صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

وسوسه هاي؛ بهار قرآن
نویسنده: موسي کاظم زاده
مترجم:
ارسال کننده: موسي کاظم زاده
9 تير 1393

. همچنين در اين ماه ساير کتب آسماني چون تورات، انجيل و زبور نازل شده و يکي از چهار ماهي است که خداوند جنگ را در اين ماه ها حرام کرده است.
* پله پله با خدا ...
رمضان در لغت از «رمض»، به معني داغي سنگ در اثر شدت حرارت تابش خورشيد و به معني شدت گرما مي باشد. چون در اين ماه گناهان انسان از سوي خداوند متعال بخشيده مي شود، به اين ماه مبارک، «رمضان» گفته اند. پيامبر اکرم (ص) فرمودند نام اين ماه رمضان گذاشته شده، زيرا گناهان را مي‏سوزاند و يكي از نام‏هاي خداوند نيز رمضان است. به سخن ديگر، پس فلسفه اصلي روزه و روزه داري در ماه مبارک رمضان همان تقويت تقواي الهي و ايجاد رابطه بين بنده و خالق است.
* چرا روزه مي گيريم؟
حال فلسفه روزه در اسلام و ساير اديان در ماه مبارک رمضان چيست؟ چرا روزه واجب شد؟ فايده روزه براي انسانها چيست؟ و چرا بايد روزه گرفت؟ چرا خداوند متعال ماه رمضان را ماه مبارکي خوانده است. شب قدر كدام شب ماه رمضان است. چرا قرآن در ماه رمضان نازل شده است؟ و بسياري از سوالات ديگر که در اين زمينه مطرح بوده که به يقين در صورت پرداختن به اين گونه مسائل و پاسخ به اين پرسش‌ها است که مي توان در مسير درست هدايت شد، چرا که با شناخت ارزش و اهميت روزه، بهتر مي توان در ايجاد انگيزه براي به جاي آوردن يکي از فرايض و واجبات الهي شد و اگر شبهاتي هم  در اين راستا وجود داشت به آن پاسخ گفت.
بنابر اين آنچه در اين زمينه اهميت دارد اين‌که، روزه در همه اديان پيشين وجود داشته است. بر اين اساس، دين مقدس اسلام و ساير اديان جايگاه ويژه اي را براي روزه و روزه داري قائل مي باشند، به طوري که حتي در اين خصوص در قرآن کريم در آيه 183 سوره بقره بر اين موضوع تاکيد شده است. يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ كُتِبَ عَلَيْكُمُ الصِّيَامُ كَمَا كُتِبَ عَلَى الَّذِينَ مِن قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ .«اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد روزه بر شما مقرر شده است همان گونه كه بر كسانى كه پيش از شما بودند، مقرر شده بود، باشد كه پرهيزگارى كنيد. »
* رمضان، بهار قرآن
از سوي ديگر، رمضان تنها ماهي است که خداوند متعال از آن در قرآن نام برده است. در قرآن، مستقيماً به کساني که ايمان آورده‌اند دستور داده شده که در اين ماه روزه بگيرند. به طوري که در اين خصوص هم در سوره بقره، آيه 185 بر اهميت آن تاکيد شده است. شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِيَ أُنزِلَ فِيهِ الْقُرْآنُ هُدًى لِّلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِّنَ الْهُدَى وَالْفُرْقَانِ فَمَن شَهِدَ مِنكُمُ الشَّهْرَ فَلْيَصُمْهُ وَمَن كَانَ مَرِيضًا أَوْ عَلَى سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِّنْ أَيَّامٍ أُخَرَ يُرِيدُ اللّهُ بِكُمُ الْيُسْرَ وَلاَ يُرِيدُ بِكُمُ الْعُسْرَ وَلِتُكْمِلُواْ الْعِدَّةَ وَلِتُكَبِّرُواْ اللّهَ عَلَى مَا هَدَاكُمْ وَلَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ. «ماه رمضان، همان ماه است كه در آن قرآن فرو فرستاده شده است،كتابى كه مردم را راهبر و متضمن دلايل آشكار هدايت و ميزان  تشخيص حق از باطل است پس هر كس از شما اين ماه را درك كند بايد آن را روزه بدارد و كسى كه بيمار يا در سفر است، بايد به شماره آن تعدادى از روزهاى ديگر را روزه بدارد  خدا براى شما آسانى مى‏خواهد و براى شما دشوارى نمى‏خواهد تا شماره مقرر را تكميل كنيد و خدا را به پاس آنكه رهنمونيتان كرده است به بزرگى بستاييد و باشد كه شكرگزارى كنيد. »
در همين راستا، از امام جعفر صادق (ع) داريم، هرچيز بهاري دارد و بهار قرآن ماه رمضان است.( اصول کافي، ج? ، حديث ? و ??)
