صفحه اصلی درباره ما::ارتباط با ما
.
 
Skip Navigation Links
.
امکان عضويت براي تمام مخاطبان به عنوان خبرنگار افتخاري در سايت باشگاه خبرنگاران افتخاري آريا فراهم شد. خوانندگان محترم خبرگزاري آريا مي توانند با عضويت در باشگاه خبرنگاران افتخاري خبرگزاري آريا، اخبار خود را براي ما ارسال نمايند تا پس از بررسي و تاييد به نام ارسال کننده در سايت باشگاه منتشر شود.
متن مقاله

زمان مارا با خود برده است
نویسنده: -
مترجم:
ارسال کننده: فاطمه فرحاني خواه
14 ارديبهشت 1390

پندار ما اين است که ما مانده ايم و شهدا رفته اند اما حقيقت آن است که زمان ما را با خود برده است وشهدا مانده اند
سيد مرتضي آويني ، سيد شهيدان اهل قلم  در شهريور 1326 در شهر ري به دنيا آمد. تحصيلات ابتدايي و متوسطه? خود را در شهرهاي زنجان، کرمان و تهران به پايان رساند. او از کودکي با هنر انس داشت. شعر مي‌سرود، داستان و مقاله مي‌نوشت و نقاشي مي‌کرد.
به گفته بسياري از آشنايان و نزديکان آويني، او در جواني متحوّل شد؛ و زندگي او در آغاز دهه 1340 با سال‌هاي انقلاب فرق بسيار داشت. ابراهيم حاتمي کيا در يادداشتي در شهروند امروز مي‌نويسد «آيا کسي مرتضاي قبل از انقلاب را مي‌شناسد. آناني که در آن دوران با او حشرونشر داشته‌اند از مرتضاي تثبيت شده بعد از شهادتش راضي‌اند؟»
آويني در سال 1344 به عنوان دانشجوي معماري وارد دانشکده? هنرهاي زيباي دانشگاه تهران شد.
او با مريم اميني (زاده 1336) ازدواج کرد. به گفته همسرش، آنها پيش از ازدواج آشنايي چند ساله داشتند (از پانزده‌سالگي) و با هم کتاب ردو بدل مي‌کردند، و به کنسرت و سخنراني مي‌رفتند.
راه طي شده
خودِ آويني درباره جوانيش مي‌گويد:
«        ... تصور نکنيد که من با زندگي به سبک و سياق متظاهران به روشنفکري ناآشنا هستم. خير. من از يک «راه طي شده» با شما حرف مي‌زنم. من هم سال‌هاي سال در يکي از دانشکده‌هاي هنري درس خوانده‌ام. به شب‌هاي شعر و گالري‌هاي نقاشي رفته‌ام. موسيقي کلاسيک گوش داده‌ام، ساعت‌ها از وقتم را به مباحاث بيهوده درباره چيزهايي که نمي‌دانستم گذرانده‌ام. من هم سال‌ها با جلوه‌فروشي و تظاهر به دانايي بسيار زيسته‌ام، ريش پرفسوري و سبيل نيچه‌اي گذاشته‌ام و کتاب «انسان موجود تک‌ساحتي» هربرت مارکوزه را ـ بي آن که آن زمان خوانده باشم‌اش ـ طوري دست گرفته‌ام که ديگران جلد آن را ببينند و پيش خودشان بگويند: عجب! فلاني چه کتاب‌هايي مي‌خواند، معلوم است که خيلي مي‌فهمد... اما بعد خوشبختانه زندگي مرا به راهي کشانده‌است که ناچار شده‌ام رو دربايستي را نخست با خودم و سپس با ديگران کنار بگذارم و عميقاً بپذيرم که «تظاهر به دانايي» هرگز جايگزين «دانايي» نمي‌شود، و حتي از اين بالاتر دانايي نيز با تحصيل فلسفه حاصل نمي‌آيد. بايد در جست‌وجوي حقيقت بود و اين متاعي است که هر کس براستي طالبش باشد، آن را خواهد يافت و در نزد خويش نيز خواهد يافت... و حالا از يک راه طي شده با شما حرف مي‌زنم. »
پيش از انقلاب معماري را با علاقه? زياد يادگرفت، ولي بعد از پيروزي انقلاب ايران (1357) بنا به ضرورت‌هاي انقلاب آن را کنار گذاشت و به فيلم‌سازي پرداخت.
از اولين کارهاي او در گروه جهاد مي‌توان به مجموعه? شش‌روز در ترکمن صحرا، سيل خوزستان و مجموعه? مستند خان‌گزيده‌ها اشاره کرد.
حقيقت جنگ
