صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

انتقاد مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي خوزستان از کم کاري در بخش ادبيات داستاني ديني و آييني
نویسنده: حبيب اله بهرامي
مترجم:
ارسال کننده: حبيب اله بهرامي
24 ارديبهشت 1391

مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي خوزستان از کم کاري در زمينه ي ادبيات ديني و آييني در دهه اخير در بخش داستان و رمان در استان انتقاد کرد و خواستار تلاش بيش تر نويسندگان و هنرمندان در اين زمينه شد.
به گزارش خبرنگار ما، حجت الاسلام والمسلمين سپهر- که در آيين اختتاميه پنجمين جشنواره ادبيات داستاني ديني و آييني استان خوزستان در تالار مهتاب اهواز سخن مي گفت- با اشاره به 8 سال دفاع مقدس افزود: آيين ها و فرهنگ هاي مختلفي در مناطق مختلف استان و بين اقوام وجود دارد. دوران دفاع مقدس نيز که فرهنگ خاص خود را دارد و در زندگي مردم کشورمان به ويژه استان خوزستان تاثير بسياري داشته است. در حقيقت استان خوزستان به اندازه ي کل کشور تمدن، فرهنگ و خرده فرهنگ دارد. 
وي با تاکيد بر اين نکته که وضعيت ادبيات در کشور و استان خيلي قوي نيست از معاونت فرهنگي حوزه ي مسووليت خود و اداره  فرهنگ و ارشاد اهواز خواست فصل جديدي از اعتبارهاي فرهنگي را براي ارتقا و توسعه ادبيات ديني و آييني در نظر بگيرند و نسبت به برگزاري جشنواره هاي منطقه اي اقدام شود.
وي همچنين از برگزار کنندگان جشنواره و هيات داوران قدرداني کرد.
استاد بهزاد فراهاني:
خوزستان از نظر ادبيات داستاني استان پربرکتي است
يک استاد سينما و تاتر تصريح کرد: خوزستان از نظر ادبيات داستاني، استان پربرکتي است که حد و حدودي هم ندارد.
بهزاد فراهاني در آيين اختتاميه پنجمين جشنواره ادبيات ديني و آييني استان خوزستان افزود: نسل جوان در خوزستان کم نيستند، منتها لازم است که مديران ارتباط خود را با سازمان آموزش و پرورش به منظور راهنمايي و آموزش جوانان و نوجوانان علاقه مندان به ادبيات داستاني را بيش تر کنند.
وي با اشاره به استقبال نه چندان گرم داستان نويسان و علاقه مندان به ادبيات در آيين اختتاميه خواستار استفاده از روش هاي مختلف براي اطلاع رساني به علاقه مندان شد و خاطر نشان کرد: ارتباط با مردم در آيين پاياني جشنواره ضعيف بوده در غير اين صورت همه ي ما عاشق ادبيات داستاني و نمايشي هستيم.
وي در ادامه از زنده ياد احمد محمود داستان نويس خوزستاني- که کلام اش روشنا بخش زيبايي و بداعت، مضامين و تکنيک هايش تنه به شولوخوف و چخوف مي زد تجليل و ياد کرد و در ادامه داستاني را براي حاضران قرايت کرد.

معاون فرهنگي اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي خوزستان:
ادبيات داستاني در خوزستان مظلوم است
همچنين در اين جشنواره معاون فرهنگي اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي خوزستان در سخناني ضمن تبريک سالروز حضرت فاطمه زهرا و روز مادر از برگزار کنندگان بابت برگزاري جشنواره تشکر کرد و از بابت صندلي هاي خالي و استقبال کم علاقه مندان به ادبيات داستاني و کم کاري در بخش ادبيات انتقاد کرد و گفت: شرکت 100 داستان نويس و دريافت 200 اثر در اين جشنواره جاي تقدير دارد اما چرا داستان نويسان در آيين اختتاميه آن شرکت نکردند؟!
حميدي نژاد در ادامه با تجليل از زنده ياد ايوبي گفت: قلم مرحوم ايوبي خدمات زيادي به داستان کشور کرد و آبرويي براي استان بود.
وي در زمينه ي ادبيات داستاني در استان گفت: از آن جا که ادبيات داستاني در خوزستان مظلوم است، ما براي سال جاري برنامه ريزي خوبي براي اعتلاي ادبيات داستاني به ويژه در بخش ديني و آييني انجام داده ايم. از جمله شوراي سياستگذاري را تشکيل داديم که در چند روز آينده شروع به کار خواهد کرد.
