صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

انديشه هاي امام خميني در قالب هاي امروزي
نویسنده: مقاله دريافتي
مترجم:
ارسال کننده: انتخاب سردبير
14 خرداد 1393


انديشه ها و آثار حضرت امام، هنوز و همچنان راهگشا و قابل استفاده است. چنانکه مي بينيم همه گروه هاي فعال موجود، به مناسبت هاي مختلف از بيانات ايشان استفاده مي کنند.

 در عين حال، جوان هاي امروزي هم از قالب هاي جديدي استفاده مي کنند که در ظاهر چندان سازگاري با اين سخنان و رهنمودهاي ارزشمند ندارد اما اين فقط «ظاهر» ماجراست؛ کافي است اين پوسته ظاهري را به کناري بزنيم و دوباره به سراغ اين مجموعه حکمت آميز برويم تا ببينيم که سخنان و نوشته هاي آن بزرگ با چه قابليت شگفت انگيزي مي تواند در هر قالب امروزي ريخته شود و مورد استفاده قرار گيرد.

ما اينجا تلاش کرده ايم تا نمونه هايي از اين امروزي سازي را انجام دهيم و راه را براي اين تغيير قالب هموار سازيم. براي اين کار، ما با جستجو در ميان آثار حضرت امام (بويژه «صحيفه») به دنبال موضوعات روز گشتيم و سپس براي هر گزيده اي از سخنان آن حضرت، هشتگ هايي متناسب انتخاب کرديم. تذکر اين نکته ضروري است که مواردي که از جلد ششم «صحيفه امام» به قبل انتخاب شده اند، مربوط به قبل از پيروزي انقلاب اسلامي در بهمن 1357 هستند.

چيزي شبيه استاتوس

کتاب هاي خلاصه شده

آثار حضرت امام سه دسته هستند: آنهايي که با زبان حوزوي نوشته شدند (کتاب هاي فقهي)؛ دسته دوم پيام هاي مکتوب حضرت امام است که با لحني حماسي نوشته شده و مخاطب آن، جوان ها هستند (پيام هاي معروفي مثل قبول قطعنامه يا وصيتنامه در اين دسته هستند)؛ گروه سوم هم سخنراني هاي عمومي حضرت امام (ره) است که با لحني ساده و طوري که عامي ترين افراد هم بتوانند منظور حرف را بگيرند ادا مي شد. طبيعتا دسته دوم بهترين نمونه ها را براي انتخاب و پست گذاشتن در فيس بوک يا جي پلاس به دست مي دهد اما دو گروه ديگر را هم بايد خواند.

موضوعات فرهنگي

* ما با سينما مخالف نيستيم، ما با مرکز فحشا مخالفيم؛ ما با راديو مخالف نيستيم، ما با فحشا مخالفيم؛ ما با تلويزيون مخالف نيستيم، ما با آن چيزي که در خدمت اجانب براي عقب نگه داشتن جوانان ما و از دست دادن نيروي انساني ماست، با آن مخالف هستيم. (صحيفه امام، ج 6، ص 15)

#سينما#فحشا#راديوتلويزيون

* چه کار داريم ما با سينما؟ اگر اخلاقي باشد، اگر آزادي باشد، اگر براي تربيت جوان هاي ما باشد، خب اين هم يک راه تربيت است. اين هم مثل يک معلم خانه، مثل مدرسه مي ماند. (صحيفه امام، ج 4، ص 35)

#سينما#آزادي#جوان#تربيت#معلم

* مجله نويسي آسان است ولي مجله صحيح نوشتن مشکل است. چهار عکس، چهار مقاله و چهار شعر و چهارتا فکاهي، اين آسان است تخصص نمي خواهد. بايد مجله راه بيندازيد که وقتي جوان ها باز مي کنندش کل و صورت و عکس هاي مجله و تيترهاي مجله طوري باشد مقابل آنکه 50 سال ما را به نابودي کشيد. (صحيفه امام، ج 14، ص 500)

