صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

راز توفيق کارهاي گروهي
نویسنده: مقاله دريافتي
مترجم: ناديا زکالوند
ارسال کننده: انتخاب سردبير
21 خرداد 1393


انسان نمي تواند به تنهايي زندگي کند و اين حقيقت موجب شکل گيري تمام گروه ها و جوامع بشري بوده است. انسان ها با توجه به توانايي هاي خود و شرايط زندگي با همکاري يکديگر به موفقيت هاي گوناگون رسيده اند.

از اين رو سازمان ها و مشاغل گوناگون براي اين که به موفقيت دست يابند به همکاري ديگران نياز دارند و اين همکاري نيز در قالب تشکيل گروه صورت مي گيرد، اما متاسفانه از آنجا که در سال هاي تحصيل و از همان دوران کودکي به کارهاي گروهي به درستي توجه نشده است، بيشتر مردم حقيقت يک کارگروهي را نمي شناسند و نمي دانند چگونه يک گروه کاري موثر تشکيل داده و در عملکردشان موفق باشند.

جام جم سرا: در يک محيط کاري جمعي، افراد با کمک يکديگر سعي در رسيدن به اهدافشان دارند. حتي اگر هر يک از آنها شغل مشخصي داشته باشند، اما با ديگر اعضاي سازمان در ارتباط بوده و براي رسيدن به نتايج مورد نظر سازمان کنار يکديگر فعاليت مي کنند. در واقع عملکرد تک تک اعضا بايد در خدمت گروه باشد. مديران و کارکنان هر سازماني هميشه در جستجوي بهترين روش ها براي رسيدن به نتايج دلخواه و سود بهتر هستند، اما يک گروه کاري بايد چه ويژگي هايي داشته باشد تا به خواسته شان برسند؟ خصوصيت هاي زير بخشي از ويژگي هايي است که معمولا از يک گروه کاري موثر مي توان انتظار داشت.

1. مشخص بودن انتظارات

مدير سازمان بايد براي اعضا کاملا مشخص کند که چه هدفي در سر دارد و در انتها از گروه کاري خود چه نتيجه اي مي خواهد. سپس تمام موارد مورد نظر را شرح دهد و پيوسته با گروه در تماس باشد و به حمايت آنها از طريق منابع انساني، مالي و زمان بپردازد و هرگاه لازم شد با تشکيل جلسه با اعضاي گروه براي حل مشکلات پيش آمده احتمالي صحبت و گفت وگو کند.

2. زمينه کاري

اعضاي گروه بايد بدانند چرا به گروه پيوسته اند و بايد از چه ترفندهايي آگاهي داشته باشند. آيا تک تک اعضا مي دانند اولويت گروه چيست تا براساس آن به اهداف مشترک دست پيدا کنند؟ در واقع بايد اهداف گروه و اصول و ديد و ارزش هايشان در رديف يکديگر باشد تا بتوانند به سمت جلو پيش بروند در غير اين صورت گروه راه به جايي نمي برد.

3. تعهد

اعضاي گروه بايد واقعا علاقه مند به شرکت در کار گروهي باشند و به ماموريتي که برعهده گروه است اهميت بدهند. آنها بايد درقبال کاري که قرار است انجام شود احساس مسئوليت کنند و بدانند هر کاري را که انجام مي دهند براي گروه ارزشمند است و در کنار آن مي توانند مهارت هايشان را افزايش داده و رشد کنند. اعضا بايد مراقب باشند هيچ فرصتي را از دست ندهند و در خدمت گروه و تحقق اهدافشان به کار بندند.

4. صلاحيت

اعضاي گروه بايد لياقت و صلاحيت کافي داشته باشند. در حقيقت بايد آنها آگاهي، مهارت و توانايي برخورد با مسائل مورد نظر گروه و کاري را که مي خواهند به سرانجام برسانند داشته باشند، در غير اين صورت راه به جايي نخواهند برد. از طرفي، گاهي اوقات ممکن است با مشکلي برخورد کنند که مجبور شوند از ديگران کمک بگيرند، بنابراين بايد منابع انساني و ترفندهاي ديگري در دسترس داشته باشند تا هنگام ضرورت از آنها بهره ببرند.

