صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

مهارتي به نام زندگي
نویسنده: مقاله دريافتي
مترجم:
ارسال کننده: انتخاب سردبير
27 خرداد 1393


خانواده نخستين آموزشگاه توانمندسازي افراد

«علت اصلي افزايش آمار طلاق نداشتن مهارت هاي زندگي است»، «آموزش صحيح مهارت هاي زندگي در پيشگيري از اعتياد نقش موثري دارد» ،«لازمه داشتن يک زندگي منطقي، سالم و هدفمند جز با فراگيري مهارت هاي زندگي امکان پذير نيست» و... اين روزها جملاتي از اين دست به عبارت آشنايي براي همه ما تبديل شده است.

اين جملات آشنا نشان مي دهد آموختن گروهي از مهارت ها به نوعي مي تواند زندگي فردي و اجتماعي افراد را در صورت فراگيري صحيح بيمه کند. زيرا سرفصل و شايد هم رشته اصلي بيشتر مشکلات و ناسازگاري هايي که امروزه به عنوان آسيب از آنها ياد مي شود و موجب نگراني خانواده ها، کارشناسان علوم اجتماعي و در مقياس بزرگ تر برنامه ريزان جامعه مي شود، به اين دو کلمه «مهارت و زندگي» مي رسد که اهميت آموزش و فراگيري آن را به من و تو گوشزد مي کند. در اين ميان زماني که بايد ها و نبايد هاي روان شاسان، مشاوران خانواده و پژوهشگران را مرور مي کنيم متوجه مي شويم نطفه تمام امور در اصلي ترين نهاد اجتماعي که همان خانواده است منعقد مي شود. اما اينکه بنيادي ترين نهاد اجتماعي جامعه بشري تا چه ميزان توانسته است در نخستين کلاس درس زندگي به تازه وارد هاي خود آموزش صحيح بدهد، پرسشي است که نياز به تعمق و بررسي بيشتري دارد. از نظر داور شيخاوندي، آسيب شناس اجتماعي، خانواده به عنوان نخستين مهد، آموزش رفتارهاو مهارت هاي زندگي را با الگو قرار دادن رفتارهاي اعضاي خود به کودکان مي آموزد.

اين در حالي است که همه ما مي دانيم آنچه که در نقطه شروع هر دانش و مهارتي در ذهن ما شکل مي گيرد پايه و اساسي براي تمام موضوعات مرتبط مي شود بنابراين نخستين آموخته هاي هر فرد در اين زمينه از با اهميت ترين نکاتي است که توجه به آن مي تواند افق زندگي يک فرد را روشن يا تيره کند.

راضيه محمدي زاده، کارشناس مسايل تربيتي و مشاور خانواده هم محور توسعه پايدار در تمام جوامع بشري را خانواده مي داند که به عنوان يک سرمايه ملي و مذهبي بايد محافظت شود.

وي ادامه مي دهد: « براي ارزيابي اينکه خانواده ها امروزه در آموزش چنين مهارت هايي به فرزندان خود موفق عمل کرده اند يا خير؟ ابتدا بايد ديد جامعه چه تعريف و نگاهي به مهارت ها دارد. اين در حالي است که خانواده ها نقش اصلي خود را براساس آنچه که در دين ما به آن تاکيد شده است پياده نکرده اند.»

اگرچه در يک نگاه ساده شايد اين گونه بينديشيد که ضعف در کارکرد آموزش مهم ترين و پايه گذارترين نهاد جامعه بشري را بتوان با فشار بر ساير نهاد هاي آموزشي مانند مدارس و ديگر سازمان هايي که متولي چنين اموري هستند و براي ارتقاي سطح برنامه هايي که در دستور کار دارند جبران کرد اما واقعيت اين است که نخستين خشت در هر بنا با اهميت ترين و ارزشمندترين پايه صحت و سلامت آن است. آن گونه که در مثل ها آمده «خشت اول چون نهد معمار کج ،تا ثريا مي رود ديوار کج ».

