صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

يوگا، راهي براي رهايي از همه استرس ها
نویسنده: مقاله دريافتي
مترجم:
ارسال کننده: انتخاب سردبير
24 خرداد 1393


يوگا يک نوع ورزش يا بهتر است بگوييم شيوه هندي است که بيش از 5 هزار سال قدمت دارد و به شيوه هاي مختلف انجام مي شود.

تلفن اتاقتان در حال زنگ خوردن است، رئيستان هم پيغام داده که مي خواهد همين حالا شما را ببيند و اين يعني قرار است بابت آماده نبودن کار هاي آخر ماه مؤاخذه تان کند. از آن طرف نامزدتان هم پشت سر هم پيامک مي فرستد و از اينکه اصلا به او توجهي نداريد، گله مي کند... مي بينيد؟ استرس و اضطراب که روان را به هم مي ريزد و آرامش را به خطر مي اندازد، همه جا هست و احتمالا شما آنقدر به ستوه آمده ايد که دلتان بخواهد براي خلاصي از شرش صد و يک راه نرفته را امتحان کنيد. در اين صورت تا به حال به يوگا فکر کرده ايد؟ يوگا نوعي ورزش بدني ذهني و دربرگيرنده ترکيبي از تمرين هاي کششي، تنفسي و تن آرامي است که نه فقط در حفظ سلامت سيستم قلب و عروق، کاهش وزن و تناسب اندام و... دخالت دارد، بلکه به آرامش ذهني، از بين رفتن استرس و کنترل خشم نيز کمک مي کند اما آيا همه انواع حرکت هاي يوگا مي توانند اين تاثير را داشته باشند و شما را به آرامش خيال برسانند؟

انواع يوگا و تاثيرات آن بر وضعيت سلامت

يوگا يک نوع ورزش يا بهتر است بگوييم شيوه هندي است که بيش از 5 هزار سال قدمت دارد و به شيوه هاي مختلف انجام مي شود از هاتا يوگا يا يوگاي حرکتي بگيريد تا يوگاي ذهن، يوگاي خودداري، يوگاي تشريفاتي و... که هر کدامشان راه و رسم متفاوت و تاثيرات متنوعي بر سلامت جسم و روان مي گذارند. مثلا يوگا مي تواند فشارخون را کاهش دهد، انعطاف پذيري بدني تان را بالا ببرد، از شما يک آدم خوش اندام بدون اضافه وزن و چربي هاي اضافه بسازد، شما را در مقابل بيماري هاي مزمني مانند بيماري هاي قلبي و عروقي واکسينه کند و ده ها خاصيت ديگر. به انگيزه بيشتري نياز داريد و هنوز قانع نشده ايد؟ پس شايد بد نباشد بدانيد که بر اساس مطالعات صورت گرفته در انجمن پزشکي ورزش آمريکا، انجام حرکت هاي هاتا يوگا طي 8 هفته مي تواند انعطاف پذيري، قدرت عضلاني و تعادل بدني را حدود 2 3 برابر افزايش دهد.

ماهي را هر وقت از آب بگيريد تازه است!

شايد با خودتان فکر مي کنيد در سن و سالي که هستيد، ديگر بعيد است بتوانيد جوري خم شويد که نوک انگشت دستتان، شست پاي چپتان را لمس کند؟ تصور مي کنيد که يوگا يعني روي سر ايستادن که از عهده شما خارج است؟ شايد هم آخرين باري که دراز کشيديد و خواستيد تمرين هاي ريلکسيشن يا تن آرامي را انجام دهيد، فقط 3 دقيقه دوام آورديد و بعد ذهنتان متوجه آشغال هاي ريزي شد که روي فرش ريخته بود! شايد هم به خودتان مي گوييد که يوگا فقط به درد آدم هايي مي خورد که بدنشان مثل فنر باشد، خب، پس لابد خوشحال مي شويد اگر بدانيد که براي شروع يوگا به هيچ کدام از اين افکار نيازي نداريد و در هر سن و سال و وضعيت بدني که باشيد، مي توانيد اين نوع ورزش جسمي رواني را آغاز کنيد. در واقع يوگا به شما کمک مي کند تا ارتباط ذهن و جسم خود را پيدا کنيد و به وضعيت احتمالا به هم ريخته اش سر و سامان دهيد و اين کار در هر سن و سالي هم ممکن است.

هاتا يوگا؛ آبي بر آتش استرس و اضطراب

هاتا يا يوگاي حرکتي از متداول ترين شيوه هاي يوگا در آمريکا و اروپاست که روز به روز هم محبوب تر مي شود. اين شيوه بر دو اصل کلي حالات بدني و انواع تنفس استوار است. حرکت ها و حالات بدني از وضعيت هاي ساده اي مثل دراز کشيدن روي زمين و ريلکسيشن شروع مي شود و کم کم به وضعيت هاي دشوارتر مي رسد تا بتوانيد سدهاي جسمي تان را بشکنيد. از طرف ديگر، تنفس در يوگا يک انرژي حياتي است و شيوه هاي تنفسي متنوعي وجود دارد که به شما کمک مي کند تا جسم و ذهنتان را آرام کنيد.