5. برنامه کار

هر گروه براي موفق شدن بايد در زمينه کارها، ماموريت ها و ترفندهاي مورد نياز، برنامه و گاهشمار داشته باشد؛ بنابراين مدير گروه بايد برنامه اي تهيه کند و با شرح وظايف در اختيار گروه قرار دهد. گروه به وسيله اين برنامه مي تواند روند کاري وپيشرفت خود را محک بزند. همچنين مي تواند عملکرد تک تک اعضا را کنترل کرده و کاستي ها را جبران و روند رشد و تغيير پروژه را پيگيري کند.

6. کنترل و احساسات افراد گروه

اعضاي گروه بايد به اندازه کافي آزادي عمل داشته باشند و احساس کنند هر زمان نياز است مي توانند از برنامه خود در جهت اهداف گروه استفاده کند. آنها بايد بدانند چه جايگاهي در گروه دارند. همچنين تمام افراد گروه بايد مرزها و محدوديت هاي خود را بشناسند. در ضمن کل گروه قبل از شروع پروژه بايد بداند از نظر منابع مالي و زماني در چه جايگاهي است و بر مبناي آن از خود توقع داشته باشد.

7. همکاري

اعضاي گروه بايد همگي در جريان روند کارگروه باشند و با يکديگر درخصوص مسائل و مشکلاتشان تبادل نظر کنند. هر کس بايد بداند ديگري چه بخشي از کار را به عهده دارد تا بهتر در تعامل با يکديگر قرار گيرند و همه بايد در فاصله هاي کوتاه گزارشي از کارهاي خود تهيه کرده و يکديگر را از عملکردشان آگاه کنند. به اين ترتيب آنها براحتي مي توانند راه حل هاي مناسب براي مشکلات احتمالي پيدا کرده و به اهدافشان سريع تر دست يابند.

8. ارتباطات

درخصوص نقش افراد در گروه و اين که بيشترين تاثير را چه کسي دارد و اين که کدام يک از افراد گروه بيشتر با يکديگر در ارتباط هستند و وقتي موضوعي پيش مي آيد چه کسي پاسخگوست، بايد به اندازه کافي آگاهي داشت. همچنين اعضاي گروه بايد مراقب روابط شان باشند. به طور مثال اگر خشم يا نااميدي در وجود کسي است بايد بسرعت آن را برطرف کنند تا تاثير بدي روي روند کار نداشته باشد يا اگر فردي بسيار درونگراست بايد او را تشويق به گفت وگو با ديگر اعضا کنند. همچنين به عقايد و پيشنهادهاي يکديگر اهميت داده و در صورت مفيد و سازنده بودن به کار ببندند. درباره نظراتي که در اقليت قرار مي گيرد هم نبايد بي تفاوت باشند، زيرا ممکن است برخلاف تصور بقيه بسيار کارآمد باشند. در ضمن در عين حال که افراد گروه کنار يکديگر کار مي کنند نبايد بيش از حد به همديگر وابسته باشند.

9. خلاقيت

يک سازمان براي اين که شانس موفقيت داشته باشد بايد به تغييرات واکنش مثبت نشان دهد و هر لحظه که لازم است از امکانات و شرايط تازه استقبال کند. بنابراين بايد اين ويژگي ها را نيز در گروه هاي کاري خود تشويق کند. مثلا اگر فردي ايده اي خلاقانه ارائه داد، علاوه بر به کاربردن آن ايده بايد فرد خلاق را نيز تشويق کند. همچنين براي بالا بردن تفکر خلاق در افراد گروه بايد تسهيلاتي چون کلاس هاي آموزشي و دسترسي به منابع مفيد در حوزه کاري شان ازجمله کتاب و فيلم فراهم شود.

10. عواقب و پيامدهاي نامطلوب

وقتي نتيجه کار گروه نااميدکننده است و به طور کل گروه مسيرش را اشتباه مي رود، بايد اعضا خطاي خود را بپذيرند و در رفع آن اقدام کنند. حتي گاهي اوقات ممکن است يک يا دو نفر از افراد گروه، کاري را اشتباه انجام داده اند و باقي را به انحراف کشانده اند. آنها بايد خطايشان را بپذيرند و از اعتراف کردن واهمه اي نداشته باشند. بايد آزادانه به مشکلي که ايجاد کرده اند، اقرار کنند و از ترس تنبيه شدن، گناه را به گردن ديگري نيندازند. با اين روش گروه زودتر مي تواند جلوي مشکل را بگيرد و در مسير صحيح قرار گيرد.