#همشهري_جوان#روزنامه نگاري

* از جمله چيزهايي که محتمل است توطئه باشد براي تضعيف دولت اسلامي، مطالبي است که در بين ملت پخش مي شود و در رسانه ها تعقيب مي شود و از دولت انتقادهاي غيرصحيح مي شود و کوشش مي شود دولت را در نظر مردم بد جلوه دهند. دوستان از توطئه غافل و دشمنان در کمين هستند. من نمي گويم دولت صددرصد موفق است، لکن مي گويم خدمتگزار است و کوشش دارد انجام خدمت نمايد. امام خميني (ره)، (صحيفه نور، جلد 19، ص 204)

#انتقاد#دولت

* راديوتلويزيون از تمام رسانه هايي که هست، حساس تر است. راديوتلويزيون مي تواند يک مملکت را اصلاح کند و مي تواند به فساد بکشد. اين را نه روزنامه مي تواند، نه سينما مي تواند، نه تئاتر مي تواند، نه تبليغات لفظي که در منابر است مي تواند. (صحيفه امام، ج 9، ص 154)

موضوعات اجتماعي

* چنانچه دست دزدها و غارتگران داخلي و خارجي کوتاه شود و برنامه هاي اقتصادي بر اساس نيازهاي معقول و منطقي جامعه طرح ريزي و اجرا شود و نيز قوانين غيرالهي که وسيله دست سودجويان است از ميان برود، مسئله اي به نام تورم براي مملکت باقي نخواهدماند. (صحيفه امام، ج 4، ص 507)

#تورم#گراني#اقتصاد#توليد_ملي

* اين جوان هاي ما که الان در سرتاسر کشور به جنگ مي روند و در جبهه ها آنطور حماسه ها مي آفرينند، تا اين جوان ها هستند و ان شاءالله هستند، نمي تواند کسي به اين مملکت صدمه وارد کند. (صحيفه امام، ج 18، ص 55)

#جوان#اعتماد

* ملت دلاور ايران مشکلاتي را که هر يک براي از پاي درآوردن يک کشور قدرتمند کافي بود، يکي پس از ديگري پشت سر گذاشته و چون سدي عظيم در مقابل تبهکاران آنان ايستاده است. (صحيفه امام، ج 17، ص 480)

#دلاور#عزم_ملي

* الان يک دسته اي هستند که تأويل و تفسير مي کنند و اسلام را مي خواهند بدنام کنند. اينها چون مطلع از اسلام و از برنامه هاي اسلام و از وضع اسلام نيستند، خودسر هر کدام هر کار دلشان مي خواهد بکند. (جلد 11، ص 68)

#...

* امروز کشور مال خود شماست و مال خود ملت است و هيچ قدرتي در کشور دخالت نمي تواند بکند و دخالت خارجي ندارد. ما هيچ مستشاري ديگر نداريم، نه در ارتشمان، نه در دانشگاه کسي را داريم که بخواهد يک کاري انجام بدهد. بايد ما خودمان اين کشور خودمان را نگه داريم. همه ملت، همه افراد مسئول هستند، خصوصا دانشگاه مسئوليت دارد در اين امور. بايد دانشگاه خودش را مجهز کند براي اينکه جوان ها را بسازد. آتيه اين کشور را بايد از حالا شما پي ريزي کنيد. ما فقط به فکر خودمان و زمان حال نباشيم. ما بايد به فکر آينده کشور باشيم. (جلد 15)

