صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

کدام مرورگر، چرا؟
نویسنده: آرش جهانگيري
مترجم:
ارسال کننده: انتخاب سردبير
12 خرداد 1393


بررسي نقاط ضعف و قوت محبوب ترين مرورگرهاي وب

اگر قرار باشد خود را براي يک مسافرت روزانه يا حتي طولاني آماده کنيد، اولين چيزي که ذهن شما را درگير مي کند، وسيله نقليه اي است که براي سفر انتخاب مي کنيد. ماشين هاي مختلف، تجربه هاي متفاوتي از سفر را رقم مي زنند، اما به دلايل مختلف که قيمت خودرو اصلي ترين آنهاست، همه نمي توانند بهترين ها را انتخاب کنند.

گشت و گذار در دنياي وب نيز بر همين قاعده استوار است و انتخاب شما براي اين گشتزني ها بسيار اهميت دارد. با اين تفاوت که از خودروهاي رنگارنگ خبري نيست و اين مرورگرها هستند که فرمان هدايتشان در دست شماست. البته در انتخاب مرورگرها هيچ محدوديتي نداريد، زيرا رايگان هستند. پس بهتر است براي گشتزني در دنياي وب به جاي پيکان، پشت فرمان پورشه بنشينيد. پرسش اين است که آيا همه مرورگرهاي وب يکسان عمل مي کنند؟ بعضي پاسخ مثبت مي دهند و عده اي ديگر بر مبناي تعصبات شخصي شان از مرورگر مورد علاقه خود دفاع مي کنند، اما بسياري از کاربران هيچ اطلاعي در اين زمينه ندارند. همه مي دانيم که دانلود مرورگرها بسيار ساده و رايگان است و هرکسي مي تواند با توجه به نيازش بهترين را انتخاب کند، اما مساله اصلي اين است که پس از مدتي کاربران به استفاده از يک مرورگر خاص عادت مي کنند و ديگر مرورگرها را ناديده مي گيرند. در صورتي که يک مرورگر خوب باعث مي شود در وقت و انرژي شما به طور چشمگير صرفه جويي شود. در اين مطلب با وسايل نقليه دنياي وبگردي بيشتر آشنا مي شويد تا بهترين را انتخاب کنيد.

اينترنت اکسپلورر

گرچه شرکت مايکروسافت بيشتر مواقع اولين است، اما اصراري به بهترين بودن، ندارد. مرورگر وب مايکروسافت نيز از اين قاعده کلي مايکروسافت جدا نيست. اينترنت اکسپلورر اولين جزء ويندوز است که سال1995 مورد استفاده قرار گرفت و با نام IE يا MSIE) Microsoft Internet Explorer) شناخته شد. اين مرورگر به صورت پيش فرض روي سيستم عامل ويندوز نصب شده است و مانند مديا پلير راهي براي پاک کردن آن وجود ندارد. اينترنت اکسپلورر اوايل فقط روي سيستم عامل ويندوز اجرا مي شد و شامل چند مرورگر وب تصويري بود که هر کدام وظيفه خاصي داشتند، تا اين که از سال 1998يکپارچه و به مرور زمان به نسخه هاي جديدتر به روزرساني شد تا عملکرد بهتري داشته باشد.

مرورگر مايکروسافت از Java، RSS، JavaScrip براي دانلود موزيک، ويدئو و نرم افزار پشتيباني مي کند. در بخش امنيتي نيز قابليت privacy protection را دارد که جلوي فعال شدن نرم افزارهاي مخرب را مي گيرد.

هنگامي که کاربران در اينترنت به دنبال گشت و گذار، بررسي ايميل ها، گوش کردن موزيک آنلاين، خريد آنلاين و... بودند، اين مرورگر اولين انتخاب آنها بود. آمار نشان مي دهد هنوز بسياري از کاربران دنيا از اين مرورگر استفاده مي کنند، اما رتبه اول به مرورگر کروم اختصاص يافته است.

مزايا: دانلود رايگان، راهکارهاي پيشنهادي براي کاربران شامل پشتيباني مستقيم از طريق ايميل، سرعت عمل و قابليت هاي مناسب، استفاده بسيار ساده و کاربران فراوان.

