صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

حمايت از کار و سرمايه‌ى ايرانى؛ رونق توليد ملى
نویسنده: حبيب اله بهرامي
مترجم:
ارسال کننده: حبيب اله بهرامي
28 فروردين 1391


رهبر معظم انقلاب با تحويل سال نو، ضمن انتخاب يك شعار محوري و اساسي، سياست هاي آن سال را نيز تبيين مي كردند. امسال، از سوي ايشان، سال "توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ي ايراني" نامگذاري شد. به راستي ما ملت ايران و مسوولان خدمتگزار دولت ها در سال هاي پيشين، چه كارهايي براي تحقق اين شعارها و حمايت از كار و توليد، شكوفايي و استقلال اقتصادي انجام داده ايم؟
راه دور نمي رويم و از سال 88 شروع مي كنيم. در اين سال شعار همت و کار مضاعف را سرلوحه ي کارهاي خود قرار داديم و در سال 89 به وادي جهاد اقتصادي گام نهاديم؛ اما آيا توانستيم به شعارها رداي عمل بپوشانيم و به قله هاي موفقيت در امور اقتصادي دست پيدا كنيم؟
اگر در اين سال ها، همت و کار مضاعف و نيز جهاد اقتصادي منجر به افزايش و رونق توليد ملي و در نتيجه کاهش تورم و حل مساله اشتغال نشد؛ در عوض، همت، تلاش و جهاد اقتصادي عده اي در واردات کالا و اجناس مشابه به کشور- آن هم با كم ترين هزينه و زمان- مضاعف شده بود! چرا که سرمايه گذار ايراني در كوير بي توجهي ها تنها ماند و هيچ چشمي آفتاب مهرباني را بر چهره ي او نتاباند و در نتيجه از سوي مسوولان مورد حمايت جدي قرار نگرفت. شايد هم مسوولان دست اندركارما توان برنامه‌ريزي براي حمايت از سرمايه گذاران را نداشتند و كسي هم در راه افزايش توان اين مديران گام برنداشت.
وقتي بانک هاي ما در حالت انقباضي خود به سر مي بردند! چه گونه مي خواستيم بستر لازم براي ورود سرمايه گذار جديد فراهم شود؟! وقتي گذر از خوان هاي برخي اداره ها و سازمان ها رستم دستان مي خواهد که از توان سرمايه گذار و کارآفرين ما خارج است؛ به طور يقين، توليد داخلي رونق لازم را نمي گيرد و نگاه ها به سوي توليد خارجي پرواز مي كند. آيا با کاهش مقررات و منطقي کردن مجوزها از سرمايه‌گذاران بخش توليد حمايت كرده ايم؟
در طول سال هاي گذشته شعار ارتباط تنگاتنگ صنعت و دانشگاه را بارها و بارها شنيده ايم؛ اما آيا تا به حال فرصت هاي لازم را براي فارغ‌التحصيلان دانشگاه‌ها و ارتباط تنگاتنگ آنان با صنايع و كشاورزي براي افزايش كيفيت توليد فراهم كرده ايم؟! براي ترغيب مصرف كننده به خريد محصولات داخلي و جلوگيري از سيل قاچاق كالا به كشور چه كار عملي انجام داده ايم؟!
آيا در سياست‌ها، برنامه ها و فضاي کسب ‌و ‌کار، در مسير روان‌سازي و چابک‌سازي توليد و حمايت از آن حرکت و به توليدکنندگان براي بازاريابي داخلي و خارجي كمك كرده ايم؟
به راستي! وقتي کالايي به وفور در داخل کشور توليد مي شود، فلسفه ي ورود آن كالا به کشور آن هم از مبادي قانوني چيست؟! واردکنندگان کالا به جز انديشيدن به افزايش سرمايه ي خود، مگر اهداف ديگري دنبال مي کنند؟
براي واردكنندگان مهم نيست که توليد کنندگان داخلي به علت تحريم و بالا رفتن هزينه هاي توليد و نبودن فناوري و ماشين‌آلات مناسب براي بهبود توليد و بدهي دستگاه هاي دولتي، توليدكنندگان توان رقابت با توليدات خارجي را ندارند و به مرور زمان ورشکست خواهند شد و نيروهاي شاغل در کارگاه ها و کارخانه ها نيز بيکار مي شوند. آيا با به وجود آمدن چنين مشکل هايي و نيز بي خيالي عده اي از دست اندرکاران ، آناني که از ايمان محکمي برخوردار نيستند به دام دشمنان نخواهند افتاد؟ اين جا است كه بايد از ابتکارهاي مديران اقتصادي در رفع و دفع اين مشكل ها و محدوديت‌ها حمايت شود.