#دانشگاه#آينده

* اين واقعه هم از دردهايي است که ملت هاي اسلامي گرفتار آن شده اند که چگونه در دنياي به اصطلاح آزاد، الزام زنان و دختران مسلمان به رفع حجاب عين دموکراسي است و فقط ما که گفته ايم کسي به پيغمبر اسلام صلي الله عليه و آله و سلم توهين نکند و اجماع فقهاي مسلمين فتوا مي دهند، خلاف آزادي است! راستي چرا دنيا در برابر کسي که اجازه ندهد تا دختران مسلمان به دلخواه خود با پوشش اسلامي در دانشگاه ها درس بخوانند يا تدريس کنند، ساکت نشسته است؟ جز اين است که تفسير و تأويل آزادي و استفاده از آن در اختيار کساني است که با اساس آزادي مقدس مخالفند؟ امروز خداوند ما را مسئول کرده است، نبايد غفلت نمود. (جلد 21 صفحه 328)

#حجاب#آزادي

سياست داخلي

* با قدرت ملت دلاور، مقابل ضد انقلاب که تصميم گرفته است بعضي افراد را بهانه قرار داده و عليه شما هر روز دست به اغتشاتش بزند، خواهم ايستاد. (صحيفه امام، ج 14، ص 475)

#دلاور#ايستادگي

* هي مي گويند موافق اسلام نيست، اسلام چطور، خب شما که اسلام را نمي دانيد با «صاد» مي نويسند يا با «سين» مي نويسند، شما به اسلام چه کار داريد؟ (صحيفه امام، ج 15، ص 188 و 189)

#جريان_انحرافي#اسلام_شناس

* هيچ گاه نگران مباحثات تند طلبگي در فروع و اصول فقه نبوده ام ولي نگران تقابل و تعارض جناح هاي مؤمن به انقلابم که مبدا منتهي به تقويت جناح رفاه طلب بي درد و نق بزن گردد. (صحيفه امام، ج 21، ص 288)

#نق#مناظره

* من هميشه ميل دارم که همه طبقاتي که هستند، همه کساني که در صحنه ها حاضر هستند، همه با هم بنشينند اصلاح کنند مسائل را. هي ننشينند آن از آن ور بخواهد او را از بين ببرد، او از آن ور بخواهد که او را از بين ببرد؛ و مسئله را به بن بست برسانند و مملکت را به بن بست. (صحيفه امام، ج 14، ص 376)

#مناظره#اصلاح#همدلي#

* از هر کدام بپرسي مي گويد، خب ما انقلاب کرديم. خيال مي کنند انقلاب کرديم يعني مي خواهيم هرج و مرج باشد. انقلاب که هرج و مرج نيست... هر کسي خودش سر خود نباشد که هر چه دلش بخواهد بکند. (صحيفه امام، ج 11، ص 68)

* هر کس از هر جا صبح بلند مي شود، بگويد من شوراي نگهبان را قبول ندارم، من قانون اساسي را قبول ندارم، من مجلس را قبول ندارم، من رييس جمهور را قبول ندارم، من دولت را قبول ندارم. نه! همه بايد مقيد به اين باشيد که قانون را بپذيريد، ولو برخلاف رأي شما باشد. براي اينکه ميزان اکثريت است. (صحيفه امام، ج 14، ص 377)

#انتخابات#دولت

* براي چي ما با هم اختلاف داشته باشيم، سر چي اختلاف داشته باشيم. براي چي به جان هم بريزيم، چرا ما خودمان، خودمان را از بين ببريم. بايد ملت متوجه باشد که چيزهايي که اسباب اختلاف هست، اصلا ايجاد نکنيم، اشخاصي که مي خواهند ايجاد اختلاف بکنند، موعظه شان کنند، نصحيت شان کنند، اگر گوش نکردند آنها را طردشان کنند، نگذارند اختلاف حاصل شود. (صحيفه نور، ج 11، ص 219)

#آزادي#اختلاف

* دزدها از قانون بدشان مي آيد، ديکتاتورها هم از قانون بدشان مي آيد لکن قانون که مال همه ملت است و براي تهذيب همه ملت است و براي آرامش خاطر همه ملت است، بايد محترم شمرده شود. (صحيفه امام، ج 14، ص 414)

