صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

حاج "جميلي" رفت؛ خدايش بيامرزد/ نرفتگان را گرامي بداريم...
نویسنده: حبيب اله بهرامي
مترجم:
ارسال کننده: حبيب اله بهرامي
29 مرداد 1390
افسوس كه قدرش را ندانستيم و برايش آيين نكوداشتي برگزار نكرديم تا اين كه اين ديار خاكي را ترك كرد و به ديار باقي شتافت.
انگار همين ديروز- پريروز بود كه او را ديدم. پيشكسوت هنر خبرنگاري و عكاسي را مي گويم كه با روزنامه هاي اطلاعات و كيهان در طول 5 دهه همكاري صميمانه اي داشت.
از "حاج عبدالمهدي جميلي" مي گويم كه اينك در ميان ما نيست اما از آن بالا دارد ما را نگاه مي كند. ما را كه بي خيال سرگرم امور خود هستيم و نمي دانيم كه اطراف و اكناف مان چه مي گذرد و چه عزيزاني در بستر بيماري يا مشكلات دست و پنجه نرم مي كنند. ما را كه بيش تر به فكر خود هستيم تا اين كه به "ما" بينديشيم.
"حاج جميلي" عاشقانه در راه  پاسداري از قلم و هنرش گام گذاشت و يك لحظه از حركت و جنب و جوش نايستاد و پيوسته در راه خدمت به مردم و پيشبرد امور استان فعاليت و در حقيقت جانفشاني كرد.
چندي پيش او را در خيابان كاوه اهواز ديدم. آرام نزدم آمد و احوال پرسي كرد. گفت: از بيمارستان مي آيد. كليه هايش را دياليز مي كند...
از دياليز كم و بيش اطلاع داشتم و مي دانستم كه "دياليز ضربان معکوس زندگي را فرياد مي زند! "
حاجي مثل سابق سر حال نبود. چرا كه با كمك دياليز روزگار مي گذراند. اما هيچگاه دست از دوربين عكاسي و ارايه ي هنرش به رسانه ها بر نمي داشت.
زنده ياد "حاج جميلي" حدود 50 سال كار خبرنگاري و عكاسي را در روزنامه هاي اطلاعات و كيهان تجربه كرد و هنرش را در اختيار هنرمندان و خبرنگاران قرار داد.
هنرمندي به آرامي، صبوري و خوش اخلاقي "مرحوم جميلي" در طول حدود سه دهه خبرنگاري و روزنامه نگاري نديدم و به گمانم نخواهم ديد. افسوس كه قدرش را ندانستيم و در طول حيات اش تجليلي از او  -كه هنرمندي صادق و وفادار بود-  نكرديم.
حتا به زبان آوردن زمان 50  سال تلاش در راه پر فراز و نشيب و كار سخت و زيان آور مطبوعات، كار آساني نيست، چه رسد به اين كه بخواهيم در اين مدت طولاني و نفس گير، با مطبوعات همكاري كنيم! مطبوعاتي كه استرس زاست و انسان را پير و شكسته مي كند...
بعد از پيروزي انقلاب اسلامي كه غنچه ي نوشتن و سرودن در وجودم داشت شكوفه مي كرد و  به سوي روزنامه ها رو كردم؛ "حاجي" را شناختم . اما سعادت آشنايي با او را نداشتم تا اين كه در سال 63 كه با روزنامه ي اطلاعات شروع به همكاري كردم، از نزديك با اين بزرگ مرد با وقار و متين كه به عنوان خبرنگار - عكاس روزنامه فعاليت مي كرد، آشنا شدم.
از آن جا كه در زمينه ي عكاسي نيز فعاليت مي كردم، از تجربه هاي ارزنده ي "استاد جميلي" چه در دنياي مطبوعات و چه در محل كارش در خيابان امام خميني (عكاسي كيهان) استفاده ي لازم را به عمل آوردم.
در سال گذشته، درست در تاريخ 19 آبان كه كارگروه مسكن شهرستان اهواز تشكيل جلسه داده بود و بنده ي حقير نيز مشغول تصويربرداري و عكاسي بودم، زنده ياد حاج جميلي با وقار و متانت خاصي كه داشت وارد جلسه شد و شروع كرد به گرفتن عكس.
براستي كه ما انسان هاي با ادعا، صفات حسنه و خوب همكاران مطبوعاتي مان را قبل از مرگ شان نمي بينيم يا نمي خواهيم ببينيم! و بعد از مرگ شان احساس مي كنيم كه آن ها را درك كرده ايم!
