صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

بازار اجاره نشيني در جاده نگراني
نویسنده: مقاله دريافتي
مترجم:
ارسال کننده: انتخاب سردبير
4 خرداد 1393


بازار اجاره نشيني روزهاي ابتدايي سال93 را با اتکا به کاهش شتاب تورم در اجاره بها، اميدوارکننده آغاز کرد، طوري که در اواخر فروردين، پاسخ مثبت موجران به خواسته چندين ساله مستاجران، چشم انداز تابستان ?فصل اصلي نقل وانتقال و اسبا ب کشي ها را براي اجاره نشين ها اطمينان بخش ساخت، اما با اتفاقات چند روز اخير، اين خوشحالي ظاهرا زودگذر بوده است!

درست يک هفته بعد از تغييرات اميدوارکننده در سبد رهن واجاره آپارتمان هاي مسکوني، ابلاغ بخشنامه مربوط به تعديل نرخ سود سپرده هاي بانکي، باعث شد يکبار ديگر نگراني ها از بابت آينده اجاره بهاي مسکن جدي شود.

فروردين امسال تحت تاثير افزايش نرخ سود سپرده هاي بلندمدت در بانک ها، ميل به دريافت رهن کامل يا دريافت حداقل 70درصد مبلغ اجاره به صورت رهن، افزايش پيدا کرد و خواسته چندساله مستاجران مبني بر پرداخت رهن به جاي اجاره ماهانه، محقق شد.

در فاصله سال هاي 90 تا 92، موجران فرمول محاسبه اجاره بها را کاملا تغيير دادند و با رساندن مبلغ رهن به حداقل سطح ممکن، بيش از 70 تا 80 درصد از کل مبلغ اجاره را به صورت ماهانه دريافت مي کردند.

با اين حال اگرچه در فروردين امسال، اين نسبت تغيير کرد و بيش از 50 درصد مبلغ کل اجاره به صورت رهن محاسبه شد؛ اما در هفته هاي اخير که نرخ سود بانکي به صورت دستوري کاهش پيدا کرده، شواهد در بازار اجاره حکايت از برگشت دوباره اجاره ماهانه و عبور از دريافت رهن کامل دارد.ميانگين اجاره بهاي آپارتمان در تهران در پايان سال92 به مترمربعي 18 هزار تومان رسيد که 9درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن رشد داشت.

اين در حالي است که نرخ رشد نقطه به نقطه اجاره بها در فروردين سال92 بيش از 23 درصد افزايش پيدا کرده بود.از مقايسه ميزان رشد اجاره بها در اوايل و اواخر سال گذشته اين نتيجه گيري حاصل مي شود که شتاب افزايش اجاره بها کاهش پيدا کرده است.

با اين حال هم اکنون و در آستانه شروع فصل نقل وانتقال اجاره نشين ها، برخي مستاجران از اينکه نرخ ها در بازار سليقه اي تعيين مي شود، گلايه دارند و خواستار رسيدگي دولت و مراجع تنظيم بازار نسبت به اين موضوع هستند.بررسي هاي ميداني درباره اختلاف مبالغ اجاره بها در مناطق مختلف تهران نشان مي دهد: 89 هزار و 974 تومان بيشترين مبلغ اجاره بهاي ماهانه پرداختي در اواخر سال گذشته براي اجاره يک مترمربع زير بناي مسکوني در منطقه يک تهران و همچنين 2 هزار و 250 تومان کمترين مبلغ اجاره بهاي ماهانه پرداختي در سال 92 براي اجاره يک مترمربع زيربناي مسکوني در منطقه 20 تهران از سوي مرکز آمار اعلام شده است.

اين ارقام نشان مي دهد، سال گذشته بيشترين اجاره بهاي ماهانه يک آپارتمان مسکوني در منطقه يک معادل 8 ميليون و 900 هزار تومان و کمترين نرخ اجاره نيز 225 هزار تومان بوده است.

متوسط اجاره بها به اضافه 3 درصد وديعه پرداختي براي اجاره يک مترمربع در منطقه يک در اواخر 92، معادل 28 هزار و 240 تومان بوده است که منطقه يک نسبت به ساير مناطق ديگر از بالاترين «رقم متوسط» برخوردار است، همچنين متوسط اجاره بها در منطقه 19 نيز از متوسط اجاره بها در ساير نقاط ديگر شهر کمتر بوده و در سطح 9 هزار و 25 تومان بوده است.

بر اساس اطلاعات اعلام شده از سوي مرکز آمار، بيشترين درصد تغيير متوسط اجاره بها به اضافه 3 درصد وديعه در ازاي هر مترمربع در سال گذشته در مقايسه با سال قبل از آن به منطقه 3 تعلق دارد، زيرا اجاره بها به ميزان 2/27 درصد افزايش پيدا کرده است و علاوه بر اين کمترين ميزان تغيير متوسط اجاره بها به اضافه 3 درصد وديعه در ازاي هر مترمربع در پاييز 92 در مقايسه با پاييز 91 به منطقه 18 مربوط مي شود، چراکه اجاره بها در اين منطقه حدود 5/12 درصد افزايش يافته است.

