صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

داعش، طالبان را هم روسفيد کرد!
نویسنده: مقاله دريافتي
مترجم:
ارسال کننده: انتخاب سردبير
7 تير 1393


گروه تروريستي داعش در مدتي کوتاه کنترل شهرهاي عراق را به دست گرفت، آنها از کجا پيدايشان شد و به چه هدفي آمدند و رفتند؟

دولت اسلامي عراق و شام. کافي است حروف اول اين عبارت طولاني را کنار هم بگذاريد تا به خبرسازترين واژه اين روزها برسيد. «داعش» گروهکي تروريستي که روزهاي اول فقط اخبارشان از سوريه به بيرون درز مي کرد، حالا از مرزهاي سوريه گذشته اند و به سرزمين عراق رسيده اند. به دنبال خيال خامي که در سر دارند. پياده کردن اصول اسلامي و راه اهداختن حکومتي که در شام و عراق بتواند اسلام را آنطور که آنها مي خواهند اجرا کند.

داعش که اين روزها فضاي مجازي پر از تصاوير جنايت هاي آنهاست، اوايل فقط سوريه را نشانه رفته بود. درگيري هاي مخالفان دولت بشار اسد کاري کرد تا داعشي ها خيلي زود به نان و نوا رسيدند و توانستند خودشان را به عنوان يکي از مخالفان اصلي معرفي کنند اما بعد که ديگر در سوريه جايي نداشتند، راهي عراق شدند؛ انبار را گرفتند و بعد سراغ موصل رفتند. بعد هم سامرا و باقي شهرها. هر چند که خيلي زود بساط شان برچيده شد و با فتواي علما مردم با شمشير و قمه و تفنگ آنها را تار و مار کردند اما هنوز اين سوال پابرجاست که داعش يا به قول خودشان دولت اسلامي عراق و شام چطور توانست در مدتي کوتاه اينقدر اسم و رسم در کند و اينطور در سوريه و عراق فضاي وحشت بسازد؟

با اينکه اسم داعش تازگي سر زبان افتاده اما اين گروه تروريستي آنقدرها هم که فکرش را مي کنند تازه پا نيست. ريشه داعش به نيمه دوم دهه 90 ميلادي برمي گردد. آن زمان يعني در سال 1995 ميلادي ابومصعب زرقاوي در صفوف نيروهاي جهادي افغانستان حضور داشت و با نيروهاي آمريکايي در اين کشور مبارزه مي کرد. او در افغانستان گروه التوحيد و جهاد را تشکيل داده بود و کلي براي خودش بروبيا داشت.

ابو مصعب زرقاوي که از اتباع اردن محسوب مي شد بعد از اشغال عراق به دست نيروهاي آمريکايي به اين کشور سفر کرد و با چند نفر از همکاران خودش در سال 2004 رسما با اسامه بن لادن رهبر القاعده بيعت کرد.

آنها «جماعه توحيد و جهاد» را تشکيل دادند و بيعت اين گروه با «اسامه بن لادن» يکدفعه آنها را به مهمترين شاخه القاعده در عراق تبديل کرد. از اينجا تازه ماجرا شروع شد. اين گروه با عمليات انتحاري در عراق به يکي از قدرتمندرين گروه هاي تروريستي در اين کشور تبديل شده بود.

عمليات هاي تروريستي آنها به بهانه مقابله با نظامي هاي آمريکايي همچنان ادامه داشت تا اينکه زرقاوي همان سال کشته شد و اوضاع به دست «ابوحمزه المهاجر» رسيد. در پايان همان سال اتفاق ديگري هم افتاد. گروه «دولت اسلامي عراق» به رياست «ابوعمر البغدادي» تشکيل شد. تشکيل دولت اسلامي عراق در 15 اکتبر 2006 در پي نشست چندين گروه مسلح اعلام شد. آنها در چارچوب معاهده موسوم به «حلف المطيبين»، ابوعمر البغدادي را به عنوان سرکرده اين گروه جديد انتخاب کردند. اين گروه از زمان تشکيل، حملات تروريستي بسياري را در عراق برعهده گرفته و در کنار جماعت توحيد کلي عمليات تروريستي انجام داده بود.

حمله به بانک مرکزي، وزارت دادگستري، يورش به زندان هاي ابوغريب و الحوت و ... ابوعمر؛ همينطور داشت جولان مي داد تا اينکه در سال 2010 ميلادي نظاميان آمريکايي و عراقي محلي را هدف قرار دادند که ابوعمر البغدادي و ابوحمزه المهاجر در آن حضور داشتند.

