صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

راهي که بهشتي رفت ...
نویسنده: موسي کاظم زاده
مترجم:
ارسال کننده: موسي کاظم زاده
4 تير 1393

درباره شهيد بزرگوار آيت الله دکتر بهشتي هر چه بگوييم کم گفته‌ايم.‌"يك ملت بود براي اين ملت ما " اين جمله معروف امام خميني(ره)، بنيانگذار نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران در وصف سيد شهيدان انقلاب، آيت الله بهشتي است که تمام وجود خويش را وقف اسلام کرد و در اين راه نيز به شهادت رسيد. از اين رو در تاريخ‌ هركشور و ملتي، چهره‌هاي برجسته‌اي وجود دارد كه‌ شناخت‌ اين‌ چهره‌ها براي فهم‌ و درك‌ هويت‌ تاريخي‌ و فرهنگي‌ هر جامعه‌ بدون‌ آنها ممكن‌ نيست‌. شهيد مظلوم دكتر‌ بهشتي از چهره‌هاي درخشان فكري و سياسي اين مرز و بوم بودكه انقلاب اسلامي ايران به تاريخ اسلام هديه كرده است.
* بهشتي مظلوم زيست و مظلوم مُرد و ...
نام آيت‌الله شهيد‌بهشتي براي مردم ايران آشناست. مجاهدت‌هاي اين شهيد بزرگوار طي ساليان متمادي براي به ‌ثمررساندن نهضت اسلامي و تلاش‌هاي بي‌وقفه در جهت تحكيم نظام جمهوري اسلامي در ايران مشهود و مشهور است.
به بيان ديگر شهيد بهشتي از همان اوايل انقلاب و سال هاي غربت، امام راحل و يارانش را تنها  نگذاشتند و در راه پيروزي انقلاب و اعتلاي اين مرز و بوم از هيچ تلاش و کوششي دريغ نکردند و در اين راه هم جان خويش را نثارکردند. به يقيين اين شهيد راه اسلام، گوهري گرانقدري بودکه دشمنان چشم ديدن آن را نداشتند و با وحشيانه ترين راه اين شهيد را از ما گرفتند.    
* بهشتي از تبار ابوذر و عمار بود
دكتر بهشتي استراتژيست انقلاب بود و سيره و انديشه اين شهيد مظلوم ناشي از ايدئولوژي اسلام بود، او از تبار ابوذر و عمار بود كه در راه اسلام شهيد شد كه امروز همه ملت ايران و ياران از وي به‌ عنوان سيدالشهداي انقلاب اسلامي ياد مي‌كنند.
در حقيقت ملت ايران و همه مردم آزاده و دل آگاه جهان اين شهيد را با عناويني همچون‌ شهيد مظلوم، يك ملت، پاره تن امام، سيدالشهداي انقلاب اسلامي، داشتن انديشه پوياي اسلامي، مجتهد متفكر، شخصيت كم‎نظير، يك سرمايه، مبتكر، شخصيت جهاني و انقلابي، مظهر ابتكار، شجاع، فرد مجتهد، متدين، علاقه مند به ملت، اسلام و بدرد بخور براي جامعه، سياستمداري لايق و... مي شناسند.
** سيماي سيد شهيدان انقلاب از منظر ياران
* بهشتي خاري بود در چشم دشمنان اسلام
از اين روي، بعد ازحادثه هفتم تيرماه ????و شهادت آيت‌الله بهشتي و همراهان او، امام خميني(ره) در صبح روز هشتم تيرماه در ديدار اقشار مختلف مردم در‌خصوص شخصيت آيت‌الله بهشتي و ارزش وجودي همه شهداي فاجعه هفتم تيرماه مطالبي بيان فرمودند كه در صحيفه امام‌، جلد ?? صفحات ??? و ???‌ بر اهميت اين مسئله تأكيد شده است. امام راحل در اين سخنراني تصريح كردند« البته اين پيشامد براي همه ملت ما ناگوار بود و يك اشخاصي كه براي خدمت‌، خودشان را حاضر كرده بودند و خدمتگذار اين كشور بودند، اشخاصي بودند كه آن‌ قدري‌ كه من از آنها مي‌شناسم از ابرار بوده‌اند، از اشخاص متعهد بوده‌اند كه در رأس آنها مرحوم شهيد بهشتي است. ايشان را من بيست سال بيشتر مي‌شناختم، مراتب فضل ايشان و مراتب تفكر ايشان و مراتب تعهد ايشان بر من معلوم بود و آنچه كه من راجع به ايشان متأثر هستم‌، مظلوميت ايشان در اين كشور بود. من او را يك فرد متعهد، مجتهد، متدين، علاقه‌مند به ملت، علاقه‌مند به اسلام و به دردبخور براي جامعه خودمان مي‌دانستم ».