#قانونگرايي#آرامش

*مطلبي است که از شيخ الرئيس بوعلي سينا نقل مي کنند که گفته است من از گاو مي ترسم براي اينکه اسلحه دارد، عقل ندارد. حال اين ابرقدرت ها اسلحه دارند، مع الأسف عقل ندارند. (صحيفه امام، ج 11، ص 164)

#بوعلي_سينا#ابرقدرت#دشمن

* ما همه با هم باشيم، مملکت از خودتان است. همه بچه اين مملکت هستيد، پس چرا يکي به آن طرف مي کشد، يکي به اين طرف مي کشد؟ آقا چرا يک دسته تبليغ آن طرفي ها را مي کند، چپي ها را مي کند، يک عده |تبليغ| راستي ها را مي کند؟ مگر خودتان آدم نيستيد؟ براي خودتان کار بکنيد. براي اين مملکت، براي اين ملت، براي اين بيچاره ها کار بکنيد. کارشکني لااقل نکنيد، خب بنشينيد تو خانه مرفه تان و تفريحات خودتان را بکنيد، ديگر چرا کارشکني مي کنيد. (جلد 11)

#وطن#وحدت#کارشکني

چيزي شبيه توييت

140 کاراکتر طلايي

اين، کاري است که از قديم همه انجام مي دادند و همه ما جملات قصار کوتاهي از امام را از حفظ داريم. از «آمريکا هيچ غلطي نمي تواند بکند» و «من ورزشکار نيستم اما ورزشکارها را دوست دارم» تا بقيه گزين گويه هاي امام که سال ها ورد زبان همه بود. با اينحال، هنوز هم مي شود جمله قصارهاي جديد و مناسب روز پيدا کرد.

* غالبا فيلم هايي که خود ايراني ها درست مي کنند، به نظرم بهتر از ديگران است. مثلا فيلم «گاو» آموزنده بود. (صحيفه امام، ج 12، ص 292)

#فيلم#سينما#توليد_ملي

* سينما آموزنده است؛ اگر به دست آدم صحيح بيفتد، يک چيزي است که جوان ها وقتي بروند در آنجا چيز ياد مي گيرند. (صحيفه امام، ج 10، ص 21)

#جوان#سينما

* ادعيه و قرآن و اينها همه باهمند. اين عرفا و شعرا و فلاسفه همه يک مطلب مي گويند. تعبيرات مختلف است. حافظ هم همان مسائل را مي گويد که آنها مي گويند. (تفسير سوره حمد، ص 190)

#حافظ#فهم_شعر#درست_بخوانيم

* ميزان، رأي ملت است. (صحيفه امام، ج 8، ص 173)

#انتخابات#کليدواژه

* براي حفظ اعتدال جناح ها هميشه تذکرات تلخ و شيريني داده ام؛ چرا که همه را فرزندان و عزيزان خود مي دانم. (صحيفه امام، ج 21، ص 288)

#اعتدال#تذکر

* ما مي خواهيم يک حکومتي باشد مثل حکومت اسلام که غير از قانون هيچ چيز حکومت نکند. هيچ؛ قانون فقط حکومت بکند. (صحيفه امام، ج 4، ص 407)

#قانونگرايي#دولت

* مقصد اين است که در حکومت اسلامي اسلام حکومت کند، قانون حکومت کند، اشخاص به رأي خودشان به فکر خودشان حکومت نکنند. (صحيفه امام، ج 8، ص 281)

* کساني که با مصوبات مجلس بعد از اينکه شوراي نگهبان نظر خودش را داد باز مخالفت مي کنند، اينها دانسته يا ندانسته با اسلام مخالفت مي کنند. اختلافات از راه قانون شکني ها پيش مي آيد. (صحيفه امام، ج 14، ص 380)

#انحرافي#مجلس

* جامعه توحيدي معناي آن اين نيست که هرج و مرج باشد، خودسري منافي با جامعه توحيدي است. (صحيفه امام، ج 11، ص 493)

چيزي شبيه شعرهاي وبلاگي

آن دل که به ياد تو نباشد...

