صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

گذري گذرا به گذر محله هاي منطقه 6 شهرداري اهواز؛ مناطق حاشيه نشين؛ نيازمند نگاه بي حاشيه ي مسوولان "كلان" شهر
نویسنده: حبيب اله بهرامي
مترجم:
ارسال کننده: حبيب اله بهرامي
21 آبان 1390

شاشاره: مناطق حاشيه نشين هر از چندگاهي مورد توجه مسوولان استان از جمله كلان شهر اهواز قرار مي گيرد و مواردي نيز از طريق رسانه ها به سمع و بصر آنان مي رسد.
مناطقي كه در اهواز و حومه بيش از 400 هزار نفر برآورد شده است و از داشتن امكانات فرهنگي، هنري، رفاهي و تفريحي نيز محروم اند.
مناطقي كه مردمي بسيار صميمي و خونگرم دارد. مردمي كه براي پيروزي انقلاب اسلامي و دفاع از آرمان هاي انقلاب در طول 8 سال دفاع مقدس از هيچ گونه فداكاري و ايثار دريغ نكردند.
مردمي كه دين خود را به اسلام، انقلاب و دفاع مقدس ادا كردند و در 33 سال گذشته صداي اعتراض و انتقادشان را كسي نشنيده است. چرا كه به كم ترين امكانات قانع بوده و هستند و هميشه هم شكرگذار نعمت هاي خداوند...
مردمي كه با فراخوان مسوولان استان، حضور همه جانبه ي خود را براي شركت در مناسبت هاي مختلف ابراز و اعلام مي دارند.
اما سكوت مردم مناطق حاشيه نشين، باعث نمي شود كه مسوولان استان كار خدمات رساني به آن ها  را به باد فراموشي بسپارند. مسوولاني كه از زمان شروع به كار، بندهاي پوتين خدمت رساني خود را سفت و محكم كرده اند.
مسوولاني كه از خبرنگاران رسانه ها براي تهيه گزارش از وضعيت مناطق حاشيه نشين كمك گرفته و مي گيرند...
و چه زيباست كه خبرنگاران رسانه ها در كنار مسوولان امور شهري از نزديك مناطق حاشيه نشين را ببينند و واقعيت ها را براي رفاه حال شهروندان و كاهش نارسايي هاي مناطق حاشيه اي، باطلاع مردم و مسوولان استان برسانند...
و اين چنين بود كه گزارش زير شكل گرفت...   
***
تا سوار مي شوم، صداي قيژ قيژ ميني بوس بلند مي شود! يكي از خبرنگاران مي گويد: "يعني اي صدا رو بايد امروز تحمل كنيم؟"
راننده نيم نگاهي به سوي خبرنگار مي کند و مي گويد: "تازه روشن اش كردم. سرده... درست ميشه..."
نيم ساعتي مانده است به 11 ظهر كه با عده اي از خبرنگاران روزنامه هاي محلي و خبرگزاري هاي استاني از مقابل ساختمان شوراي منحله ي شهر- كه مدتي است شهرداري چي ها در آن مشغول به كارند- به سوي شهرداري منطقه 6 واقع در كوي 22 بهمن حركت مي کنيم تا از مناطق تحت مسووليت اين شهرداري بازديد كنيم.
"مهدي مکارمي" جوان خوش فکر که خود از مطبوعاتي هاي مجرب است و سکان مديريت روابط عمومي و امور بين المللي شهرداري اهواز را در دست دارد، خبرنگاران را همراهي مي کند.
تازه گرم صحبت شده مي شويم، که ميني بوس مان جلو شهرداري منطقه 6 اهواز مي ايستد و عده اي از دست اندرکاران شهرداري سوار مي شوند...
نمي دانم چه سري است که بيش تر اماکن اداري که در مناطق محروم و کم تر توسعه يافته مستقر شده اند، از روح تازگي و شادابي بي بهره اند و انگاري بايد مانند مناطق محروم، نا زيبا و در محروميت به سر ببرند!
ميني بوس که حرکت مي کند، معاون خدمات شهرداري منطقه 6 شهرداري مي خواهد توضيحاتي درباره ي مناطق تحت پوشش ارايه کند که به علت سر و صداي ميني بوس، از دادن توضيح در ميني بوس منصرف مي شود، اما رو به مدير روابط عمومي شروع مي کند به درد دل و بيان مسايل و مشکل هاي حوزه ي مسووليت خود. نگارنده نيز که در پشت سرش نشسته ام شروع مي کنم به يادداشت!