به راستي وظيفه ي دولت در اين خصوص چيست و تا کنون چه فعاليت هايي براي حمايت از توليد داخلي انجام داده است؟ مگر از وضعيت توليد کنندگان داخلي، مگر از سرمايه ي ايراني که به زحمت و جان کندن به دست آمده است خبر ندارد؟ اگر بپذيريم که از وضعيت با خبر است؛ پس چرا تا کنون اقدام عاجلي انجام نشده است؟
چرا نمايندگان مردم در مجلس شوراي اسلامي از توليدکنندگان،از توليد داخلي و از سرمايه ي ايراني- که حاصل زندگي سرمايه گذار و کارآفرين و دار و ندارش بوده است- حمايت هاي لازم را نکرده اند؟!
آيا نمايندگان مردم و خود دولتمردان ما نمي دانند: : تنها راه رونق توليد ملي، حمايت از کار و سرمايه‌ى ايرانى است؟
متاسفانه توليد ملي ما در کل کشور حال و وضع خوبي ندارد. کافي است نيم نگاهي به شهرک هاي صنعتي شهرستان ها در استان هاي مختلف كشور بيندازيد تا از سيل مشکلات و ظرفيت پايين توليدات با خبر شويد. کافي است پاي صحبت ها و درد دل توليدکنندگان بنشينيد تا درياي مشکلات را در پيش پاي تان جاري کنند. مشکل هايي که حاصل سياست هاي کجدار و مريز دولتمردان در امور اقتصادي است! مشکل هايي که سال هاي سال است در جلوي چشم برخي مسوولان رژه مي روند، اما دست هايي براي کمک به توليدکنندگان و سرمايه گذاران- که مدت ها است وارد ميدان کار و توليد شده اند- و نيز براي حل مشكل ها، دراز نشده است.
اگر از سرمايه گذار ايراني و از توليد کنندگان داخلي حمايت هاي لازم به عمل مي آمد، که اين گونه بازار توليدات خارجي در جاي جاي کشور رنگارنگ نبود! وقتي که ورود کالاي خارجي به کشور حد و مرزي ندارد و عده اي از ما بهتران كالا را از کانال هاي مختلف وارد کشور مي کنند و به توزيع آن مشغول مي شوند و هيچ گونه ممانعتي هم در ورود و توزيع آن صورت نمي گيرد و با لباس هاي زيبا و حتا جلوتر از توليدهاي داخلي به خريداران چشمک مي زنند و از سويي زمينه رقابت براي كالاهاي داخلي و خارجي وجود ندارد و فرهنگ به كارگيري توليد داخلي در بين مردم ترويج نشده است؛ چه گونه انتظار داريم که توليدهاي داخلي به فروش برسد و بازارش رونق يابد؟!
امروزه خيال سرمايه گذاري ايراني آسوده نيست. کارآفرين شور و شوق لازم را ندارد. بستر لازم براي ورود سرمايه در زمينه ي کار و توليد فراهم نشده است. فقط صداي شعارهاي رنگارنگ مان مبني بر حمايت از سرمايه گذاران به گوش مي رسد. آن هم حمايت از سرمايه گذاران خارجي!
برخي از مسوولان مان هفت شهر عطار که چه عرض کنم، شهرها و روستاهاي کشورهاي خارجي را در مي نوردند تا سرمايه گذاران ايراني خارج رفته و نيز سرمايه گذاران خارجي را با نشان دادن چراغ هاي سبز و سفيد دعوت به سرمايه گذاري در کشور کنند؛ در حالي که سرمايه گذاران داخلي و کارآفريناني که با عشق خدمت به کشور و مردم مدت ها است که يا علي گفته اند را در زير پاي خود نمي بينند! در حقيقت؛ وقتي که يار در خانه يا پشت در است؛ چرا مي رويم گرد جهان مي گرديم؟!
كم و بيش مي دانيم ظرفيت‌هاي خالي زيادي براي سرمايه گذاري و اشتغال جوانان وجود دارد. در حقيقت، براي رها شدن از دام توليدهاي خارجي و قرار گرفتن در دامان توليد ملي هم نيروي جوان آماده به کار وجود دارد و هم سرمايه‌گذاري‌هاي گسترده؛ بنابراين، ابتدا بايد با كاهش مقررات و منطقي کردن مجوزها، از سرمايه‌گذاران بخش توليد حمايت کنيم و ضمن هدفمند كردن مناسبات بين بانک‌ها و واحدهاي توليدي، موانع پيش روي اين واحدها را برداريم تا بتوانند با بالاترين ظرفيت توليد كنند.
