صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

طنز "شور"ش در سد گتوند!!
نویسنده: حبيب اله بهرامي
مترجم:
ارسال کننده: حبيب اله بهرامي
9 آبان 1390
وقتي رسانه ها نوشتند :"تاخير در آبگيري مرحله دوم سد گتوند، تاييد شد"؛ استاد صاف صادق اهوازي که در خوردن آب شور، يد طولا دارد و جز آب شور، آب شيرين به دماغ، ببخشيد،مزاج و مذاق اش سازگار نيست، از اين تيتر "تاخير"يي ناراحت شد و دارد به آبادان سفر مي کند تا در پروژه ي آب شور خوردنش، "تاخير" نيفتد!!
اصلن، براي آب فهم شدن بهتر ديديم که بپردازيم به گزارش خبرگزاري فارس که  "تاخير در آبگيري مرحله دوم سد گتوند" را تاييد کرد.( البته به پيشنهاد استاد صاف صادق اهوازي، لا به لاي اين گزارش، لي لي به لالايش مي گذاريم که شورش در نيايد!)
در ضمن، لي لي هاي اين جانب "بچه نفتون" درون گيومه يا بچه پرانتز گذاشته شده که با بيانات گهربار مجري طرح سد و نيروگاه گتوند عليا قاطي پاتي نشود و نمک سخنان ما با کوه هاي نمکي سد و نيز شوري و هيجان سخنان مجري عزيز دست به دست هم ندهند که"شور"ش در بيايد!!
***
در حالي که قرار بود آبگيري مرحله دوم سد گتوند تا آبان ماه انجام شود؛ مجري طرح سد و نيروگاه گتوند عليا اظهار داشت: مرحله دوم آبگيري سد گتوند عليا به دليل مشکلات مالي و عدم تکميل پوشش سازند نمکي واقع در مخزن سد، فعلا انجام نمي‌شود.
* بچه نفتون:" باور بفرماييد نه در طراحي سد و نه در ساخت آن خبري از اين پوشش نمکي نبود! نمي دانيم چه گونه يکهو از دل سد سر در آورد؟! البته به گمانم کار همين منتقدان سد سازي باشد! شايد هم بس که از سخنان شان نمک مي ريزد، همين کوه ها و سازندهاي نمکي تشکيل شده باشند!!"
کريم شيباني افزود: شرايط پروژه از اين بابت خوب نيست و با مشکلات مالي روبه رو هستيم.
* بچه نفتون:" در حقيقت همين پروژه ي "اختل" 3000 ميلياردي کار ما را خراب کرد! مگر کسي به فکرش مي رسيد که مشکلات مالي پيش بيايد!؟"
شيباني، پيش نياز مرحله دوم آبگيري را تکميل پوشش سازند نمکي (گچساران) موجود در مخزن سد دانست و اظهار داشت: اين پوشش هنوز به طور کامل ايجاد نشده و عمليات اجرايي ساخت اين پوشش با رکود مواجه است و در حال حاضر کار با حداقل امکانات در حال انجام است.
* بچه نفتون:"اي بابا! ول کنيد اين سازند نمکي را! وقتي ما قبول نداريم، شمت چرا کاسه ي داغ تر از آش مي شويد؟! البته اگر اصرار مي کنيد و قبول داريد که آب کارون شور مي شود، به جاي رفتن دنبال منابع مالي براي تکميل پوشش سازند نمکي و پفکي، لااقل دستگاهي بسازيد که نمک را از آب کارون جدا کند! با اين کار چند نشان مي زنيد!! هم چند نفر مي روند سر کار و اشتغالزايي ايجاد مي شود، هم مشکلات مالي تان حل مي شود و هم پول هاي تان را توي سد گتوند و در داخل نمک ها نمي ريزيد تا حل شوند. فوقش مي گذاريد توي بانک تا يک آقاي سه هزار ميلياردي ديگر پيدا شود و پول هاي تان را هپل هپو و اختل مختل کند!"