همچنين امام راحل در پيامي‌ديگر كه در تاريخ ? تيرماه 60 يعني دو روز بعد از فاجعه صادر كردند، آيت‌الله بهشتي را شهيد مظلومي ناميدند كه خاري بود در چشم دشمنان اسلام كه امام راحل در اين پيام تأكيد نمودند. « ملت ايران در اين فاجعه بزرگ ?? تن بيگناه به عدد شهداي كربلا از دست داد. ملت ايران سرافراز است كه مرداني را به جامعه تقديم مي‌كند كه خود را وقف خدمت به اسلام و مسلمين كرده بودند و دشمنان خلق، گروهي را شهيد نمودند كه براي مشورت در مصالح كشور گرد هم آمده بودند. ملت عزيز، اين كوردلان مدعي مجاهدت براي خلق، گروهي را از خلق گرفتند كه از خدمتگزاران فعال و صديق خلق بودند. گيرم كه شما با شهيد‌بهشتي كه مظلوم زيست و مظلوم مرد و خار در چشم دشمنان اسلام و خصوص شما بود دشمني سرسختانه داشتيد ... ».
* بهشتي، شخصيتي كم ‎نظير و يك سرمايه بود
بر اين اساس، همچنين حضرت آيت‎الله خامنه‎اي، رهبر معظم انقلاب درخصوص شخصيت آيت‌الله بهشتي و ارزش وجودي اين شهيد فرمودند،«شهيد بهشتي مجموعه‌اي از خصلت‌هاي پسنديده و نيك بودند و من شخصاً تا به‌حال فردي مثل آقاي بهشتي در گذشته و در حال نديده‌ام. شهادت آقاي بهشتي واقعاً مكمل شخصيت ايشان بود و مرگ طبيعي مسلماً براي ايشان ناچيز بود. وقتي آقاي بهشتي زنده بودند، از همه توان و ظرفيت خودشان براي اعتلاي اسلام استفاده كردند و شهادتشان هم همين‌گونه و براي اعتلاي اسلام مؤثر بود.
در حقيقت لطافتي در وجود ايشان بود كه همه را جذب مي‌كرد. خشونت، بدي و بدخواهي در وجودشان نبود.كسي را نمي‌رنجاندند و بسيار مهربان بودند. واقعاً آقاي بهشتي يك شخصيت كم‎نظير و يك سرمايه بودند.
به‌طور كلي آقاي بهشتي فردي اعجاب‌انگيز بودند و توانايي‌هاي وافري داشتند. ‌مرحوم بهشتي همچنين بسيار محاسبه‎گر بودند، يعني جريانات را به تصادفات و اتفاقات واگذار نمي‌كردند. يكي ديگر از خصوصيات ايشان اتكا به نفس بود و يكي ديگر از خصوصيات مديريت جمعي ابتكار است و شهيد‌بهشتي به اعتراف دوستان و دشمنان آدمي بسيار مبتكر بودند.  
