صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

به بهانه 30 شهريور ماه، روز "نظافت عمومي"؛ آقايان مسوول! با يک گل بهار نمي شود...
نویسنده: حبيب اله بهرامي
مترجم:
ارسال کننده: حبيب اله بهرامي
3مهر 1390

بر اساس مصوبه شوراي فرهنگ عمومي خوزستان، چهار روز در سال به عنوان روز نظافت عمومي در استان تعيين شد که 30 شهريورماه هم يكي از اين روزها بود.
روزي که چند تن از دست اندرکاران اجرايي استان، از جمله استاندار خوزستان، فرماندار و شهردار اهواز و چند تن ديگر از مسوولان در يکي پارک هاي ساحلي رودخانه ي کارون حاضر شدند و در حالي که تصويربردار صدا و سيما و عکاس خبرگزاري ايسنا خوزستان آن ها را همراهي مي کردند، به صورت نمادين شروع به جمع آوري زباله هايي کردند که بر زمين ريخته شده بود.
زباله هايي که توسط برخي- که شهر را خانه ي خود به حساب نمي آورند و نظافت شهر يا شايد خانه ي خود! براي شان مهم نيست- بر زمين ريخته شده بود. برخي که انگار نه انگار دل شهر و فضاهاي سبز- که ريه هاي زمين است- بايد پاک و تميز باشد تا هم خود و هم ديگر شهروندان و ميهمانان از دل طبيعت پاک و سر سبز و تميز، نهايت استفاده ي لازم را به عمل آورند.
با اين که شوراي سلامت استان مدتي است بر ضرورت نظافت و پاكيزگي عمومي شهرها، روستاها، اداره ها و مدارس تاكيد مي کند و به همين منظور، روز 30 شهريور ماه به عنوان يکي از روزهاي نظافت عمومي در استان تعيين شد و برخي از مسوولان استان در صحنه نظافت عمومي شهر حاضر شدند، اما خبرگزاري ايسنا گزارش کرد: "با وجود تبليغات بسيار براي نظافت عمومي در اين روز، (از طريق نصب پلاکارد در سطح شهر، ارسال اس ام اس براي شهروندان و اعلام از طريق صداوسيماي مرکز خوزستان و مطبوعات و خبرگزاري ها براي در جريان گذاشتن مردم) اما حضور شهروندان در طرح جمع‌آوري زباله‌هاي شهري كم‌رنگ بود و تنها برخي مسوولان، ماموران شهرداري و نيروهاي بسيجي در اين طرح مشاركت داشتند."
اين در حالي است که "رضا نجاتي" معاون سياسي اجتماعي فرماندار اهواز عنوان کرده بود: "محور اصلي روز نظافت عمومي خود مردم هستند و قصد داريم با جلب مشارکت آن ها در نظافت شهر، اين موضوع را به يک فرهنگ عمومي در بين مردم شهرستان تبديل کنيم."
اما جناب "نجاتي" اعلام نکرد: چه گونه و به چه وسيله و با ارايه چه راهکار و شيوه هايي مي توانند مشارکت مردم را جلب کنند و اين موضوع را به يک فرهنگ عمومي بين مردم تبديل کنند؟!
آيا بسنده کردن به تبليغاتي نظير نصب بنر و استفاده از اس ام اس و همکاري برخي  رسانه ها- که خود نيز اين موضوع را جدي نگرفتند- به جلب مشارکت مردم منجر مي شود؟! که ديديم از مشارکت مردم خبري نبود و عزم و قصد مسوولان براي مشارکت مردم
 به نتيجه نرسيد!
به راستي! چرا حضور شهروندان در روز "نظافت عمومي" کم رنگ بود؟!
چه گونه است که شهروندان به اعلام فراخوان هاي عمومي از سوي مسوولان کشور و استان از جمله شرکت در راه پيمايي ها و حضور در مراسم مختلف، عاشقانه لبيک مي گويند و با جان و دل حاضر مي شوند، اما روزي را که به عنوان "نظافت عمومي" در خوزستان نامگذاري شده است، جدي نمي گيرند و در صحنه هاي نظافت عمومي حاضر نمي شوند و حتا ديده و شنيده شده که حرکت هاي نمادين مسوولان استان را "خودي نشان دادن" و ... اعلام مي کنند؟!