وي تصريح کرد: هنوز براي مرحله دوم آبگيري کار زيادي صورت نگرفته و اميدواريم با پيگيري‌هايي که در حال انجام است و بهتر شدن شرايط مالي، هر چه زود‌تر مقدمات آبگيري فراهم شود.
* بچه نفتون:" اي بابا! انگاري هر چه ما مي گوييم کسي گوش نمي گيرد! اصلن کي گفته که شما پيگيري کنيد؟! همان که سخن بگوييد براي هشت پشت ما کافي است. حالا اگر ما کم لطفي مي کنيم و سخنان شما را با آب طلا روي در و ديوار نمي نويسيم، به خاطر اين است که دويمن، طلا گران تر نشود و نخستن، شهرداري ها ما را به اتهام نوشتن تبليغات سدي و يدي دستگير نکنند!"
شيباني توضيح داد: پوشش بايد تا تراز بالا‌تر از رخنمون نمکي ساخته شود که در حال حاضر تا ارتفاع حدود ?? متر انجام شده و حدود ?? متر ديگر از اين پوشش باقي مانده است.
* بچه نفتون:" انگاري حرف هاي ما نمک ندارند و کسي نمک گير نمي شود!
آقا جان! جان همين کوه هاي نمکي که سر به آسمان ساييده اند، بي خيال شويد و مقداري آبگيري کنيد که کارون حسابي شور شود تا هم حرف هاي مان نمکي شود و هم همه ي عالم و آدم نمک گير. و ديگر کسي صداي اعتراض اش بلند نشود. هر چند که امثال ما بعد از خوردن نمک، عادت به شکستن نمکدان يا همين کوه هاي نمکي ندارند!"
شيباني گفت: طبق برنامه، سد گتوند بايد سال ?? آبگيري مي‌شد اما بحران مالي و مشکل کوه‌هاي نمکي در درون مخزن سد، آبگيري را با تاخير سه ساله مواجه کرد.
* بچه نفتون: "همش تقصير اين منتقدان سدها و مخالفان طرح هاي انتقال آب از سرچشمه هاي کارون و کرخه و دز به استان هاي ديگر است که نمي توانند نور آبياري کوير، بيابان ها، زمين هاي لم يزرع، باير و نيز درختان و محصولات کشاورزي استان هاي پر مسوول، ببخشيد، پر محصول کشورمان را ببينند و در عوض، يک جوري اين کوه هاي نمک را سر راه سد گتوند قرار داده اند. در غير اين صورت، مسوولان و طراحان سد و مجريان آن هنگام شروع به کار، اين کوه هاي نمکي را مي ديدند؛ پفک نمکي نبودند که خورده شوند يا بستني يخي و يخمک که در تابستان آب شوند و در زمستان يخ ببندند!"
پيش از اين اساتيد دانشگاه چمران و سازمان حفاظت محيط زيست در مورد بوجود آمدن شرايط بحراني در مخزن سد گتوند و افت کيفيت آب کارون در نتيجه اختلاط لايه‌هاي زيرين و شور مخزن با لايه‌هاي سطحي، همزمان با فرارسيدن پائيز هشدار داده‌اند، اما مجري طرح سد و نيروگاه گتوند عليا نگراني‌ها را بي‌مورد دانست و گفت: با بررسي‌ها و مذاکراتي که با استادان دانشگاه شهيد چمران و تهران در اين رابطه شده مشکلي در اين زمينه نخواهيم داشت.
 *بچه نفتون: "خب راست مي گويد اين عزيز دل برادر! وقتي مي گويد:"مشکلي در اين زمينه نخواهيم داشت " چرا باور نمي کنيد؟! حالا اگر شما "کارون نشينان" مشکل داريد که همه ي مشکلات را اين عزيز نبايد حل کند!"
شيباني گفت: تغييراتي که در نتيجه سرد شدن دما در مخزن اتفاق مي‌افتد در سد گتوند کاملا بررسي شده و اين مساله کيفيت آب پايين دست را دستخوش تغيير نمي‌کند.