11. رهبري

گروه هاي اثربخش علاوه بر اين که به کارکردهاي تک تک اعضا نياز دارند، به شخصي که گروه را به درستي کنار هم نگه دارد نيز محتاج هستند. در حقيقت شخصي که وظيفه رهبري گروه را به عهده مي گيرد بايد اولويت ها را به گروه يادآوري کند و منابع مورد نياز را در اختيار گروه قرار دهد و مراقب مشکلات احتمالي باشد. در برخي گروه ها، چند نفر وظيفه رهبري را به عهده مي گيرند. معمولا وقتي گروه کاري بزرگ تر از حد معمول است، به رهبري مشارکتي نياز است.

12. تصميم گيري

گروه ها همواره ـ چه آگاهانه و چه ناآگاهانه ـ در حال تصميم گيري هستند. اين تصميم ها مي تواند در مورد وظيفه در حال انجام يا روش ها، هنجارها و استانداردهاي رفتار گروه و مقدار کار انجام يافته به وسيله گروه باشد. بسياري از تصميم هاي مهم که موجب تشکيل گروه مي شود از همان مراحل اوليه کار و خيلي زود اتخاذ مي شود و تغيير آنها تقريبا مشکل است. بنابراين روش هاي تصميم گيري بسيار مهم است و بايد براساس اهداف نهايي سازمان و گروه صورت بپذيرد. در اين تصميم گيري بايد کل اعضا را شرکت داد و از نظرات سازنده شان استقبال کرد.
نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
1

سایر مقاله های ارسالی:
9 آبان 1395 انديشه زندگي در حکم سلف سرويس است
2 آذر 1394 اجتماعي نوزادان معتاد در مجلس؛ روزانه چند معتاد در کشور متولد مي شود؟
2 آذر 1394 اجتماعي از دختران فراري و زنان در معرض خشونت تا کارتن خوابي با رنگ و بوي زنانه !
2 آذر 1394 اجتماعي معاون رئيس جمهور در امور زنان بيان کرد / حمايت از زنان براي استفاده از ظرفيت شرکت‌هاي دانش بنيان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از زهرا شجاعي/حوزه مردانه سياست و نقش زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از هادي خانيکي/نسبت نابرابر مهارت‌ها و جايگاه زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از شهيندخت مولاوردي /دولت اعتدال و اميد زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از ابوالفضل شکوري/زنان مديراني معتدل تر از مردان
2 آذر 1394 اجتماعي انتقادات و پيشنهادات دکتر ناصر مهدوي/گفتمان اعتدال؛ از ارسطو تا روحاني
2 آذر 1394 اجتماعي روايت جلودارزاده از دومين نمايشگاه نقش آفريني زنان در توسعه پايدار/نقش زن ايراني در خروج از رکود پررنگ مي‌شود
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از دکتر مرتضي دهقان‌نژاد/زنان متنفذ دربار صفوي
2 آذر 1394 اجتماعي احمدپورنجاتي در دومين همايش ملي اعتدال/جاي خالي تفاهم مفهومي واژه اعتدال در بخش انديشه‌ورز جامعه
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از سعيد معيدفر، جامعه شناس/تحقق مطالبات زنان در گرو به کارگيري اهرم‌هاي فشار
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از علي محمد حاضري/مشارکت سياسي بانوان مطالبه‌اي زودرس
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از غلامرضا انصاري/حذف زنان از عرصه مديريت، محصول توسعه نيافتگي
15 مهر 1393 اجتماعي چرخه خواب چيست و چقدر خواب کافي است؟
14 مهر 1393 خواندني ها خوشبختي چه رنگيه؟
13 مهر 1393 خواندني ها شکم چاق بيمارتان مي کند
12 مهر 1393 اقتصادي اشتباهاتي که جهان را درگير بحران کرد
9 مهر 1393 مديريت 10 مهارت ارتباطي که بايد کسب کنيم
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.