بعد از درگيري هاي شديد دو سرکرده تروريست ها از بين رفتند و تصوير اجساد آنها در رسانه ها منتشر شد. يک هفته بعد اين گروه تروريستي در بيانيه اي هلاکت البغدادي و المهاجر را رسما اعلام کرد و ابوبکر بغدادي به جاي آنها به فرماندهي رسيد. بعد هم که ماجراي سوريه پيش آمد و گروه هاي تروريستي کوچک و بزرگ سر از تخم درآوردند.

در اواخر سال 2011، يکي از گروه هاي تروريستي موسوم به جبهه النصره به سرکردگي ابومحمد الجولاني اعلام موجوديت کرد و طولي نکشيد که توانمندي اين گروه تروريستي با توجه به حمايت هاي گسترده برخي کشورهاي منطقه اي آنقدر زياد شد که توي چند ماه به يکي از مهمترين و قدرتمندترين گروه هاي مسلح در سوريه تبديل شد. بعد هم آن ائتلاف بزرگ پيش آمد. سال 2013 بود که شبکه شيوخ الاسلام بيانيه اي منتسب به ابوبکر البغدادي پخش کرد که در آن اعلام شد جبهه النصره امتداد دولت اسلامي عراق است.

اينطوري بود که «گروه دولت اسلامي عراق و شام» با ادغام جبهه النصره و دولت اسلامي عراق تشکيل شد و شروع به انجام فعاليت هاي تروريستي کرد؛ آن هم به بهانه تشکيل کشوري به وسعت شام قديم، از سوريه و عراق گرفته تا فلسطين و اردن و لبنان.

بن لادن برود لنگ بيندازد

خيلي دوست دارد جا پاي بن لادن بگذارد؛ در حالي که جسارت سرکرده نيروهاي القاعده را در ماجراجويي هاي نظامي هيچ وقت نداشته. او آنقدر در فرماندهي اش محتاط است که حتي موقع سخنراني براي نيروهايش هم نقاب مي زند. البته از سخنراني هاي او هيچ نوار و سندي در دست نيست و برخلاف رهبران القاعده مانند بن لادن و ايمن الظواهري هيچ وقت جرأت نداشته مواضع خودش را روي نوارهاي ويدئويي منتشر کند.

از او فقط دو تصوير تا امروز منتشر شده. يکي مردي جوان را نشان مي دهد با ابروهايي پرپشت و چهره اي گرد. در عکس دوم پيرتر است اما همانطور نگاهي سرد و خشک به دوربين دارد. «ابوبکر بغدادي» فرمانده اول نيروهاي داعش مدت هاست که در خفا زندگي مي کند؛ براي اينکه فرمانده پيش از او ابومصعب زرقاوي در سال 2006 هدف حمله هوايي نيروهاي آمريکايي قرار گرفت و کشته شد. همين باعث شده که بغدادي محتاط تر عمل کند و کمتر سروکله اش پيدا شود.

طبق اعلام منابع عربي، بغدادي سال 1971 در سامرا متولد شده و نام اصلي اش «ابراهيم عواد ابراهيم علي بدري سامرايي» است. گويا خانواده اي باسواد و در عين حال مذهبي داشته و خودش هم به نوشته واشنگتن پست، فارغ التحصيل دوره دکتراي علوم اسلامي دانشگاه اسلامي بغداد است.

مي گويند تا سال 2003، يعني تا زمان حمله آمريکا به عراق، بغدادي به کار موعظه مشغول بوده اما بعد از حمله در شرق بغداد گروه «جهادي» مسلح تشکيل داد و از همان هنگام هم در خفا ماند. به نوشته واشنگتن پست، بغدادي سال 2005 توسط نيروهاي آمريکايي در عراق دستگير شد و 4 سال را در اردوگاه بوکا در جنوب عراق در بازداشت بود.

گويا در همان سال هاي زندان با القاعده آشنا مي شود و راهش را به سمت آنها کج مي کند؛ طوري که بعد از آزادي يکدفعه رهبري القاعده عراق را به دست مي گيرد. اين وسط جنگ داخلي عراق براي هر که بد بود براي بغدادي فرصت خوبي شد تا خودش و گروهش بين مردم راهي باز کنند. بعد هم البغدادي با سوءاستفاده از بحراني که در سوريه به وجود آمده بود وارد سوريه شد و مانند باقي گروه هاي مسلح تکفيري مرتبط با شبکه القاعده عليه دولت سوريه اعلان جنگ داد.