* روزه، كلاس كسب تقوا است
شکي نيست که هدف روزه تقواست. آنچه در اين راستا حائز اهميت است، اينکه روزه، روح تقوا و پرهيزگارى را در انسان پرورش مى دهد و مايه پاكى درون مى شد که در آيه 184 سوره بقره از مسلمانان خواسته شده به نحو احسن اين فريضه الهي را بجاي آورند." أَيَّامًا مَّعْدُودَاتٍ فَمَن كَانَ مِنكُم مَّرِيضًا أَوْ عَلَى سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِّنْ أَيَّامٍ أُخَرَ وَعَلَى الَّذِينَ يُطِيقُونَهُ فِدْيَةٌ طَعَامُ مِسْكِينٍ فَمَن تَطَوَّعَ خَيْرًا فَهُوَ خَيْرٌ لَّهُ وَأَن تَصُومُواْ خَيْرٌ لَّكُمْ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ. «روزه در روزهاى معدودى، بر شما مقرر شده است، ولى هر كس از شما بيمار يا در سفر باشد، به همان شماره تعدادى از روزهاى ديگر را روزه بدارد و بر كسانى كه روزه طاقت‏فرساست كفاره‏اى است كه خوراك دادن به بينوايى است و هر كس به ميل خود بيشتر نيكى كند پس آن براى او بهتر است و اگر بدانيد روزه گرفتن براى شما بهتر است.»
نا گفته نماند،‍‍‍ در حقيقت بزرگترين فلسفه روزه اثر روحاني و معنوي آن بوده که در اين راستا هم در قرآن و در احاديث مختلف ديگر از ائمه اطهار(ع) بر اهميت آن پرداخته شده است. چنانكه رسول خدا (صلى الله عليه وآله وسلم) مى فرمايد: «صوُمُوا تَصِحّوُا»( بحارالانوار، ج 93، ص 255) «روزه بگيريد تا سلامت باشيد.»
همچنين از پيامبر(ص) داريم :"اِنَّ فِى الْجَنَّةِ باباً يُقالُ لَهُ الرَّيانُ يَدْخُلُ مِنْهُ الصّائِموُنَ يَوْمَ القِيامَةِ".( صحيح بخارى، كتاب الصوم، باب الريان للصائمين) «در بهشت درى است به نام «ريّان» (سيراب شدن) كه فقط روزه داران از آن وارد بهشت مى شوند.»
امام علي (ع) هم مي فرمايند: «فرض الله ... الصيام ابتلاء لاخلاص الخلق» (نهج البلاغه، حکمت 252 ) خداوند روزه را واجب کرد تا به وسيله آن اخلاص خلق را بيازمايد.
امام صادق(ع) وقتي هشام بن حکم از علّت روزه پرسيد، فرمود: «خداوند روزه را واجب کرد تا فقير و غني مساوي باشند و اغنياء نيز طعم گرسنگي را بچشند و به نيازمندان رحم کنند.( من لا يحضره الفقيه، ج 2، ص 73، ح 1766، باب علة فرض الصيام) امام رضا (ع) نيز مشابه همين مطلب را فرمود و اضافه کرد که روزه شهوات را مي شکند.( عيون اخبار الرضا (عليه السلام)، ج 2، ص 116، باب 34، ح1)
* آثار و بركات روزه ...