گروه جهاد نخستين گروهي بود که بلافاصله پس از آغاز جنگ به جبهه رفت. دو نفر از اعضاي گروه در همان روزهاي اول جنگ در قصر شيرين اسير شدند و نفر سوم، در حالي‌که تير به شانه‌اش خورده بود، از حلقه? محاصره گريخت. پس از يک هفته خرمشهر سقوط کردو گروه که تازه توانسته بود شکل دوباره به خود بگيرد، راهي منطقه شد. آن‌ها در جست وجوي حقيقت ماجرا به خرمشهر و آبادان رفتند که سخت در محاصره بود. توليد مجموعه? حقيقت اين‌گونه آغاز شد.
کار گروه جهاد در جبهه‌ها ادامه يافت. عمليات والفجر هشت که شروع شد، گروه ديگر منسجم و منظم شده بود. همين شد که مجموعه? تلويزيوني روايت فتح در همان حال و هوا شکل گرفت و تا آخر جنگ هم ادامه پيدا کرد. آويني مي‌گويد «انگيزش دروني هنرمنداني که در واحد تلويزيوني جهاد سازندگي جمع آمده بودند، آن‌ها را به جبهه‌هاي دفاع مقدس مي‌کشاند، نه وظايف و تعهدات اداري. روح کارمندي نمي‌توانست در اين عرصه منشأ فعل و اثر باشد. گروه‌هاي فيلم‌برداري ما با همان انگيزه‌هايي که رزم‌آوران را به جبهه کشانده بود کار مي‌کردند... اين‌جا عرصه‌اي نبود که فقط پاي تکنيک و يا هنر درميان باشد.»
با پايان جنگ و در فاصله? سال‌هاي پايان جنگ و تأسيس مؤسسه? روايت فتح، آويني نوعي فعاليت هنري‌- مطبوعاتي را تجربه کرد. او در اين دوره به سينما، هنر، فرهنگ واحد جهاني و رويارويي آن با مسائل مختلف فکر مي‌کرد  با حوزه ي هنري همکاري پيگير و موثري داشت. حاصل همه? آن فکر کردن‌ها، تحقيق‌ها و مباحثات، نوشته‌هايي است که از او به جا مانده. تأملاتي در ماهيت سينما که در فصل‌نامه? فارابي به چاپ رسيد و بعد مقالاتي با عناوين جذابيت در سينما، آينه? جادو، قاب تصوير، زبان سينما و... که از فروردين سال 1368 در ماهنامه? سوره منتشر مي‌شد. مجموعه? اين مقالات در کتاب آينه? جادو که جلد اول از مجموعه? مقالات و نقدهاي سينمايي اوست جمع آوري شد.
زباني براي بازگويي راز ها
هرچند آشنايي با سينما در طول مدت بيش از ده سال مستندسازي و تجارب او در زمينه? کارگرداني مستند و به‌خصوص مونتاژ باعث شد که قبل از هر چيز به سينما بپردازد، ولي فکرها و حرف‌هاي او بيش‌تر از اين‌ها بود. او در کنار تأليف مقالات تئوريک درباره? ماهيت سينما و نقد سينماي ايران و جهان، مقالات متعددي درمورد حقيقت هنر، هنر و عرفان، هنر جديد اعم از رمان، نقاشي، گرافيک، تئاتر، هنر ديني و سنتي، هنر انقلاب و... تأليف کرد که بيش‌تر آن‌ها در ماهنامه? سوره به چاپ رسيد. طي همين دوران در خصوص مباني سياسي‌- اعتقادي نظام اسلامي و ولايت فقيه، فرهنگ انقلاب در مقابله با فرهنگ واحد جهاني و موضوعات ديگر تفکر و تحقيق کرد تا بتواند جواب‌هايي براي همه? سؤال‌هايي که داشت پيدا کند.
اواخر سال 1370 موسسه فرهنگي روايت فتح تأسيس شد تا به کار فيلم‌سازي مستند و سينمايي درباره? دفاع مقدس بپردازد و تهيه? مجموعه? روايت فتح را که بعد از پذيرش قطع‌نامه رها شده بود، ادامه دهد. آويني و بقيه? گروه، سفر به مناطق جنگي را از سر گرفتند و طي مدتي کم‌تر از يک سال، کار تهيه? شش برنامه از مجموعه? ده قسمتي شهري در آسمان را به پايان رساندند و مقدمات تهيه? مجموعه‌هاي ديگري را درباره? آبادان، سوسنگرد، هويزه و فکه تدارک ديدند. اگرچه مقارن با همين زمان، فعاليت‌هاي مطبوعاتي او نيز ادامه داشت.
آويني روز بيستم فروردين 1372 در منطقه فکه بر اثر اصابت ترکش مين باقي مانده از جنگ به شهادت رسيد.
 