از اين به بعد ماجرا آنقدر پيچيده نيست. بغدادي و گروهش در سوريه آنقدر ماندند که دست آخر سال گذشته خبر رسيد گروهي جديد در سوريه و عراق با هم عجين شده اند و مي خواهند دولت اسلامي راه بيندازند؛ دولتي اسلامي در عراق و شام به سرکردگي ابراهيم عواد ابراهيم علي بدري سامرايي معروف به ابوبکر بغدادي؛ مردي که همين الان هر نشاني از او 10 ميليون دلار ارزش دارد.

اين روزها قوانين عجيب داعش نقل هر محفلي است

وقتي طالبان روسفيد شد

يک زماني طالب هاي افغان توي همه دنيا معروف بودند به قوانين عجيب و غريبي که در شهرهاي زير سلطه شان پياده مي کردند. اما اين روزها گروه داعش کار را به جايي رسانده که طالب ها هم جلوي آنها کم آورده اند. آنها به محض اينکه در سوريه به اسم و رسمي رسيدند و از سر بدشانسي مردم توانستند شهر رقه را به دست بگيرند، يک تومار بلندبالا دادند و گفتند براي خودشان قوانين دارند که اگر هر کس خلاف آن را انجام دهد، به شدت با او برخورد مي شود.

در تومار آقايان تروريست بايد و نبايدهاي زيادي بود: «پوشيدن شلوار جين براي زنان حرام است، کشيدن سيگار و قليان ممنوع بوده و در صورت مشاهده دو انگشت سبابه و مياني شخص خاطي قطع خواهد شد و در صورت تکرار حکم شخص خاطي به اعدام افزايش مي يابد.

کليه آرايشگاه هاي مردانه تعطيل شوند و در صورتي که کسي موي خودش را کوتاه کند، اعدام خواهد شد. نمايش لباس هاي زنانه در ويترين مغازه ها ممنوع است و مردان نمي توانند در مغازه هاي فروش لباس زنانه کار کنند، تبليغات و نصب تابلو براي آرايشگاه زنانه حرام و ممنوع است، مراجعه زنان به دکتر زنان و زايمان به قصد مداوا ممنوع است و با فرد خاطي برخورد خواهد شد، شانه کردن موي سر و قرار دادن هر چيز اضافه روي سر براي مردان ممنوع بوده و خاطي محکوم به 70 ضربه شلاق خواهد شد. مرداني که کمرشان باريک است اجازه پوشيدن شلوار جين را ندارند و نشستن زنان بر روي صندلي حرام است.»

البته قانون هاي عجيب و غريب آنها تمامي ندارد. مثلا آنها بچه هاي شهر سراقب در ادلب سوريه را مجبور کرده اند که با پوشش عجيبي به مدرسه بروند. دخترها با دستکش و نقاب تيره کلفت و حجابي خاص و پسرها با لباس بلند پاکستاني و عرق چين. همين چند وقت پيش هم که به موصل دست پيدا کرده بودند، با بلندگو به مردم گفته بودند اسم داعش را به زبان نياورند، وگرنه 80 ضربه شلاق مي خورند. گويا تروريست هاي داعش از مخففي که براي اسمشان ساخته اند خيلي بدشان مي آيد و دوست دارند آنها را به همان اسم بلند «دولت اسلامي عراق و شام» صدا کنند!

گرفتن موصل براي داعش به راحتي آب خوردن بود، البته نه به زور توپ و تفنگ خودشان؛ آنها به کمک نيروهاي حزب بعث و افسراني که زماني در حکومت صدام خدمت کرده بودند توانستند اطلاعاتي از موصل به دست بياورند و به دل اين شهر بزنند. رابطه بعثي ها با داعش آنقدر خوب است که تازگي ها رغد دختر صدام حسين پيغام داده به زودي با سران داعش ملاقات و از آنها قدرداني مي کند!

همزمان با شروع جام جهاني فوتبال، داعش هم در بغداد اعلام «جام جنگ» کرده. آنها تصويري شبيه به يک کاپ که در حال انفجار است و در کنار آن عبارت «War Cup 1435 in Baghdad soon» به معناي «جام جنگ 1435 به زودي در بغداد» نوشته شده را در شبکه هاي اجتماعي منتشر کردند.