* بچه نفتون: "ببخشيد! اين جمله از سخنان اش خيلي تخصصي بود و ما چيزي دستگيرمان نشد، جز نمکي که در سخنان اش پنهان شده و نمي خواهد آب پايين دست را طعم دار کند تا همه از آن لذت ببرند!!"
وي تاکيد کرد: مطمئن باشيد کيفيت آب کارون بزرگ‌ترين و مهم‌ترين دغدغه مسوولان سد است. تغيير کيفيت اين رودخانه موضوعي نيست که از کنار آن به سادگي بگذريم به همين دليل با تازه‌ترين روش‌هاي موجود در دنيا در داخل و خارج از کشور و با استفاده از بهترين کار‌شناسان، کيفيت آب کارون در بالادست، پايين دست و درون مخزن هر لحظه پايش شود.
* بچه نفتون:"حال کرديد که بزرگ ترين و مهم ترين دغدغه مسوولان سد، کيفيت آب کارون است؟! حالا اگر آب رفته بر جوي نمي تواند بازگردد يا جناب "سهراب" به دست پدرش کشته شده و ديگر زنده نمي شود، شما مردم بي خيال شويد؛ فوق اش نگاه به کار ملانصرالدين مي کنيم که بعد از اين که عده اي نتوانستند سطلي را که کله ي گاوي را در برگرفته بود، جدا کنند. به دستور ملا ابتدا کله ي گاو را بريدند، سپس  با خيال راحت نشستند و سطل را از کله ي خون آلود گاو جدا کردند! "
اين مقام مسوول خاطرنشان کرد: شرايط فعلي سد با پيش‌بيني‌ها همخواني دارد و از اين بابت جاي هيچ گونه نگراني نيست.
* بچه نفتون:" براي ما يا شما؟! ما که نگران نيستيم!! شما هم خودت را ناراحت و نگران نکن که ما غمگين مي شويم!! بالاخره توي اين مدت، سد گتوند به مجري گري شما، کلي ما را نمک گير کرده و ما را شبيه يک گلوله نمک درآورده است و هر آن ممکن است "شور" ش را دربياوريم!"
وي همچنين با اشاره به اينکه تمام اخبار و مصاحبه‌هاي مربوط به سد گتوند رصد مي‌شود، گفت: در برخي اخبار از اظهارنظر‌ها نتيجه گيري‌هاي نامناسب مي‌شود.
* بچه نفتون:"ما که از بس آب کارون خورده ايم، "نمکدان" را گرامي مي شماريم و دوست مي داريم... جلوي ديگر نتيجه گيري هاي نامناسب را هم اگر شما امر بفرماييد، مثل کوه هاي نمکي مي ايستيم  تا حواس شان به ما جلب شود!" 
 
شيباني افزود: پس از اظهارنظر کار‌شناسي يکي از اساتيد دانشگاه چمران در مورد تغيير کيفيت آب رودخانه کارون در فصل پائيز، جلسه‌اي با وي برگزار و اين مساله بررسي شد و از نظرات وي استفاده کرديم.
* بچه نفتون:" به گمانم قبل از طراحي و اجراي اين سد، هيچ کارشناسي توي استان وجود نداشت در غير اين صورت ما که بخيل نبوديم و از نظرهاي شان استفاده مي کرديم!"

شيباني با تاکيد مجدد بر نبود مشکل در اين زمينه، اظهار داشت: هر چند در مخازن تمام سدهايي که در سازند نمکي يا هر ماده انحلال پذير ديگر ايجاد مي‌شود لايه بندي اتفاق مي‌افتد، اما نرخ انحلال در مخزن سد گتوند در حد پيش بيني هاست و کيفيت آب کارون و مخزن سد هم اکنون خوب است.
* بچه نفتون:" پس به همين خاطر استاد صاف صادق اهوازي ديگر نمي تواند آب شيرين کارون را بنوشد و دارد به آبادان مي رود تا آب شرب اين شهرستان يا آب خليج فارس را بنوشد!" به گمانم درست نيست و کاري بکنيد که توي همين اهواز بماند و بتواند نمک گير شود و آواره غربت نگردد!"