وي افزود: سال گذشته سال احياي شعر بود به گونه اي که با برگزاري 70 جشنواره شعر بين المللي، ملي، منطقه اي، استاني و شهرستاني بيش از 19 هزار اثر که حاصل شاعران تلاشگر و زحمت کش ملي ماست دريافت کرديم که اين آمار براي وزارت خانه قابل باور نبود و ما اعلام آمادگي کرديم تا اين تعداد آثار را با نام شاعران براي وزارت خانه ارسال کنيم.
معاون فرهنگي اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي خوزستان در پايان با بيان اين نکته که بايد احولي در ادبيات داستاني در سال جاري ايجاد کنيم بر ضرورت برگزاري کلاس هاي آموزش و برگزاري جشنواره هاي ادبي در شهرهاي مختلف با کمک و همراهي نويسندگان و شاعران تاکيد کرد و خواستار استفاده ي نويسندگان از ارزش هاي اسلامي و انساني در کارهاي داستاني خود شد.
همچنين در اين جشنواره وصلتي رييس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي اهواز گزارشي از روند برگزاري جشنواره و آثار رسيده و ارزيابي و گزينش 40 اثر از 200 اثر رسيده به جشنواره توسط هيات داوران در مرحله نخست متشکل از فريدون يونسي، حميدرضا اکبري(شروه)، بهاره اله بخش، پگاه شنبه زاده، مريم دلباري، مسعود عالي محمودي، ثنا نصاري خبر داد و گفت: همچنين علي خدايي، غلامرضا رضايي، حسين سناپور، بهناز عليپور گسکري و آرش آذرپناه داوري مرحله پاياني جشنواره را به عهده داشتند.
گزارش خبرنگار ما حاکي است: برنامه صبح جشنواره با داستان خواني نويسندگان شرکت کننده در بخش رقابتي جشنواره آغاز شد. سپس علي خدايي، غلامرضا رضايي، دکتر بهناز عليپور گسکري و آرش آذرپناه پيرامون داستان هاي خوانده شده به نقد و بررسي پرداختند. اجراي موسيقي توسط گروه موسيقي «ويستا» و شاهنامه خواني توسط سرکار خانم نسترن محمودي از ديگر برنامه هاي جشنواره بود.
گفتني است در بخش پاياني جشنواره، آرش آذرپناه به نمايندگي از هيات داوران، بيانيه داوران را قرائت کرد. در ادامه برگزيدگان جشنواره معرفي شدند.
در بخش« داستان کوتاه با موضوعات آييني» جشنواره چهار داستان نويس برتر (بدون رتبه بندي)بدين شرح معرفي شدند: غلامرضا شيري  (به خاطر داستان ) عوض/ خالد شهباز (به خاطر داستان ) شوخي/ جابر غفاري پور (به خاطر داستان )  براي دلداري تو نيست که مي نويسيم/ ليلا روغنگير (به خاطر داستان ) سهيل هيچي
در بخش «داستان کوتاه با موضوع آزاد»  جشنواره نيز از چهار داستان نويس برتر  (بدون رتبه بندي)بدين شرح تجليل شد: حامد قاروني (به خاطر داستان ) اين روزها که مي گذرد/ عيسي عسگري (به خاطر داستان ) بهزاد و کمي بيشتر/ سعيد شعباني (به خاطر داستان ) گرداب/ زينب عصاره زادگان (به خاطر داستان ) بابايي
هيات داوران پنجمين جشنواره ادبيات داستاني آييني خوزستان در بخش آييني جشنواره، سه داستان را  (بدون رتبه بندي) شايسته تقدير دانستند :ليلا رستگار (به خاطر داستان )  برادرم ماهي خارو/ صادق چولکي (به خاطر داستان ) غريبه ها/ سيد ميثم رمضاني (به خاطر داستان ) من يوسفم، تو يوسفِ بي چاه ديدي اي؟
هيات داوران پنجمين جشنواره ادبيات داستاني آييني خوزستان در بخش آزاد جشنواره، پنج داستان را (بدون رتبه بندي) شايسته تقدير دانستند: محسن اکبرزاده (به خاطر داستان ) درتنِ مـه/ محمدباقر اصليان (به خاطر داستان ) يک شبِ مناسب براي کشتن/ زينب غلامي  (به خاطر داستان ) همه ي لبخندهايي که براي تو بود/ پروين پورجوادي (به خاطر داستان ) مهتابي سقف/ ميثم خالديان (به خاطر داستان (...)