بدون شک براي روزه گرفتن دلايل بسياري وجود دارد که از جمله اين ها مي توان به اثر معنوي( پرورش روح تقوا و پرهيزگارى در انسان، پاكى درون، ترک گناهان، تقويت صله رحم، نيکي کردن، خوش اخلاقي، عفو و گذشت و ... )، اثر اجتماعي( تمرين درس مساوات و برابري در ميان افراد اجتماع، افزايش روحيه تساهل و سازش، همدردي با فقرا، افزايش انسجام و همبستگي اجتماعي، بالا رفتن اعتماد به نفس، کاهش رفتارهاي خشونت آميز و پرخاشگرانه، بالارفتن روحيه کار جمعي، کاهش استرس و اضطراب، تحمل گرسنگى و تشنگى و ...)، اثر عرفاني( موجب تقرب به خداوند متعال، کنترل شهوت نفس، رهايي از وسوسه هاي شيطان و ...)، اثر بهداشتي و درماني(مايه صحت و سلامت بدن، افزايش طول عمر، درمان انواع بيماري ها، تلطيف روح و تقويت اراده و تعديل غرائز آثار جسمي و ...) اشاره کرد.
* رمضان، فرصت رويش دوباره
بدينسان، رمضان ماه، جشن بندگي، ماه مهماني خدا، ماه ذکر و تسبيح، ماه آمرزش و رحمت، ماه ضيافت عشق، ماه مهرباني و مهرورزي، ماه از اسارت خويش در آمدن، ماه کمک به مستمندان، ماه شهادت، ماه قدر و تقدير، ماه دعا و مناجات عبد با معبود، ماهي براي بخشش و در نهايت فصلي براي آغاز ديگر است. از اين رو، در حقيقت روزه و روزه داري همان خانه تكانى دل از گناه و آلودگى، شكوفاكننده نهال ايمان در بوستان جان انسان، تودهنى زدن به شيطان، ميدان صبر و بردبارى و نجات دهنده گناه كاران پشيمان، از دهانه دوزخ و به بيان ديگر روزه، زيباكننده چهره شخصيت انسان در پرتو عبادات و پاك كننده چهره دل، از غبار گناه و لغزش است.


نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
1

سایر مقاله های ارسالی:
1 مهر 1393 فرهنگي وسوسه هاي همنشيني با شهدا ...
4 تير 1393 سياسي راهي که بهشتي رفت ...
21 خرداد 1393 فناوري اطلاعات وزن کشي فناوري هاي نو؛ در شهر اولين ها
10 خرداد 1393 فناوري اطلاعات تبريز؛ زير چتر فناورهاي نوين
3 خرداد 1393 فرهنگي نجوايي با شهدا ...
28 ارديبهشت 1393 اجتماعي دلواپسي‌هاي؛ روابط عمومي نوين
22 ارديبهشت 1393 فرهنگي وسوسه هاي؛ گوشه‌نشيني با خدا
8 ارديبهشت 1393 فرهنگي مطبوعات محلي؛ در تب و تاب مخاطب
1 ارديبهشت 1393 اقتصادي اقتصاد مقاومتي؛ چشم به راه رسانه ها
31 فروردين 1393 فرهنگي سيره فاطمي در عصر اطلاعات
27 فروردين 1393 فرهنگي غريبانه بخوان، روايت ياران شهيدي چون باکري را
19 بهمن 1392 اجتماعي حماسه اقتصادي و سياسي در ايستگاه يازدهم
25 آذر 1392 اجتماعي ربع رشيدي؛ ميراث مهجور مانده دوران ها
12 آذر 1392 اجتماعي باغ گلستان شهر اولين ها؛ چشم انتظار باغبان؟!
16 مهر 1392 اجتماعي سرزمين طلاي سرخ ايران کجاست؟!
31 شهريور 1392 اجتماعي بدون تعارف؛ شهدا رفتند تا ...
29 شهريور 1392 فرهنگي روزي از جنس شهريار/ شهريار فراتر از انتظار
25 شهريور 1392 فرهنگي ايران؛ زير سايه چتر آفتاب هشتم
30 مرداد 1392 اجتماعي آيا مهرانه‌رود تبريز، زاينده‌رود دوم ايران مي شود؟!
15 مرداد 1392 فرهنگي مطبوعات محلي روي ريل محتواي غير محلي
1 2 3 4 5 6
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.