صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

چه کساني در ماه رمضان چاق مي شوند؟
نویسنده: مقاله دريافتي
مترجم:
ارسال کننده: انتخاب سردبير
8 تير 1393
ماه مبارک رمضان ماهي است که چاق ها در آن ماه چاق تر مي شوند و لاغرها، لاغرتر البته همه ما بهتر مي دانيم که روزه گرفتن براي چاق شدن يا لاغر شدن نيست بلکه به منظور طهارت روحي و تقواست. اما گاهي چاق شدن بعد از 30 روز روزه داري مي تواند حسابي آزاردهنده باشد بنابراين بايد به دنبال راهي بود که ضمن انجام فريضه الهي و بهره بردن از برکات اين ماه مبارک، حداقل وزن خود را ثابت نگاه داشت. در اينجا هشت گروه از افراد روزه داري که احتمالا در اين ماه وزن اضافه مي کنند را آورده ايم، شما ممکن است جزو يکي از اين دسته ها باشيد يا حتي جزو همه آنها ولي مهم اين است که از همين امروز حواس تان را جمع کنيد تا مبادا در پايان اين ماه مبارک نتيجه افراد همين گروه ها يعني چاقي در انتظارتان باشد. يادتان باشد بدون برنامه ريزي غذايي شما بيشــتر به سمت اضافه وزن گام برمي داريد تا کاهش آن، پس بايد بر جذب مواد غذايي، نوع موادغذايي و زمان خوردن نظارت و کنـــــــترل داشته باشيد.

کساني که زياد مهماني مي روند

برگزاري مجالس افطار که يکي از سنت هاي ديرينه ما مسلمانان به حساب مي آيد، مي تواند يکي از علل چاق تر شدن افراد چاق باشد مخصوصا که افراد خوش اشتها نمي توانند از اين گونه مجالس و سفره ها به راحتي دست بکشند. در اين مجالس افطاري، صاحبخانه سعي مي کند از هر غذايي خوشمزه ترين را تهيه کند مثلا براي خوشمزه تر شدن سوپ به آن خامه اضافه مي کند که چاق کننده است، براي غليظ شدن خورش به آن آرد مي زند که کالري اش را بالا مي برد، برنج را با کره سرو مي کند، از طرف ديگر آش و حليم يا حتي کله پاچه هم در اين افطار ي ها حتما وجود دارند که هر کدام پر از کالري هستند؛ ميزان کالري آش و به ويژه کله پاچه بيش از حد مجاز است و حليم هايي که در بيرون از منزل طبخ مي شوند، بسيار چرب و پرگوشت هستند و شکر زيادي حين مصرف به آنها اضافه مي شود.

کساني که فعاليت بدني را تعطيل مي کنند

چرا با اينکه در رمضان روزه مي گيريم چاق مي شويم؟ چون معمولا انرژي دريافتي مان بر انرژي مصرفي مان غالب مي شود. درواقع وقتي ميزان فعاليت فيزيکي را در ماه رمضان تا حد ممکن کم مي کنيم و در جهت استراحت و خواب بيشتر عمل مي کنيم؛ ديگر بدن انرژي هميشگي را مصرف نمي کند و از جهت ديگر با خوردن غذاهاي پرکالري سعي مي کند سوخت هميشگي را دريافت کند، درنتيجه همين انرژي هاي اضافه به صورت چربي ذخيره مي شوند و فرد چاق تر مي شود.

علاوه بر اينها تحقيقات انجـام شده نشان مي دهند که ورزش هاي سبک در ماه رمضان به کاهش سموم ذخيره شده در بدن کمک مي کنند تا چربي هاي بدن روز به روز بيشتر نشوند.

بدخورها بيشتر از پرخورها در معرض خطرند

در حال حاضر بدخوري شايع تر از پرخوري است. استفاده زياد از مواد چاق کننده و مضر چون زولبيا و باميه و انواع شيريني ها ازجمله مصاديق بدخوري است و افراد تصور مي کنند چون در طول روز هيچ چيز نمي خورند، مجاز هستند از اين خوراکي ها مصرف کنند.هنگام افطار با توجه به خالي ماندن معده براي مدت نسبتا طولاني، نبايد به صورت ناگهاني به خوردن غذاهاي سنگين و شام مفصل اقدام کرد، بلکه به جاي آن بهتر است روزه داران با مقداري نان و پنير و سبزي افطار کنند تا ولع گرسنگي آنها برطرف شود و دو ساعت بعد شام بخورند. البته اين توصيه بيشتر براي افراد بالغ است و نوجوانان در سن رشد مي توانند بلافاصله يک وعده غذايي کامل بخورند.