به اين ترتيب در اواخر سال گذشته، در همه مناطق شهر، اجاره بها رشد داشته است.

از طرف ديگر مرکز آمار به مقايسه نرخ اجاره بها به علاوه 3 درصد وديعه براي هر مترمربع در دو فصل مياني سال گذشته، پرداخته که کمترين و بيشترين تغيير به اين شرح است:

کمترين درصد تغيير متوسط اجاره بها به اضافه 3 درصد وديعه براي هر مترمربع در پاييز 92 نسبت به تابستان 92 به منطقه 12 تعلق دارد؛ زيرا درصد تغيير 3/0 درصد است.

از سوي ديگر، بيشترين درصد تغيير متوسط اجاره بها به اضافه 3 درصد وديعه براي هر مترمربع در پاييز 92 نسبت به تابستان 92 به منطقه 7 مربوط مي شود. 4 درصد ميزان افزايش اجاره بها طي اين مدت محاسبه شده است.

همچنين کليه مناطقي که نرخ اجاره بهاي آنها به علاوه 3 درصد وديعه براي هر مترمربع کمتر از 30 هزار تومان اعلام شده است، به مناطق 15 تا 20 و همچنين به منطقه هاي 22 و 7 مربوط مي شود.رصد قيمت ها در بازار اجاره مسکن گوياي اين است که حداقل نرخ اجاره يک آپارتمان کوچک در شهر تهران ماهانه 900 هزار تومان است که البته به گفته وزير مسکن، ميزان اجاره خانه در سال جاري، تنها هشت درصد افزايش داشته و قرار است اين بازار به صورت لحظه اي رصد شود تا شوک قيمتي در اين بخش نداشته باشيم.

براساس آمارهاي معاملات مسکن، در فروردين امسال بيش از 97 هزار قرارداد در بازار مسکن منعقد شده که از اين ميزان 26 هزار و 309 مورد آن مربوط به اجاره نشيني بوده که نسبت به فروردين پارسال با افزايش 26 درصدي همراه شده است. سرپرست کميسيون تخصصي املاک علت کاهش خريد خانه و افزايش اجاره نشيني در سال گذشته را جهش قيمتي بالا در بازار مسکن عنوان کرده و مي گويد پس از سال 91 که به رکود رسيديم، سرمايه داران ترجيح دادند سرمايه هاي خود را در بازار بورس سرمايه گذاري کنند و سرمايه هايشان را از بازار مسکن بيرون کشيدند.


نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
1

سایر مقاله های ارسالی:
9 آبان 1395 انديشه زندگي در حکم سلف سرويس است
2 آذر 1394 اجتماعي نوزادان معتاد در مجلس؛ روزانه چند معتاد در کشور متولد مي شود؟
2 آذر 1394 اجتماعي از دختران فراري و زنان در معرض خشونت تا کارتن خوابي با رنگ و بوي زنانه !
2 آذر 1394 اجتماعي معاون رئيس جمهور در امور زنان بيان کرد / حمايت از زنان براي استفاده از ظرفيت شرکت‌هاي دانش بنيان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از زهرا شجاعي/حوزه مردانه سياست و نقش زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از هادي خانيکي/نسبت نابرابر مهارت‌ها و جايگاه زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از شهيندخت مولاوردي /دولت اعتدال و اميد زنان
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از ابوالفضل شکوري/زنان مديراني معتدل تر از مردان
2 آذر 1394 اجتماعي انتقادات و پيشنهادات دکتر ناصر مهدوي/گفتمان اعتدال؛ از ارسطو تا روحاني
2 آذر 1394 اجتماعي روايت جلودارزاده از دومين نمايشگاه نقش آفريني زنان در توسعه پايدار/نقش زن ايراني در خروج از رکود پررنگ مي‌شود
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از دکتر مرتضي دهقان‌نژاد/زنان متنفذ دربار صفوي
2 آذر 1394 اجتماعي احمدپورنجاتي در دومين همايش ملي اعتدال/جاي خالي تفاهم مفهومي واژه اعتدال در بخش انديشه‌ورز جامعه
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از سعيد معيدفر، جامعه شناس/تحقق مطالبات زنان در گرو به کارگيري اهرم‌هاي فشار
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از علي محمد حاضري/مشارکت سياسي بانوان مطالبه‌اي زودرس
2 آذر 1394 اجتماعي يادداشتي از غلامرضا انصاري/حذف زنان از عرصه مديريت، محصول توسعه نيافتگي
15 مهر 1393 اجتماعي چرخه خواب چيست و چقدر خواب کافي است؟
14 مهر 1393 خواندني ها خوشبختي چه رنگيه؟
13 مهر 1393 خواندني ها شکم چاق بيمارتان مي کند
12 مهر 1393 اقتصادي اشتباهاتي که جهان را درگير بحران کرد
9 مهر 1393 مديريت 10 مهارت ارتباطي که بايد کسب کنيم
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.