اين غول بي شاخ و دم، ابوعبدالرحمن العراقي معروف به جلاد داعش است که مدت هاست ديگر نقاب به صورت نمي زند و با سر و صورت باز تصوير جنايت هايش را در اينترنت مي گذارد. اين غولتشن که براي آوردن جنازه اش 50 هزار دلار جايزه گذاشته اند، مسئول سر بريدن در گروه داعش است.

همه شاخه هاي تروريستي

چشم بادامي قفقازي با لهجه عربي

چند سالي هست که تروريست ها در عراق و سوريه جا خوش کرده اند. اول به بهانه سرنگوني دولت سوريه و بعد هم به هواي استقرار يک دولت اسلامي بزرگ. گروه هاي بزرگ و کوچکي که اين روزها نام دو سه گروهشان بيشتر سر زبان ها افتاده است. با وجود اينکه فرماندهان اين گروه ها ريخت و قيافه اي شبيه سلفي ها براي خودشان ساخته اند اما با اينحال رنگ پوست و لهجه عجيب و غريبشان نشان مي دهد که مال ديار ديگري غير از سرزمين هاي عربي هستند.

تروريست هاي سوري و عراقي از چچن آمده اند. به اسم فرمانده هاي مهمترين گروه هاي تروريستي دست پروده چچني ها دقت کنيد. عمر الشيشاني، محمد الشيشاني و ... الشيشاني همان چچني خودمان است که به زبان عربي اينطور تلفظ مي شود.

جيش المهاجرين و الانصار

صلاح الدين الشيشاني

در ماه مارس 2013 ارتش مهاجرين و انصار به فرماندهي عمر الشيشاني اعلام موجوديت کرد. با اين هدف که از چچن به سوريه رفته اند تا اعتقاداتشان را گسترش دهند. مهاجرين هم چچني هايي هستند که به سوريه رفتند و انصار هم آنهايي هستند که توي سوريه گرفتار اباطيل شان شدند. بعدها ميانشان اختلاف افتاد و فرمانده اصلي طرفدارانش را برداشت و براي خودش گروهي ديگر درست کرد. از اين گروه دو انشعاب تا امروز بيرون آمده.

دولت اسلامي شام و عراق

عمر الشيشاني

مهمترين عنصر چچني قضيه تروريست هاي سوريه فرمانده اين گروه شد. اصلا همين عمر الشيشاني بود که اين جماعت افراطي را دور خودش جمع کرد و راهي سوريه شد. اول هم به اسم جبهه مهاجرين و انصار اما بعد راه خودش را گرفت. استاد که سوداي حکومت اسلامي در سرزمين هاي شام و عراق داشت، بعد از انشعاب از جبهه مهاجرين به عراق رفت و اين روزها دارد بدجوري توي شهرهاي اين کشور براي خودش جولان مي دهد. او قسم خورده ابوبکر بغدادي است و بدون امر و نهي او آب هم نمي خورد.

جبهه النصره

سيف الدين الشيشاني

يک زماني با داعشي ها مثل يک روح بودند در دو بدن اما مدت هاست ديگر کارشان به جايي رسيده که چشم ديدن همديگر را ندارند. سيف الدين چچني زماني تحت فرماندهي و سلطه عمر چچني بود تا اينکه يک روز عمر چچني را به اختلاس و شوراندن نيروهاي محلي عليه قفقازي ها متهم کرد و به همين دليل از او جدا شد. بعد هم راه خودش را رفت و با مجموعه زير دستش در سپتامبر 2013 گروهي به نام «جندالخلافه» را راه انداخت که اين روزها مهمترين شاخه جبهه النصره سوريه است. مي گويند در حمله حلب کشته شده اما کسي هيچ وقت نه مردنش را تکذيب کرده و نه بودنش را تاييد!

سربازان شام

مسلم ابو وليد الشيشاني

يکي از گروه هاي درگير در جنگ داخلي سوريه است که مانند همه گروه هاي ديگر ايدئولوژي سلفي هاي جهادي را دارد. با اينکه بيشتر جنگجويان اين گروه را لبناني هاي تندرو تشکيل مي دهند اما اساس آن را چچني ها گذاشته اند. آنها مستقل هستند و براي کارهايشان از هيچ گروهي خط نمي گيرند.

چرا داعش توانست شهر موصل را به سرعت تسخير کند

آنها حرف زياد مي زنند

درست در روزهاي پرالتهاب شروع جام جهاني در نيمکره شمالي زمين، عده اي در خاورميانه روزشان را با اخباري با جنسي ديگر شروع کردند. «موصل سقوط کرد ... داعش به سمت سامرا خيز برداشت ... اگر داعش به کربلا برسد چه؟ ...» اخباري که هر لحظه از عراق منتشر مي شد، خبرهاي ناخوشايندي بود. تروريست ها داشتند مانند مور و ملخ منتشر مي شدند و شهرهاي مختلف عراق را يکي بعد از ديگري مي گرفتند.