معايب: باگ هاي فراوان که رفع آنها بسيار زمانبر است، ناآگاهي شرکت مايکروسافت از باگ هاي پنهان مرورگر خود، نصب بسيار کند نرم افزارهايي مانند Adobe Flash Player، نقص امنيت در ActiveX، نداشتن ويژگي هايي براي هماهنگ سازي بوک مارک ها و اغتشاش و سردرگمي در نسخه هاي ويندوزهاي32 و64 بيتي و هدف مناسب براي هکرها و دزدان سايبري.

سافاري

سافاري، مرورگر رايج کاربران مک است که در گذشته تحت عنوان panther شناخته مي شد تا آن که يازدهم ژوئن2007 نسخه قابل استفاده آن روي سيستم ويندوز به بازار آمد. اين مرورگر براي نخستين بار هفتم ژانويه 2003 توسط شرکت آمريکايي اپل در اختيار عموم قرار گرفت. سافاري در حالت کلي براي کاربران مک طراحي شده که سيستم هاي OSX 8.1 و بالاتر دارند. سافاري بهترين انتخاب براي کاربران اپل است و در مقايسه با ديگر مرورگرها سرعت جستجوي بيشتري دارد. البته مرورگر هاي ديگرافزونه هاي فراواني را به کاربران پيشنهاد مي کنند که موجب افزايش بهره وري زمان مي شود.

مزايا: استفاده آسان، دفعات بارگيري صفحه (Page Load) ، ارائه تمامي ويژگي هاي امنيتي، پاک کردن اسپم هاي غيرضروري، سازگاري با سخت افزارهاي مختلف، دانلود بسيار سريع براي کاربران مک و قابليت افزودن برنامه هاي اضافي از طريق Safari Extention.

معايب: نداشتن گزينه هاي شخصي سازي (Customization) ، نداشتن سيستم حمايتي براي برخي گزينه هاو دشواري حذف کوکي ها هنگام خروج خودکار.

گوگل کروم

گوگل کروم، نرم افزار رايگاني است که توسط گوگل و با استفاده از موتور وبکيت(WebKit) طراحي شد و نخستين بار نسخه بتاي آندوم سپتامبر 2008 براي سيستم عامل ويندوز در43 زبان عرضه شد. اين مرورگر در محيط هاي ++C، اسمبلي، پيتون(Python) و جاوا نوشته شده و امروزه در50 زبان قابل دسترس است.

کروم به سرعتش معروف است که 35درصد سريع تر از فايرفاکس است. البته زماني که پنجره هاي فراواني باز باشد، اين مزيت از بين مي رود. طراحي کروم براساس فلسفه ميني ماليسم (کمترين فضا و المان) است. Toolbar و tabs حدود 40 درصد فضاي کمتري نسبت به فايرفاکس اشغال مي کنند، بنابراين فضاي بيشتري براي نمايش خود صفحه وب وجود دارد. البته بعضي کاربران، کوچک بودن منوها را مناسب نمي دانند. همچنين کروم اين اجازه را به گوگل مي دهد تا از علاقه مندي هاي آنلاين کاربران، اطلاعات بيشتري کسب کند.

مزايا: عملکرد سريع هنگام جستجو، کنترل مناسب روي tab يا پنجره هاي مختلف، صفحه اصلي کارآمد براي موتورهاي جستجو و بوک مارک هاي مشترک، سرعت بيشتر هنگام جستجو در اينترنت، پشتيباني از پي دي اف و فلش، قابليت همزمان سازي در دستگاه هاي مختلف، جستجوي بسيار ساده، سهولت در استفاده، امنيت بالا و دانلود رايگان.

معايب: نداشتن قابليت کنترل والدين، ناسازگاري بعضي سايت ها با آن و پشتيباني نکردن از تمام کارت هاي گرافيکي.

فايرفاکس

فايرفاکس، مرورگري رايگان و منبع باز است که شرکت موزيلا آن را براي سيستم هاي ويندوز، مک(OSX) و لينوکس طراحي کرده است. نسخه اول آن نهم نوامبر 2004 وارد بازار شد و اکنون در 78 زبان در دسترس است. نام اوليه اين مرورگر فونيکس(Phoenix) بود که ازPhoenix Technologies مشتق شده بود، اما به دليل مشکلات تجاري، نام آن تغيير کرد. ابتدا نام فايربرد(Firebird) بر اساس نام يک پايگاه اطلاعاتي رايگان انتخاب شد، اما اختلاف هايي براي استفاده از اين نام به وجود آمد و اين موضوع با نامگذاري اين مرورگر به فايرفاکس حل شد. سرانجام نهم فوريه 2004 موزيلا فايربرد با عنوان موزيلا فايرفاکس شناخته شد و امروزه نام هاي اختصاري مانند fx ، FF و FX براي اشاره به آن به کار مي رود.

