي آيد، اما افراد بيمار و بخصوص آن دسته از بيماراني که روزه داري براي آنها مي تواند با پيامدهايي همراه باشد از روزه گرفتن معاف هستند.

روزه داري يا به عبارتي نخوردن و نياشاميدن در طول روز و در نتيجه گرسنگي و تشنگي ناشي از روزه اين سوال را در ذهن بسياري از افراد ايجاد مي کند که آيا ابتلا به بيماري هايي مانند ديابت، مواجه بودن با اختلالاتي نظير کمبود ويتامين يا قرار داشتن در شرايط خاص مانند بارداري مي تواند مانع از روزه داري شود؟ پيرامون فوايد روزه داري از نظر پزشکان و متخصصان بحث هاي زيادي وجود دارد، نتايج تحقيقات علمي نشان داده است نه تنها مواجهه با چنين بيماري ها و اختلالاتي مانع از روزه گرفتن نمي شود، بلکه بسياري از بيماري ها ازجمله ترميم بافت ها و سلول ها، کنترل چاقي، تنظيم ميزان ترشح هورمون ها، استراحت دستگاه گوارش، ديابت نوع دوم، چربي خون بالا و افسردگي از جمله بيماري هايي است که با روزه گرفتن مي توان عوارض و پيامدهاي آن را به ميزان قابل توجهي تحت کنترل قرار داد.

از تحقيقات اوليه تا راه اندازي شبکه تحقيقات روزه داري

برخلاف آنچه تصور مي شود روزه داري مي تواند سطح قند خون بدن را کنترل کرده و توانايي افراد را براي مقابله با هر گونه تنشي که در زندگي روزمره با آن مواجه هستند افزايش دهد. علاوه بر اين، روزه داري متناوب به افزايش طول عمر، کاهش التهاب بافت هاي بدن، کاهش خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي، ديابت، آلزايمر و پارکينسون منجر خواهد شد. اينها همه نتايج تحقيقاتي است که در زمينه روزه داري در دانشگاه ها و مراکز علمي در سطح دنيا انجام شده که بخصوص در ماه مبارک رمضان خبرهايي از اين نوع در صدر خبرهاي پرمخاطب قرار مي گيرد. در دانشگاه ها و پژوهشگاه هاي داخل کشور نيز در سال هاي اخير درباره روزه داري براي گروه هاي مختلف که از ديدگاه پزشکي شرايط خاصي دارند، تحقيقات متعددي انجام شده است که انتشار نتايج اين تحقيقات مي تواند به پرسش هايي که ممکن است براي بسياري از افراد پيش آيد پاسخ گويد. در واحد تحقيقات روزه داري دانشگاه علوم پزشکي مشهد تحقيقاتي درباره بارداري و روزه داري انجام شده است که نشان مي دهد اگر طول روز به طور متوسط 12 ساعت باشد روزه داري مادران باردار تاثير نامطلوبي بر بهره هوشي جنين نمي گذارد و اگر مادر بارداري در اين شرايط اصرار به روزه گرفتن داشته باشد، بايد مطمئن باشد مي تواند با کنترل وزن، اضافه وزني را که بايد در اين مدت کسب کند داشته باشد. پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکي اروميه نيز تحقيقات گسترده اي در زمينه تاثير روزه داري بر سلامت انجام داده اند. براساس اين تحقيقات روزه از راهکارهاي تاثيرگذار در کاهش عوامل خطرزا براي گرفتگي عروق قلبي معرفي شده است که علاوه بر اين مي تواند در کاهش مقاومت به انسولين و بهبود بيماران ديابتي هم تاثيرگذار باشد. در مرکز تحقيقات قلب و عروق اصفهان نقش محافظتي روزه براي سيستم قلبي ـ عروقي بدن مورد بررسي قرار گرفته و به اين ترتيب بيماران قلبي ـ عروقي از ديگر افرادي هستند که مي توانند تحت نظر پزشک معالج براي روزه گرفتن مجوز بگيرند و اميدوار باشند روزه داري، به عنوان يک درمان در بهبود آنها موثر باشد. در مرکز تحقيقات غدد درون ريز و متابوليسم ايران تحقيقاتي درباره تاثير روزه بر بيماري هاي متابوليکي انجام شده است. در کنگره بين المللي روزه داري و سلامت روزه درماني مورد توجه قرار گرفته است. به گفته متخصصان انستيتو تحقيقات تغذيه در اين مرکز مطالعاتي پيرامون روزه داري انجام شده است. براساس نتايج اين تحقيقات، روزه به بهبود وضع تغذيه کمک کرده و در نتيجه مي تواند تضمين کننده سلامت روزه داران باشد. شبکه ملي تحقيقات سلامت روان ايران و پژوهشکده غدد دانشگاه تهران نيز از ديگر مراکزي است که پيرامون روزه داري پژوهش هايي را انجام داده است. با توجه به اهميت اين موضوع از سه سال پيش ضرورت راه اندازي شبکه اي به عنوان شبکه تحقيقات روزه داري احساس شد. اين شبکه از سوي دانشگاه علوم پزشکي تهران و با هدف انجام تحقيقات بيشتر درباره روزه از ديدگاه پزشکي راه اندازي شده است.