داستان وقتي بيخ پيدا کرد که خبر رسيد فرودگاه موصل سقوط کرد و شهر کامل مال تروريست ها شد. بعد هم باقي داستان ترس از رسيدن داعش به بغداد و ادامه جنايت هاي زامبي وار آنها! شايعه پشت شايعه و حرف پشت حرف. مردم به شنيده ها بيشتر تکيه داشتند تا به اخباري که رسانه هاي عراقي از اوضاع نسبتا ثابت کشور بروز مي دادند.

مردم عراق از دست داعش فرار مي کردند و مردم باقي کشورهاي دنيا به اين فکر بودند که چطور گروهکي حداکثر چند هزار نفري توانسته از پس ارتش عراق بربيايد. موصل که شهر کوچکي نبود پس چطور داعش به اين راحتي آن را تصرف کرد؟!

ماجراي تصرف موصل که بعد از بغداد مهمترين شهر عراق محسوب مي شود، آنقدرها هم پيچيده نبود. اينطور که مي گويند از حدود يک هفته قبل از حمله داعش، آنها که از مدت ها قبل براي عراق نقشه کشيده بودند، به دسته هاي کوچکي تقسيم شدند و به دل شهر رفتند. يک عده خانه کرايه کردند و مثل آدم هاي معمولي شهروند موصل شدند و يک عده شان هم به عنوان مسافر توي هتل ها و مسافرخانه ها ماندند. دولت عراق هم بي خبر از همه فقط مي دانست که چند نفر از نيروهاي داعش توي موصل دارند پرسه مي زنند. آنها هيچ وقت فکر نمي کردند از اين پرسه زدن ها هم چيزي نصيب آنها شود. غافل از اينکه کار از چند نفر پرسه زن کوچه و خيابان به يک ارتش چند هزار نفري رسيد. يک جمعيت مهاجر نسبتا زياد که از مدت ها قبل با شايعه پراکني ترس توي دل مردم انداختند.

اين افراد داعش با ظاهري ناشناس به دل جمعيت مي رفتند و مردم را از داعش مي ترساندند. اينطوري بود که وقتي شب حمله رسيد و آنها به قلب موصل زدند، مردم از ترس جنايت هاي آنها ديگر به فکر تعداد نيرو و تجهيزات آنها نبودند. مردم فقط پاي فرار مي خواستند.

شايعه پشت شايعه شروع شد. اينکه موصل دارد با خاک يکسان مي شود و يک قتل عام بزرگ دارد اتفاق مي افتد و هزار و يک حرف و حديث ديگر. شايعه آنقدر رواج داشت که حتي نظامي هاي عراقي هم باورشان شد داعشي ها کاره اي هستند. آنها وادادند و داعش هر کاري کرد. راديو و تلويزيون را گرفت، فرودگاه را راحت به دست آورد و حتي به پايگاه هاي نظامي رسيد.

به اين ترتيب داعش توانست فقط با يک شايعه پراکني محض تا دو سه روزي اختيار بعضي شهرهاي عراق را به دست آورد. دو سه روزي که براي مردم عراق و شهرهايي که به دست آنها افتاد پر از التهاب و اضطراب بود. عراق در مدت احاطه داعش روزهاي سختي را گذراند، به خصوص شهرهايي که داعشي ها را به چشم ديدند و از نزديک جنايت هاي آنها را مشاهده کردند.

قبل از اينکه توييتر کل اکانت هايي که گروه داعش در اختيار داشت را ببندد، آنها هر روز با يک پست جنجالي توي دل مردم منطقه را خالي مي کردند. اين اواخر براي خودشان توهم زده بودند و يک نقشه خيالي توييت کرده بودند. با اين توضيح که طبق نقشه اي که رسم کرده اند مي خواهند نه فقط سوريه و عراق را به تسلط خودشان دربياورند بلکه براي کشورهاي ديگر هم خواب هايي ديده اند.