واقعيت اين است که توانمند سازي افراد در مقابله با اين آسيب هاي جامعه مدرن مانند بي بند و باري جز از طريق آموختن صحيح مهارت هاي زندگي به عنوان مجموعه اي از توانمندي هاي رواني و اجتماعي امکان پذير نيست، زيرافراگيري اين مهارت ها قدرت سازگاري و امکان رفتار مثبت و کار آمد را افزايش داده و موجب مي شوند که ما آدم ها مسئوليت هاي مربوط به نقش فردي و اجتماعي خود را پذيرفته و بدون زيان رساندن به ديگران با مشکلات زندگي کنار بياييم و رفتار سالم و بي خطري در سرتاسر زندگي داشته باشيم.

قدم نخست، آموزش

همه ما بارها و بارها شنيده ايم که اگر اصول و مفاهيم آموزشي به روش صحيح به افراد آموخته شود نه تنها اثر و ماندگاري آن را افزايش مي دهد بلکه احتمال دلزدگي و سطحي بودن فراگيري را تا ميزان زيادي کاهش مي دهد. بنابراين چنين آموخته هايي در رفتار و نگرش فردي و اجتماعي افراد نهادينه شده و موجب بروز رفتارهايي قانونمند در اجتماع از سوي آنان خواهد شد. البته به گفته شيخاوندي آنچه در آموختن مهارت هاي زندگي به فرزندان اهميت دارد اين است که چنين آموزش هايي بايد غير مستقيم باشد، زيرا بچه ها آنچه را که مي بينند ياد مي گيرند نه آن چيزهايي را که مي شنوند.

بنابراين نخستين موضوع اين است؛ خانواده که در راس آن پدر و مادر قرار گرفته است به عنوان دو رکن اصلي و اساسي خانواده هر گونه که عمل و رفتار کنند نحوه برخورد با شرايط مشابه را به فرزندان خود آموزش مي دهند.

اين نکته هم در آيات و هم در روايت ها آمده است. در علم روان شناسي هم به آن توجه شده است. به عبارتي فرزندان همان گونه مي شوند که پدر و مادرشان هستند. به عبارتي بچه ها تا 80 درصد به والدين خود شباهت پيدا مي کنند.

سهم کداميک بيشتر است، پدر يا مادر؟

بحثي که در اينجا مطرح مي شود اين است که کداميک از والدين نقش و مسئوليت بيشتري در آموزش و ارايه مفاهيمي که ما از آن به عنوان مهارت هاي زندگي ياد مي کنيم، دارند؟ به عبارتي اهميت کدام يک از والدين در اين خصوص بيشتر و نيازمند دقت و توجه بيشتري است. از نظر شيخاوندي، پدر و مادر هر يک نقش بخصوصي را در اين زمينه دارد، که به نوعي مکمل يکديگر است. مادر نقش عاطفي و پدر نقش ارشادي و هدايتي را بر عهده دارد. بنابراين آنان در کنار يکديگر مي توانند به نحو شايسته اي آموزش مهارت هاي زندگي به کودکان خود را بر عهده بگيرند. با وجود اين، وي رسالت مادر را در اين باره سنگين تر مي داند. به تعبيري شغل نخست مادر تربيت فرزند است و زنان با تاهل به نوعي شاغل مي شوند علاوه بر اين چنين رويکردي با فطرت زن نيز سازگار است.

در حالي که براي مردان ابتدا شغل اجتماعي به دليل نقشي که در نان آوري دارند اهميت دارد. با وجود اين، اگر نحوه آموزش آنان با يکديگر همسويي نداشته باشد اين احتمال مي رود که بازهم افراد در اين خصوص با مشکل مواجه شوند.

