صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

با آبگيري"سد گتوند عليا"؛ خوزستاني ها به تماشاي "جوي موليان" نشستند!!
نویسنده: حبيب اله بهرامي
مترجم:
ارسال کننده: حبيب اله بهرامي
1 شهريور 1390
چندي پيش که مجري طرح گتوند با رد شايعه‌هاي مطرح شده در خصوص از بين رفتن پوشش خاکي سازند گچساران گفت: "کيفيت آب کارون با آبگيري گتوند 30 درصد بهتر شد." استاد صاف صادق اهوازي که يکي از آب کارون خورهاي حرفه اي است و مدت 55 سال است که با آب کارون زندگي مي کند، رو در روي اين مجري طرح ايستاد و با او يکي به دو کرد که براي يک بار قابل خوردن، ببخشيد، قابل خواندن است!
مجري طرح گتوند: "با گذشت 12 روز از مرحله نخست آبگيري سد گتوند عليا، هم اکنون کيفيت آب رودخانه کارون در محدوده اين سد نسبت به گذشته 30 درصد بهبود يافته است. "
* استاد صاف صادق اهوازي: (در محدوده ي اين سد که مي دانيد يعني چه؟! همان آبي که قبل از آب گيري سد از آنجا عبور مي کرده است. چون آنجا جمع شده و املاح اش فروکش کرده و پايين رفته به نگاه ايشان 30 درصد بهبود يافته است. خب بهبود يافتن 30 درصدي آب در محدوده ي اين سد، با آبي که با گذشتن از هزار دره و کوه و کمر و دشت و بيابان و آغشته شدن به انواع فاضلاب هاي خانگي و صنعتي و بيمارستاني و چند نقطه به دست و دهان ما مي رسد، چه ارتباطي دارد؟! مايي که هر ماه يک فيلتر تصفيه آب خانگي را که پر از گل و لاي و چند نقطه است، عوض مي کنيم!)
مجري طرح سد و نيروگاه گتوندعليا: "با گذشت 12 روز از مرحله نخست آبگيري سد گتوند عليا، هم اکنون 290 ميليون مترمکعب آب در پشت اين سد بزرگ ذخيره شده است."
* استاد صاف صادق اهوازي: در عوض آبي که شکل رودخانه به خود گرفته بود تبديل به جوي شده و مسير بعد از سد تا آبادان را تبديل به صحراي سينا و کوير لوت کرده است!
مجري طرح سد با بيان اينکه بهبود کيفيت آب رودخانه کارون در پايين دست سد گتوندعليا کاملا مشهود است، تصريح کرد: "در گذشته EC آب کارون در اين منطقه به 1200 هم رسيده بود ولي هم اکنون EC آب به 800 رسيده در نتيجه کيفيت آب رودخانه کارون نسبت به گذشته 30 درصد بهبود يافته است."
* استاد صاف صادق اهوازي: (ما که در بالا در وصف کيفيت آب کارون در محدوده ي سد، سخن سرايي کرديم. پايين سد گتوند عليا که کسي زندگي نمي کند! چرا از کميت و کيفيت آب بالا دست سد گتوند عليا سخني نمي گوييد تا يک وقت خداي ناکرده فکر نکنيم بجه اي رفته و در بالا دست سد دارد دور از چشم ديگران بي تربيتي مي کند و به همين خاطره خوزستاني ها را ياد بوي جوي موليان مي اندازد!!)
مجري طرح سد با رد شايعه‌هاي مطرح شده در خصوص از بين رفتن پوشش خاکي سازند گچساران اظهار كرد: "اين پوشش خاکي به منظور پايين آوردن نرخ انحلال برخي مواد قابل حل در آب، بر روي سازند گچساران ايجاد شد و از قبل پيش بيني کرده بوديم که با آغاز عمليات آبگيري به صورت طبيعي تغيير شکل هايي در آن ايجاد مي شود."