"مهندس علي عيدي شيخ رباط" مي گويد: "کمبود نيرو داريم. از نيروهاي ستادي تعداد 21 نفر کاهش يافته است. ما هنوز نمي دانيم که شما از ما چه مي خواهيد! به سايت خبري شما هم دسترسي نداريم . چرا که فاقد خط اينترنت هستيم. اين در حالي است که امروزه مغازه ها نيز به اينترنت اي دي اس ال مجهز هستند!"
"مکارمي" از او مي خواهد که مسايل را در کميته اجرايي مطرح کند.
پرنده ي نگاهم را از داخل ميني بوس به سوي خيابان پرواز مي دهم. خياباني که مانند کف دست و مثل کف خانه ي مان نيست و انگاري ما شهروندان در تميز نگاه داشتن آن احساس مسووليت نمي کنيم!
اما ناگهان با صداي "شيخ رباط" که مي گويد:" يکي از مشکل هاي مناطق حاشيه اي به ويژه نوار غربي اهواز نبود فاضلاب است" چشم از خيابان بر مي دارم و به داخل ميني بوس مي دوزم و گوش مي سپارم به سخنان اش:
" البته شهرداري دارد اين مشکل را مديريت مي کند. هر چند هزينه اي که بار مي آورد، ما را از انجام کارهاي ديگر باز مي دارد."
وي به انجام کارهايي چون پاکسازي خيابان ها و معابر، حمل زباله، جمع آوري زباله هاي ساختماني، پاکسازي و بهينه سازي کانال هاي روباز اشاره مي کند و از ساخت و سازهاي غير مجاز در مناطق تحت پوشش شهرداري منطقه 6 خبر مي دهد و مي گويد:" تنها يک درصد ساختمان هاي اين مناطق داراي پروانه ساخت و سند هستند که آن هم از آن دستگاه هاي دولتي است."
* 40 متري سليم آباد
به 40 متري سليم آباد مي رسيم. جايي که گفته مي شود: مورد تسطيح  قرار گرفته و جوي ها و کانال ها نيز پاکسازي شده اند، اما بعد از دو هفته انگاري هيچ  کاري در اين منطقه صورت نگرفته است! تنهاسطل هاي زباله است که گرامي داشته مي شوند، چرا که جان مي دهند براي گندم کوبي و برنج کوبي شرکت هايي که در فعاليت اند!
البته، سطل هاي زباله جديد بدون چرخ شده اند تا هر کسي نتواند فرمان آن ها را در دست بگيرد که ديگر رنگ زباله ها را به خود نبينند!
به گمانم اين مناطق به دستگاه هايي فرهنگي نظير اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي، سازمان تبليغات اسلامي ، صدا و سيما و ديگر نهادهاي فرهنگي نيازي نداشته باشند! شايد هم ابر باران زاي ثروت فرهنگي مناطق حاشيه و محروم ما را در بر گرفته است، که اين دستگاه ها خود را کنار کشيده اند!!
معاون خدمات شهرداري منطقه 6 شهرداري در ادامه توضيحات اش مي گويد:" خيابان ها را تسطيح کرده ايم و داريم آسفالت مي کنيم. بيش تر خيابان ها در سال جاري آسفالت شده اند. آسفالتي که جزو تعهدات پيمانکار نبوده است."
"شيخ رباط" مساحت قابل رفت و روب را با در اختيار داشتن 220 نيروي شهرداري و پيمانکار يک ميليون و پانصد هزار متر مربع ذکر مي کند...
* جاده اهواز حميديه
در طول راه، چشم هاي اهالي رسانه، بيرون ميني بوس را مي کاود. از محله ها گرفته تا خيابان ها و معابر و جوي ها و کانال هاي روباز که آب سياه را در دل خود جاي داده اند و پارک ها و مغازه ها و ساختمان هايي که بدون هيچ اشکال هندسي ساخته شده اند. لنزهاي دوربين هاي بزرگ عکاسي دو عکاس مجرب و دوربين هاي کوچک عده اي از خبرنگاران از جمله نگارنده گا و بي گاه بر فضاي مناطق عبوري و محلاتي که براي بهتر ديدن شان بايد چهارچوب ميني بوس را ترک کنيم، چشمک مي زنند.
