صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

تبريز؛ زير چتر فناورهاي نوين
نویسنده: موسي کاظم زاده
مترجم:
ارسال کننده: موسي کاظم زاده
10 خرداد 1393


تبريز شهر اولين ها، اين روز ها سفره پهن خود را براي ميزباني شرکت کنندگان، دومين نمايشگاه فناوري هاي نو و پيشرفته آماده مي کند.

 البته اين نکته را نيز نبايد از نظر دور داشت و آن اينکه، روزي روزگاري نه ‌چندان دور، يعني حدود ??? سال پيش اين شهر، مرکز گفتمان علمي ميان تمدن‌هاي روز بود. با اين وجود، به نظر مي آيد برپايي اين نمايشگاه نيز به نوعي يادآور احيا و باز آفرينى نقش و جايگاه بزرگترين و ارزشمندترين مجموعه آموزشى جهان اسلام يعني ربع رشيدي است که در روزگار خود؛ اين سرزمين پرچمدار تمدن، علم و دانش بشري در جهان بود.
بر همين اساس، يکي از آرزوهاي ديرينه هر شهروند تبريزي و به خصوص مسئولان بلند پايه استان، تبديل استان آذربايجان شرقي به قطب علمي، پژوهشي و فناوري کشور است. بدينسان، استاندار آذربايجان شرقي در پيامي به مناسبت گشايش اين نمايشگاه؛ نمايشگاه توانمندي‌هاي فناوري استان را حلقه وصل تحقيقات و صنعت بيان مي کند و بر اين باور است؛ پژوهشگران و مراکز تحقيقاتي با عرضه توانمندي‌هاي خود در اين نمايشگاه اين امکان را به صاحبان صنايع و سرمايه مي‌دهند که بتوانند نيازهاي خود را در زمينه تحقيق و پژوهش و فناوري‌هاي جديد تامين کنند.

* لازمه موفقيت در عرصه فناوري‌هاي نو، تبديل علم به ثروت است
بطوري که دکتر اسماعيل جبارزاده، در اين راستا ضمن احساس تکليف و پيشقدمي نسبت به ساير مسئولان و دست اندرکاران استان؛ نسبت به برگزاري مطلوب نمايشگاه فناوري‌هاي نو در تبريز اطمينان داده است که؛ امروز در اين استان عطش شديدي نسبت به مسايل علمي و فرهنگي وجود دارد و قطعا اگر مقدمات نمايشگاه فراهم شود استقبال خوبي را شاهد خواهيم بود.

از سويي ديگر، استاندار آذربايجان شرقي، بر ايجاد فن‌بازار منطقه‌اي در نمايشگاه بين‌المللي تبريز تاکيد مي کند و مي گويد؛ اين فن‌بازار مي‌تواند حلقه اتصال توليد علم و ايجاد صنعت باشد.
به گفته وي؛ لازمه موفقيت در عرصه فناوري‌هاي نو، تبديل علم به ثروت است.

* بسترسازي براي اقتصاد دانش بنيان، هدف اصلي برگزاري اين نمايشگاه
معاون توسعه و مديريت منابع انساني استاندار آذربايجان شرقي هم معتقد است؛ زيرساخت هاي فناوري هاي نو و پيشرفته در استان و کشور فراهم است، اما حلقه اتصالي بين اين طرح ها و صنايع وجود ندارد که اميدواريم با برپايي اين نمايشگاه، زمينه براي ايجاد اين حلقه فراهم شود.

در همين راستا، محمدتقي پاکزاد تاکيد بر اين دارد، برگزاري اين نمايشگاه شروع و بهانه ي براي نهادينه کردن و دست يابي به اهداف بزرگي است که خطه آذربايجان شرقي با توجه به داشته ها و ظرفيت هاي بالقوه علمي بتواند قطب فن آوري کشور تبديل شود.

او مي گويد؛ اين ضرورت در استان احساس شد تا از ظرفيت هاي علمي به صورت نهادينه استفاده شود و اين امر جز با روي آوردن به اقتصاد دانش بنيان صورت نخواهد گرفت.
علي جهانگيري، مدير کل دفتر پژوهش و آموزش استانداري آذربايجان شرقي نيز برگزاري نمايشگاه فن آورهاي نو در تبريز را فرصتي مغتنم براي معرفي ظرفيت هاي آذربايجان شرقي بيان مي کند.

* نمايشگاه فناوري هاي نو جزو الزامات توسعه کشوراست
مجيد ياري گري، معاون صنايع کوچک آذربايجان شرقي هم برگزاري نمايشگاه فناوري هاي نو و پيشرفته در تبريز را محل تلاقي فيزيکي سرمايه گذار و صنعتگران بيان مي کند و بر اين باور است؛ اين نمايشگاه جزو الزامات توسعه آتي کشور است و اگر بخواهيم جامعه را بدون اتکا به درآمد هاي نفتي اداره کنيم بايد هرعملي که باعث شکوفايي و اجرايي شدن ايده ها  و به مرحله توليد رساندن، مورد حمايت قرار گيرد تا موجب توسعه بازار داخلي و خارجي شود چرا که ارزش افزوده در حوزه فناوري هاي نو و پيشرفته و ورود آن ها به عرصه صنايع قابل قياس با ساير حوزه ها نيست.

