صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

برترين هاي نخستين جشنواره سراسري شعر دوست در اهواز معرفي شدند
نویسنده: حبيب اله بهرامي
مترجم:
ارسال کننده: حبيب اله بهرامي
31 ارديبهشت 1391
نخستين جشنواره سراسري شعر دوست روز پنجشنبه  28 اردي بهشت ماه در تالار مهتاب اهواز برگزار شد.
در اين جشنواره حسن حائري مديركل امور اجتماعي استانداري خوزستان، سرهنگ "سيد حسين  سيد حقيقي" فرمانده انتظامي شهرستان اهواز، تني چند از مسوولان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي خوزستان و جمعي از شاعران و علاقه مندان به شعر و شاعري از سراسر کشور حضور داشتند.
ديوان حافظ جامع تر از کليات سعدي و ماندگار تر است
 نماينده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبري در سخناني با استناد به آيات و روايات وظيفه ي شاعران را در عصر حاصر خطير خواند و با اشاره به اين نکته که شعر در هر عصر و زباني وجود داشته است تاکيد کرد: ويژه گي هايي که در بخش شعر وجود دارد در ديگر بخش ها نيست.
آيت ا...شفيعي ابتدا به بررسي شعر به معناي خيال پرداخت که در نگاه انسان به تصوير و سپس به لفظ در مي آيد سپس به تفسير ابياتي از شعر حافظ پرداخت و به نقل از پيامبر اکرم برخي اشعار را حکمت ذکر کرد و در مورد شاعران عصر جاهليت گفت: شاعران عصر جاهليت هر سال به مکه مي آمدند و شعرهاي ناب خود را ارايه مي دادند و به مناقصه مي گذاشتند و بهترين ها را نيز به ديوار کعبه نصب مي کردند که نام اشعار به معلقات سبعه معروف شد. 
وي افزود: معلقات سبعه سال هاي زيادي بر ديوارهاي کعبه آويخته بود به گونه اي که چهره درخشان آن ها بر اثر گرد و غبار تيره و تار شده بود و کسي قادر نبود که از آن اشعار فصيح‏تر و بليغ‏تر بياورد تا اينکه پيامبر اسلام ظهور کرد و آياتي به نام قرآن از جانب خداي توانا آورد. بعضي از فصحاء معروف عرب مانند لبيد، شاعر مشهور، همين که آيات شريفه قرآن را شنيد، پس از کاوش کامل و پي بردن به عظمت قرآن، به دين مقدس اسلام مشرف شد و به خاطر احترام به قرآن مجيد، براي هميشه شعر گفتن را ترک نمود.
وي سپس به بررسي اشعار حافظ و سعدي پرداخت و گفت: سعدي استاد اخلاق و حکمت است و به گفته ي مرحوم فروغي سعدي به زبان امروزصحبت مي کرد؛ با اين حال ديوان حافظ جامع تر از کليات سعدي و ماندگار تر است. چون حافظ با ذوق عرفاني و حکمت متعالي استفاده ي هنري کرده است که هيچ گاه هم تمام شدني نيست. 
نماينده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبري تصريح کرد: لازم است عالم شعر در عصر جديد متشکل شود. ما شاعراني داريم که خوب شعر مي گويند اما شعر خوب نمي گويند. شاعران با استعدادي هم هستند که سطح شعرشان پايين است که مي بايد با تشکيل کلاس هاي آموزش نقد و بررسي شعر پر و بال بگيرند تا دريابند که ادبيات ما چه قدر متعالي است.
خوزستان استان ادبيات خيز است
سخنران ديگر اين جشنواره مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي خوزستان بود که در سخناني ضمن قدرداني از تلاش هاي دست اندرکاران جشنواره از جمله هيات داوران تاکيد کرد: خوش بختانه خوزستان نه تنها استان زرخيز و نفتخيز است که استان ادبيات خيز است. شايد به عمر تمدن ايران به ويژه تمدن تشيع، خوزستان نقش برجسته اي در ادبيات ديني و آييني و تاريخ ايران و تمدن ايراني دارد که مي توان به شاعران بزرگي هم چون دعبل خزايي،  ابونواس اهوازي و علي ابن مهزيار اهوازي و قيصر امين پور اشاره کرد.
حجت الاسلام والمسلمين لطف اله سپهر به حضور شاعران جوان خوزستاني در محضر رهبر معظم انقلاب در آيين هاي شعر خواني- که بخشي از توانمندي هاي ادبيات خوزستان را ارايه مي کنند- اشاره کرد و از برگزاري 25 کنگره بين المللي، ملي، منطقه اي، استاني و محلي و فولکلوريک در استان و رسيدن 18 هزار قطعه شعر به اين کنگره ها خبر داد.
وي با اشاره به جشنواره شعر دوست گفت: در ميان جشنواره هاي استان جاي خالي جشنواره ي دوست مشهود بود که ان شاا... پيشنهاد دهنده ي اين جشنواره مورد تقدير و تشويق ويژه قرار خواهد گرفت.