جاده از آسفالتي مناسب برخوردار است. اما از فضاي سبز بي بهره است و در بعضي جاها از نخاله هاي ساختماني و زباله هاي پراکنده فرش شده است! اما "شيخ رباط" با اشاره به اين نکته که خدمات دهي به شهروندان مترادف است با هزينه کردن، خاطر نشان مي کند: "در منطقه شش  65 هکتار فضاي سبز وجود دارد."
وي اضافه مي کند: "اهالي مناطق حاشيه نشين عوارض نمي دهند؛ مگر دواير دولتي. خانه ها هم که سند ندارند. اما از امکانات آب و برق و تلفن و ... برخوردارند. با اين حال با کمک شوراهاي محلي خدماتي به شهروندان ارايه مي کنيم."
در حال گذر از يک خيابان، کارگراني را مي بينيم که طول خيابان را آن هم از وسط، طي مي کنند و ميني بوس مجبور مي شود که از کنارشان با احتياط عبور کند! درست مثل بسياري از شهروندان که طول خيابان هاي مرکزي شهر را در مي نوردند و احساس نمي کنند که بايد در پياده رو قدم بردارند!
همچنين کودکان و نوجواناني که با ديدن ميني بوس خبرنگاران و دوربين هاي عکاسان شوق مي کنند و بشکن مي زنند و خنده زنان بي آن که خود بدانند از ميني بوس سان مي بينند! و ما کوي سياحي را پشت سر مي گذاريم. کويي که روزانه دو کاميون فضولات حيواني را تحويل مي دهد تا در پارک شهروند تخليه شود.
سکوت که بر فضاي ميني بوس حاکم مي شود، "مکارمي" از فرصت استفاده مي کند و به بيان خدمات شهرداري به شهروندان اشاره مي کند.
وي مي گويد:" از 24 مهر به مدت يک ماه طرح جهادي خدمات رساني به منطقه 6 از قبيل پاکسازي و نظافت، جمع آوري نخاله و ... در حال اجراست.
* گذر از خيابان هاي مندلي
به خيابان دوم مندلي مي رسيم. عده اي از کارگران با به کارگيري تجهيزات پيشفته و ابتدايي در حال کار و تسطيح فضاي بازي هستند که در کنار خيابان قرار دارد. از ميني بوس پياده مي شويم و خبرنگاران و عکاسان شروع مي کنند به گرفتن عکس و پرسش از معاون خدمات شهرداري منطقه 6 شهرداري.
"شيخ رباط" از طرح تسطيح، پاکسازي، نخاله برداري، لايروبي کانال ها و جوي هاي روباز، هرس گل و گياه و انجام کارهاي عمراني از قبيل لکه گيري، آسفالت، جدول گذاري و پياده رو سازي نوار غربي بلوار سردار شهيد علي هاشمي که از 24 مهر ماه به مدت يک ماه اجرا مي شود، سخن مي گويد و اضافه مي کند:" منطقه 6 با مساحتي قريب 3 هزار هکتار يک چهارم کلان شهر اهواز است و 285 هزار نفر جمعيت دارد."
عده اي از اهالي منطقه جلوي در خانه هاي شان ايستاده اند و فعاليت هاي کارگران شهرداري را نظاره مي کنند.
شخصي که خود را "خسرجي" معرفي مي کند، ضمن قدرداني و ابراز رضايت از فعاليت هاي شهرداري بر ضرورت تميزي و نظافت محلات تاکيد مي کند و از مسوولان شهرداري مي خواهد نسبت به انجام کار پياده رو سازي در اين خيابان اقدام لازم را انجام دهند.
همچنين شهروندي به نام "حمداني" كه در حال عبور از خيابان است كنارم مي آيد و مي گويد: "بگيد خيابون ما رو هم آسفالت كنن. خاكي است و ما مشكل داريم."
مي پرسم: كدام خيابون؟ و او با دستش ته خياباني را كه ايستاده بوديم نشان مي دهد و مي گويد: "اون درختا را مي بيني؟ سمت چپ، خيابون ماست."
تا مي خواهم تركيب "به روي چشم" را بگويم، يكي از دست اندركاران شهرداري دست او را مي گيرد و مي گويد: "چشم! دايي جان. به خيابان شما هم مياييم. ما تصميم داريم همه ي خيابونا را آسفالت كنيم. خيالت راحت باشه." شهروند در حالي كه دست چپ اش در دست مسوول شهرداري است، لبخندي مي زند كه انگاري دنيايي را به او بخشيده اند...