مگر نه اين که، اين ها همان مسوولاني هستند که شهروندان را به حضور در مراسم مختلف دعوت مي کنند و آن ها نيز حضور يک پارچه ي خود را به منصه ي ظهور مي رساندند؟! پس چه چيزي رخ داده است که در سي شهريور ماه روز "نظافت عمومي" و روزي که مسوولان استان بر حضور شهروندان تاکيد مي کنند، حاضر نمي شوند و در اجراي اين طرح مهم مشارکت جانانه نمي کنند؟!
آيا مردم احساس مي کنند که امر نظافت شهر جزو وظايف آن ها نيست و مسوولان ذي ربط و دست اندرکار- که حقوق مي گيرند- بايد بر امر نظافت نظارت کنند و متوليان اين کار نيز کار نظافت شهر را انجام دهند؟!
چه گونه بعضي از ما شهروندان، هنگامي که در فضاهاي مختلف شهري قرار مي گيريم، توجهي به ريختن زباله در روي زمين يا سطل هاي آشغال نمي کنيم و براي مان مهم نيست که شهرمان همانند خانه ي ماست و لازم است مثل تميزي خانه ي مان، به آن اهميت دهيم؟!
شايد مردم فکر مي کنند: با حرکت هاي نمادين مسوولان در سطح شهر و جمع کردن زباله آن هم در جلو لنزهاي دوربين رسانه ها، خزان کلان شهراهواز و به طور کل استان خوزستان به بهار تبديل نمي شود و بايد طرح نو ديگري در انداخت؟ طرحي که نيازي به حرکت هاي نمادين- که مردم از آن برداشت هاي مختلفي مي کنند- نخواهد بود...
ناگفته نماند که بسياري از مردم، رويدادهاي يکي دو ماه اخير در استان را فراموش نکرده اند و حتا اگر به موضوعاتي چون امر "نظافت عمومي" ارتباطي نداشته باشد، ربط مي دهند و از انجام برخي کارها سرباز مي زنند و ضرورتي براي آمدن در صحنه هاي نمادين احساس نمي کنند.
مردمي که وقتي نياز به مسوولان اجرايي استان دارند با جلسه هاي پشت سر هم و يا حضور نداشتن مسوولان در محل کار خود مواجه مي شوند و شايد، ماه ها هم نتوانند مقام هاي مختلف از جمله شرکت کننده در طرح هاي نمادين را ببينند و درباره ي يکي از صدها مشکل خود با آنان درد دل کنند!
مردمي که براي گرفتن يکي دو ميليون وام بانکي، بايد از موانع هفت خوان بانک ها- که بر سر راه آن ها قرار داده اند- بگذرند، تا بتوانند پرنده ي هميشه در پرواز و فراري از دستان آن ها را به چنگ آورند و بر گوشه اي از زخم هاي خود و جامعه بنهند.
مردمي که براي راه اندازي چند هزار طرح توليدي و خدماتي شان- که از چند سال قبل تا کنون در بخش هاي تعاوني و خصوصي تشکيل داده اند- به منظور ايجاد اشتغال کارجويان و بيکاران، نياز به تسهيلات بانکي دارند، اما در پيچ و خم هاي بانک ها سرگردانند و مسوولان محترم و خدمتگزار نيز- که از ايجاد اشتغال 5/2 ميليون نفر بيکار در سال جاري دم مي زنند- مشغول رتق و فتق امور خدمتگزاري! حالا به کي و چي؟ فقط خدا مي داند و بس!
مردمي که وقتي در جريان خبرهاي ميليادردي اختلاس کننده ها و رانت خوارها و چند نقطه هاي برخي کارخانه دارها- که حتا شمارکارخانه هاي شان از دستشان در رفته- قرار مي گيرند، مردمي که نيازمند وام يکي دوميليوني يا پانصد هزار توماني بودند و به وصال شان نرسيده اند! مردمي که صداي نيازشان به گوش مسوولان استاني چه رسد به کشوري نمي رسد، با چه شور و انگيزه اي بيايند در کنار حضور نمادين مسوولان در طرح "نظافت عمومي" قرار بگيرند و دل هاي زخمي حاصل از کم توجهي برخي از آنان را با جمع آوري زباله، التيام بخشند؟!
عزيزان مسوول! مردم فداکار و انقلابي ما- که هميشه در صحنه هاي انقلاب اسلامي، دفاع مقدس و پاسداري از آرمان هاي امام و شهيدان و رهبر معظم انقلاب حاضر شده اند و ايثار کرده اند و دين خود را به اسلام ادا کرده اند، نيازمند حمايت، کمک و توجه بيش تري هستند.