تا اسم شعر کنار نام امام خميني (ره) بيايد، همه مان بي بروبرگرد ياد «من به خال لبت اي دوست گرفتار شدم....» مي افتيم ولي امام در ديوانش شعرهاي متنوعي دارد که اغلبشان فضاي بانشاطي را صميمانه به تصوير کشيده. رباعي، غزل، قصيده و ...هاي خواندني بسياري در ديوان هست که اينجا چندتا از برگزيده هايش را مي خوانيد.

آن دل که به ياد تو نباشد، دل نيست

قلبي که به عشقت نتپد جز گِل نيست

آن کس که ندارد به سر کوي تو، راه

از زندگي بي ثمرش حاصل نيست

#عاشقانه#حافظانه#مناجات

* جمهوري ما نشانگر اسلام است/ افکار پليد فتنه جويان، خام است

ملت به ره خويش مي تازد/ صدام به دست خويش در صد دام است

#جناس#صدام#دشمن

در محل دوستان، به جز ياد تو نيست

آزاده نباشد آنکه آزاد تو نيست

شيرين لب و شيرين خط و شيرين گفتار

آن کيست که با اين همه، فرهاد تو نيست؟

#عاشقانه#شيرين

افسوس که ايام جواني بگذشت/ حالي نشد و جهان فاني بگذشت

مطلوب همه جهان نهان است، هنوز/ ديدي همه عمر در گماني بگذشت؟

#جوان#پير

ما را رها کنيد در اين رنج بي حساب

با قلب پاره پاره و با سينه اي کباب

عمري گذشت در غم هجران روي دوست

مرغم درون آتش و ماهي برون آب

حالي نشد نصيبم از اين رنج و زندگي

پيري رسيد غرق بطالت پس از شباب

از درس و بحث و مدرسه ام حاصلي نشد

کي مي توان رسيد به دريا ازين سراب

هر چه فرا گرفتم و هر چه ورق زردم

چيزي نبود غير حجابي پس از حجاب

هان اي عزيز فصل جواني به هوش باش

در پيري از تو هيچ نيايد به غير خواب

اين جاهلان که دعوي ارشاد مي کنند

در خرقه شان به غير «منم» تحفه اي مياب

ما عيب و نقص خويش و کمال و جمال غير

پنهان نموده ايم چون پيري پس خضاب

دم بر نيار و دفتر بيهوده پاره کن

تا کي کلام بيهوده، گفتار ناصواب

#امروزنوشت#عاشقانه#سعدي#رنج

چيزي شبيه پست هاي وبلاگي

با قلب شما بازي نمي کنم

امام خميني (ره) توصيه هاي زيادي براي جوانان دارد، توصيه هايي از سر علاقه و اعتماد جواناني که روزگاري ياران درون گهواره هاي بودند، به آنها اميد بست، بعدها همراه انقلابش شدند. دفاع مقدس را رقم زدند و عاشقانه امام شان را دوست داشتند. بيشتر حرف هاي مربوط به جوانان را در متن اصلي پرونده خوانديد، اينها بخش هاي مرتبط با جوانان است از وصيت نامه امام (ره)، به اضافه نکته مهمي از فرمان هشت ماده اي.

* شما اين اوراق را قبل از مرگ من نمي خوانيد، ممکن است پس از من بخوانيد. در آن وقت من نزد شما نيستم که بخواهم به نفع خود و جلب نظرتان براي کسب مقام و قدرتي با قلب هاي جوان شما بازي کنم. من براي آنکه شما جوانان شايسته اي هستيد، علاقه دارم که جواني خود را در راه خداوند و اسلام عزيز و جمهوري اسلامي صرف کنيد تا سعادت هر دو جهان را دريابيد و از خداوند غفور مي خواهم شما را به راه مستقيم انسانيت هدايت کند و از گذشته ما و شما با رحمت واسعه خود بگذرد. شماها نيز در خلوت ها از خداوند همين را بخواهيد، که او هادي و رحمان است.