به خيابان سوم كوي مندلي كه مي رسيم، ميني بوس مي ايستد تا عكاسان از فعاليت كارگران شهرداري عكس بگيرند. كارگراني كه در حال تخليه ي انواع زباله از داخل جوي هاي روباز بر روي آسفالت هستند!
در گفت و گو با يكي از كارگران در مي يابيم كه 4 ماه حقوق نگرفته است! در حالي كه بارها شنيده ايم:" مزد كارگران بايد قبل از خشك شدن عرق شان پرداخت شود" شايد هواي اهواز كه اين روزها از زندان گرما بيرون آمده وبه سوي خنك شدن حركت كرده، باعث نمي شود كه كارگران عرق كنند!
مي گويند: "زباله ها بعد از اين كه خشك شدند، جمع آوري خواهند شد." در حالي كه نگارنده عقيده دارد: زباله ها نبايد بعد از تخليه از كانال ها و جوي هاي روباز،  روي زمين ريخته شوند و بايد به طور سريع جمع آوري شوند. چرا كه بعد از خشك شدن بر اثر باد و رفت و آمد عابران و خودروها به هوا بلند مي شوند و بر فضاي تنفسي شهروندان مي نشينند و تاثير نامطلوب مي گذارند. شايد هم سخنان ما غير كارشناسي است و مسوولان بهداشت محيط و محيط زيست خواسته اند: زباله هايي كه از آب هاي سياه در داخل جوي هاي روباز بيرون آورده مي شوند، روي زمين ريخته شوند تا شهروندان با ديدن اين تپه هاي سياه يادشان بيايد كه در تميز نگاه داشتن محيط خود كوشا باشند...
نكته ي قابل توجه اين كه منازل اين كوي داراي پلاك هاي شهرداري بودند. در حالي كه به گفته ي مسوولان بيش تر خانه هاي ساخته شده در اين منطقه، نه پروانه ي ساخت دارند و نه سند. شايد هم برخي از خيابان هاي اين كوي جزو منازل تعاوني هاي مسكني باشند كه هم پروانه ي ساخت دارند و هم پروانه پايان كار و هم سند و هم پلاك. شايد هم ...
جلوتر كه مي رويم دو تن از كارگران شهرداري را مي بينيم كه در حال هرس درختان هستند تا عابران و رانندگان خودروها در هنگام عبور و مرور با مشكلي مواجه نشوند. از سوي ديگر، 6 تن از كارگران در حال جارو كردن يک خيابان هستند. خياباني كه در غباري از خاك كم رنگ مي شود و نگارنده و عكاسان همراه را - كه مشغول گرفتن عكس هستيم- خاكستري مي كند!
خياباني كه عده اي از ساكنان اش را به تماشاي پاكبانان وا مي دارد. ساكناني كه تبسم بر لب دارند و از فعاليت شهرداري منطقه ي شان ابراز رضايت مي كنند. اين را به وضوح مي توان در چهره هاي متبسم آنان مشاهده كرد...
يكي از مسولان شهرداري مي گويد: "اين فعاليت ها باري به هر جهت نيست و پيش از اين نيز در روزهاي تعطيل برنامه هاي پاكسازي و خدمات رساني انجام مي شده است."
يكي از خبرنگاران مي گويد: "پاكبانان چرا ماسك ندارند؟! اين ها كه خاك ها را به خورد هم مي دهند!"
مي خواهم در اين خصوص پيشنهادي بدهم، اما منصرف مي شوم تا مجبور نباشم هواي غبار گرفته اين خيابان را تنفس كنم!
به خيابان 6 مندلي كه مي رسيم. جايي که عده اي از بچه ها دوربين هاي عکاسي را که مي بينند شروع به شيرينکاري مي کنند به گونه اي که خبرنگاران نيز به وجد مي آيند. در اين نقطه در جوي روباز هر جيزي پيدا مي شود. از لاستيک خودرو بگير تا کاعذ و... مسوول فضاي سبز منطقه 6 به بيان فعاليت هاي انجام شده و در دست اقدام مي پردازد.
مهندس "قدم خير" از كاشت 6 هزار نهال و درختچه در نيمه ي نخست امسال و فعاليت تيم هايي كه با همكاري معاونت ترافيك شهرداري براي رفع مشكلات شهروندان دست به كار شده اند، خبر مي دهد.