پنجمين جشنواره ادبيات داستاني آييني خوزستان، در بخش نوجوان ، شاهين بيرگاني، ارغوان قاسم نژاد، نگار اکبري، دانيال موحدي را (بدون اولويت) شايسته تقدير دانست.
فردين کوراوند دبير اجرايي جشنواره و مسوول انجمن قلم شهرزاد در خصوص اهداف برگزاري اين جشنواره به خبرنگار ما گفت: مهم ترين اهداف اين جشنواره، کشف و شناسايي ظرفيت هاي داستاني در حوزه داستان نويسي استان خوزستان و معرفي و ترغيب داستان نويساني بوده است که رشد بهتري در اين حوزه داشته اند.
وي در خصوص انتشار آثار برگزيده در اين جشنواره در مجلدي مجزا گفت : قرار است مجموعه هاي از آثار داستاني آييني در چند سال گذشته و دوره هاي پيشين اين جشنواره در يک مجلد مدون و منتشر شود.
کوراوند در خاتمه از کشوري شدن اين جشنواره در دوره آينده خبر داد و تصريح کرد: با توجه به استقبالي که از اين جشنواره در خارج از مرزهاي استان وجود دارد دوره بعدي اين جشنواره فراخوان کشوري خواهد داشت.
نسرين ايوبي فر، همسر زنده ياد استادمحمد ايوبي نويسنده فقيد جنوبي، از ديگر ميهمانان مراسم اختتاميه بودند.
  نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
1

سایر مقاله های ارسالی:
9 آبان 1395 فرهنگي پيام هاي نوراني پيام نوري!!
9 آبان 1395 اجتماعي ركورد شكني تلنگرزاده در تشكيل جلسه!
21 مرداد 1391 فرهنگي زنگ انشا / درباره ي "روز خبرنگار" هرچه مي دانيد بنويسيد
31 ارديبهشت 1391 فرهنگي برترين هاي نخستين جشنواره سراسري شعر دوست در اهواز معرفي شدند
28 فروردين 1391 اقتصادي حمايت از کار و سرمايه‌ى ايرانى؛ رونق توليد ملى
14 فروردين 1391 اجتماعي دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام در روز جهاني تاتر تصريح کرد: خوزستان و هنرمندان اين سرزمين مظلوم اند.
14 فروردين 1391 اجتماعي در شروع سال توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ايراني؛ 210 كارگر يك كارخانه آجرسازي در اهواز از كار بي كار شدند
21 اسفند 1390 اجتماعي مدارس و ادارات اهواز بعد از شروع فعاليت تعطيل شدند؛ گرد و غبار مسوولان استان را دير بيدار كرد! بيدار شويد! گرد و غبار آمده است...
19 بهمن 1390 اجتماعي دهه فجر و انتظار مردم
17 دي 1390 فرهنگي از کعبه صداي شيوني مي آيد
12 آذر 1390 اجتماعي تاثير انعكاس حوادث جنايي در احساس امنيت مردم
21 آبان 1390 اجتماعي گذري گذرا به گذر محله هاي منطقه 6 شهرداري اهواز؛ مناطق حاشيه نشين؛ نيازمند نگاه بي حاشيه ي مسوولان "كلان" شهر
9 آبان 1390 اجتماعي طنز "شور"ش در سد گتوند!!
9 آبان 1390 فرهنگي "نويسنده باشگاه تحليلگران جوان آريا" گزارش نويس برتر استان خوزستان شد
1 آبان 1390 اجتماعي تعيين و تكليف ثبت احوال براي تاهل افراد!
3مهر 1390 اجتماعي به بهانه 30 شهريور ماه، روز "نظافت عمومي"؛ آقايان مسوول! با يک گل بهار نمي شود...
27 شهريور 1390 اقتصادي براي قبرستان طرح هاي اشتغالزا، چه کس مرثيه مي خواند؟!
12 شهريور 1390 اقتصادي براي بلند کردن خط فقر؛ قوي ترين مرد ايران به فرانسه مي رود!
1 شهريور 1390 اجتماعي با آبگيري"سد گتوند عليا"؛ خوزستاني ها به تماشاي "جوي موليان" نشستند!!
29 مرداد 1390 فرهنگي حاج "جميلي" رفت؛ خدايش بيامرزد/ نرفتگان را گرامي بداريم...
1 2 3 4
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.