وي خواستار تغيير زمان برگزاري جشنواره در ماه هاي رمضان، شعبان يا رجب و نيز بين المللي شدن آن در سال هاي آينده و نيز ثبت در تقويم فرهنگي هنري استان شد. وي همچنين خواستار برخورد با رييسان اداره هاي فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان هايي شد که در اين جشنواره حضور نيافته اند.
حاج آقا سپهر در ادامه ي سخنان اش خواستار همکاري دانشگاه ها و حوزه هاي علميه براي ارتقاي فضاي معنوي و مباني اعتقادي جشنواره و نيز افزايش زمان برگزاري آن شد و اظهار اميدواري کرد: محتواي شعر جشنواره دوست قوي تر و آثار برتر امسال در کتابي چاپ شوند و جشنواره براي هميشه ماندگار شود و سطح جوايز نيز بالاتر رود.
مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي خوزستان همچنين ياد و خاطره ي سردبير و مديرمسوول هفته نامه بهار سبز " حاج حسين زراعتکار و همسرش زهره افتخاري را- که در سانحه ي رانندگي جان به جان آفرين تسليم کردند- گرامي داشت.
در ادامه آيين اختتاميه، رييس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي اهواز در سخناني گزارشي از نحوه ي برگزاري جشنواره ارايه کرد.
مسعود وصلتي گفت: جرقه ي برگزاري جشنواره شعر دوست از زمستان سال گذشته زده شد و همه بر آن شدند که جايگاه شعر خواني براي حضرت دوست و باري تعالي بايد گرامي داشته شود و حرکتي در اين راه صورت گيرد که به همت انجمن شعر اهواز فراخوان زده شد و 1400 شعر از 200 شاعر به دبيرخانه جشنواره رسيد که 12 نفر به عنوان برتر و شايسته تقدير توسط هيات داوران انتخاب شدند.
گزارش خبرنگار ما حاکي است: در برنامه هاي صبح و بعدازظهر اين جشنواره عده اي از شاعران به شعر خواني پرداختند و اجراي موسيقي توسط نبي صاکي از ديگر بحش هاي متنوع جشنواره بود.
در آيين اختتاميه ي جشنواره وقتي که "سلمان يدالهي" شاعر و مجري مجرب و مسلط پشت تريبون قرار گرفت و شعري خواند و "محمد جواد شاهمرادي" از تهران را براي قرايت شعر فرا خواند؛ او آمد و ندا داد:" شمع روشن نکن که نوراني است مجلس شعر خواني ام امشب/ از زمين و زمانه پنهان نيست هيجان نهاني ام امشب" ولي سرکار خانم "حسنا محمد زاده" از کاشان آمد و گفت:" شاعر نور حي علا عشق با قلم هاي عاشق نوازت/ آسمان و زمين را بگنجان گوشه ي دفتر نيمه بازت" اما "محسن اکبر زاده" از استان فارس از "شب گفت و هزار گردش ماه و ضمانت زهر و رضايت او"
قاسم آهنين جان شاعر و منتقد خوزستاني هم وقتي پشت تريبون رفت در سخناني گفت: وقتي جشنواره اي براي خداوند است معنوي ترين است. شعر گفتن براي خداوند بزرگ ترين چالشي است که يک شاعر در آن وارد مي شود.
وي سپس چنين خواند:" چون خطاب آمد چه جاي گفت و گو/ سر من شد آدمي من سر او" اما سرکار خانم"معصومه سادات شاکري" از نيشابور از حرف هايي کوچک و بزرگ و سخت ناشنيدني گفت که از سر نياز با خدايش مي زند/ و "رضا نيکوکار"از رشت آمد و از نسيم هاي پشت شيشه سرود و از ياکريم ها و تاکيد کرد:"چيز جديدي نيست غم شاعرانم/ نام تو بوده روي لبم از قديم ها"
استاد هرمز علي پور هم در اين جشنواره شعر سپيدي جهان را از مجموعه شعر سپيدي جهان خواند:" سپيدي جهان کجاست و / سپيدي آب ها را که ديده است/ از تو مي پرسم دوست/ وقتي شاعران به يک نگاه مي گريند/ پس کي مي رسد سپيدي جهان/ تا گل به چهره انسان درنگ کند/ تا اين همه کودکان/ به گورها نگاه نيفکنند/ و اين بهار که پشت در رسيده است/ مرا نخواهد ديد/ که چون به ديده ام نگاه کني اي دوست/ انبوه خلقت آدمي پيداست"
اين گزارش حاکي است: حسن ختام جشنواره، قرايت بيانيه داوران بود که توسط حبيب پيام خوانده شد و سپس اسامي برترين هاي شعر دوست به شرح ذيل خوانده شدند و هداياي خود را از دستان حاج آقا سپهر، سرهنگ حقيقي، استادان محمد شيدا، هرمز علي پور، سليمان هرمزي و حائري، عزيزي، چناني و شکرريز دريافت کردند.
معرفي برترين هاي نخستين جشنواره سراسري شعر دوست
در بخش کلاسيک رضا نيکوکار از رشت ، مقام اول را به دست آورد، مصطفي توفيقي از مشهد در سکوي دوم جاي گرفت و حسني محمدزاده از کاشان ومحمد جواد شاهمرادي از تهران به طور مشترک مقام سوم را از آن خود کردند.