وي ضمن تاكيد بر ضرورت حفظ و نگهداري بعد از كاشت نهال، فضاي سبز منطقه 6 را 67 هكتار برآورد مي كند.
وي همچنين از 8 هزار متر مربع گل كاري در منطقه و هرس درختان براي سهولت در عبور و مرور و كاهش تصادف ها و فعال بودن آب نماها خبر مي دهد و مي گويد: "پرو‍ژه شهر گل و كاشت هزار خانه توسط خود شهروندان در سطح منطقه انجام مي شود."
او همچنين با تاكيد بر ضرورت ايجاد فضاهاي سبز در ساخت و ساز و شهرسازي از اتمام پروژه پارك بهاران و عمليات خاكبرداري، كاشت درخت و درختچه و جدولگذاري در پارك محله اي ملاشيه كه 36 هزار متر مربع مساحت دارد و نيز انجام مراحل طراحي و مقدمات اجرايي در پارك آخر منطقه سياحي خبر مي دهد.
وي مي افزايد: "پارك ملاشيه كه به جاده ي اهواز- خرمشهر متصل مي شود، داراي 900 متر طول و 45 متر عرض است و از فضاهاي ورزشي، سبز و چمن مصنوعي برخوردار خواهد بود."
* تخليه فاضلاب در پارک!
هنگامي که توضيحات "مهندس قدم خير" را درباره پارک ملاشيه يادداشت مي کرديم، خوروي شرکت آبفا اهواز در اين پارک که در حال ساخت است، توقف کرد و قصد داشت فاضلاب درون مخزن خودرو را در گوشه اي پارک تخليه کند که از اين اقدام جلوگيري شد و خودرو به حرکت درآمد تا در جايي ديگر و دور از چشم مسوولان فاضلاب را تخليه کند!
همچنين معاون فني منطقه 6 شهرداري اهواز در سخناني از زيرسازي و آسفالت تمامي كوچه هاي بن بست كوي كريشان در وسعت 20 هزار متر مربع و با اعتبار 360 ميليون تومان و نيز زير سازي و روكش آسفالت و آسفالت خيابان هاي دو، سه و چهار كوي گلدشت در دو هفته ي گذشته خبر مي دهد
"مهندس فتحي" در ادامه ي سخنانش به لوله گذاري جوي هاي رو باز در اين منطقه اشاره مي کند و ما احساس مي کنيم جاي شركت آب و فاضلاب اهواز خالي است.
ميني بوس همچنان به راه خود ادامه مي دهد و ما از پنجره هاي نيمه باز بچه هايي را مي بينيم كه روي آسفالت جلوي منازل شان مشغول بازي هستند و كبوتران شادي را در فضاي منطقه شان به پرواز در مي آورند.
اما آن چيزي كه در يك نگاه هم مي شود دريافت، اين است كه مناطق حاشيه اي آن قدر محروم و نيازمند امكانات رفاهي و تفريحي هستند كه هر چه قدر كار و فعاليت شود باز كم تر ديده مي شود.
مهندس فتحي اضافه مي كند:" در 6 ماه گذشته 500 متر طول لوله گذاري آب هاي سطحي ، 710 متر جدولگذاري، 280 متر لكه گيري و 910 متر آسفالت انجام شده است.
وي همچنين از انجام كارهاي مضاعف خدماتي در روز پاكسازي و نظافت و بازگشايي مدارس خبر مي دهد.
* كوي كريشان
وارد كوي كريشان مي شويم. محله اي كه شبكه فاضلاب ندارد و زمين هاي خالي پذيراي فاضلاب اين منطقه است!
خيابان دو، دو هفته پيش از نعمت آسفالت برخوردار مي شود؛ در حالي كه در اين منطقه كسي عوارضي به شهرداري پرداخت نمي كند!
سه جوان به ديوار خانه اي تكيه داده اند و دارند به آينده ي مبهم خود مي انديشند. آينده اي كه سرنوشت آنان را رقم خواهد زد. سرنوشتي كه در صورت همكاري و همياري مسوولان مي تواند يك آرامش نسبي را براي شان به ارمغان آورد.
بوي فضولات حيواني فضاي ميني بوس را در مي نوردد و به مشام مي رسد و آدم را ياد روستا مي اندازد هر چند كه اين مناطق از امتياز جمعيتي براي شهر شدن برخوردارند؛ اما تا كنون تلاش و خبري از اقدام مسوولان براي جدا شدن اين مناطق و نيز افزايش توانمندي ها و ايجاد ظرفيت هاي لازم براي گرفتن اعتبارهاي جداگانه براي عمران و آباداني بيش تر به گوش و چشم نگارنده نرسيده است. شايد هم اين مناطق به همت مسوولان تبديل به شهر شده اند و ما بي خبريم!!