آرامش در 3 حرکت

باردار نيستيد؟ تيروئيدتان پرکار نيست؟ ديسک بين مهره هايتان دچار فتق نشده يا پوکي استخوان شديد و پرفشاري خون کنترل نشده نداريد؟ در اين صورت مي توانيد سه حرکت زير را براي رسيدن به آرامش ذهني بيشتر، کاهش استرس روزانه و خواب راحت تر انجام دهيد.

1. وضعيت کودک: وضعيت کودک يک حالت بدني بسيار ساده براي زمان هايي است که مي خواهيد استراحت کنيد. کشش پشت در اين حرکت، ذهن را آرام مي کند و براي سيستم لنفاوي و عصبي نيز مفيد است. براي قرار گرفتن در اين وضعيت زانو بزنيد جوري که انگشتان شست پا کنار هم باشند. حالا کمرتان را به سمت جلو خم کنيد و دست هايتان را به سمت جلو بکشيد. به طوري که کف دستتان کاملا با زمين مماس شود.

2. وضعيت جسد: اين وضعيت شايد از ساده ترين و لذت بخش ترين حرکت هاي يوگا باشد که اجراي آن معمولا در پايان حرکت هاي توصيه مي شود چون بدن را در يک حالت آرامش کلي قرار مي دهد و شما را کاملا آرام مي کند. براي قرار گرفتن در اين وضعيت بايد کاملا آرام روي زمين دراز بکشيد و تکان نخوريد (کاري که براي خيلي ها بسيار سخت است). دست هايتان را کنار بدنتان و در وضعيت کشيده قرار دهيد و آرام و منظم نفس بکشيد.

3. وضعيت پل: شايد کمي سخت به نظر برسد؛ اما وضعيت پل به شما کمک مي کند تا از بي خوابي، سردرد، کمردرد، خستگي و فشار عصبي خلاص شويد و به آرامش برسيد. براي انجام اين حرکت به پشت دراز بکشيد و زانوهايتان را خم کنيد. يادتان باشد که کف پاها بايد کنار هم قرار بگيرند. حالا دست هايتان را به پشت بگيريد و به کمک آنها لگن را تا حد امکان بالا بياوريد.


نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
1

سایر مقاله های ارسالی:
9 آبان 1395 انديشه زندگي در حکم سلف سرويس است
2 آذر 1394 اجتماعي نوزادان معتاد در مجلس؛ روزانه چند معتاد در کشور متولد مي شود؟
2 آذر 1394 اجتماعي از دختران فراري و زنان در معرض خشونت تا کارتن خوابي با رنگ و بوي زنانه !
2 آذر 1394 اجتماعي معاون رئيس جمهور در امور زنان بيان کرد / حمايت از زنان براي استفاده از ظرفيت شرکت‌هاي دانش بنيان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از زهرا شجاعي/حوزه مردانه سياست و نقش زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از هادي خانيکي/نسبت نابرابر مهارت‌ها و جايگاه زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از شهيندخت مولاوردي /دولت اعتدال و اميد زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از ابوالفضل شکوري/زنان مديراني معتدل تر از مردان
2 آذر 1394 اجتماعي انتقادات و پيشنهادات دکتر ناصر مهدوي/گفتمان اعتدال؛ از ارسطو تا روحاني
2 آذر 1394 اجتماعي روايت جلودارزاده از دومين نمايشگاه نقش آفريني زنان در توسعه پايدار/نقش زن ايراني در خروج از رکود پررنگ مي‌شود
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از دکتر مرتضي دهقان‌نژاد/زنان متنفذ دربار صفوي
2 آذر 1394 اجتماعي احمدپورنجاتي در دومين همايش ملي اعتدال/جاي خالي تفاهم مفهومي واژه اعتدال در بخش انديشه‌ورز جامعه
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از سعيد معيدفر، جامعه شناس/تحقق مطالبات زنان در گرو به کارگيري اهرم‌هاي فشار
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از علي محمد حاضري/مشارکت سياسي بانوان مطالبه‌اي زودرس
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از غلامرضا انصاري/حذف زنان از عرصه مديريت، محصول توسعه نيافتگي
15 مهر 1393 اجتماعي چرخه خواب چيست و چقدر خواب کافي است؟
14 مهر 1393 خواندني ها خوشبختي چه رنگيه؟
13 مهر 1393 خواندني ها شکم چاق بيمارتان مي کند
12 مهر 1393 اقتصادي اشتباهاتي که جهان را درگير بحران کرد
9 مهر 1393 مديريت 10 مهارت ارتباطي که بايد کسب کنيم
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.