کساني که تا نيمه شب پرخوري را کنار نمي گذارند

معمولا بعد از يک روز طولاني روزه داري فرد کمي نسبت به غذا حريص مي شود و احساس مي کند در آن فرصت کوتاه افطار تا سحر بايد تا حد ممکن معده را از مواد غذايي انباشته کند، اگر شما هم جزو اين دسته افراد هستيد توصيه مي کنيم با برنامه ريزي بعد از افطار کمي خودتان را مشغول کنيد تا خوردن را کنار بگذاريد مثلا شرکت در مجالس و مراسمي که در شب هاي ماه مبـارک رمضان برگذار مي شود فرصت خوبي را براي پرهيز از پرخوري در طول شب فراهم مي آورد. يادتان باشد انرژي ذخيره شده ناشـي از پرخوري آخر شب باعث کاهش ميزان متابوليسم و سوخت و ساز بدن مي شود زيرا فرد بلافاصله بعد از خوردن به رختخواب مي رود و فرصتـي براي انجام فعاليت و سوخت و ساز بدن باقي نمي ماند و اين نه تنها احتمال چاقي را افزايش مي دهد بلکه شخص روزه دار فردايي آکنده از خستگي و بي حالي را تجربه خواهد کرد.

کساني که کنترلي بر کالري ندارند

هستند کساني که اصرار دارند براي افطار بايد انرژي بخش ترين غذاها را مصرف کنند بنابراين بيشترغذاهايي که براي اين وعده تهيه مي کنند سرشار از کالري هستند، اگر مي خواهيد دراين ماه چاق نشويد، بايد حواس تان باشد که از خوردن غذاهاي پرکالري پرهيز و روي وعده هاي غذايي سالم تمرکز کنيد، يادتان نرود پرخوري و غذاهاي چرب در هنگام افطار سلامت روزه داران رابه خطر مي اندازد. در گذشته روزه داران براي افطاري خــود از آب و خرما استفاده مي کردند ولي اين روزها افراد مستقيما سراغ وعده هاي غذايي سنگين مي روند.

از طرف ديگر در گذشتـه مي گفتند روزه باعث استراحت بدن مي شود و اين امکان را به وجود مي آورد که سم ها و ناخالصي هاي ناشي ازغذاهاي پـردازش شده از بين بروند. شما هم اگر استعداد چاقي داريد، بايد به اين جنبه توجه کنيد پس غذاهاي چرب و پرکالري را کنار بگذاريد و از غذاهاي سبک استفاده کنيد تا سم هاي بدن برطرف شوند و به کاهش وزن مطلوب دست يابيد.

کساني که ولع شيريني خوردن پيدا مي کنند

اين روزها سفره هاي سحري و افطار افراد پر از انواع غذاهاي چرب و شيرين مانند حلوا، کاچي، خرما، شله زرد، شيربرنج چرب و شيرين و بالاخره زولبيا و باميه است تا به نوعي ضعف روزه داري را کم کند، اما يادتان باشد در ماه رمضان دليل ضعف، کم خوردن نيست بلکه بيشتر کم آبي است که موجب ضعف مي شود. امسال ماه رمضان با روزهاي بلند تابستان همزمان شده و طبيعي است که اگر در فاصله افطار تا سحر به اندازه کافي آب يا ساير مايعات نوشيده نشود، بدن دچار کم آبي مي شود و ضعف مي کنيد؛ حال اگر گمان کنيد که اين ضعف به علت پايين آمدن قند خون است و بايد با خوردن شيريني جات آن را جبران کنيد، سخت در اشتباهيد. ناگفته نماند که يک عدد زولبياي 100 گرمي 450 کالري و صدگرم باقلوا 550 کالري دارد.

مجموع کالري صد گرم از اين دو شيريني معادل 1000 کاري مي شود و اگر 1000 را تقسيم بر 7/7 کنيم 130 گرم دنبه در هر روز توليد مي شود و اگر 30 روز ماه مبارک را در نظر بگيريم، مجموع افزايش وزن روزه دار در ماه مبارک رمضان براي خوردن اين شيريني نزديک به چهار کيلوگرم خواهد بود و اين حقيقتي است که عملا آن را در روزه داران در پايان ماه رمضان مي بينيم. بهترين ماده قندي براي مصرف در ماه رمضان خرماست که هيچ عوارضي ندارد و باعث بالا رفتن قند خون نمي شود، به علاوه مقدار زيادي از ويتامين هاي بدن را نيز تأمين مي کند.

کساني که سحري نمي خورند

جالب است بدانيد روزه داراني که از افطار تا افطار غذا مي خورند چاق تر از افرادي مي شوند که افطار، سحري و يک وعده نيمه شب مي خورند و در اين ميان حذف وعده غذايي سحري از همه آسيب رسان تر است. اين تصور که وعده غذايي شام مي تواند جايگزين وعده سحري شود بسيار اشتباه است زيرا فرد در طول روز دچار افت قند خون مي شود و تمايلش به مصرف غذاهاي شيرين و پرکالري زياد مي شود، درواقع سلول هاي عصبي از کربوهيدرات ها انرژي مي گيرند و با حذف سحري فرد براي خوردن مواد پرکالري حريص شده و در افطار پرخوري مي کند و همين زمينه ساز افزايش وزن مي شود.