نگاه مهربانانه مسوولان بانك ها در برخورد با واحدهاي توليدي و تسهيل و تسريع راه هاي ورود توليدكنندگان و صادركنندگان كالا و محصول ها به بازارهاي داخلي و خارجي از ديگر اموري است كه لازم است مورد توجه مسوولان قرار گيرد.
نگارنده معتقد است: پيام نوروزي رهبر معظم انقلاب که حاوي شعار" توليد ملى، حمايت از کار و سرمايه‌ى ايرانى" است نه تنها بايد هميشه مد نظرمان باشد که لازم است بر سينه ها حک شود تا هيچ گاه يادمان نرود که با حمايت از کار و سرمايه ايراني است که عزم توليد كننده براي ارتقاي كيفيت كالاي خود جزم مي شود. غيرت و عرق ملي با مصرف توليد داخلي و دفاع از آن در بين مردم بالا مي رود. توليد ملي شکل واقعي خود را پيدا مي كند. اشتغال رونق مي يابد. نرخ تورم پايين مي آيد و درخت اقتصاد به مرز شکوفايي مي رسد و استحکام مي يابد و در نتيجه، توطئه دشمنان در تداوم تحريم خنثي مي شود...
پس بياييم در سال جاري، دل و جان خود را با پيام نوروزي مقام عظماي ولايت معطر و مطهر کنيم و عاشقانه و صادقانه در راه خدمتگزاري به کشور و ملت گام برداريم.

نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
1

سایر مقاله های ارسالی:
9 آبان 1395 فرهنگي پيام هاي نوراني پيام نوري!!
9 آبان 1395 اجتماعي ركورد شكني تلنگرزاده در تشكيل جلسه!
21 مرداد 1391 فرهنگي زنگ انشا / درباره ي "روز خبرنگار" هرچه مي دانيد بنويسيد
31 ارديبهشت 1391 فرهنگي برترين هاي نخستين جشنواره سراسري شعر دوست در اهواز معرفي شدند
24 ارديبهشت 1391 فرهنگي انتقاد مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي خوزستان از کم کاري در بخش ادبيات داستاني ديني و آييني
14 فروردين 1391 اجتماعي دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام در روز جهاني تاتر تصريح کرد: خوزستان و هنرمندان اين سرزمين مظلوم اند.
14 فروردين 1391 اجتماعي در شروع سال توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ايراني؛ 210 كارگر يك كارخانه آجرسازي در اهواز از كار بي كار شدند
21 اسفند 1390 اجتماعي مدارس و ادارات اهواز بعد از شروع فعاليت تعطيل شدند؛ گرد و غبار مسوولان استان را دير بيدار كرد! بيدار شويد! گرد و غبار آمده است...
19 بهمن 1390 اجتماعي دهه فجر و انتظار مردم
17 دي 1390 فرهنگي از کعبه صداي شيوني مي آيد
12 آذر 1390 اجتماعي تاثير انعكاس حوادث جنايي در احساس امنيت مردم
21 آبان 1390 اجتماعي گذري گذرا به گذر محله هاي منطقه 6 شهرداري اهواز؛ مناطق حاشيه نشين؛ نيازمند نگاه بي حاشيه ي مسوولان "كلان" شهر
9 آبان 1390 اجتماعي طنز "شور"ش در سد گتوند!!
9 آبان 1390 فرهنگي "نويسنده باشگاه تحليلگران جوان آريا" گزارش نويس برتر استان خوزستان شد
1 آبان 1390 اجتماعي تعيين و تكليف ثبت احوال براي تاهل افراد!
3مهر 1390 اجتماعي به بهانه 30 شهريور ماه، روز "نظافت عمومي"؛ آقايان مسوول! با يک گل بهار نمي شود...
27 شهريور 1390 اقتصادي براي قبرستان طرح هاي اشتغالزا، چه کس مرثيه مي خواند؟!
12 شهريور 1390 اقتصادي براي بلند کردن خط فقر؛ قوي ترين مرد ايران به فرانسه مي رود!
1 شهريور 1390 اجتماعي با آبگيري"سد گتوند عليا"؛ خوزستاني ها به تماشاي "جوي موليان" نشستند!!
29 مرداد 1390 فرهنگي حاج "جميلي" رفت؛ خدايش بيامرزد/ نرفتگان را گرامي بداريم...
1 2 3 4
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.