 * استاد صاف صادق اهوازي: ما هم که استاد صاف صادقان عالم و آدم هستيم شايعات مطرح شده را در خصوص از بين رفتن پوشش خاکي سازند گچساران در همين جا و از همين تريبون و ديگر تريبون هاي عالم، مردود اعلام مي کنيم و مي ناليم: اين سازند گچساران با شهرستان "گچساران" هيچ ارتباطي ندارد و شهر گچساران سر جايش قرار دارد و مثل "صا ايران" هر روز بهتر از ديروز مي شود و هکذا پيشرفت مي کند! فقط تغيير شکل هايي در پوشش خاکي سازند گچساران غير شهرستان ايجاد شده که آن هم طبيعي است و نه تنها شما که ما هم پيش بيني مي کرديم و از اين پس هم پيش بيني مي کنيم که اين تغيير شکل به گونه اي شود که نه تنها اثري از آن نماند و نيز به چشم ديده نشود، که ديگر منتقدان مغرض(!) نيز چيزي نبينند و در نتيجه نتوانند درباره ي آن قلمفرسايي و نيز سخنراني کنند!
کريم شيباني افزود: "هرسازه خاکي در تماس با آب تغيير شکل مي دهد و تغيير شکل اين پوشش خاکي قابل پيش‌بيني بود در نتيجه از اين بابت هيچگونه نگراني وجود ندارد و اين مساله موضوع غيرمترقبه‌اي نبوده است. "
* استاد صاف صادق اهوازي: اي بابا! همين حالا درباره ي عادي بودن تغيير شکل اين پوشش خاکي در سطور بالا قلمفرسايي کرديم و منتقدان را شير فهم که از بابت اين چيزها خيال شان جمع باشد ومنها نباشد! چرا که نه تنها هيچ نگراني وجود ندارد، که ارتباطي هم با حوادث غير مترقبه ندارد!! چرا يک عده نمي خواهند باور کنند که نگراني وجود نداشته و نخواهد داشت، حتا اگر نگراني وجود داشته باشد!! 
شيباني در ادامه يادآور شد: "در حال حاضر تجهيزات و ماشين آلات در دو شيفت کاري و بدون هيچگونه مشکلي در اين کارگاه مشغول کار هستند."
 * استاد صاف صادق اهوازي: تجهيزات و ماشين آلات کار مي کنند و مسوولان نگاه تا شما آبي به کف آريد و با قطره چکان بخوريد و بنوشيد و از ارقام نجومي قبوض آب نيز نهراسيد!
مجري طرح سد گتوند با اشاره به اين که پوشش خاکي تا کنون عملکرد خوبي داشته و توانسته نرخ انحلال را پايين بياورد، خاطرنشان كرد: "هم‌اکنون کيفيت آب پايين دست کارون و رفتار سازند گچساران در وضعيت بسيار مناسبي قرار دارد و هيچ چيزي خارج از انتظار پيشين ما نبوده است."
* استاد صاف صادق اهوازي: البته اين پوشش خاکي از آن پوشش هاي خاکي بي بخار نيست! به راحتي با برخورد آب حتا اگر يک قطره يا يک وجب هم باشد، تغيير شکل و ماهيت مي دهد و منحل نمي شود که نرخ کار، ببخشيد، نرخ انحلال را پايين مي آورد و باعث بالا رفتن نرخ اشتغال و بهبود وضعيت اقتصادي و عمران و آباداني مي شود! اي بابا! خودمان هم نفهميديم که چه گفتيم!
 البته منظورمان اين بوده و هست که هر چه نرخ انحلال پايين تر برود کيفيت آب پايين دست کارون و رفتار و کردار و حتا گفتار سازند گچساران و حتا کوه هاي نمکي در وضعيت مناسبي قرار مي گيرد و حتا اين کوه ها مي توانند به کشور هاي نيازمند نمک چشمک هم بزنند. تازه از همه مهم تر، مورد را هم ما پيش بيني کرده بوديم!!