به گفته وي، نه تنها تغييري در کيفيت آب پايين دست رودخانه کارون اتفاق نيفتاده، بلکه گاهي کيفيت آب بهتر هم شده است.
* بچه نفتون:"پس بگو چرا برخي از اين شرکت هاي بسته بندي آب، به سراغ کارون مي روند و شعار (از توليد به مصرف) را گرامي مي دارند! با اين اوصاف، مي توان آب مقطر از نوع نمکي را براي بيمارستان ها، از همين کارون خودمان تهيه کرد!!"
وي تاکيد کرد: در صورت بروز مشکل، قطعا اين امر قابل پنهان کردن نيست؛ ضمن اينکه اعتقاد داريم مشکلات بايد علني گردد تا راهکاري براي آن پيدا شود.
* بچه نفتون:"البته قد علم کردن کوه هاي نمکي و شاخ شانه کشيدن هاي شان جزو مشکلات نيست و هنوز هم بروز نکرده يا به روز نشده است!!
فعلن با خيال راحت، آب کارون بخوريم و نترسيم که نمک گير شويم...نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
1

سایر مقاله های ارسالی:
9 آبان 1395 فرهنگي پيام هاي نوراني پيام نوري!!
9 آبان 1395 اجتماعي ركورد شكني تلنگرزاده در تشكيل جلسه!
21 مرداد 1391 فرهنگي زنگ انشا / درباره ي "روز خبرنگار" هرچه مي دانيد بنويسيد
31 ارديبهشت 1391 فرهنگي برترين هاي نخستين جشنواره سراسري شعر دوست در اهواز معرفي شدند
24 ارديبهشت 1391 فرهنگي انتقاد مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي خوزستان از کم کاري در بخش ادبيات داستاني ديني و آييني
28 فروردين 1391 اقتصادي حمايت از کار و سرمايه‌ى ايرانى؛ رونق توليد ملى
14 فروردين 1391 اجتماعي دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام در روز جهاني تاتر تصريح کرد: خوزستان و هنرمندان اين سرزمين مظلوم اند.
14 فروردين 1391 اجتماعي در شروع سال توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ايراني؛ 210 كارگر يك كارخانه آجرسازي در اهواز از كار بي كار شدند
21 اسفند 1390 اجتماعي مدارس و ادارات اهواز بعد از شروع فعاليت تعطيل شدند؛ گرد و غبار مسوولان استان را دير بيدار كرد! بيدار شويد! گرد و غبار آمده است...
19 بهمن 1390 اجتماعي دهه فجر و انتظار مردم
17 دي 1390 فرهنگي از کعبه صداي شيوني مي آيد
12 آذر 1390 اجتماعي تاثير انعكاس حوادث جنايي در احساس امنيت مردم
21 آبان 1390 اجتماعي گذري گذرا به گذر محله هاي منطقه 6 شهرداري اهواز؛ مناطق حاشيه نشين؛ نيازمند نگاه بي حاشيه ي مسوولان "كلان" شهر
9 آبان 1390 فرهنگي "نويسنده باشگاه تحليلگران جوان آريا" گزارش نويس برتر استان خوزستان شد
1 آبان 1390 اجتماعي تعيين و تكليف ثبت احوال براي تاهل افراد!
3مهر 1390 اجتماعي به بهانه 30 شهريور ماه، روز "نظافت عمومي"؛ آقايان مسوول! با يک گل بهار نمي شود...
27 شهريور 1390 اقتصادي براي قبرستان طرح هاي اشتغالزا، چه کس مرثيه مي خواند؟!
12 شهريور 1390 اقتصادي براي بلند کردن خط فقر؛ قوي ترين مرد ايران به فرانسه مي رود!
1 شهريور 1390 اجتماعي با آبگيري"سد گتوند عليا"؛ خوزستاني ها به تماشاي "جوي موليان" نشستند!!
29 مرداد 1390 فرهنگي حاج "جميلي" رفت؛ خدايش بيامرزد/ نرفتگان را گرامي بداريم...
1 2 3 4
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.