همچنين از سرکار خانم زهرا شعباني از هنديجان و مهدي علي بلندي از همدان تقدير شد.
در بخش آزاد محسن اکبر زاده از شيراز مقام نخست را کسب کرد. معصومه سادات شاکري از نيشابور در جايگاه دوم ايستاد و افسانه سلطاني از آبادان و فاطمه معصومي از ياسوج به طور مشترک جايزه هاي رتبه سوم را دريافت کردند . سرکار خانم عفت خادمي و مريم عمار لو از نيشابور نيز مورد تقدير قرار گرفتند.
شايان گفتن است: هرمز علي پور، مهدي مرادي، محمد بقالان، افسانه نجومي و حبيب پيام به عنوان هيات داوران جشنواره انجام وظيفه کردند. همچنين از تلاش هاي بهمن ساکي، عليرضا شکرريز، فردين کوراوند، کامران عاليان، داود رضا کاظمي و عبدالرسول سعادت قدرداني شد.
* درحاشيه:
- به گفته ي رييس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي اهواز قرار بود "آثار در هر دو بخش مجزا (سنتي-آزاد) ارزيابي و در دو گروه سني زير 18 سال و بالاي 18 سال مورد داوري قرار گيرند" اما آثار کليه ي شاعران تنها در دو بخش سنتي و آزاد مورد داوري قرار گرفتند و از انتخاب گروه زير 18 سال خبري نبود. اين در حالي بود که شاعران اين گروه هم فرم مخصوص پر کردند و هم رونوشت شناسنامه هاي شان را به دبيرخانه ي جشنواره فرستادند.
لازم است مسوولان مربوط در اين خصوص پاسخ گو باشند. چرا که حق گروه نوجوان ناديده گرفته شده است!
- در اين جشنواره تنها دو شاعر بانوي خوزستاني به مرحله نهايي رسيدند که اولي مقام سوم را به دست آورد و ديگري شايسته ي تقدير شناخته شد و 10 نفر ديگر از رشت و مشهد و کاشان و تهران و نيشابور و ياسوج و شيراز و همدان بودند. 

نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
1

سایر مقاله های ارسالی:
9 آبان 1395 فرهنگي پيام هاي نوراني پيام نوري!!
9 آبان 1395 اجتماعي ركورد شكني تلنگرزاده در تشكيل جلسه!
21 مرداد 1391 فرهنگي زنگ انشا / درباره ي "روز خبرنگار" هرچه مي دانيد بنويسيد
24 ارديبهشت 1391 فرهنگي انتقاد مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي خوزستان از کم کاري در بخش ادبيات داستاني ديني و آييني
28 فروردين 1391 اقتصادي حمايت از کار و سرمايه‌ى ايرانى؛ رونق توليد ملى
14 فروردين 1391 اجتماعي دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام در روز جهاني تاتر تصريح کرد: خوزستان و هنرمندان اين سرزمين مظلوم اند.
14 فروردين 1391 اجتماعي در شروع سال توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ايراني؛ 210 كارگر يك كارخانه آجرسازي در اهواز از كار بي كار شدند
21 اسفند 1390 اجتماعي مدارس و ادارات اهواز بعد از شروع فعاليت تعطيل شدند؛ گرد و غبار مسوولان استان را دير بيدار كرد! بيدار شويد! گرد و غبار آمده است...
19 بهمن 1390 اجتماعي دهه فجر و انتظار مردم
17 دي 1390 فرهنگي از کعبه صداي شيوني مي آيد
12 آذر 1390 اجتماعي تاثير انعكاس حوادث جنايي در احساس امنيت مردم
21 آبان 1390 اجتماعي گذري گذرا به گذر محله هاي منطقه 6 شهرداري اهواز؛ مناطق حاشيه نشين؛ نيازمند نگاه بي حاشيه ي مسوولان "كلان" شهر
9 آبان 1390 اجتماعي طنز "شور"ش در سد گتوند!!
9 آبان 1390 فرهنگي "نويسنده باشگاه تحليلگران جوان آريا" گزارش نويس برتر استان خوزستان شد
1 آبان 1390 اجتماعي تعيين و تكليف ثبت احوال براي تاهل افراد!
3مهر 1390 اجتماعي به بهانه 30 شهريور ماه، روز "نظافت عمومي"؛ آقايان مسوول! با يک گل بهار نمي شود...
27 شهريور 1390 اقتصادي براي قبرستان طرح هاي اشتغالزا، چه کس مرثيه مي خواند؟!
12 شهريور 1390 اقتصادي براي بلند کردن خط فقر؛ قوي ترين مرد ايران به فرانسه مي رود!
1 شهريور 1390 اجتماعي با آبگيري"سد گتوند عليا"؛ خوزستاني ها به تماشاي "جوي موليان" نشستند!!
29 مرداد 1390 فرهنگي حاج "جميلي" رفت؛ خدايش بيامرزد/ نرفتگان را گرامي بداريم...
1 2 3 4
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.