در نقشه اي که آنها از آينده داده بودند قرار بود داعش؛ لبنان، فلسطين اشغالي، اردن و حتي کويت را هم بگيرد اما حقيقت اين است که آنها تا امروز فقط توانسته اند در بخش هايي از سوريه و عراق زد و خوردهايي داشته باشند. همه مناطقي که داعش تا امروز براي مدتي به آنها تسلط داشته در اين تصوير مشخص شده. شهرهاي حلب و رقه و ... از سوريه و موصل و کرکوک و تکريت در عراق.

استان کرکوک که پر از چاه هاي نفت بزرگ و کوچک است تا دو سه روزي توي دست داعش بود. البته آنها به راحتي شهرهاي ديگر سراغ کرکوک نرفتند. آنها براي گرفتن اين شهر تنها آزادراه ارتباطي بين بغداد و کرکوک را بستند. اينطوري ديگر دولت مرکزي نمي توانست به اين راحتي ها به سراغشان بيايد. وضعيت در شهرهاي ديگر استان هم به اين روال بود. حويجه، داقوق و دبز تا مرز سقوط رفتند و برگشتند.

دو استان نينوا و صلاح الدين که 18 تا 20 درصد جمعيت عراق را تشکيل مي دهند، هميشه با دولت نوري مالکي اختلاف زيادي داشتند. آن زمان که صدام حسين بود، اين دو استان به خصوص استان صلاح الدين خيلي مورد حمايت آقاي ديکتاتور بود. هم شهر تکريت زادگاه صدام در صلاح الدين قرار دارد و هم سامرا.

با اين اوصاف دست يافتن به اين استان عراق که به افتخار صلاح الدين ايوبي رهبر مسلمانان کردتبار قرن دوازدهم به اين اسم نامگذاري شده، براي داعش اهميت زيادي داشت. آنها به محض اينکه به صلاح الدين رسيدند، استاندار را دزديدند و بعد تلويزيون رسمي اين منطقه را اشغال کردند. چاه هاي نفت بيجي هم براي مدتي کوتاه به دست آنها افتاد. آنها به سمت سامرا به هدف خراب کردن بارگاه امامين معصومين (ع) خيز برداشته بودند که فتواي آيت الله سيستاني کارشان را ساخت.

نيروهاي داعش کلي براي گرفتن سامرا تلاش کردند اما وقتي ديدند هر چه مي زنند، به در بسته مي خورد، راهشان را کج کردند و بي هوا راهي موصل شدند. دومين شهر بزرگ عراق در استان نينوا که خيلي زود به دست نيروهاي داعش افتاد. شبه نظامي ها به سرعت اوضاع شهر را به دست گرفتند. در چشم به هم زدني کنترل فرودگاه موصل، استانداري و بخش زيادي از شهر به دست آنها افتاد. خيلي ها همان روز اول آواره جاده ها شدند براي اينکه داعش در موصل دست به هر جنايتي زد. هر چند خيلي زود از موصل فراري داده شد و به شهرهاي دور و بر رفت. موصل کلي چاه نفت با ارزش دارد که اگر هر کدام شان به دست داعش بيفتد، مي تواند اوضاع داعشي ها را زير و رو کند.

استان الانبار عراق با اکثريت ساکنان سني در جنوب غربي عراق تنها استاني است که با کشورهاي سوريه، اردن و عربستان سعودي مرز مشترک دارد. موقعيت خاص اين استان يک طرف و تحرک خاص مردم اين منطقه در اين چند سالي که از رفتن صدام حسين مي گذرد، زمينه حضور تروريست ها را فراهم کرده. الانبار اولين منطقه عراق بود که بعد از صدام حسين عليه نيروهاي خارجي دست به شورش زد و خيلي زود به پايگاه اصلي فعاليت هاي تروريستي تبديل شد؛ به خصوص اينکه به بغداد نزديک بود و مي شد خيلي راحت به پايتخت دست پيدا کرد.

استان الانبار به خصوص دو شهر فلوجه و الرمادي توي اين يکي دو سال گذشته مرکز تجمع گروه داعش بوده اند. البته چند وقت پيش نوري مالکي با يک لشکر حسابي از خجالت شان درآمد و کل منطقه را پاکسازي کرد. گويا همين پاکسازي باعث شد تا داعشي ها سر از مناطق ديگر عراق دربياورند و امروز براي همه دردسرساز بشوند.

با اينکه مي گويند روي هم رفته بيشتر از 5 هزار نفر در عراق نيستند اما معلوم نيست چطور سوداي رسيدن به بغداد در سر داشتند. بعد از رسيدن به تکريت و کرکوک رو به سوي پايتخت داشتند که همان اول کارشان يکسره شد. البته با کلي هول و ولا که به جان ارتش عراق افتاده بود.