* ارايه و نمايش نزديک 600 طرح دانش بنيان در نمايشگاه فناوري هاي نو تبريز
بر اين اساس، در دومين نمايشگاه فناوري هاي نو و پيشرفته تبريز بيش از 570 طرح دانش بنيان به نمايش گذاشته مي شود که اين امر حضور گسترده شرکت هاي دانش بنيان و به ويژه نقش برجسته اين نمايشگاه را در نهادينه کردن دانش فناوري هاي نو و تبديل علم به ثروت در استان را نشان مي دهد.

در عين حال، بستر سازي براي تکميل چرخه علم تا فناوري و فناوري تا توليد و کسب و کار، شناسايي توانمندي هاي پژوهشي و فناوري استان، معرفي نوآوري هاي استان، بستر سازي براي کاربردي کردن پژوهش ها، برقراري ارتباط بين دانشگاه و فناوري، صادر کردن محصولات، جذب سرمايه گذار و حمايت از نخبگان از جمله اهداف برپايي اين نمايشگاه بيان شده که به همت استانداري آذربايجان شرقي برگزار مي گردد.

در واقع آنچه در اين راستا مهم به نظر مي رسد اينکه، دومين نمايشگاه توانمندي هاي فناوري هاي نوين و پيشرفته تبريز ساعت 16 روز سه شنبه ششم خرداد با حضور معاون علمي و فناوري رييس جمهور، وزير علوم، تحقيقات و فن آوري، استاندارآذربايجان شرقي و جمعي از مقام هاي اجرايي، علمي، دانشگاهي کشور در محل دائمي نمايشگاه هاي بين المللي تبريز افتتاح خواهد شد.

بدينسان؛ در طول مدت چهار روز برپايي اين نمايشگاه نيز، ده کارگاه تخصصي در خصوص فناوري هاي نو نيز در کنار اين نمايشگاه و با حضور استادان مجرب دانشگاه هاي کشور برگزار مي شود تا مراجعه کنندگان بيشتر در جريان فناوري هاي نو و پيشرفته کشور قرار گيرند.

* تبريز در ضيافت فناوري هاي نوين ...
البته اين نکته را نيز نبايد از نظر دور داشت و آن اينکه، دست اندرکاران بر پايي اين نمايشگاه؛ با تلاش شبانه روزي و با عزم ملي و مديريت جهادي خودشان را براي ميزباني برگزاري هر چه باشکوهتر بزرگترين فستيوال علمي ايران آماده کرده اند. بنابراين و به قطع و يقين مي‌ توان در آينده نزديک، حاصل اين تلاش صادقانه و شبانه روزي مسئولان و دست اندرکاران برگزاري اين نمايشگاه را در توسعه همه جانبه کشورمان مشاهده نمود.

 همان طور که گفته شد، شهرت ديرينه تبريز به خاطر پرچمداري در توسعه علم و دانش بوده و دومين نمايشگاه فناوري هاي نو و پيشرفته در اين استان نيز به دنبال احياي همين هويت علمي و گذشته خويش است. به همين اعتبار، برگزاري اين نمايشگاه در شهر اولين ها مي تواند دستاوردهاي زيادي براي کشورمان و به ويژه در اين منطقه در عرصه هاي مختلف داشته باشد که از منظر مقام عالي اين استان،" اين نمايشگاه بايد راه را براي حضور و ورود هيات هاي علمي و شرکت ها دانش بينان به فن بازار هموار کند." همين ...نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
1

سایر مقاله های ارسالی:
1 مهر 1393 فرهنگي وسوسه هاي همنشيني با شهدا ...
9 تير 1393 فرهنگي وسوسه هاي؛ بهار قرآن
4 تير 1393 سياسي راهي که بهشتي رفت ...
21 خرداد 1393 فناوري اطلاعات وزن کشي فناوري هاي نو؛ در شهر اولين ها
3 خرداد 1393 فرهنگي نجوايي با شهدا ...
28 ارديبهشت 1393 اجتماعي دلواپسي‌هاي؛ روابط عمومي نوين
22 ارديبهشت 1393 فرهنگي وسوسه هاي؛ گوشه‌نشيني با خدا
8 ارديبهشت 1393 فرهنگي مطبوعات محلي؛ در تب و تاب مخاطب
1 ارديبهشت 1393 اقتصادي اقتصاد مقاومتي؛ چشم به راه رسانه ها
31 فروردين 1393 فرهنگي سيره فاطمي در عصر اطلاعات
27 فروردين 1393 فرهنگي غريبانه بخوان، روايت ياران شهيدي چون باکري را
19 بهمن 1392 اجتماعي حماسه اقتصادي و سياسي در ايستگاه يازدهم
25 آذر 1392 اجتماعي ربع رشيدي؛ ميراث مهجور مانده دوران ها
12 آذر 1392 اجتماعي باغ گلستان شهر اولين ها؛ چشم انتظار باغبان؟!
16 مهر 1392 اجتماعي سرزمين طلاي سرخ ايران کجاست؟!
31 شهريور 1392 اجتماعي بدون تعارف؛ شهدا رفتند تا ...
29 شهريور 1392 فرهنگي روزي از جنس شهريار/ شهريار فراتر از انتظار
25 شهريور 1392 فرهنگي ايران؛ زير سايه چتر آفتاب هشتم
30 مرداد 1392 اجتماعي آيا مهرانه‌رود تبريز، زاينده‌رود دوم ايران مي شود؟!
15 مرداد 1392 فرهنگي مطبوعات محلي روي ريل محتواي غير محلي
1 2 3 4 5 6
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.