اين مرورگر ابتدا براي افرادي معرفي شدکه از اوايل دهه90 به استفاده از اينترنت اکسپلورر عادت کرده بودند. امروزه بيشتر مردم ممکن است از فايرفاکس استفاده کنند، زيرا با توجه به ويژگي ها و امکان دانلود ايمن برنامه ها، يکي از محبوب ترين مرورگرهاست. اين مرورگر مجموعه وسيعي از پلاگين ها و افزونه ها را دربردارد که هر کاربر با توجه به نياز خود مي تواند آنها را نصب و استفاده کند. يکي از تفاوت هاي عمده ميان اين مرورگر و IE اين است که فايرفاکس از ActiveX پشتيباني نمي کند، بنابراين چنين صفحات اينترنتي را نمي توان با فايرفاکس بدرستي اجرا کرد.

مزايا: رعايت حريم خصوصي(Privacy) و امنيت دانلود بيشتر، جستجوي هوشمند ، تنظيمات خطوط اتصال شخصي (vpn)، راهنماي بسيار کامل براي استفاده از فايرفاکس، استفاده آسان، شخصي سازي (Customization) ، سازگاري و سرعت بيشتر، افزودن برنامه هاي جانبي و سهولت در استفاده، دانلود رايگان.

معايب: پشتيباني نکردن از حرکات هوشمند موس و اشغال بخش زيادي از حافظه.
نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
1

سایر مقاله های ارسالی:
9 آبان 1395 انديشه زندگي در حکم سلف سرويس است
2 آذر 1394 اجتماعي نوزادان معتاد در مجلس؛ روزانه چند معتاد در کشور متولد مي شود؟
2 آذر 1394 اجتماعي از دختران فراري و زنان در معرض خشونت تا کارتن خوابي با رنگ و بوي زنانه !
2 آذر 1394 اجتماعي معاون رئيس جمهور در امور زنان بيان کرد / حمايت از زنان براي استفاده از ظرفيت شرکت‌هاي دانش بنيان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از زهرا شجاعي/حوزه مردانه سياست و نقش زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از هادي خانيکي/نسبت نابرابر مهارت‌ها و جايگاه زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از شهيندخت مولاوردي /دولت اعتدال و اميد زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از ابوالفضل شکوري/زنان مديراني معتدل تر از مردان
2 آذر 1394 اجتماعي انتقادات و پيشنهادات دکتر ناصر مهدوي/گفتمان اعتدال؛ از ارسطو تا روحاني
2 آذر 1394 اجتماعي روايت جلودارزاده از دومين نمايشگاه نقش آفريني زنان در توسعه پايدار/نقش زن ايراني در خروج از رکود پررنگ مي‌شود
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از دکتر مرتضي دهقان‌نژاد/زنان متنفذ دربار صفوي
2 آذر 1394 اجتماعي احمدپورنجاتي در دومين همايش ملي اعتدال/جاي خالي تفاهم مفهومي واژه اعتدال در بخش انديشه‌ورز جامعه
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از سعيد معيدفر، جامعه شناس/تحقق مطالبات زنان در گرو به کارگيري اهرم‌هاي فشار
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از علي محمد حاضري/مشارکت سياسي بانوان مطالبه‌اي زودرس
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از غلامرضا انصاري/حذف زنان از عرصه مديريت، محصول توسعه نيافتگي
15 مهر 1393 اجتماعي چرخه خواب چيست و چقدر خواب کافي است؟
14 مهر 1393 خواندني ها خوشبختي چه رنگيه؟
13 مهر 1393 خواندني ها شکم چاق بيمارتان مي کند
12 مهر 1393 اقتصادي اشتباهاتي که جهان را درگير بحران کرد
9 مهر 1393 مديريت 10 مهارت ارتباطي که بايد کسب کنيم
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.