* به ملت عزيز ايران توصيه مي کنم نعمتي که با جهاد عظيم خودتان و خون جوانان برومندتان به دست آورديد، همچون عزيزترين امور قدرش را بدانيد و از آن حفاظت و پاسداري کنيد و در راه آن، که نعمتي عظيم الهي و امانت بزرگ خداوندي است کوشش کنيد و از مشکلاتي که در اين صِراط مستقيم پيش مي آيد، نهراسيد که «إن تنصروا الله ينصرکم و يثبت اقدامکم» و در مشکلات دولت جمهوري اسلامي با جان و دل شريک و در رفع آنها کوشا باشيد، و دولت و مجلس را از خود بدانيد و چون محبوب گرامي از آن نگهداري کنيد.

* توصيه اينجانب آن است که نسل حاضر و آينده غفلت نکنند و دانشگاهيان و جوانان برومند عزيز هر چه بيشتر با روحانيون و طلاب علوم اسلامي پيوند دوستي و تفاهم را محکم تر و استوارتر سازند و از نقشه ها و توطئه هاي دشمن غدار غافل نباشند و به مجرد آنکه فرد يا افرادي را ديدند که با گفتار و رفتار خود درصدد است بذر نفاق بين آنان افکند، او را ارشاد و نصيحت نمايند؛ و اگر تاثير نکرد از او روگردان شوند و او را به انزوا کشانند و نگذارند توطئه ريشه دواند که سرچشمه را به آساني مي توان گرفت.


نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
1

سایر مقاله های ارسالی:
9 آبان 1395 انديشه زندگي در حکم سلف سرويس است
2 آذر 1394 اجتماعي نوزادان معتاد در مجلس؛ روزانه چند معتاد در کشور متولد مي شود؟
2 آذر 1394 اجتماعي از دختران فراري و زنان در معرض خشونت تا کارتن خوابي با رنگ و بوي زنانه !
2 آذر 1394 اجتماعي معاون رئيس جمهور در امور زنان بيان کرد / حمايت از زنان براي استفاده از ظرفيت شرکت‌هاي دانش بنيان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از زهرا شجاعي/حوزه مردانه سياست و نقش زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از هادي خانيکي/نسبت نابرابر مهارت‌ها و جايگاه زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از شهيندخت مولاوردي /دولت اعتدال و اميد زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از ابوالفضل شکوري/زنان مديراني معتدل تر از مردان
2 آذر 1394 اجتماعي انتقادات و پيشنهادات دکتر ناصر مهدوي/گفتمان اعتدال؛ از ارسطو تا روحاني
2 آذر 1394 اجتماعي روايت جلودارزاده از دومين نمايشگاه نقش آفريني زنان در توسعه پايدار/نقش زن ايراني در خروج از رکود پررنگ مي‌شود
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از دکتر مرتضي دهقان‌نژاد/زنان متنفذ دربار صفوي
2 آذر 1394 اجتماعي احمدپورنجاتي در دومين همايش ملي اعتدال/جاي خالي تفاهم مفهومي واژه اعتدال در بخش انديشه‌ورز جامعه
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از سعيد معيدفر، جامعه شناس/تحقق مطالبات زنان در گرو به کارگيري اهرم‌هاي فشار
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از علي محمد حاضري/مشارکت سياسي بانوان مطالبه‌اي زودرس
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از غلامرضا انصاري/حذف زنان از عرصه مديريت، محصول توسعه نيافتگي
15 مهر 1393 اجتماعي چرخه خواب چيست و چقدر خواب کافي است؟
14 مهر 1393 خواندني ها خوشبختي چه رنگيه؟
13 مهر 1393 خواندني ها شکم چاق بيمارتان مي کند
12 مهر 1393 اقتصادي اشتباهاتي که جهان را درگير بحران کرد
9 مهر 1393 مديريت 10 مهارت ارتباطي که بايد کسب کنيم
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.