فيلم‌شناسي
* شش روز در ترکمن صحرا
* سيل خوزستان
* خان گزيده‌ها
* حقيقت
* با دکتر جهاد در بشاگرد
* هفت قصه از بلوچستان
* با تيپ المهدي در محور رأس البيشه
* شير مردان خدا! کرب‌وبلا در انتظار است
* روايت فتح
* شهري در آسمان

کتاب‌شناسي
* آئينه جادو
* توسعه و مباني تمدن غرب
* گنجينه آسماني
* يک تجربه ماندگار
* فردايي ديگر
* حلزون‌هاي خانه به دوش
* رستاخيز جان
* آغازي بر يک پايان
* فتح خون
* امام و حيات باطني انسان
* با من سخن بگو دوکوهه
* مرکز آسمان
* نسيم حيات
* سفر به سرزمين نور
* انفطار صورت (در باب مباني نظري هنر)
مفهوم زيباي آزادي
صداي گنجشك ها فضاي حياط را پر كرده بود, باباي مدرسه جارو به دست از اتاقش بيرون آمد. مرتضي! مرتضي! حواست كجاست؟ زنگ کلاس خورده و مرتضي هراسان وارد كلاس شد. آقاي مدير نگاهي به تخته سياه انداخت. روي آن با خطي زيبا نوشته شده بود: «خليج عقبه از آن ملت عرب است.» ابروانش به هم گره خورد. هر كس آن را نوشته, زود بلند شود. مرتضي نگاهي به بچه‌هاي كلاس كرد. هنوز گنجشك‌ها در حياط بودند. صداي قناري آقاي مدير هم به گوش مي‌رسيد. دوباره در رويا فرو رفت.
يكي از بچه‌ها برخاست: «آقا اجازه! اين را «آويني» نوشته.» فرياد مدير «مرتضي» را به خود آورد:
«چرا وارد معقولات شده‌اي؟ بيا دم دفتر تا پرونده‌ات را بزنم زير بغلت و بفرستمت خانه.»
معلم كلاس جلو آمد و آرام به مدير چيزي گفت. چشمان مدير به دانش‌آموزان دوخته شد. قليان احساسات كودكانه‌ مرتضي گوياي صداقت باطني‌اش بود و مدير ...
«سيد مرتضي» آرام و بي‌صدا سرجايش بازگشت. اما هنوز صداي گنجشكان حياط و قناري آقاي مدير به گوش مي‌رسيد. آزادي مفهوم زيباي ذهن كودك شد.
 


نام نظردهنده:
پست الکترونیک:
متن نظر: *
نظرات شما:
1

سایر مقاله های ارسالی:
7 خرداد 1390 هنري ده اشتباه رايج در عکاسي ديجيتال
10 ارديبهشت 1390 فرهنگي تاريخچه شهر باستاني شوش
4 ارديبهشت 1390 هنري گرافيتي چيست ؟
28 فروردين 1390 ورزشي گرم و سرد کردن بدن در ورزش
27 فروردين 1390 ورزشي مشخصات علمي يک رژيم صحيح غذايي براي ورزشكاران
24 فروردين 1390 فرهنگي ارض موعودِ قوم يهود
21 فروردين 1390 علمي فيزيك‌ و متافيزيك
14 فروردين 1390 هنري عکاسي مادون قرمز
9 فروردين 1390 هنري عكاسي جنگ، پرداختن يا ذكر خاطرات؟
8 فروردين 1390 هنري نوروز در شعر و انديشه خيام
21 اسفند 1389 هنري عکاسي در شب
18 اسفند 1389 ورزشي بهترين زمان براي چربي سوزي
16 اسفند 1389 ورزشي ورزش يا رژيم، كدام بهتر است؟
14 اسفند 1389 هنري طراحي داخلي سنتي ايران
10 اسفند 1389 ورزشي تغذيه ورزشکاران تکواندو
9 اسفند 1389 مديريت تبليغات شفاهي پارادايم هزاره سوم
8 اسفند 1389 هنري عکاسي و خلاقيت
7 اسفند 1389 هنري دنياي کودکانه يک هنرمند
4 اسفند 1389 فرهنگي دهانه غلامان؛ درگاه فلات ايران
1 اسفند 1389 فرهنگي گذري بر تاريخچه جشن سپندارمذگان يا جشن زن ايراني
1 2 3
Copyright © 2004-2008 Arya Youth Analysts Clup, All rights reserved.