به جاي اين که گاه و بي گاه آن ها را دعوت به حضور در مراسم مختلف مي کنيم، يک بار هم به دعوت نامه هاي آن ها، که از طريق مختلف، از جمله نوشتن نامه و گلايه، در خواست ملاقات با شما و رسيدگي به کارشان، به سمع و بصر شما مي رسد، لبيک بگوييد...
آيا گفته ايد و ما نمي دانيم؟! يا اين که از اين پس مي گوييد؟
شايد هم اين ما هستيم که هر زمان اراده کرديم، بايد بر مردم فرمان برانيم و آن ها هم بي چون چرا اطاعت کنند؛ نع؟!!


نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
منا
به نام خدا با تشکر از مقاله آتشيني که نوشتيد بنده واقعا حرف هاي شما را قبول دارم اما چون من يک کارشناس محيط زيست هستم و مسئله نظافت شهري چه از طرف مردم و چه از طرف مسئولين برام اهميت داره در نتيجه متنتون رو خوندم اما جدا از همه اين مسائلي که مطرح کرديد بايد گفت که بحث نظافت شهري يک امر دو طرفه است يعني هم مسئولان بايد به وظيفه خود عمل کنند و هم مردم که متاسفانه هيچ کدام مثل اينکه وظيفه خود را به خوبي نشناخته اند اي کاش به جاي اينکه نام مسلموني را يدک بکشيم يه خرده هم به اسلام عمل مي کرديم
1

سایر مقاله های ارسالی:
9 آبان 1395 فرهنگي پيام هاي نوراني پيام نوري!!
9 آبان 1395 اجتماعي ركورد شكني تلنگرزاده در تشكيل جلسه!
21 مرداد 1391 فرهنگي زنگ انشا / درباره ي "روز خبرنگار" هرچه مي دانيد بنويسيد
31 ارديبهشت 1391 فرهنگي برترين هاي نخستين جشنواره سراسري شعر دوست در اهواز معرفي شدند
24 ارديبهشت 1391 فرهنگي انتقاد مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي خوزستان از کم کاري در بخش ادبيات داستاني ديني و آييني
28 فروردين 1391 اقتصادي حمايت از کار و سرمايه‌ى ايرانى؛ رونق توليد ملى
14 فروردين 1391 اجتماعي دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام در روز جهاني تاتر تصريح کرد: خوزستان و هنرمندان اين سرزمين مظلوم اند.
14 فروردين 1391 اجتماعي در شروع سال توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ايراني؛ 210 كارگر يك كارخانه آجرسازي در اهواز از كار بي كار شدند
21 اسفند 1390 اجتماعي مدارس و ادارات اهواز بعد از شروع فعاليت تعطيل شدند؛ گرد و غبار مسوولان استان را دير بيدار كرد! بيدار شويد! گرد و غبار آمده است...
19 بهمن 1390 اجتماعي دهه فجر و انتظار مردم
17 دي 1390 فرهنگي از کعبه صداي شيوني مي آيد
12 آذر 1390 اجتماعي تاثير انعكاس حوادث جنايي در احساس امنيت مردم
21 آبان 1390 اجتماعي گذري گذرا به گذر محله هاي منطقه 6 شهرداري اهواز؛ مناطق حاشيه نشين؛ نيازمند نگاه بي حاشيه ي مسوولان "كلان" شهر
9 آبان 1390 اجتماعي طنز "شور"ش در سد گتوند!!
9 آبان 1390 فرهنگي "نويسنده باشگاه تحليلگران جوان آريا" گزارش نويس برتر استان خوزستان شد
1 آبان 1390 اجتماعي تعيين و تكليف ثبت احوال براي تاهل افراد!
27 شهريور 1390 اقتصادي براي قبرستان طرح هاي اشتغالزا، چه کس مرثيه مي خواند؟!
12 شهريور 1390 اقتصادي براي بلند کردن خط فقر؛ قوي ترين مرد ايران به فرانسه مي رود!
1 شهريور 1390 اجتماعي با آبگيري"سد گتوند عليا"؛ خوزستاني ها به تماشاي "جوي موليان" نشستند!!
29 مرداد 1390 فرهنگي حاج "جميلي" رفت؛ خدايش بيامرزد/ نرفتگان را گرامي بداريم...
1 2 3 4
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.