فکرش را بکنيد يک گروه چند هزار نفري کاري کرد که 3 ميليون نفر از مردم عراق براي حفاظت از بغداد بسيج شده بودند. شايعه هم زياد بود. هر لحظه خبرهاي عجيبي از عراق مي رسيد. اينکه فرودگاه بغداد سقوط کرده و پايتخت دارد به دست شورشيان داعش مي رسد. همه سفارتخانه ها تعطيل شدند و اداره ها ديگر هيچ کاري انجام نمي دادند. حتي نوري مالکي مجبور شد به آمريکايي ها رو بيندازد و از آنها بخواهد براي بغداد کاري کنند اما تا آمريکا بخواهد جوابي بدهد، داعش با نيروهاي مردمي دستش از بغداد کوتاه شد.

داعش از کجا خرجش را درمي آورد؟

پول زور وده!

از وقتي پايشان به موصل رسيد، سواي جنايت هاي بزرگي که انجام دادند و با انتشار تصاوير آن شهره خاص و عام توي دنيا شدند، يک لقب تازه هم گرفتند. «پولدارترين گروه تروريستي دنيا». داعش همان روز اول که کنترل موصل را به دست گرفت، يکراست سراغ خزانه استان نينوا رفت و با باز کردن گاوصندوق بزرگ بانک مرکزي اين منطقه، مبلغي حدود 490 ميليون دلار به جيب زد. با اين پول مي شود تا يک سال به 60 هزار نيروي شبه نظامي ماهيانه 600 دلار حقوق داد.

البته اين همه پول جماعت افراطي نيست. آنها قبل از اينکه به بانک موصل برسند هم مال و منال زيادي داشتند که بيشترش را از راه غارت به دست آورده بودند. در واقع بزرگترين منبع مالي آنها غارت و باج گيري است. گاردين انگلستان طبق سندي که به دست آورده مي گويد دارايي هاي داعش قبل از رسيدن به بانک موصل 875 ميليون دلار بوده. روزنامه تايمز هم چند وقت پيش نوشته بود که داعش از راه قاچاق آدم هاي مطرح گروه هاي تروريستي دنيا و آدم دزدي و باج گرفتن مخارجش را تامين مي کند.

اين وسط از کمک حاميان مالي هم نبايد صرف نظر کرد. اين روزها اسنادي به دست آمده که نشان مي دهد يکي از آدم معروف هاي موصل ماهي 600 هزار پوند به حساب داعش مي ريخته. در ماه آوريل گذشته هم مقامات عراقي فردي به نام محمد محمود عمرالدليمي را گرفتند. گويا اين آقا يکي از بزرگترين حاميان داعش در عراق بوده و از سر دوستي ماهي 4 ميليون دلار به آنها کمک مي کرده.

گذشته از اينها داعش در زمان قدرتنمايي در سوريه تا مدت ها به چاه هاي نفت سوري دسترسي داشت و از راه فروش نفت نان مي خورد. احمد الچلبي رئيس کنگره ملي عراق يکي دو ماه پيش اعلام کرد که داعش با سيطره بر چاه هاي نفت اموال مورد نياز خودش را تامين مي کند، به طوري که از فروش نفت سوريه تا امروز 50 ميليون دلار درآمد کاسب بوده، البته اين افراطي هاي سلفي آنقدر گشنه گدا هستند که با همه مال و منالشان اعلام کرده اند براي استقرار امارت شان تا قبل از ماه رمضان از غارت کاسه و بشقاب هاي مردم شهرها هم دست نمي کشند!

داعش چقدر نيرو و تجهيزات نظامي در اختيار دارد؟

جنگ با مسلسل هاي آمريکايي

کل نيروهاي داعش در سوريه به زحمت به 7 هزار نفر مي رسد و توي عراق هم از 3 هزار نفر تا 5 هزار نفر آمار داده اند. البته آمارهاي غيررسمي از جمعيت 17 هزار نفري شان هم صحبت مي کنند. با اينحال اين جماعت جنايتکار با تجهيزات نظامي پيشرفته اي که در اختيار دارد، توانسته تا اينجاي کار براي مدت کوتاهي هم که شده جلوي ارتش سوريه و عراق ايستادگي کند.