در حقيقت، چيزي به نام شم خبرنگاري هم اگر داشته باشيم كه در حقيقت نداريم! فقط و فقط در زمينه ي كسب خبر است اما به همكاران مان كه فردا پس فردا ما را ترك مي كنند، توجه چنداني نداريم !
نمي دانم چه طور شد كه در اين جلسه از دو پيشكسوت دنياي هنر و مطبوعات عكس هايي گرفتم. شايد يك ذره چراغ احساس مسووليت در وجودم شعله كشيد يا اين كه اتفاقي بود، نمي دانم...
و حتا نمي دانم چرا خيلي زود دير مي شود و متوجه نمي شويم كه پيشكسوتان عرصه ي ادب و هنر و روزنامه نگاري يكي يكي دارند از پيش ما مي روند و ما غافل هستيم و تنها در دنياي خود سير و سياحت مي كنيم!
به راستي چرا به خود نمي آييم و از اين بزرگ مردان عرصه هاي خدمتگزاري به مردم در زماني كه در قيد حيات هستند، به نحو مقتضي تجليل نمي كنيم؟!
"حاج جميلي" رفت؛ خدايش بيامرزد. اما بياييم و "جميلي" هاي ديگر را كه در اين استان عده شان انگشت شمارند، قدر بدانيم و قبل از اين كه دار فاني را وداع گويند، مورد تجليل و تكريم قرار دهيم. ان شاا...نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
1

سایر مقاله های ارسالی:
9 آبان 1395 فرهنگي پيام هاي نوراني پيام نوري!!
9 آبان 1395 اجتماعي ركورد شكني تلنگرزاده در تشكيل جلسه!
21 مرداد 1391 فرهنگي زنگ انشا / درباره ي "روز خبرنگار" هرچه مي دانيد بنويسيد
31 ارديبهشت 1391 فرهنگي برترين هاي نخستين جشنواره سراسري شعر دوست در اهواز معرفي شدند
24 ارديبهشت 1391 فرهنگي انتقاد مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي خوزستان از کم کاري در بخش ادبيات داستاني ديني و آييني
28 فروردين 1391 اقتصادي حمايت از کار و سرمايه‌ى ايرانى؛ رونق توليد ملى
14 فروردين 1391 اجتماعي دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام در روز جهاني تاتر تصريح کرد: خوزستان و هنرمندان اين سرزمين مظلوم اند.
14 فروردين 1391 اجتماعي در شروع سال توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ايراني؛ 210 كارگر يك كارخانه آجرسازي در اهواز از كار بي كار شدند
21 اسفند 1390 اجتماعي مدارس و ادارات اهواز بعد از شروع فعاليت تعطيل شدند؛ گرد و غبار مسوولان استان را دير بيدار كرد! بيدار شويد! گرد و غبار آمده است...
19 بهمن 1390 اجتماعي دهه فجر و انتظار مردم
17 دي 1390 فرهنگي از کعبه صداي شيوني مي آيد
12 آذر 1390 اجتماعي تاثير انعكاس حوادث جنايي در احساس امنيت مردم
21 آبان 1390 اجتماعي گذري گذرا به گذر محله هاي منطقه 6 شهرداري اهواز؛ مناطق حاشيه نشين؛ نيازمند نگاه بي حاشيه ي مسوولان "كلان" شهر
9 آبان 1390 اجتماعي طنز "شور"ش در سد گتوند!!
9 آبان 1390 فرهنگي "نويسنده باشگاه تحليلگران جوان آريا" گزارش نويس برتر استان خوزستان شد
1 آبان 1390 اجتماعي تعيين و تكليف ثبت احوال براي تاهل افراد!
3مهر 1390 اجتماعي به بهانه 30 شهريور ماه، روز "نظافت عمومي"؛ آقايان مسوول! با يک گل بهار نمي شود...
27 شهريور 1390 اقتصادي براي قبرستان طرح هاي اشتغالزا، چه کس مرثيه مي خواند؟!
12 شهريور 1390 اقتصادي براي بلند کردن خط فقر؛ قوي ترين مرد ايران به فرانسه مي رود!
1 شهريور 1390 اجتماعي با آبگيري"سد گتوند عليا"؛ خوزستاني ها به تماشاي "جوي موليان" نشستند!!
1 2 3 4
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.