روزه داري از ديدگاه دانشمندان آن سوي مرزها

در اديان مختلف همواره گفته مي شود روزه براي سلامت روح و روان افراد مفيد است، اما مزيت هاي روزه براي بدن تا قبل از سال 1900 ناشناخته بود و پس از آن محققان در تحقيقات گسترده اي که درباره فوايد روزه داري انجام دادند به اين نتيجه رسيدند که روزه داري مي تواند در درمان اختلالاتي مانند چاقي و همچنين بيماري هايي مانند صرع و ديابت تاثيرگذار باشد، اما جالب اين که تحقيق درباره روزه داري و مزيت هاي آن فقط محدود به کشورهاي مسلمان نبوده و در بسياري ديگر از کشورها بويژه در کشورهاي اروپايي و آمريکايي نيز روزه به عنوان يک راهکار درماني مورد توجه قرار گرفته است. در کشورهاي سوئيس، آلمان، انگليس و آمريکا تحقيقات جامعي درباره درمان با روزه داري انجام داده اند و اکنون در بعضي بيمارستان ها درمان هاي مبتني بر روزه داري مورد توجه است.

کلايو مک لي، از متخصصان علم تغذيه و از اساتيد دانشگاه کورنل آمريکا، تاثير يک برنامه غذايي روزانه دقيق را در افزايش طول عمر موجودات زنده و در امان ماندن از بيماري هاي مختلف مورد تائيد قرار داده است. اين در حالي است که متخصصان تغذيه دانشگاه شيکاگو نيز اعلام کرده اند روزه در جلوگيري از پيشرفت اختلالاتي که مي تواند زمينه ساز مرگ زودهنگام و ناگهاني انسان ها باشد پيامدهاي مثبتي را به همراه دارد. رئيس موسسه ملي علوم اعصاب اعلام کرده است روزه گرفتن در دوره هاي زماني مشخص از سلول هاي عصبي در برابر هر گونه استرس و فشارهاي روحي ـ رواني محافظت مي کند. به گفته ماتسون، 10 تا 16 ساعت روزه داري موجب مي شود بدن براي تامين انرژي موردنياز خود اندوخته چربي را هدف قرار دهد که اثر اين تغييرات در محافظت از حافظه و افزايش توانايي يادگيري افراد ثابت شده است. او در تحقيقات اخيرش در اين زمينه نشان داده است روزه داري مي تواند در کاهش احتمال ابتلا به آسيب هاي مغزي و در نتيجه بروز سکته مغزي و ابتلا به آلزايمر نقش مهمي داشته باشد. کالج قلب و عروق ايالت نيواورلئان نيز تحقيقات مشابهي را در اين زمينه انجام داده است. براساس خبر اعلام شده از سوي محققان اين مرکز روزه داري موجب افزايش هورموني موسوم به HGH مي شود که اين هورمون حفظ سلامت، تناسب اندام و افزايش طول عمر افراد را تضمين مي کند.

بنياد بين المللي پيشگيري و کنترل ديابت در اين حوزه تحقيقاتي را انجام داده است که نقش روزه در کنترل بيماري ديابت را مورد تائيد قرار مي دهد. مرکز بين المللي قلب در مرکز پزشکي Murray در يوتا درباره نقش روزه در مقابله با عوامل خطرزا در ابتلا به ديابت تحقيقاتي انجام داده است و نتايج اين تحقيق در نشست علمي انجمن ديابت آمريکا ارائه شده است. براساس اعلام نظر محققان اين مرکز روزه داري موثرترين روش براي کاهش خطر ابتلا به ديابت و مشکلات متابوليکي ناشي از آن است. پژوهش جديد محققان آلماني نشان مي دهد روزه داري، دردهاي ناشي از ابتلا به بيماري هاي مفصلي و روماتيسم را کاهش مي دهد. اگرچه آنها توصيه مي کنند بيماراني که از حملات شديد دردهاي مفصلي و انواع مزمن بيماري هاي روماتيسمي رنج مي برند در صورت نياز به مصرف دارو نبايد روزه بگيرند يا بايد حتما زير نظر پزشک معالج روزه بگيرند. کارگروه تغذيه کميته بين المللي المپيک چند سال پيش تحقيقاتي را درباره تاثير روزه داري بر عملکرد ورزشکاران انجام داد. به گفته موگان، سرپرست اين تيم تحقيقاتي، برخلاف آنچه تصور مي شود روزه داري نمي تواند عملکرد ورزشکاران را تحت تاثير قرار دهد. البته بايد توجه داشت آنچه در اين تحقيقات از آن به عنوان روزه نام برده شده به اين معني است که در دوره زماني مشخصي از روز و براي مدت زمان مشخصي افراد بايد از خوردن و آشاميدن پرهيز کنند و طلوع و غروب آفتاب ملاک تعيين اين مدت زمان نبوده است. به عبارت ديگر، روزه داري از نگاه پزشکان غربي با روزه داري مذهبي مسلمانان متفاوت است. هر چند در هر دو حالت هدف، نخوردن و نياشاميدن در دوره زماني مشخصي از شبانه روز و براي چند روز پشت سر هم است.