وارد يك بن بست مي شويم كه به تازگي آسفالت شده است. عده اي از شهروندان جلوي خانه هاي شان از مسوولان شهرداري به گرمي پذيرايي مي كنند. چند پسر بچه نيز در محوطه ديده مي شوند. بچه هايي معصوم و دوست داشتني كه مشغول بازي هستند. پسر بچه اي كه جوجه اي در دست دارد مورد توجه عكاسان قرار مي گيرد.
"مهندس فتحي" در اين محل از 25 هزار متر مربع زير سازي و آسفالت، روكش آسفالت، جدولگذاري و ديگر كارهاي خدماتي  با صرف هزينه اي بالغ بر 400 ميليون تومان در طول 6 ماه خبر مي دهد.
و "مهندس قدم خير" به بيان اولويت فضاي سبز، نياز سنجي خاك برداري و خاكريزي و كاشت درخت و درختچه در ارايه ي خدمات به شهروندان و مناطق محروم و غيره مي پردازد.
در ادامه "مزرعه" مسوول سامانه 137 شهرداري اهواز با اشاره به فلسفه وجودي سامانه، عملكرد نيم سال نخست حوزه ي فعاليت خويش را تشريح مي كند.
وقتي كه به منطقه كيان مي رسيم، "مهندس عچرش" معاون ترافيك منطقه 6 شهرداري اهواز در سخناني از خريد و نصب تجهيزات ترافيكي از جمله اصلاح هندسي حدود 700 تابلو انتظامي، راهنمايي، هشداري و دروازه اي و ساخت پهلوگاه ها براي توقف اتوبوس ها، ساخت سرعت گاه هاي استاندارد، هرس درختچه هايي كه جلوي ديدن تابلوها را مي گيرد، اصلاح هندسي و هم سطح سازي خيابان ها و معابر براي عبور معلولان خبر مي دهد و مي گويد: "ساخت بازارچه كيان سبز تا كنون 95 درصد پيشرفت فيزيكي داشته است و به زودي اهالي بازار موجود و قديمي به اين بازارچه منتقل مي شوند.
بازاري كه كپري و بدقواره است و درخور شان كلان شهر اهواز نيست. بازاري كه با عبور از فاصله ي چند صد متري آن نيز نمي توان از بوي نامطبوع اش فرار كرد. حتا اگر مجهز ماسك نيز باشيد!
در اين منطقه يك پل روگذر در حال نصب است. كارگران هم در حال كارند. پلي كه گفته مي شود چندين سال است كه بر يكي از خيابان هاي منطقه ي "كيان" سنگيني مي كند اما "مهندس فتحي" از شروع به كار اين پل در دو سال گذشته خبر مي دهد.
* پروژه دفع آب هاي سطحي در منطقه 6
"مهندس شيخ رباط" در پايان اين سفر، از پروژه ي بزرگي كه مجوزهاي آن كشوري است و براي دفع آب هاي سطحي منطقه 6 اهواز و با اعتباري بالغ بر دو ميليارد و 500 ميليون تومان در حال اجراست، خبر مي دهد و مي گويد: "از آن جا كه كانال هاي دفع آب هاي سطحي مربوط به 30 سال گذشته بوده و جوابگوي كم ترين بارندگي را نمي داد، لذا پروژه ي لوله گذاري براي دفع آب هاي سطحي را كه براي نخستين بار صورت مي گيرد، به اجرا درآورديم. البته اين كار را به آبفا اهواز پيشنهاد داديم اما آن ها امتناع كردند. با اين حال با تعامل راه آهن جنوب و نصب لوله هاي فاضلاب در سه نقطه ي منطقه ي 6 اقدام به اين كار مهم كرديم تا بخش عظيمي از آب هاي سطحي دفع شوند."
***
به راستي كه شهروندان ما چه در مناطق محروم ساكن باشند و چه در مناطق غير محروم، به كم ترين خدماتي كه از سوي مسوولان استان به آن ها ارايه شود، قانع اند. شهرونداني كه در تمامي صحنه هاي دفاع از آرمان هاي انقلاب اسلامي و 8 سال دفاع مقدس هميشه در صحنه بوده اند و فداكاري و ايثار كرده اند.