مجري طرح سد گتوند: اين سد بزرگ ضمن کنترل سيلاب هاي مخرب رودخانه کارون ، تاثيرات خشکسالي را در استان خوزستان به کمترين ميزان مي رساند.
* استاد صاف صادق اهوازي: اي بابا! در طول سال هاي گذشته، که آب کارون را از سرچشمه و وسط چشمه، براي مصارف کشاورزي و غيره به شهرهاي رفسنجان و گلپايگان و کرمان و کاشان و اصفهان و قم و چند نقطه بردند؛ رودخانه تبديل به جوي باريکي شد و از جوي باريک هم که بخاري بلند نمي شود که بخواهد سيلاب راه بيندازد! به جز اين که اين سيلاب ها بخواهند خواب مسوولان را به هم بزنند! که در اين صورت ما شهروندان هميشه در صحنه نخواهيم گذاشت و با بيل و کلنگ فرغون جلوي سيلاب را خواهيم گرفت. اين را مطمين باشيد!!نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
1

سایر مقاله های ارسالی:
9 آبان 1395 فرهنگي پيام هاي نوراني پيام نوري!!
9 آبان 1395 اجتماعي ركورد شكني تلنگرزاده در تشكيل جلسه!
21 مرداد 1391 فرهنگي زنگ انشا / درباره ي "روز خبرنگار" هرچه مي دانيد بنويسيد
31 ارديبهشت 1391 فرهنگي برترين هاي نخستين جشنواره سراسري شعر دوست در اهواز معرفي شدند
24 ارديبهشت 1391 فرهنگي انتقاد مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي خوزستان از کم کاري در بخش ادبيات داستاني ديني و آييني
28 فروردين 1391 اقتصادي حمايت از کار و سرمايه‌ى ايرانى؛ رونق توليد ملى
14 فروردين 1391 اجتماعي دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام در روز جهاني تاتر تصريح کرد: خوزستان و هنرمندان اين سرزمين مظلوم اند.
14 فروردين 1391 اجتماعي در شروع سال توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ايراني؛ 210 كارگر يك كارخانه آجرسازي در اهواز از كار بي كار شدند
21 اسفند 1390 اجتماعي مدارس و ادارات اهواز بعد از شروع فعاليت تعطيل شدند؛ گرد و غبار مسوولان استان را دير بيدار كرد! بيدار شويد! گرد و غبار آمده است...
19 بهمن 1390 اجتماعي دهه فجر و انتظار مردم
17 دي 1390 فرهنگي از کعبه صداي شيوني مي آيد
12 آذر 1390 اجتماعي تاثير انعكاس حوادث جنايي در احساس امنيت مردم
21 آبان 1390 اجتماعي گذري گذرا به گذر محله هاي منطقه 6 شهرداري اهواز؛ مناطق حاشيه نشين؛ نيازمند نگاه بي حاشيه ي مسوولان "كلان" شهر
9 آبان 1390 اجتماعي طنز "شور"ش در سد گتوند!!
9 آبان 1390 فرهنگي "نويسنده باشگاه تحليلگران جوان آريا" گزارش نويس برتر استان خوزستان شد
1 آبان 1390 اجتماعي تعيين و تكليف ثبت احوال براي تاهل افراد!
3مهر 1390 اجتماعي به بهانه 30 شهريور ماه، روز "نظافت عمومي"؛ آقايان مسوول! با يک گل بهار نمي شود...
27 شهريور 1390 اقتصادي براي قبرستان طرح هاي اشتغالزا، چه کس مرثيه مي خواند؟!
12 شهريور 1390 اقتصادي براي بلند کردن خط فقر؛ قوي ترين مرد ايران به فرانسه مي رود!
29 مرداد 1390 فرهنگي حاج "جميلي" رفت؛ خدايش بيامرزد/ نرفتگان را گرامي بداريم...
1 2 3 4
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.