روزه، سلامت روان را تضمين مي کند

امروزه با پيشرفت فناوري و تحقيقات وسيع انجام شده در اين زمينه به اين نتيجه رسيده اند روزه داري نه تنها سلامت بدن را به خطر نمي اندازد، بلکه مي تواند تضمين کننده سلامت بدن هم باشد. تا جايي که در بسياري از کشورها پزشکان براي درمان بعضي بيماري ها يک برنامه غذايي براي بيمار تجويز مي کنند که براساس اين برنامه بيماران بايد براي مدت زمان محدودي از خوردن و آشاميدن پرهيز کنند. اگرچه تاکنون در زمينه تاثير روزه داري بر سلامت جسم تحقيقات فراواني انجام شده، اما ارزيابي هاي علمي در زمينه تاثيرات مثبت رواني روزه داري نشان مي دهد روزه مي تواند راهکار مناسبي براي کاهش ميزان اضطراب و افسردگي باشد. محققان اروپايي درباره تاثير روزه بر روان افراد تحقيقات جامعي انجام داده اند. آنها بر اين باورندکه نقش روزه در سلامت روان به مراتب مي تواند بيشتر از نقشي باشد که روزه داري در سلامت جسم ايفا مي کند. براساس اين تحقيقات مي توان گفت روزه داري نه تنها مي تواند در کاهش عوارض بيماري هاي روحي ـ رواني تاثيرگذار باشد، بلکه مي تواند راهکاري براي درمان قطعي چنين بيماري هايي باشد. البته آنها توصيه مي کنند افراد مبتلا به بيماري هاي رواني پيش از روزه گرفتن حتما با پزشک معالج خود مشورت کنند.

معنويت و نقش آن بر سلامت، شادکامي و رشد و شکوفايي افراد ازجمله موضوعاتي است که مورد توجه بسياري از محققان بوده است. انجمن روان شناسي آمريکا تحقيقاتي را در حوزه سلامت معنوي انجام داده که نتايج قابل توجهي را به همراه داشته است. گروهي از محققان دانشگاه علوم پزشکي تهران با هدف مقايسه هوش معنوي و شادکامي روزه داران و غيرروزه داران تحقيقاتي را در اين زمينه انجام داده اند و بر اين اساس به اين نتيجه رسيده اند که روزه داري اسلامي با تقويت شکيبايي، بخشش و خودآگاهي به افزايش هوش معنوي و شادکامي روزه داران منجر مي شود.

نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
1

سایر مقاله های ارسالی:
9 آبان 1395 انديشه زندگي در حکم سلف سرويس است
2 آذر 1394 اجتماعي نوزادان معتاد در مجلس؛ روزانه چند معتاد در کشور متولد مي شود؟
2 آذر 1394 اجتماعي از دختران فراري و زنان در معرض خشونت تا کارتن خوابي با رنگ و بوي زنانه !
2 آذر 1394 اجتماعي معاون رئيس جمهور در امور زنان بيان کرد / حمايت از زنان براي استفاده از ظرفيت شرکت‌هاي دانش بنيان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از زهرا شجاعي/حوزه مردانه سياست و نقش زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از هادي خانيکي/نسبت نابرابر مهارت‌ها و جايگاه زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از شهيندخت مولاوردي /دولت اعتدال و اميد زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از ابوالفضل شکوري/زنان مديراني معتدل تر از مردان
2 آذر 1394 اجتماعي انتقادات و پيشنهادات دکتر ناصر مهدوي/گفتمان اعتدال؛ از ارسطو تا روحاني
2 آذر 1394 اجتماعي روايت جلودارزاده از دومين نمايشگاه نقش آفريني زنان در توسعه پايدار/نقش زن ايراني در خروج از رکود پررنگ مي‌شود
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از دکتر مرتضي دهقان‌نژاد/زنان متنفذ دربار صفوي
2 آذر 1394 اجتماعي احمدپورنجاتي در دومين همايش ملي اعتدال/جاي خالي تفاهم مفهومي واژه اعتدال در بخش انديشه‌ورز جامعه
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از سعيد معيدفر، جامعه شناس/تحقق مطالبات زنان در گرو به کارگيري اهرم‌هاي فشار
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از علي محمد حاضري/مشارکت سياسي بانوان مطالبه‌اي زودرس
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از غلامرضا انصاري/حذف زنان از عرصه مديريت، محصول توسعه نيافتگي
15 مهر 1393 اجتماعي چرخه خواب چيست و چقدر خواب کافي است؟
14 مهر 1393 خواندني ها خوشبختي چه رنگيه؟
13 مهر 1393 خواندني ها شکم چاق بيمارتان مي کند
12 مهر 1393 اقتصادي اشتباهاتي که جهان را درگير بحران کرد
9 مهر 1393 مديريت 10 مهارت ارتباطي که بايد کسب کنيم
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.