 در حقيقت ايشان مظهر ابتكار بودند و هميشه حرف و پيشنهاد نو داشتند و خيلي اوقات حرف و پيشنهاد ايشان محور بحث و فعاليت جمع مي‌شد. از خصوصيات بارز آقاي بهشتي كه مي‌توان جزو خصوصيات ذاتي ايشان به‌حساب آورد، شجاعت ايشان بود. ايشان از برخورد واهمه نداشت و با عوامل نادرستي كه در روحانيت آن‌زمان وجود داشت و جزو سنت نيز شده بود، برخورد مي‌كرد. من بعد از شهادت آقاي شهيد‌‌بهشتي بارها اين را به دوستان نزديكمان گفته‌ام كه ايشان از جمله شخصيت‌هاي جهاني و انقلابي بودند.»
بديسنان، ازگزيده بيانات و سخنراني‌هاي امام خميني‌(ره) و مقام معظم رهبري مي‌توان چنين برداشت نمودكه شهيد‌ مظلوم يكي از معماران بزرگ تجديد بناي تفكر انقلابي و تشكيلاتي انقلاب اسلامي ايران بود كه در زير لواي رهبري امام امت به هدايت انقلاب در جهت اسلام پرداخت و در همين راه سرانجام خون پاكش در راه تداوم بخشيدن به انقلاب و رسواكردن چهره اهريمنان و منافقان بر خاك ريخته شد.
* به بركت خون اين شهدا ...
در نهايت، به بيان روشن تر، از آنچه گذشت روشن مي شود که روز هفتم تير ماه 1360 روزي است كه ملت ايران، شهيد بهشتي را كه خود «‌يك ملت بود براي اين ملت ما » و نيز 72 تن از ياران انقلاب را در بمب گذاري دفتر مركزي حزب جمهوري از دست داد. آنچه در اين خصوص مهم به‌نظر مي‌رسد اينكه، اگر امروزه ملت ايران به‌جاي رسيده و در دنيا از اين كشور به افتخار ياد مي كنند به خاطر بركت خون اين شهدا از جمله شهيد بهشتي بوده و ما بايد ادامه دهنده راه و آرمان‌هاي آنها باشيم و نبايد ياد، نام و راه شهدا فراموش شود.

نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
1

سایر مقاله های ارسالی:
1 مهر 1393 فرهنگي وسوسه هاي همنشيني با شهدا ...
9 تير 1393 فرهنگي وسوسه هاي؛ بهار قرآن
21 خرداد 1393 فناوري اطلاعات وزن کشي فناوري هاي نو؛ در شهر اولين ها
10 خرداد 1393 فناوري اطلاعات تبريز؛ زير چتر فناورهاي نوين
3 خرداد 1393 فرهنگي نجوايي با شهدا ...
28 ارديبهشت 1393 اجتماعي دلواپسي‌هاي؛ روابط عمومي نوين
22 ارديبهشت 1393 فرهنگي وسوسه هاي؛ گوشه‌نشيني با خدا
8 ارديبهشت 1393 فرهنگي مطبوعات محلي؛ در تب و تاب مخاطب
1 ارديبهشت 1393 اقتصادي اقتصاد مقاومتي؛ چشم به راه رسانه ها
31 فروردين 1393 فرهنگي سيره فاطمي در عصر اطلاعات
27 فروردين 1393 فرهنگي غريبانه بخوان، روايت ياران شهيدي چون باکري را
19 بهمن 1392 اجتماعي حماسه اقتصادي و سياسي در ايستگاه يازدهم
25 آذر 1392 اجتماعي ربع رشيدي؛ ميراث مهجور مانده دوران ها
12 آذر 1392 اجتماعي باغ گلستان شهر اولين ها؛ چشم انتظار باغبان؟!
16 مهر 1392 اجتماعي سرزمين طلاي سرخ ايران کجاست؟!
31 شهريور 1392 اجتماعي بدون تعارف؛ شهدا رفتند تا ...
29 شهريور 1392 فرهنگي روزي از جنس شهريار/ شهريار فراتر از انتظار
25 شهريور 1392 فرهنگي ايران؛ زير سايه چتر آفتاب هشتم
30 مرداد 1392 اجتماعي آيا مهرانه‌رود تبريز، زاينده‌رود دوم ايران مي شود؟!
15 مرداد 1392 فرهنگي مطبوعات محلي روي ريل محتواي غير محلي
1 2 3 4 5 6
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.