صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

براي قبرستان طرح هاي اشتغالزا، چه کس مرثيه مي خواند؟!
نویسنده: حبيب اله بهرامي
مترجم:
ارسال کننده: حبيب اله بهرامي
27 شهريور 1390

ده ها هزار طرح تعاوني و خصوصي که مي توانستند چند صد هزار شغل براي بيکاران و متقاضيان اشتغال ايجاد کنند، بر اثر سياست هاي انقباضي بانک مرکزي و کم توجهي برخي مسوولان و بي خيالي بانک هاي عامل به قبرستاني راکد و ساکت تبديل شده اند، که ديگر بسياري از آن ها حتا با تزريق سرم وام و تسهيلات بانکي نيز جاني نخواهند گرفت و حتا مانند ذغال هم به درد نخواهند خورد!
اين در حالي است که دولتمردان ما از ابتداي سال از ايجاد 2.5 ميليون شغل در سال جاري در کشور خبر دادند که بايد اجرايي شود، اما تا کنون به بانک ها- که از تخصيص وام و تسهيلات بانکي به طرح ها و پروژه هاي توليدي و خدماتي اشتغالزا خودداري کرده اند، نگاهي نينداخته اند و مديران آن ها را سين جيم نکرده اند!
شايد هم يکي از مزيت هاي کوچک سازي دولت و نيز خصوصي سازي اين باشد که دست دولت از خرماي بر نخيل کوتاه شود!
به راستي! چرا مسوولان خدمتگزار به جاي يافتن راه کار براي بازکردن قفل تسهيلات بانکي، هنوز وعده ي ايجاد 2.5 ميليون شغل را در کشور مي دهند و از سويي خواستار سرمايه گذاري مردم براي ايجاد اشتغال اين شمار شغل شده اند؟! مردمي که از منابع درآمدي و مالي درست و حسابي برخوردار نيستند و حتا با يارانه ي دريافتي هم نمي توانند ناني به کف آرند و بي غفلت بخورند!
اخيرا وزير محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعي در گفت و گويي خاطر نشان کرده است:" دولت ادعا نکرده که براي ايجاد 2.5 ميليون فرصت شغلي صرفا منابع بانکي يا بودجه دولتي کفايت مي‌کند، بلکه براي اجراي اين طرح، دولت بيشتر ظرفيت‌سازي و بسترسازي مي‌کند و در نهايت سرمايه مردمي اعم از نيروي انساني يا منابع مالي بيشترين نقش و تاثير را در ايجاد اشتغال خواهد داشت."
در اين خصوص لازم است باستحضار وزير محترم دولت خدمتگزار رساند: بيش از 5 ماه از سال جاري گذشته و بانک ها هنوز ريالي براي ده  ها هزار طرح تعاوني و خصوصي که سال هاي سال است تشکيل شده اختصاص نداده اند؟!
اين طرح ها متاسفانه از توجيه اقتصادي افتاده اند و تبديل به قبرستاني شده اند که فقط لازم است به اين قبرستان وارد شد و فاتحه اي براي طرح هاي اشتغالزا قرايت کرد!
البته اين طرح ها نه تنها هيچ اشتغالي براي بيکاران فراهم نکرده اند که رداي ناراحتي، استرس و نا اميدي را هم بر قامت آن ها پوشانده است! تاسف اين جاست که آمار اشتغال طرح هايي را که هنوز خوان نخست را براي اشتغالزايي طي نکرده اند، به حساب مي آوريم و از اين بابت نيز به خودمان تبريک مي گوييم!
به راستي! با کدام منابع بانکي مي توان دو ميليون و پانصد هزار شغل ايجاد کرد؟ وقتي که سياست هاي انقباضي بانک مرکزي و بانک هاي عامل ديگر با هيچ ساز دولت کوک نمي شود و هر کدام ساز مخصوص خود را مي نوازد!
جناب شيخ الاسلامي بزرگوار! از کدام منابع مالي مردم سخن مي گوييد؟ کساني که بيکارند و ما آن ها را تشويق مي کنيم که بيايند و از طريق تشکل هاي تعاوني به کار توليد و خدمات بپردازند و فرصت هاي شغلي ايجاد کنند؟ اين عزيزان که همان سهم آورده ي  20 تا 30 درصد خود را نيز ندارند که در اجراي طرح هزينه کنند! 
وقتي از وام و تسهيلات بانکي خبري نباشد و دولتمردان چشمشان به  "سرمايه مردمي به ويژه منابع مالي مردم باشند که بيشترين نقش و تاثير را در ايجاد اشتغال داشته باشد(!)" چه کسي حاضر است در زمينه هاي توليد و خدمات سرمايه گذاري کند؟! آن هم با اين واردات بي رويه که از سوي از ما بهتران انجام مي شود و دمار توليد کنندگان را درآورده و تنها بازار دلالي را آياد کرده است!
جناب وزير محترم! طرح هاي توليدي و خدماتي بهره برداري شده هم دارند به سوي قبرستان طرح هاي ثبت شده و تسهيلات دريافت نکرده مي روند و عنقريب بايد جايي براي مردن براي خود دست و پا کنند!
طرح هايي که چتر ورشکستگي دارد بر سر صاحبانشان سايه مي اندازد!؛ چه رسد به طرح هايي که هنوز خوان نخست رستم را براي اجرايي شدن طي نکرده اند و معلوم نيست تا کي بايد منتظر منبسط شدن سياست هاي انقباضي بانک مرکزي و شکسته شدن قفل بانک هاي  دولتي و خصوصي براي استفاده از تسهيلات بانکي بود؟!
وقتي که مطابق اصل چهل و سوم (43) قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران که عنوان مي کند: " تأمين شرايط و امکانات کار براي همه به منظور رسيدن به اشتغال کامل و قرار دادن وسايل کار در اختيار همه کساني که قادر به کارند ولي وسايل کار ندارند، در شکل تعاوني، از راه وام بدون بهره يا هر راه مشروع ديگر که نه به تمرکز و تداول ثروت در دست افراد و گروه‏هاي خاص منتهي شود و نه دولت را به صورت يک کارفرماي بزرگ مطلق درآورد." چرا بايد به منابع نداشته ي مالي مردم- که هميشه هشت را گرو نه دارند- چشم دوخت؟!
اصل 43 قانون اساسي را که براي خنده و بايگاني کردن ننوشته اند؟!
مسوولان عزيز، همواره بايد اين اصل از قانون اساسي را – که بر ضرورت "تأمين شرايط و امکانات کار براي همه به منظور رسيدن به اشتغال کامل، آن هم از راه وام بدون بهره " تاکيد مي کند، از بايگاني ذهن خود بيرون بياورند و در راه اشتغال بيکاران ، کارجويان و کارآفرينان از طريق تشکل هاي تعاوني و خصوصي همت و تلاش کنند؛ نه اين که چشم به جيب هاي تارعنکبوت بسته ي آنان بدوزند!
نگارنده، اگرچه هيچ گاه نا اميد نبوده و همواره ضرب المثل:"در نا اميدي بسي اميد است"، را مد نظر داشته است، اما آينده ي خوبي را براي سرمايه ي انساني مردم و وقت گران بهاي متقاضيان اشتغال - که دارد پاي طرح هاي اشتغالي هدر مي رود و متاسفانه مسوولان ذي ربط نيز فقط نظاره گر هستند- پيش بيني نمي کند! اما باز اميدوار است که چراغ خاموش توجه مسوولان به طرح هاي در حال موت، با زدن کليد تسهيلات بانکي، براي هميشه روشن شود و هيچ گاه هم خاموش نشود. ان شاا...


نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
1

سایر مقاله های ارسالی:
9 آبان 1395 فرهنگي پيام هاي نوراني پيام نوري!!
9 آبان 1395 اجتماعي ركورد شكني تلنگرزاده در تشكيل جلسه!
21 مرداد 1391 فرهنگي زنگ انشا / درباره ي "روز خبرنگار" هرچه مي دانيد بنويسيد
31 ارديبهشت 1391 فرهنگي برترين هاي نخستين جشنواره سراسري شعر دوست در اهواز معرفي شدند
24 ارديبهشت 1391 فرهنگي انتقاد مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي خوزستان از کم کاري در بخش ادبيات داستاني ديني و آييني
28 فروردين 1391 اقتصادي حمايت از کار و سرمايه‌ى ايرانى؛ رونق توليد ملى
14 فروردين 1391 اجتماعي دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام در روز جهاني تاتر تصريح کرد: خوزستان و هنرمندان اين سرزمين مظلوم اند.
14 فروردين 1391 اجتماعي در شروع سال توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ايراني؛ 210 كارگر يك كارخانه آجرسازي در اهواز از كار بي كار شدند
21 اسفند 1390 اجتماعي مدارس و ادارات اهواز بعد از شروع فعاليت تعطيل شدند؛ گرد و غبار مسوولان استان را دير بيدار كرد! بيدار شويد! گرد و غبار آمده است...
19 بهمن 1390 اجتماعي دهه فجر و انتظار مردم
17 دي 1390 فرهنگي از کعبه صداي شيوني مي آيد
12 آذر 1390 اجتماعي تاثير انعكاس حوادث جنايي در احساس امنيت مردم
21 آبان 1390 اجتماعي گذري گذرا به گذر محله هاي منطقه 6 شهرداري اهواز؛ مناطق حاشيه نشين؛ نيازمند نگاه بي حاشيه ي مسوولان "كلان" شهر
9 آبان 1390 اجتماعي طنز "شور"ش در سد گتوند!!
9 آبان 1390 فرهنگي "نويسنده باشگاه تحليلگران جوان آريا" گزارش نويس برتر استان خوزستان شد
1 آبان 1390 اجتماعي تعيين و تكليف ثبت احوال براي تاهل افراد!
3مهر 1390 اجتماعي به بهانه 30 شهريور ماه، روز "نظافت عمومي"؛ آقايان مسوول! با يک گل بهار نمي شود...
12 شهريور 1390 اقتصادي براي بلند کردن خط فقر؛ قوي ترين مرد ايران به فرانسه مي رود!
1 شهريور 1390 اجتماعي با آبگيري"سد گتوند عليا"؛ خوزستاني ها به تماشاي "جوي موليان" نشستند!!
29 مرداد 1390 فرهنگي حاج "جميلي" رفت؛ خدايش بيامرزد/ نرفتگان را گرامي بداريم...
1 2 3 4
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.