تا قبل از درگيري هاي اخير دولت هاي عراق و سوريه مي دانستند که داعش را کشورهاي عربي حوزه خليج فارس شير مي کنند و جلو مي اندازند. به خصوص وقتي که عراقي ها پايگاه هاي آنها را در الانبار زدند و صداي عربستان درآمد اما مسئله کمک هاي مالي و نظامي عرب ها به داعش تازه زماني برملا شد که آنها توي اين درگيري هاي اخير مجبور شدند بعضي از پايگاه هاي خودشان را ول کنند.

در بازرسي از پايگاه هاي نظامي داعش کلي سلاح جنگي به دست آمده که نشان کشورهاي عربي از جمله امارات عربي متحده، قطر و عربستان را دارد، ضمن اينکه تجهيزات نظامي داعشي ها کلا ساخته و پرداخته آمريکايي هاست.

روزنامه گاردين اولين بار به اين نکته اشاره کرده که چرا نيروهاي داعش حتي لباس هاي فرم نظامي هاي آمريکا را به تن دارند. اينطور که گاردين مي گويد آنها حتي مانند نظامي هاي آمريکايي مستقر در عراق تجهيزات نظامي مخصوص ديد در شب دارند و امکاناتي که تازگي پنتاگون از آن رونمايي کرده. تفنگ هاي M16، مسلسل هاي M20 و آر پي جي هاي پيشرفته اين روزها توي دست و بال داعشي ها زياد پيدا مي شود، ضمن اينکه آنها کلي تانک و ماشين هاي شاسي بلند با قابليت حمل سلاح دارند که هنوز معلوم نيست از کجا به آنها رسيده اند. البته خيلي هايشان هم از توي غارت به چنگ آمده. مثلا توي همين حمله آخر به شمال عراق آنها بعد از گرفتن يک پايگاه نظامي در صلاح الدين 23 سلاح ضد هوايي به دست آوردند و کلي تفنگ و ماشين سنگين.

در اشغال فرودگاه موصل هم هلي کوپترهاي بلک هاوک و هواپيماهاي باربري نصيبشان شد که قبل از رسيدن نيروهاي عراق سوارشان شدند و از مهلکه فرار کرلدند. حالا کجا از اين امکانات بخواهند استفاده کنند فقط خدا مي داند!


نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
1

سایر مقاله های ارسالی:
9 آبان 1395 انديشه زندگي در حکم سلف سرويس است
2 آذر 1394 اجتماعي نوزادان معتاد در مجلس؛ روزانه چند معتاد در کشور متولد مي شود؟
2 آذر 1394 اجتماعي از دختران فراري و زنان در معرض خشونت تا کارتن خوابي با رنگ و بوي زنانه !
2 آذر 1394 اجتماعي معاون رئيس جمهور در امور زنان بيان کرد / حمايت از زنان براي استفاده از ظرفيت شرکت‌هاي دانش بنيان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از زهرا شجاعي/حوزه مردانه سياست و نقش زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از هادي خانيکي/نسبت نابرابر مهارت‌ها و جايگاه زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از شهيندخت مولاوردي /دولت اعتدال و اميد زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از ابوالفضل شکوري/زنان مديراني معتدل تر از مردان
2 آذر 1394 اجتماعي انتقادات و پيشنهادات دکتر ناصر مهدوي/گفتمان اعتدال؛ از ارسطو تا روحاني
2 آذر 1394 اجتماعي روايت جلودارزاده از دومين نمايشگاه نقش آفريني زنان در توسعه پايدار/نقش زن ايراني در خروج از رکود پررنگ مي‌شود
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از دکتر مرتضي دهقان‌نژاد/زنان متنفذ دربار صفوي
2 آذر 1394 اجتماعي احمدپورنجاتي در دومين همايش ملي اعتدال/جاي خالي تفاهم مفهومي واژه اعتدال در بخش انديشه‌ورز جامعه
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از سعيد معيدفر، جامعه شناس/تحقق مطالبات زنان در گرو به کارگيري اهرم‌هاي فشار
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از علي محمد حاضري/مشارکت سياسي بانوان مطالبه‌اي زودرس
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از غلامرضا انصاري/حذف زنان از عرصه مديريت، محصول توسعه نيافتگي
15 مهر 1393 اجتماعي چرخه خواب چيست و چقدر خواب کافي است؟
14 مهر 1393 خواندني ها خوشبختي چه رنگيه؟
13 مهر 1393 خواندني ها شکم چاق بيمارتان مي کند
12 مهر 1393 اقتصادي اشتباهاتي که جهان را درگير بحران کرد
9 مهر 1393 مديريت 10 مهارت ارتباطي که بايد کسب کنيم
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.