به علاوه مصرف زياد مواد غذايي چرب هنگام افطار موجب بي اشتهايي هنگام سحر مي شود، چون هضم چربي ها در بدن نيازمند زمان طولاني تري است. خوردن خوراکي ها و مواد غذايي تا دير وقت و به تاخير انداختن زمان خواب، موجب بي اشتهايي و بي حوصلگي هنگام سحر مي شود، بنابراين اگر وعده افطار به صورت مناسب مصرف شود، مشکلي براي وعده سحر ايجاد نخواهد شد.

کساني که کمتر از سه وعده غذا مي خورند

اگر بخواهيد بدني متناسب داشته باشيد، بايد به طور نرمال وعده هاي غذايي روزانه خود را به پنج بخش تقسيم کنيد حال در ماه رمضان امکان پنج وعده خوردن وجود ندارد اما مي توانيد سه وعده براي خود در نظر بگيريد، اما چرا بيشتر بودن تعداد وعده هاي غذايي به لاغر شدن کمک مي کند؟اگر فرض کنيم سهميه روزانه غذاي يک شخص 2000 کالري است شخصي که مي خواهد چاق شود، بايد اين مقدار را در يک وعده بخورد تا بدن او يک بار براي هضم غذا انرژي صرف کند برعکس، افرادي که مي خواهند لاغر شوند، بهتر است که 2000 کالري را در پنج نوبت(400 کالري) بخورند، زيرا در اين حالت بدن او پنج بار براي هضم غذا انرژي مصرف مي کند و زودتر لاغر مي شود. از طرف ديگر هنگام خوردن، متابوليسم پايه بدن افزايش مي يابد و اين امر منجر به کاهش سريع تر وزن مي شود (ناگفته نماند که اين موضوع فقط در حالت ثابت ماندن مقدار غذاي دريافتي در هر دو حالت صدق مي کند).

دکتر پاول فابري و همکارانش در شهر پراگ تحقيقي انجام دادند که طي آن، افرادي را به شش دسته تقسيم کردند تا با پذيرايي يک تا شش وعده از آنان با رژيم مساوي از نظر کالري و نوع غذا به اثرات احتمالي کم و زياد شدن وعده غذايي انسان پي ببرند. نتيجه مطالعه نشان داد در گروه هايي که در روز سه وعده يا کمتر غذا مي خوردند وزن و چربي بدن بيشتر از کساني بود که در شبانه روز پنج يا شش وعده غذا مي خوردند. همچنين مشاهده شد، در گروهي که تعداد نوبت هاي غذايي آنها کمتر بود، ميزان کلسترول بيشتر بود

نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
1

سایر مقاله های ارسالی:
9 آبان 1395 انديشه زندگي در حکم سلف سرويس است
2 آذر 1394 اجتماعي نوزادان معتاد در مجلس؛ روزانه چند معتاد در کشور متولد مي شود؟
2 آذر 1394 اجتماعي از دختران فراري و زنان در معرض خشونت تا کارتن خوابي با رنگ و بوي زنانه !
2 آذر 1394 اجتماعي معاون رئيس جمهور در امور زنان بيان کرد / حمايت از زنان براي استفاده از ظرفيت شرکت‌هاي دانش بنيان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از زهرا شجاعي/حوزه مردانه سياست و نقش زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از هادي خانيکي/نسبت نابرابر مهارت‌ها و جايگاه زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از شهيندخت مولاوردي /دولت اعتدال و اميد زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از ابوالفضل شکوري/زنان مديراني معتدل تر از مردان
2 آذر 1394 اجتماعي انتقادات و پيشنهادات دکتر ناصر مهدوي/گفتمان اعتدال؛ از ارسطو تا روحاني
2 آذر 1394 اجتماعي روايت جلودارزاده از دومين نمايشگاه نقش آفريني زنان در توسعه پايدار/نقش زن ايراني در خروج از رکود پررنگ مي‌شود
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از دکتر مرتضي دهقان‌نژاد/زنان متنفذ دربار صفوي
2 آذر 1394 اجتماعي احمدپورنجاتي در دومين همايش ملي اعتدال/جاي خالي تفاهم مفهومي واژه اعتدال در بخش انديشه‌ورز جامعه
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از سعيد معيدفر، جامعه شناس/تحقق مطالبات زنان در گرو به کارگيري اهرم‌هاي فشار
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از علي محمد حاضري/مشارکت سياسي بانوان مطالبه‌اي زودرس
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از غلامرضا انصاري/حذف زنان از عرصه مديريت، محصول توسعه نيافتگي
15 مهر 1393 اجتماعي چرخه خواب چيست و چقدر خواب کافي است؟
14 مهر 1393 خواندني ها خوشبختي چه رنگيه؟
13 مهر 1393 خواندني ها شکم چاق بيمارتان مي کند
12 مهر 1393 اقتصادي اشتباهاتي که جهان را درگير بحران کرد
9 مهر 1393 مديريت 10 مهارت ارتباطي که بايد کسب کنيم
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.