و البته، شهرونداني که لازم است براي تداوم خدمات دهي به انان از سوي شهرداري، عوارض اماکن مسکوني و تجاري خود را پرداخت کنندو براي منازل خود شناسنامه (سند) بگيرند تا در کلان شهر اهواز، قوانين و مقررات حرف نخست را بزند.
نگارنده معتقد است: مهم ترين كاري كه در كارنامه ي مسوولان استان به ثبت خواهد رسيد، خدمت صادقانه و دلسوزانه به شهروندان خواهد بود. شهرونداني که در هر زمان كه مسوولان اراده كنند در صحنه حضور يابند و در عمران و آباداني شهر و استان و كشور با مسوولان همراه و همگام شوند. شهرونداني وظيفه شناس که مسوولان ااستان را براي خدمت به خود و جامعه، تهييج و تشويق کنند...
پس بياييم همراه و همگام مسوولان شهرداري اهواز- كه در راه فعاليت هاي جهادي گام نهاده اند- دل هاي مان را پاک و صاف كنيم و براي خشنودي خداوند متعال و رضايت و رفع دل نگراني شهروندان فداكارمان، دست به دست هم دهيم و بي هيچ گونه چشمداشتي، عاشقانه كار و فعاليت كنيم و وارد بن بست مسايل حاشيه اي هم نشويم كه اهالي مناطق حاشيه نشين به فضايي باز و آرام براي يك زندگي شيرين و سالم نياز دارند، نه ايجاد فضايي حاشيه اي براي رسيدن به قله ي آرزوها و اميال مان!


نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
1

سایر مقاله های ارسالی:
9 آبان 1395 فرهنگي پيام هاي نوراني پيام نوري!!
9 آبان 1395 اجتماعي ركورد شكني تلنگرزاده در تشكيل جلسه!
21 مرداد 1391 فرهنگي زنگ انشا / درباره ي "روز خبرنگار" هرچه مي دانيد بنويسيد
31 ارديبهشت 1391 فرهنگي برترين هاي نخستين جشنواره سراسري شعر دوست در اهواز معرفي شدند
24 ارديبهشت 1391 فرهنگي انتقاد مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي خوزستان از کم کاري در بخش ادبيات داستاني ديني و آييني
28 فروردين 1391 اقتصادي حمايت از کار و سرمايه‌ى ايرانى؛ رونق توليد ملى
14 فروردين 1391 اجتماعي دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام در روز جهاني تاتر تصريح کرد: خوزستان و هنرمندان اين سرزمين مظلوم اند.
14 فروردين 1391 اجتماعي در شروع سال توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ايراني؛ 210 كارگر يك كارخانه آجرسازي در اهواز از كار بي كار شدند
21 اسفند 1390 اجتماعي مدارس و ادارات اهواز بعد از شروع فعاليت تعطيل شدند؛ گرد و غبار مسوولان استان را دير بيدار كرد! بيدار شويد! گرد و غبار آمده است...
19 بهمن 1390 اجتماعي دهه فجر و انتظار مردم
17 دي 1390 فرهنگي از کعبه صداي شيوني مي آيد
12 آذر 1390 اجتماعي تاثير انعكاس حوادث جنايي در احساس امنيت مردم
9 آبان 1390 اجتماعي طنز "شور"ش در سد گتوند!!
9 آبان 1390 فرهنگي "نويسنده باشگاه تحليلگران جوان آريا" گزارش نويس برتر استان خوزستان شد
1 آبان 1390 اجتماعي تعيين و تكليف ثبت احوال براي تاهل افراد!
3مهر 1390 اجتماعي به بهانه 30 شهريور ماه، روز "نظافت عمومي"؛ آقايان مسوول! با يک گل بهار نمي شود...
27 شهريور 1390 اقتصادي براي قبرستان طرح هاي اشتغالزا، چه کس مرثيه مي خواند؟!
12 شهريور 1390 اقتصادي براي بلند کردن خط فقر؛ قوي ترين مرد ايران به فرانسه مي رود!
1 شهريور 1390 اجتماعي با آبگيري"سد گتوند عليا"؛ خوزستاني ها به تماشاي "جوي موليان" نشستند!!
29 مرداد 1390 فرهنگي حاج "جميلي" رفت؛ خدايش بيامرزد/ نرفتگان را گرامي بداريم...
1 2 3 4
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.