ضعف در آموزش برابر با بحران است

به گفته روان شناسان و مشاوران خانواده بدون ترديد بروز هر گونه اختلال در آموزش افراد به ويژه در نخستين سال هاي زندگي مي تواند تبعات غير قابل جبراني را به دنبال داشته باشد، زيرا آنچه ما در دوران خردسالي و کودکي مي آموزيم پايه و اساسي براي ساخت فرداهايمان است. بي مسئوليتي، ناتواني در مقابله با استرس و فشارهاي زندگي و گرفتن تصميم صحيح در زندگي مهم ترين مواردي هستند که مي توان از آنها به عنوان خطرات جدي در صورت ضعف در آموزش و يادگيري مهارت هاي زندگي ياد کرد.

به گفته محمدي زاده وقتي خانواده در آموزش اين دسته از مهارت ها موفق عمل نکند در وهله نخست فرزندان در فراگيري مهارت خود آگاهي، خود شناسي و انتخاب هدف با ضعف مواجه مي شوند زيرا مادر و پدر نتوانسته اند به فرزندانشان بياموزند چگونه خود و توانايي هايشان را بشناسند و آنها را تقويت کنند.

وي همچنين از ضعف در مهارت همدلي و تصميم گيري در نتيجه ناتواني در مقابله با فشارهاي رواني مثل استرس به عنوان مهم ترين آسيبي که خانواده ها را در اين زمينه تهديد مي کند نام مي برد.

بنابراين نخستين موضوعي که بايد به آن توجه کرد يافتن راهکاري براي رفع مشکلات فعلي و پيشگيري از خطراتي است که نه تنها جامعه بلکه بنيان خانواده را با بحران مواجه مي کند، زيرا ساده ترين نمود نقص در توانمندي افراد براي داشتن زندگي سالم ايجاد خلل در روابط خانوادگي و سست شدن تعهدات و سرانجام فروپاشي اين نهاد قديمي است.


نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
1

سایر مقاله های ارسالی:
9 آبان 1395 انديشه زندگي در حکم سلف سرويس است
2 آذر 1394 اجتماعي نوزادان معتاد در مجلس؛ روزانه چند معتاد در کشور متولد مي شود؟
2 آذر 1394 اجتماعي از دختران فراري و زنان در معرض خشونت تا کارتن خوابي با رنگ و بوي زنانه !
2 آذر 1394 اجتماعي معاون رئيس جمهور در امور زنان بيان کرد / حمايت از زنان براي استفاده از ظرفيت شرکت‌هاي دانش بنيان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از زهرا شجاعي/حوزه مردانه سياست و نقش زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از هادي خانيکي/نسبت نابرابر مهارت‌ها و جايگاه زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از شهيندخت مولاوردي /دولت اعتدال و اميد زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از ابوالفضل شکوري/زنان مديراني معتدل تر از مردان
2 آذر 1394 اجتماعي انتقادات و پيشنهادات دکتر ناصر مهدوي/گفتمان اعتدال؛ از ارسطو تا روحاني
2 آذر 1394 اجتماعي روايت جلودارزاده از دومين نمايشگاه نقش آفريني زنان در توسعه پايدار/نقش زن ايراني در خروج از رکود پررنگ مي‌شود
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از دکتر مرتضي دهقان‌نژاد/زنان متنفذ دربار صفوي
2 آذر 1394 اجتماعي احمدپورنجاتي در دومين همايش ملي اعتدال/جاي خالي تفاهم مفهومي واژه اعتدال در بخش انديشه‌ورز جامعه
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از سعيد معيدفر، جامعه شناس/تحقق مطالبات زنان در گرو به کارگيري اهرم‌هاي فشار
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از علي محمد حاضري/مشارکت سياسي بانوان مطالبه‌اي زودرس
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از غلامرضا انصاري/حذف زنان از عرصه مديريت، محصول توسعه نيافتگي
15 مهر 1393 اجتماعي چرخه خواب چيست و چقدر خواب کافي است؟
14 مهر 1393 خواندني ها خوشبختي چه رنگيه؟
13 مهر 1393 خواندني ها شکم چاق بيمارتان مي کند
12 مهر 1393 اقتصادي اشتباهاتي که جهان را درگير بحران کرد
9 مهر 1393 مديريت 10 مهارت ارتباطي که بايد کسب کنيم
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.