صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

گمشدن کودکان در فيلم هاي ايراني
نویسنده: عرفان هودي
مترجم:
ارسال کننده: عرفان هودي
15 مرداد 1390
بارها و بارها از طريق تمامي رسانه هاي موجود، چه به طنز و چه به جد، در خصوص فيلم هاي کانالهاي خارجي و مضررات آن در جامعه صحبت شده که اي مردم، اين فيلم ها بنياد خانواده ها را هدف گرفته و تاثيراتش در دراز مدت معلوم ميشود.
در اينجا سعي ندارم که من هم مانند ديگران بگويم که پاي ديدن اين فيلم ها ننشينيد. بلکه ديدن اين برنامه ها را براي مسولين و برنامه سازها توصيه ميکنم.
همانطوري که بخش خبري ما ازنوع برنامه هاي  بي بي سي فارسي طرز خبر نويسي و خبرگويي خود تغيير داد، بد نيست مسئولين فيلم ساز ما هم چيزهايي بياموزند.
وقتي صدا و سيماي ما دچار يکنواختي برنامه سازي ها ميشود بدون شک پيامد آن چيزي جز دلزدگي مردم نسبت به برنامه هاي توليد داخلي و جذبشان به سوي کانالهاي خارجي نيست. تا وقتي که آثارطنز به اصطلاح فاخر ما به سمت و سوي لودگي، فيلم هاي خانوادگي به اصطلاح فاخر ما در گورستانها، مسابقات به اصطلاح فاخر ما به سمت و سوي تکرار ميرود، نمي توان توقع چنداني از مردم داشت که وفادار به صدا و سيماي خودمان بمانند.
تاريخ به کرات ثابت کرده که هنگامي در عيد هاي نوروز و ماه مبارک رمضان برنامه هاي متنوع راديويي و فيلم هاي تلويزيوني پشت سر هم پخش ميشود، مردم کمتر پاي ديدن فارسي وان ها و امثالهم مي نشينند. اما گويي ما خود خواسته يا ناخواسته خواهانيم که بيننده هاي کانالهاي بيگانه را افزايش دهيم.
متاسفانه قرار است گويا فقط هر چند سال يکبار فيلم هاي چون روزي روزگاري، سلطان و شبان، سربداران و... ساخته شود.
چرا فقط در فيلم هاي آمريکاي لاتيني فقط بروي عنصر شهوتي بودن آنها تاکيد داريم و ساير عناصر موفقيت فيلم را ناديده ميگيريم؟
اين امر علل هاي مختلفي دارد که از مهمترين آنها ميتوان به ضعف هنر فيلم سازي در ايران به آن اشاره کرد.
از نقاط قوت تک تک فيلم هاي خارجي، وجود کودک در برنامه هايشان است. آيا اين کودک در فيلم هاي در حال پخشي چون نابرده رنج، ساختمان پزشکان،مختارنامه و حتي فيلمهاي مناسبتي ماه مبارک رمضان ... وجود دارد؟
مسلما براي کارگردانان بازي گرفتن از کودکان بسيار مشکل و دشوار خواهد بود، اما يقيتا ميتوانند بوسيله چهره همين کودکان پيام هاي برنامه اشان را به راحتي منتقل کنند.


اميد است فيلم سازان حوزه هاي طنز، خانوادگي، جنگي و حتي برنامه سازان مسابقات متنوع راديويي و تلويزيوني تدبر هوشمندانه ايي بيانديشند تا مانع هجوم فرهنگي در جامعه شوند.نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
1

سایر مقاله های ارسالی:
19 شهريور 1390 ورزشي فرد گرايي آفت خرمن ورزش
29 مرداد 1390 اجتماعي روابط عمومي يا دلبري؟
27 تير 1390 علمي جادوهاي بي فرهنگ
1
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.